Jump to content



Εργασία και διαβίωση στην Ιρλανδία


Wizard!

Recommended Posts

@sotiris με ένα μισθό, δε θα είχαμε το παιδί στο σταθμό και δε θα έφταναν να βάλουμε στην άκρη με τη ζωή που κάνουμε. Βγαίνουμε άνετα όμως.

Όσον αφορά στα σπίτια, έχεις δίκιο κι εδώ ισχύει. Εγώ απλά περιμένω μπας κι ανέβει λίγο η Ελλάδα, να δώσουμε αυτό που έχουμε για να πάρω το μικρότερο δυνατό δάνειο εδώ. Πάντως από όσο έχω ψάξει, η δόση βγαίνει όσο το ενοίκιο, άρα δε συμφέρει με κανέναν τρόπο να νοικιάζεις, εκτός αν δεν έχεις άλλη λύση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Wizard! said:

Όμως, τα 3000-4000€ είναι ένας μέσος μισθός εδώ για επαγγελματίες, δεν είναι υψηλός.

Αυτο δεν ειναι ακριβως σωστο... Αν εννοεις πριν τους φορους οκ. 4000 καθαρα ειναι υψηλος μισθος. 

 

http://morganmckinley.com/sites/morganmckinley.com/files/salaryguide2015.pdf 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, unseen said:

Αυτο δεν ειναι ακριβως σωστο... Αν εννοεις πριν τους φορους οκ. 4000 καθαρα ειναι υψηλος μισθος. 

 

http://morganmckinley.com/sites/morganmckinley.com/files/salaryguide2015.pdf 

Ανάλογα πως το καθορίζεις. 3000€ εδώ είναι σαν 1200-1500€ στην Ελλάδα. Υψηλό μισθό, δεν το λες.

Στο παραπάνω έγγραφο, βάσει της ειδικότητάς μου και της εμπειρίας μου, είμαι σχεδόν στο κατώτατο όριο, το οποίο γνώριζα όταν ήρθα, απλά ήταν το όριο που είχα θέσει για να κάνω την κίνηση. Με μια καλύτερη διαπραγμάτευση, που μπορώ να κάνω πλέον, τώρα που είμαι εδώ, παίρνω τα 70-75000€ που αναφέρει, το οποίο βγαίνει πάνω από 4000€ και δεν είναι managerial θέση. Με τη δική μου εμπειρία, αν είχα ξεκινήσει από εδώ, θα ήμουν άνετα πάνω από 80.000€ και αν είχα φτάσει σε επίπεδο IT Architect, που υπάρχουν άτομα στην ηλικία μου, μιλάμε για 100.000€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 75κ δεν ειναι ο μεσος μισθος. Μη λεμε οτι θελουμε. 

Αυτος μπορει να ειναι ο μισθος για εσενα, οχι για τον μεσο εργαζομενο.  Και δεν ειναι ολοι στο ΙΤ.

 

Quote

Of the two million tax cases, which represent 2.85 million adults, two-thirds have gross annual incomes of under the average earnings of €35,600. The top 10 per cent of tax cases, representing 200,000 households, report incomes above €75,000.

http://www.irishtimes.com/opinion/super-rich-or-super-angry-where-are-you-on-ireland-s-income-pyramid-1.2104861 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, unseen said:

Τα 75κ δεν ειναι ο μεσος μισθος. Μη λεμε οτι θελουμε. 

Αυτος μπορει να ειναι ο μισθος για εσενα, οχι για τον μεσο εργαζομενο.  Και δεν ειναι ολοι στο ΙΤ.

Βρε συ, δεν είπα ότι είναι μέσος τα 75κ. Μέσος είναι τα 50κ, αλλά όχι υψηλός.

Όσο για το ΙΤ, ε, εδώ μέσα που γράφουμε, εκεί κοιτάνε οι περισσότεροι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μέσος μισθός ειναι τα 35k. Τα 50κ είναι άνω του μέσου. 60κ-70κ είναι υψηλοί μισθοί.

 

Το κακό είναι ότι η φορολογία σε μαμάει από τα 35.4κ και πάνω. Η διαφορά στα νετ χρήματα από τα 40κ στα 50κ ειναι πολύ πολύ μικρή. Και όσο ανεβαίνεις τόσο σκέφτεσαι ότι δουλεύεις για να πληρώνεις το κράτος.

 

Η πληθώρα των ανοιχτών θέσεων είναι από 35κ-45κ. Βλέπεις και αγγελίες για 60κ-70κ πότε πότε αλλά είναι για στελέχη ή θέσεις με ιδιαίτερα skillset. Συχνά αναφέρονται σε καλόυς DBAs, programmers, solution architects, CCIEs ή γενικα manager θέσεις etc.

 

Βέβαια από μόνο γύρω από το ΙΤ που κοιτάζω συχνά. Υπάρχουν πολλοί άλλοι κλάδοι που δεν έχουμε ιδέα. Pharmaceuticals, scientists etc.

Και το salagyguide που πόσταρε ο Χρήστος μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο. Σχεδόν για όλα τα ΙΤ contracts στο Δουβλίνο λέει 400-550 ευρώ τη μέρα. Μπούρδες, με το ζόρι να σου δώσουν 400. Συνήθως από τα 300 ξεκινάνει τα ΟΚ συμβόλαια και άντε να πάνε στα 350. Παίζουν και μερικά ωραία στα 500 αλλά όχι συχνά.

 

non-manager και non-sales ανθρώπους σε θέσεις με μισθούς άνω των 80κ έχω ξέρω πολύ λίγους προσωπικά. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, darkCount said:

Βέβαια από μόνο γύρω από το ΙΤ που κοιτάζω συχνά. Υπάρχουν πολλοί άλλοι κλάδοι που δεν έχουμε ιδέα. Pharmaceuticals, scientists etc.

Εκει οι μισθοι ειναι μικροτεροι! Δες το pdf που εβαλα παραπανω. Πριν μερικες εβδομαδες μαλιστα το συζητουσα με φιλο. Πως ειναι δυνατον ενας που ειναι χημικος σε φαρμακοβιομηχανια να παιρνει 30% λιγοτερα απο εμενα που το μονο που κανω ειναι να γεμιζω κουτακια σε ιστοσελιδες ενω ο αλλος μπορει να σωσει κοσμο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι ειδικότητα έχουν Χρήστο. Pharma έχει μεγάλο φάσμα από ειδικότοτητες. Ξέρω προσωπικά ένα παλικάρι που σχεδιάζει medical devices, από μικροσκοπικές παπαρίτσες που μπαίνουν στην καρδια, μέχρι καθετήρες με hydrophobic coating για να γλυστράνε και να τοποθετούνται έυκολα σε ασθενείς. 

 

Δεν θα έλεγα ότι ο μισθός του είναι μικρός αλλά ούτε και ο μέσος όρος όμως.

 

Αν κοιτάς Pharma στο σύνολο, λόγω των χιλιάδων factory workers, οι μισθοί είναι χαμηλοί. Mid-tier scientists επίσης είναι στον γενικό μέσο όρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, darkCount said:

μέσος μισθός ειναι τα 35k. Τα 50κ είναι άνω του μέσου. 60κ-70κ είναι υψηλοί μισθοί.

 

Το κακό είναι ότι η φορολογία σε μαμάει από τα 35.4κ και πάνω. Η διαφορά στα νετ χρήματα από τα 40κ στα 50κ ειναι πολύ πολύ μικρή. Και όσο ανεβαίνεις τόσο σκέφτεσαι ότι δουλεύεις για να πληρώνεις το κράτος.

 

Η πληθώρα των ανοιχτών θέσεων είναι από 35κ-45κ. Βλέπεις και αγγελίες για 60κ-70κ πότε πότε αλλά είναι για στελέχη ή θέσεις με ιδιαίτερα skillset. Συχνά αναφέρονται σε καλόυς DBAs, programmers, solution architects, CCIEs ή γενικα manager θέσεις etc.

 

Βέβαια από μόνο γύρω από το ΙΤ που κοιτάζω συχνά. Υπάρχουν πολλοί άλλοι κλάδοι που δεν έχουμε ιδέα. Pharmaceuticals, scientists etc.

Και το salagyguide που πόσταρε ο Χρήστος μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο. Σχεδόν για όλα τα ΙΤ contracts στο Δουβλίνο λέει 400-550 ευρώ τη μέρα. Μπούρδες, με το ζόρι να σου δώσουν 400. Συνήθως από τα 300 ξεκινάνει τα ΟΚ συμβόλαια και άντε να πάνε στα 350. Παίζουν και μερικά ωραία στα 500 αλλά όχι συχνά.

 

non-manager και non-sales ανθρώπους σε θέσεις με μισθούς άνω των 80κ έχω ξέρω πολύ λίγους προσωπικά. 

Η δική σας εμπειρία, είναι σαφώς μεγαλύτερη από τη δική μου. Όμως, να παρατηρήσω κάποια πράγματα.

1. Στην ομάδα μου, έχουμε δύο κοπέλες που εργάζονται ένα χρόνο, μετά τις σπουδές τους. Είναι και οι δύο στα 32.000€ το χρόνο.

2. Η γυναίκα μου, έπιασε δουλειά ως technical support, χωρίς στην ουσία εμπειρία, αφού εκπαιδεύτηκε για να εργαστεί και παίρνει 28.000€ το χρόνο δουλεύοντας από το σπίτι (χωρίς έξοδα για μεταφορικά και μας πληρώνουν και το internet).

3. Σχεδόν όλες οι αγγελίες που είδα, για Senior .NET Software Engineer, ήταν >50.000€ και έφταναν ως 70.000€ σε κάποιες περιπτώσεις.

4. Στο μέσο όρο μισθοδοσίας μιας χώρας, μετράνε και ανειδίκευτοι εργάτες, σερβιτόροι, πωλήτριες, υπάλληλοι σε fast-food, που σίγουρα παίζουν με μισθούς κοντά στον κατώτερο

5. Τα συμβόλαια που είδα όσο έψαχνα ήταν όλα στα 350-400€ την ημέρα. Τώρα τι φόρο θα πληρώσεις, εξαρτάται. Ο αδερφός μου κόβει παροχής υπηρεσιών από Βουλγαρία και πληρώνει 12% φόρο, όπου με 450€ που παίρνει, του βγαίνουν καθαρά κάπου στα 8.000€ το μήνα.

6. Εδώ που γράφουμε, αναφερόμαστε ως επί το πλείστον, σε άτομα που έχουν κάποια εξειδίκευση και θα ψάξουν για ΙΤ θέσεις, όχι σερβιτόρου. Αν θέλει κάποιος να έρθει για σερβιτόρος, ας προτιμήσει Dubai, θα βγάλει πολύ περισσότερα και χωρίς (_|_)καιρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.iconaccounting.ie/tax-calculator/ 

 

Βάλε 400 ευρώ τη μέρα, μέσω όρο 20 μέρες το μήνα και δες πόσο βγαίνει καθαρά στην πρώτη στήλη.

 

Τα χρήματα που παίρνουν οι κοπέλες, και η γυναίκα σου είναι όντως γύρω από τον μέσο όρο. Γενικά μένεις εκεί γύρω με μικρές αυξήσεις για μερικά χρόνια. Μιλάμε αν μείνεις στην ίδια εταιρία.

 

Εκτός αν είσαι τυχερός και πέσεις σε καλή εταιρία, πρέπει να κάνεις αυτό που λέμε job hopping. Αλλάζεις εταιρία δηλαδή με αύξηση κάθε φορά. Αυτό έκανα εγώ, κατα λάθος δηλαδή, δεν το σχεδίασα και ξέφυγα από τον μέσο όρο.

 

Και είναι άσχημο μέρος εκεί γύρω από τα 35κ-43κ. Ζητάνε να ξέρεις τα πάντα, από διάφορες ειδικότητες και πληρώνου λιγότερο από ότι αξίζει η κάθε μία ξεχωριστά.

 

System administration, Active Directory, SQL, VMware, CCNA, Storage και PMP/Prince certification advantageous loooool

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, darkCount said:


 Icon Accounting – Tax Calculator 

 

Βάλε 400 ευρώ τη μέρα, μέσω όρο 20 μέρες το μήνα και δες πόσο βγαίνει καθαρά στην πρώτη στήλη.

Δε με προσέχεις :p

 

26 minutes ago, Wizard! said:

5. Τα συμβόλαια που είδα όσο έψαχνα ήταν όλα στα 350-400€ την ημέρα. Τώρα τι φόρο θα πληρώσεις, εξαρτάται. Ο αδερφός μου κόβει παροχής υπηρεσιών από Βουλγαρία και πληρώνει 12% φόρο, όπου με 450€ που παίρνει, του βγαίνουν καθαρά κάπου στα 8.000€ το μήνα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε προσέχω, αλλά αυτό το 12% είναι ο φόρος που θα πληρώσει η εταιρία του αδερφού σου. Personal Limited company ή Sole Trader είναι οι επιλογές σου στην Ιρλανδία.

 

Τα λεφτά που βγάζει η εταιρία σου λοιπόν, δεν είναι δικά σου να ξοδέψεις. Από αυτά τα χρήματα πρέπει να σου βγάλεις το μισθό σου και να πληρώσεις το prsi κτλ στην κυβέρνηση.

 

Οπότε από τα 8000ευρώ που έβγαλες το μήνα, σου αναλογούν περίπου τα 4700. Θα δεις ακριβώς τι πληρώνεις σε ποιον στο calculator που έβαλα παραπάνω.

 

Δελτία παροχής υπηρεσιών από εταιρίες που δεν είναι δηλωμένες για Ιρλάνδικο ΦΠΑ δεν γίνονται αποδεκτά σχεδόν πουθενά. Αν το έχει καταφέρει ο αδερφος σου, είναι πολύ τυχερός

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις, και γω contracts δουλεύω τον τελευταίο 1.5 χρόνο.

 

Κάθε φορά που αναλαμβάνω καινούργιο contract, συνήθως μέσω του agency που το διαφήμιζε, μου ζητάνε έγγραφα που αποδυκνύουν ότι έχω business bank account, διαφορετικό από προσωπικό τραπεζικο λογαριασμό, το company registration certificate, VAT registration certificate και κάτι άλλο που μου διαφεύγει τώρα.

 

Μερικά agency δεν δουλεύουν καν με sole traders. Θέλουν PLC. Harvey Nash είναι ένα από αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως εδώ στο Ήνγκλαντ αυτή την αίσθηση έχω, ότι ο μέσος όρος κινείται στα χρήματα που παίρνω, γύρω στα 30-35κ.

Και αυτά τα χρήματα δεν είναι πολλά, το μηνιάτικο στα 32 όπως έγραψα είναι 2500 μεικτά 1900 καθαρά.

 

Σε Πανεπιστήμιο 65-70 μεικτά παίρνει ο Καθηγητής εδώ, οπότε πολύ δύσκολο για κάποιον νεότερο των 45-50 να γίνει καθηγητής, συνήθως από λέκτορας ξεκινάς γύρω στα 35 (αν είσαι τυχερός, διότι μπορείς να κάνεις Post-Doc για πολλά χρόνια) και θα μείνεις σε πιο χαμηλές βαθμίδες μέχρι τα 45-50.

 

Οπότε πλέον μιλάμε για Industry. Εκεί ναι, ακούς πιο συχνά 50-55κ σε πιο έμπειρες θέσεις, αλλά δεν είναι ο μέσος όρος σε καμία περίπτωση. Επίσης όπως λέει ο @darkCount, κακοπληρώνουν πάρα πολύ αυτούς που ξεκινούν να δουλεύουν. Φίλη μου με μεταπτυχιακό στον τομέα της σε μικρή ιδιωτική εταιρία έπαιρνε 18-19000 αρχικό μισθό, και μετά από 2-3 χρόνια έχει φτάσει προς το 25000 μετά από 2-3 αλλαγές θέσης. 18-19 μεικτά είναι το κατώτατο όριο (βασικός μισθός), ο μόνος λόγος που ζεις είναι ότι μειώνονται πολύ τα deductions, και εννοείται εξαρτάται από την πόλη που μένεις. 

 

Οπότε ναι, στη δική σου περίπτωση @Wizard! αν από τα 1500 Ελλάδας πήγες στα 4000 Ιρλανδίας, η διαφορά είναι υπαρκτή και μεγάλη, αν από τα 1500 Ελλάδας πήγαινες στα 2500 Ιρλανδίας, δεν θα ήμουν σίγουρος ότι αξίζει το βήμα με βάση μόνο τα χρήματα (δεν μιλάω για ανέλιξη/εξέλιξη/περιβάλλον εργασίας, αυτά έιναι άλλες παράμετροι που σίγουρα η Ιρλανδία θα υπερτερεί).

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ναι, στη δική σου περίπτωση @Wizard! αν από τα 1500 Ελλάδας πήγες στα 4000 Ιρλανδίας, η διαφορά είναι υπαρκτή και μεγάλη, αν από τα 1500 Ελλάδας πήγαινες στα 2500 Ιρλανδίας, δεν θα ήμουν σίγουρος ότι αξίζει το βήμα με βάση μόνο τα χρήματα (δεν μιλάω για ανέλιξη/εξέλιξη/περιβάλλον εργασίας, αυτά έιναι άλλες παράμετροι που σίγουρα η Ιρλανδία θα υπερτερεί).

Βασικά προ κρίσης, έπαιρνα 2000€ και η γυναίκα μου αλλά 900€... Τον τελευταίο χρόνο, μετά από μειώσεις και φόρους, έπαιρνα 1200€ και η γυναίκα μου άνεργη.

Σωστά βέβαια το θέτεις στα 1500€, αν λαμβάνεις υπόψη ότι ήταν 14*1200€

Link to comment
Share on other sites

Α επίσης μη ξεχνάμε και το άλλο.. 360mbps fiber internet αν βρίσκεσαι κοντά σε κεντρικές περιοχές με απεριόριστα τηλέφωνα (Μπανανία Included) με 60ευρώ το μήνα. Υπάρχουν και κάτι κακόμοιροι που έχουν 8ακόμα ( @Chosen:hehe: )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μακρινο 2001 καπου τον Φλεβαρη ερχεται ο συγχωρεμενος προισταμενος μου τοτε...

 

Το τμημα τον Μαιο φευγει για δουβλινο..Θες να πας??  Να μου πεις μεχρι αυριο...

 

Αυτο ηταν...Μοναχοπαιδι ετων 21 με τετοια προσφορα...

 

Το συμβολαιο ελεγε οτι τους πρωτους 3 μηνες θα μου πληρωνουν ξενοδοχειο,τον 1ο μηνα ταξι για την δουλεια και ολα τα εξοδα για να παω πληρωμενα.

1200 λιρες καθαρο μισθο τοτε (Ιρλανδεζικες)!!!

 

Σαν ονειρο..Αλλα τοσο μεγαλο βημα...

 

Απαντησα ναι!!!!

 

17/06/2001 ημουν στο αεροδρομιο....Αμστερνταμ και μετα Δουβλινο....

 

Δεν το πιστευα οτι το εκανα τον βημα...Οταν προσειωθηκα στην Ιρλανδια και βγηκα στα ταξι μυριζα τον αερα...κοιταζα τον κοσμο...μηπως ονειρευομουν....

Μπαινω... O'Connell st Plz λεω...(δεν θυμαμαι το ξενοδοχειο) Στην διαδρομη κοιταω σαν χανος...Βρε μηπως ξυπνησω και βγω απο το ταξι και ειμαι σε καμια Γλυφαδα???

 

Οχι οχι!!!Φτασαμε...αφηνω πραγματα παιρνω τηλ οτι εφτασα καλα και κατεβηκα μια βολτα στον κεντρικο δρομο...Σαν χθες το θυμαμαι..Μπαινω σε ενα spar να παρω νερο..

Ναι καλα mineral πηρα!!!

 

Το βραδυ κοιμηθηκα με διαφορες σκεψεις...

Το πρωι κατεβαινω κατω...Ηλιοφανεια!! Ναι...Ερχεται ενας κυριος να με βαλει στο ταξι...wtf???Ταξι Jaguar???Με δερματινα ολα μεσα!!!

 

Στην δουλεια αλλη φαση...Ηταν πλαι στον Liffey...

citi2.jpg

 

( η φωτο ειναι απο το νετ)

Αλλη φαση...εστιατοριο...υποδομες...

 

Αυτα τα λιγα για αρχη :p

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.