Jump to content



Βγαίνει και είναι καυτό...


sotiris

Recommended Posts

το SuSE 9.3.

Μέσα απριλίου όπως όλα δείχνουν θα βγει το SuSE 9.3.

Με KDE 3.4, Gnome 2.10, OOo 2 pre-release, Kernel 2.6.11 και γενικά το κλασσικό

χάος πακέτων που έρχεται μαζί με μια τέτοια διανομή. Φυσικά δε θα λείπει το YaST που

τόσο αγαπήσατε.

Ελπίζω η super παρουσίαση - αποκλειστικότητα ( :p )

να ήταν κατατοπιστικότατη.

Αν δε σας έπεισα, πάτε στο site:

http://www.novell.com/de-de/products/linuxprofessional/preview/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas

η νεα μοδα ειναι καθε 6 μηνες ανανεωση διανομης νοεμβριος αν θυμαμαι καλα με απριλιο ειναι 6 μηνες ακριβως

Έτσι διάβασα και εγώ. Αντε περιμένουμε με ανυπομονεσιά:smoke:

Link to comment
Share on other sites

μάλλον αυτό, κάθε 6 μήνες.

εμένα αυτό που μου τη σπάει είναι ότι από το on-line update δεν μπορείς να

κατεβάσεις π.χ. τον νέο kernel, οπότε η συνεχής αναβάθμιση είναι αναγκαία.

το 9.1 πάντως είναι πολύ σταθερό σε μένα, το δουλεύω πάνω από 6 μήνες ως βασικό λειτουργικό.

και το 3.3 είχε κάποιες αλλαγές από το 3.2, αλλά αυτό που μου χει σπάσει τα νεύρα στο KDE είναι το μπέρδεμα με τα layer στις γλώσσες... πολύ το μπλέξανε το θέμα!!!!!

(δεν έχω καταλάβει ακόμη ακριβώς τι γίνεται.....)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 02:22]

...αλλά αυτό που μου χει σπάσει τα νεύρα στο KDE είναι το μπέρδεμα με τα layer στις γλώσσες... πολύ το μπλέξανε το θέμα!!!!!

Sorry... :p δεν κατάλαβα το μπέρδεμα ποιο είναι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο KDE Control Panel ή κάπου εκεί τέλος πάντων λέει αν θυμάμαι καλά τους συνδυασμούς. Ήταν alt control K για μετατροπή από αγγλικά ελληνικά. Το αντίστροφο δεν το χρησιμοποιούσα και έκανα απλό κλικ στο εικονιδιάκι

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να εννοεί αυτό... αλλά αν ναι... πας εδώ:

Κέντρο ελέγχου του KDE => Περιοχή & Προσιτότητα => Διάταξη πληκτρολογίου

Διάταξη =>στις ενεργές διατάξεις βάζεις τις γλώσσες που θέλεις να έχεις...

&

Επιλογές xkb => ενεργοποιείς το xkb και επιλέγεις τον συνδυασμό τον πλήκτρων που εσένα βολεύουν... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Στο KDE Control Panel ή κάπου εκεί τέλος πάντων λέει αν θυμάμαι καλά τους συνδυασμούς. Ήταν alt control K για μετατροπή από αγγλικά ελληνικά. Το αντίστροφο δεν το χρησιμοποιούσα και έκανα απλό κλικ στο εικονιδιάκι

Αρχική απάντηση από schumifer

Για την αντίστροφη μετατροπή δεν ισχύει το παραπάνω έτσι??,,,...

Αρχική απάντηση από R@tNET

Δεν νομίζω να εννοεί αυτό... αλλά αν ναι... πας εδώ:

Κέντρο ελέγχου του KDE => Περιοχή & Προσιτότητα => Διάταξη πληκτρολογίου

Διάταξη =>στις ενεργές διατάξεις βάζεις τις γλώσσες που θέλεις να έχεις...

&

Επιλογές xkb => ενεργοποιείς το xkb και επιλέγεις τον συνδυασμό τον πλήκτρων που εσένα βολεύουν... ;)

τα ξέρω αυτά παιδιά...

απλά δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με το θέμα...

ctrl+alt+K είναι το default του KDE για next group, αλλά δεν είναι toggle, είναι next!

και το /etc/X11/XF86Config πείραξα και πάλι δεν αλλάζει...

θα το γυρίσω σε window manager μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι δουλειές Sotiris γίνονται manualy από το config του X. Μην προσπαθείς από τα μενου του KDE γιατί δεν αξίζει και τον κόπο.

Κάτι άλλο: Ποιός σου είπε ότι έχουμε αγαπήσει το Yast. Εγώ προσωπικά το μισώ το yast:devil:

Καλό είναι να βγαίνουν νέες διανομές. Πλουτίζει η Suse, αγανακτάει ο καταναλωτής και τελικά αποφασίζει να πάει στο Gentoo που μπορεί να είναι up to date χωρίς να πληρώνει ή να κάνει εγκατάσταση κάθε 5 μήνες.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από pontifikas

Αυτές οι δουλειές Sotiris γίνονται manualy από το config του X. Μην προσπαθείς από τα μενου του KDE γιατί δεν αξίζει και τον κόπο.

Κάτι άλλο: Ποιός σου είπε ότι έχουμε αγαπήσει το Yast. Εγώ προσωπικά το μισώ το yast:devil:

Καλό είναι να βγαίνουν νέες διανομές. Πλουτίζει η Suse, αγανακτάει ο καταναλωτής και τελικά αποφασίζει να πάει στο Gentoo που μπορεί να είναι up to date χωρίς να πληρώνει ή να κάνει εγκατάσταση κάθε 5 μήνες.:hehe:

δεν το χα δει αυτό. αν και ετεροχρονισμένα, κι εγώ από το XF86Config το κάνω, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, κανονικά έπρεπε να δουλεύει από το μενού. αλλιώς γιατί υπάρχει? πάντως στο 9.1 ούτε έτσι μου έχει δουλέψει, δεν ξέρω γιατί...

και μένα μου τη σπάει το yast αλλά είναι αρκετά ολοκληρωμένο σαν γραφικό περιβάλλον.

όσον αφορά το gentoo, προτιμώ debian :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

δεν το χα δει αυτό. αν και ετεροχρονισμένα, κι εγώ από το XF86Config το κάνω, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, κανονικά έπρεπε να δουλεύει από το μενού. αλλιώς γιατί υπάρχει? πάντως στο 9.1 ούτε έτσι μου έχει δουλέψει, δεν ξέρω γιατί...

και μένα μου τη σπάει το yast αλλά είναι αρκετά ολοκληρωμένο σαν γραφικό περιβάλλον.

όσον αφορά το gentoo, προτιμώ debian :p

Δουλεύει και από το μενού μια χαρα , αρκεί να του ορίσεις τα πλήκτρα που θα αλλάζουν την γλώσσα.

Καταργείς το βλακώδες σημαιάκι απο το πρώτο tab του KDΕ και μετά παίζει μια χαρά με το γνωστό Alt-Shift.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [22-04-2005 11:04]

Υπονοείς κάτι; :p

Όχι... δεν θέλω να πω τπτ... :p γιατί ξέρω ότι ήδη θα το έχεις κατεβάσει και θα το έχεις κάψει σε DVD... :p και θα περάσω να το Σάββατο να κάνω μια copia. :hehe::hehe::hehe::hehe::p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.