Jump to content



Εργασία και διαβίωση στην Ιρλανδία


Wizard!

Recommended Posts

Οπότε με τα δύο τρίτα των Ιρλανδών να βγάζουν κάτω από τα 35.000€(άκουσα ότι οι πλειστηριασμοί πάνε και κει σύννεφο) βάσει του λινκ που πόσταρε ο unseen, βγάζουμε το συμπέρασμα ότι η Ιρλανδία είναι καλή για καλούς πληροφορικάριους(και μηχανικούς ίσως) που σκέφτονται να εργαστούν σε πολυεθνικές.

Δηλαδή έχουμε τα πεντοχίλιαρα που έφταναν οι πληροφορικάριοι στην Ελλάντα προ κρίσης συν το γεγονός ότι εκεί είναι περισσότερες δουλειές παράλληλα με τις χαμηλότερου βαθμού γερμανοτσολιάδικες "μεταρρυθμίσεις".

Σχετικά με τη νοοτροπία και τον τρόπο λειτουργίας του κράτους πιστεύω ότι αν υπάρχει το χρήμα όπου και να ζεις είσαι βασιλιάς. Και η Ελλάδα έχει καιρικές συνθήκες που δεν αγοράζονται, όπως φερειπείν οι υπηρεσίες του λογιστή/δικηγόρου που θα τρέχει για σένα στο δημόσιο.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Petrossortep έγραψε:

βγάζουμε το συμπέρασμα ότι η Ιρλανδία είναι καλή για καλούς πληροφορικάριους(και μηχανικούς ίσως) που σκέφτονται να εργαστούν σε πολυεθνικές.

Είναι καλή για διάφορους κλάδους και η πληροφορική είναι κυρίαρχη. Η ευρωστία οφείλεται 1ον) στην γλώσσα, 2ον) στο ότι είναι η κοντινότερη ευρωπαϊκή χώρα στις ΗΠΑ, 3ον) στο εξειδικεύμενο προσωπικό, και 4ον) και σημαντικότερο στον πάρα πολύ χαμηλό εταιρικό φόρο. Αν η Ε.Ε. αποφασίσει αύριο ότι η Ιρλανδία πρέπει να έρθει στα ίσια με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες και το ανεβάσει στο 30%, θα μείνουμε όλοι άνεργοι μέσα στην διετία. 

πριν 3 ώρες, το μέλος Petrossortep έγραψε:

άκουσα ότι οι πλειστηριασμοί πάνε και κει σύννεφο

Και δυστυχώς ισχύει. Κάθε μήνα είναι και περισσότερες οικογένειες στο δρόμο, νομίζω τα στατιστικά δηλώνουν 75% (!) αύξηση. Στα θετικά του πράγματος είναι ότι αυτό ακούγεται, κι η κυβέρνηση έδειχνε διατεθειμένη να βοηθήσει, τώρα τι θα γίνει μετά τις εκλογές δε ξέρω, ακόμα δεν έχουν καταφέρει να κάνουν κυβέρνηση δύο μήνες μετά.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJD said:

Holy schmitt, ποιον πλήρωσαν για την μετάφραση;

 

Quote

10 Κoinωikh Ασφaλiσh

11 ΆVOIYΜA TPA ΠEZIKOÚ ΛOYAPIAΣMOÚ

12 Ιatpoφapmakeytikh Πepiθaλψh

13 Εκπαίδευση

14 Σtoixeiaγiathn Ιpλanλia

15 ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο τύπος με το κομπολόι στην πρεσβεία.. που παρεμπιπτόντως για όσους δε ξέρουν, η ελληνική πρεσβεία στο Δουβλίνο πρέπει να 'ναι το μόνο κτίριο που καπνίζουν μέσα στην Ιρλανδία :hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

θυμάμαι το τελευταίο διαμέρισμα που έμενα στο Cork πριν μετακομίσω ήταν ένα σύμλεγμα 3 κτιρίων. 75% ήταν Blizzard employees....πολύ φάση.....Leeeeeroooyyyyyyyyy ολονυχτίς. 

 

Όποτε πετύχαινα κάποιον στο ασανσερ χαζογελούσα μόνος μου με τα blizzard μπλουζάκια, αξυρισιά τύπου Unix με έξτρα fecal matter, και πίτσα τεικαγουεή. Fun times

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι 3 μηνες του δωρεαν ξενοδοχειου περασαν γρηγορα...Ηταν πολυ κοντα στην Henry str και ψωνιζαμε πολυ απο κει...

Επισης ειχαμε μαθει temple bar και Grafton str..

 

Οι Ελληνες μετρημενοι στα δαχτυλα..Αλλα δεν πειραζει...Τους Ελληνες τους εχουμε και στην Ελλαδα...

 

Ωρα για σπιτι λοιπον. Για καλη μου τυχη ειχε ανεβει απο Ελλαδα και το παιδι που δουλευαμε μαζι...Οποτε ειπαμε να γινουμε συγκατοικοι!!!

Καναμε τις βολτες μας..Οι τιμες υψηλες...

Αλλα και το δελεαρ να ειματσε στο κεντρο, αλλα και κοντα στη δουλεια μεγαλο...Δεν θελαμε να μπλεξουμε με μμμ...Ετσι ολα με τα ποδια...

 

Τελικα βρηκαμε ενα σπιτι διπλα στον Πυργο της Heinneken και στο Q bar...

1400 eur το μηνα. 700+700 λοιπον...Αξιζε νομιζω...Βγαιναμε και τα ειχαμε ολα μπροστα μας...!!!

 

Η δουλεια ηταν ενα 15λεπτο παραλληλα του Liffey...

Και μετα προσπαθησαμε να μην ακολουθουμε τους Ιρλανδους στις pub...ΑΛΛΑ δεν το καταφερναμε παντα!!!

 

Μας καλεσαν και 1η φορα σε ενα παρτυ...Με το που φτανουμε μας ρωτανε γιατι δεν θα πιουμε τιποτα??

Θα πιουμε λεμε...

Ναι αλλα δεν φερατε τιποτα??

Εδω ο καθενας πινει οτι φερνει!!

...

Το μαθαμε και αυτο...

 

Στην δουλεια ηταν λιγο περιεργα τα πραγματα με το ωραριο...Εξυπηρετουσαμε πελατες Ελληνες με ωρες Ιρλανδιας...τελεικα δεν γινοταν...Οποτε πηγαιναμε 2 ωρες νωριτερα...

 

Στην δουλεια πρεπει να γνωρισα τις πιο ομορφες κοπελες που εχω δει...Αλλα ρε παιδια..Σχεδον ολες ειχαν παιδι..Και ηταν πιτσιρικες...!!!

 

Αυτα τα λιγα παλι απο τις αναμνησεις...

Έγινε επεξεργασία από GeoF1
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2016 at 8:21 AM, Petrossortep said:

Σχετικά με τη νοοτροπία και τον τρόπο λειτουργίας του κράτους πιστεύω ότι αν υπάρχει το χρήμα όπου και να ζεις είσαι βασιλιάς. Και η Ελλάδα έχει καιρικές συνθήκες που δεν αγοράζονται, όπως φερειπείν οι υπηρεσίες του λογιστή/δικηγόρου που θα τρέχει για σένα στο δημόσιο.

Αυτό είναι γεγονός, αρκεί να μην μπερδεύεσαι στο τι εννοείς υπάρχει χρήμα.

Άλλα πράγματα κάνεις με ένα εκατομμύριο ευρώ στην Αθήνα άλλα στο Μανχάταν και άλλα στο Λονδίνο.

Και όταν ως μισθωτός πας και βάζεις δάνειο 600.000 ευρώ (450.000 λίρες) για σπίτι στο Λονδίνο (πρώην συμφοιτήτριά μου στο Μπέρμινγχαμ), θέλει @@ μέχρι το πάτωμα για να το αποπληρώσεις και να είσαι συνειδητοποιημένος ότι θα ζεις εκεί.

 

Γιατί από όλους ακουώ τη σύγκριση ελλάδας / εξωτερικού, το ότι η Ελλάδα βιώνει κρίση και έχουν πέσει πολύ οι τιμές δεν σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο για όλα τα μέρη του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, darkCount said:

Για τους μηχανόβιους, θα πάρετε τα αρχεία μου :) Και γω μηχανόβιος ήμουν αλλά δεν ειχα δίπλωμα για υποβρύχια οδήγηση. Αν σας περισεύουν φράγκα για μηχανή που θα βγαίνει 1 Κυριακή το τρίμηνο τότε πάσο.

 

Σε αυτήν την περίπτωση : www.ducati.ie 

Στο Oranmore είναι ένας τύπος με Honda VTR1000 κίτρινο και ανεβαίνει κάθε μέρα Eyre Sq. Όταν έμενα Docks και έπαιρνα το λεωφορείο από την πλατεία, τον έβλεπα κάθε μέρα που ερχόταν στις 8. Τώρα, τον βλέπω 7:45 που φεύγει :hehe:

Σίγουρα δεν έχει αρκετές, αλλά εγώ ψήνομαι περισσότερο για μηχανή, παρά 2ο αμάξι. Απλά με βλέπω να καταλήγω σε κάτι πιό "light" από τα SS που είχα, γιατί θα είναι πεταμένα λεφτά, όταν για μοτοβόλτα όντως έχεις 10 μέρες το χρόνο να πας. Ο manager μου έχει ένα 749 κόκκινο και πάει τακτικά βόλτες, όπως και πίστα. Έχει μία κοντά στο Δουβλίνο, αλλά περνάνε κι απέναντι (είναι άγγλος έτσι κι αλλιώς).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι σοβαροί στο Irish Rail; Για να κλείσω ένα εισιτήριο θέλουν να φτιάξω λογαριασμό με κωδικό, ονομ/μο, διεύθυνση και μυστική ερώτηση; :hmm:

 

Έχω άλλη επιλογή ή αναγκαστικά είμαι ανάμεσα σε αυτή τη βαβούρα vs να πληρώσω διπλά λεφτά επιτόπου;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, acct said:

Είναι σοβαροί στο Irish Rail; Για να κλείσω ένα εισιτήριο θέλουν να φτιάξω λογαριασμό με κωδικό, ονομ/μο, διεύθυνση και μυστική ερώτηση;

 

Έχω άλλη επιλογή ή αναγκαστικά είμαι ανάμεσα σε αυτή τη βαβούρα vs να πληρώσω διπλά λεφτά επιτόπου;

Δεν ξέρω γιατί τα ζητάνε, αλλά ισχύει.

Δεν είναι όμως μεγάλη η διαφορά τιμής, περισσότερο το ότι κλείνεις θέση για να μην ψάχνεις τελευταία στιγμή.

Που θέλεις να πας; Μήπως στο βγάλω εγώ. Έτσι κι αλλιώς, πας στο σταθμό με έναν κωδικό και στο εκτυπώνει εκεί.

 

Edit: τώρα που το κοιτάω, δε θέλει λογαριασμό για να πάρεις... Με έφτασε πληρωμή χωρίς να κάνω login/register.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

http://www.irishrail.ie/, όταν φτάνω Step 4, μετά και την επιλογή θέσης, μου ζητά υποχρεωτικά να φτιάξω λογαριασμό. Τέλος πάντων, μικρό το κακό, έχω στριμωγμένες ανταποκρίσεις, οπότε μπορεί και να μην έχει νόημα να κλείσω προκαταβολικά.

 

Απλά είδα μεγάλη διαφορά στις τιμές της επόμενης μέρας σε σχέση με 2-3 εβδομάδες στο μέλλον, οπότε είπα να γλυτώσω τίποτα. Θα το ξαναδώ από αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τρένο? Είναι αισθητά ακριβότερο από το λεοφορείο, και το πιάσιμο είναι το ίδιο μετά απο 2 ωρίτσες?

 

Από που ξεκινάς, και που πας? Να σου πω ποιο λεοφορείο μπορεί να σε εξυπηρετήσει. Μεταξύ πόλεων παίζουν διάφορα, από πολύ απλά εώς χλιδάτα. Με χαμηλότερες τιμές από το τρένο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, αν εξυπηρετεί, προτιμώ το τραίνο. Με το τραπεζάκι σου, το φαγάκι σου, την άνεσή σου. Εντάξει, μπορεί να σου τύχουν τίποτα περίεργοι στο ίδιο τραπέζι, αλλά δε μου έχει συμβεί ποτέ. Αντίθετα πολύ πιό συχνά μου κάθεται κάποιος "φαρδύς" δίπλα στο λεωφορείο, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να βολευτώ.

 

Απλά το τραίνο δεν πάει αεροδρόμιο, μεγάλη βλακεία, οπότε εκεί αναγκαστικά παίρνεις λεωφορείο για απευθείας, ή μετά λεωφορείο/ταξί από το σταθμό στο αεροδρόμιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε και από Ιρλανδία. Δεν θα είχα πρόβλημα να επιστρέψω, καλύτερα από Αγγλία, αλλά σίγουρα θα προτιμούσα να επιστρέψω Σκανδιναβία. Απλά να πούμε ότι σε κανένα μέρος της γης δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Και το θέμα ότι θα πας κάπου και θα πλουτίσεις το ξεχνάμε, πλέον οι καιροί είναι δύσκολοι σε παγκόσμια κλίμακα. Για τα μικρότερα (αλλά σημαντικότερα) πράγματα στη ζωή, όσο περνάνε τα χρόνια στην (αυτο)εξορία καταλαβαίνεις ότι πολλά από αυτά που ο αρχικός σου ενθουσιασμός σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν σε πειράζουν ή ότι θα τα συνηθίσεις ("κάναμε και φαντάροι, αυτά θα μας σταματήσουν;", "ο ήλιος/ο αέρας/το φαγητό είναι υπερεκτιμημένα πράγματα, θα βγάζουμε αρκετά και θα ερχόμαστε πίσω για διακοπές", "σιγά τους φίλους, είδαμε και στα δύσκολα, στην κρίση τον χαρακτήρα τους", "με τον καιρό θα αναμειχθώ με τους ντόπιους και δεν θα χρειάζεται να συναναστρέφομαι σχεδόν αποκλειστικά με άλλους expats", κτλ) τελικά συσσωρεύονται και σε πιάνει κάποια κρίση ταυτότητας.

 

Όσον αφορά την Ιρλανδία (και την Κύπρο, και αλλού), πάντα υπήρχε η έγνοια ότι η φούσκα θα σκάσει και θα ξανατρέχεις και θα ξαναψάχνεις, είτε ήσουν σε company είτε σε university. Κοινωνική πρόνοια υπάρχει (όπως επίσης και γραφειοκρατία/ανικανότητα σε πολλούς τομείς του δημοσίου, και έπεσα σε ουκ ολίγους υπαλλήλους διορισμένους με κοινωνικά κριτήρια όπου δεν θα έπρεπε καν να βρίσκονται σε αυτές τις θέσεις), αλλά γενικά δεν είναι και ότι καλύτερο να ξαναβγείς στην αναζήτηση εργασίας όντας ξένος σε ξένη χώρα (και με τα ενοίκια ακριβά). Η συγκατοίκηση και το commuting δίνουν και παίρνουν, ευτυχώς για το 2ο τα τρένα (LUAS) είναι καλά, ήσυχα, συχνά, φθηνά ή και tax refundable (ανάλογα με τον εργοδότη). Τα Dublin και Eireann bus έχουν μεγαλύτερη φασαρία, ειδικά τις ώρες αιχμής.

 

Ο καιρός βροχερός την φθινοπωρινή/χειμερινή περίοδο, ο αέρας φέρνει συνέχεια σύννεφα, βλέπεις τον ήλιο σε timeouts των 30 δευτερολέπτων. Αν έχετε προβλήματα με τη μέση θα υποφέρετε. Με το που βγει η άνοιξη και το καλοκαίρι η βόλτα στην εξοχή είναι ότι καλύτερο. Δροσιά και γρασίδι που θα το ζήλευε και το καλύτερο γήπεδο του γκολφ.

 

Οι άνθρωποι έχουν πλάκα. Αυστηρά καθολικοί (αυτοί και οι Πολωνοί, οι οποίοι, για αυτόν τον λόγο, είναι παντού στην Ιρλανδία) αλλά με χιούμορ και διάθεση. Σαν τους Σκωτσέζους (τους σωστούς, όχι τους προδότες ;-) ). Θα σου μιλήσουν και θα συμπιούν, αλλά δεν θα γίνετε και κολλητοί από τη μία μέρα στην άλλη. Η μουσική και τα παραδοσιακά pub τους υπέροχα. Δυστυχώς δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν επισκεφθεί την Ελλάδα από κοντά, λόγω της απαράδεκτης=ανύπαρκτης αεροπορικής σύνδεσης με την Ελλάδα. Θα πάνε Ισπανία, Ιταλία (να προσκυνήσουν ;-), Γαλλία, Αμερική. Τελευταία έχει μαθευτεί  και στην Ελλάδα, αλλά παλιότερα έπρεπε να βγεις εξωτερικό για να καταλάβεις ότι ο μύθος περί ελληνικού τουρισμού δεν υφίσταται.

 

Αν τα βλέπεις όλα προσωρινά και σαν περιπέτεια δεν σε πειράζει και τόσο. Αν είσαι σε ηλικία οικογενειακής αποκατάστασης/τεκνοποίησης είναι πολλοί οι παράμετροι που θα πρέπει να προσέξεις ως κάτοικος εξωτερικού. Αν έχεις φτάσει και σε κάποια ηλικία, θα ήθελες να απλοποιήσεις όσο γίνεται περισσότερο τη ζωή σου. Δυστυχώς πολλοί δεν έχουν (ή νομίζουν ότι δεν έχουν) επιλογή.

Έγινε επεξεργασία από gorg
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έρευνα από το Glassdoor, ένα από τα μεγαλύτερα sites με θέσεις εργασίας στον κόσμο, αναφέρει την Ελλάδα ως μία από τις τρεις χώρες με το χαμηλότερο μέσο εισόδημα (Estonia at €13,000; Portugal €15,500; and Greece €18,500) ενώ η Ιρλανδία της κρίσης, βρίσκεται στην 4η θέση με μέσο μισθό κοντά στις €50.000.

 

https://www.glassdoor.com/research/studies/europe-best-standard-of-living/

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να δω πως βγαινει αυτο το 18500€ για την Ελλαδα. Γιατι μου φαινεται πολυ μακρια τη πραγματικοτητα.

 

Θα θελα να δω το μεσο εισοδημα των ΔΥ και ΙΥ αλλα και την κατανομη αυτου σε ολο το φασμα των υπαλληλων.

 

Ον τοπικ: Υπαρχει αγορα στην Ιρλανδια για πολιτικους μηχανικους/τοπογραφους/εργοταξιακους?

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.