Jump to content



Νέο συστημα WC


Proteus

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το forum. Μετά από πολύ μελέτη και πολλές αναβολές αποφάσισα να στήσω και εγώ την πρώτη μου υδρόψυξη. Το budget είναι το πολύ 200 Ευρώ. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα κουτάκι και να το εγκαταστήσω εκτός case. Έχω καταλήξει στα παρακάτω:

Αντλία Hydoor Seltz L20

Pump control unit for Hydoor L20

Radiator της Alphacool με 2 x 120

Reservoir Cape Coolplex 25 με υποδοχή για Light

Block Asetek Antarctica (αυτό που έρχεται με accessories για όλα τα CPU)

Fans 2 x 120 mm Papst 4412 f/2 GL (94 m3/h στα 26 dBA)

Ποια η γνώμη σας; Τώρα είμαι με Zalman AlCu 7000 αερόψυξη και θερμοκρασίες 45 Full και 27 idle (βάση της ASUS). Θα δω μεγάλη διαφορά με το παραπάνω σύστημα;

Τέλος πώς μπορώ να κατασκευάσω ένα κουτάκι για να στεγάσω την υδρόψυξη καλά αλλά και φθηνά (περί τα 20-30 Ευρώ);

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Χθες, στις 20:39]

αντλια L20

ψυγειο απο ford transit

reservoir home made ταπερ

block...11

fans 2xsunon 120x120x38 με εναν ρυθμιστη....

και θα σου βγει λιγοτερο απο 150 ευρω....

συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Μα πως τα βγάζετε στα 150 Ευρώ? Για κοστολογείστε τα.Νομίζω οτι βγαίνουν και αυτά γύρω στα 200. Για το τανκ θέλω σίγουρα ένα έτοιμο, το οποίο θα πάει γύρω στα 30.

Ο eleven πρέπει να έχει πολύ δουλειά διότι δεν μου έχει απαντήσει ακόμα.

To Antarctica ειναι άσχημο δηλαδή? Έχω διαβάσει πολύ καλεσ κριτικέσ για αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Proteus

Pump control unit for Hydoor L20

Aν θες, μου περισευει ενα τετοιο controller. Το συνδεεις στην μητρικη οπου εχει θεση για ανεμηστηρα και απο εκει καταλαβαινει ποτε να ξεκινησει. Αν κλεισει το pc, μενει 8-10 sec αναμενο και μετα κλεινει....

pumpe21_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Aν θες, μου περισευει ενα τετοιο controller. Το συνδεεις στην μητρικη οπου εχει θεση για ανεμηστηρα και απο εκει καταλαβαινει ποτε να ξεκινησει. Αν κλεισει το pc, μενει 8-10 sec αναμενο και μετα κλεινει....

pumpe21_2.jpg

Δεν ειναι καλυτερα να βαλεις ενα ρελε!!!!!

Το τανκ κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται.

Ολα μαζι μου βγηκαν 105 ευρώ περιπου.

Μπλοκ καμια 45, L20 30, ψυγειο απο Opel Caddet(κατα την γνωμη μου καλυτερο απο Transit) 25 ευρώ, σωληνες και ρελε 5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo

Μπλοκ καμια 45, L20 30, ψυγειο απο Opel Caddet(κατα την γνωμη μου καλυτερο απο Transit) 25 ευρώ, σωληνες και ρελε 5 ευρώ.

Απο 3 εως 5 βαθμους διαφορα εχει απο το Τρανσιτ το ψυγειο του Opel Caddett, προς το χειροτερο.(Τα δοκιμασα και τα 2)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.