Jump to content



Bjork Vs PJ Harvey


fantacid

ποια προτιματε?  

26 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από fantacid [Σήμερα, στις 20:13]

λογικο ειναι αλλωστε,οταν τα ακουσματα σου ειναι η γαρμπη δε περιμενα να εχεις διαφορετικη αποψη!

Αυτό που λες βεβαιώνει ότι η μουσική ΔΕΝ είναι μια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fantacid

Το βασικο στοιχειο του medulla ειναι τα φωνητικα.

Πριν ακομα βγει το δισκακι η Bkork ειχε αναγερει ο οτι ο δισκος αυτος θα ειναι καθαρα ερμηνευτικος δισκος με εμφαση στο τραουδιστη,νομιζω παλιοτερα ελεγε οτι θα εχει κ αλλες συμμετοχες με γνωστα ονοματα του χωρου,αλλα δε ξερω τι δε πηγε καλα κ το βγαλε ολομοναχη.

καθολου ασχημα παντως.

λογικο ειναι αλλωστε,οταν τα ακουσματα σου ειναι η γαρμπη δε περιμενα να εχεις διαφορετικη αποψη!

αυτό το τελευταίο, να μειώνεις το συνομιλητή σου δεν είναι σωστή τεχνική. να την προσέξεις;)

δεν έχει σημασία τι ακούω εγώ, σου λέω την ταπεινή -μουσική- μου γνώμη για αυτό που άκουσα.

αν μπορείς, θα ήθελα να μου πεις κάποια κομμάτια που εσύ θεωρείς αντιπροσωπευτικά της για να τα ακούσω κι εγώ, να μπορέσω να έχω κάποια πιο ευρεία άποψη. Να μου πεις και σε ποια album βρίσκονται, να μην χαθώ στα tor... metrop*lis :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fantacid

oι μουσικες τους ειναι πολυ κοντα(ακουστικα κ αισθησιακα),κ μου ειναι αρκετα δυσκολο να τις καταταξω σε ενα ή περισσοτερα ειδη μουσικης.

Δεν νομίζω οτι οι μουσικές τους είναι πολύ κοντά, και φυσικά ούτε εγώ μπορώ να κατατάξω τη μουσική τους σε είδη...

Μπορεί να ακούω από το πρωί μέχρι το βράδυ μουσική, ωστόσο ο μόνος διαχωρισμός που κάνω είναι σε αυτά που μου αρέσουν και σε αυτά που δεν μου αρέσουν...

Μουσική είναι μια έννοια όπως έχω ξαναπεί, ένας τρόπος επικοινωνίας και σαν τέτοιο τον αντιμετωπίζω...

Θεωρώ οτι ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά το ίδιο κομμάτι, όπως ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά έναν πίνακα ζωγραφικής...

Έτσι λοιπόν το να συγκρίνουμε δυο τέτοιες καλλιτέχνιδες δεν νομίζω οτι βγάζει πουθενά, παρά μόνο στο να δούμε τι ακούνε πιο πολύ (θεωρώ οτι η PJ Harvey είναι πιο εμπορική και θα πάρει το poll - και αυτό λόγο τις ιδιόρυθμης πλην όμως ανατριχιαστικής μουσικής της Bjork)

Πάντως καλό είναι το οτι δίνεται η ευκαιρία να μιλήσουμε λίγο για τις μουσικές που ακούμε (να ξεφεύγουμε και λίγο από τα χαζά Off-Topic)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 20:22]

αν μπορείς, θα ήθελα να μου πεις κάποια κομμάτια που εσύ θεωρείς αντιπροσωπευτικά της για να τα ακούσω κι εγώ, να μπορέσω να έχω κάποια πιο ευρεία άποψη. Να μου πεις και σε ποια album βρίσκονται, να μην χαθώ στα tor... metrop*lis :p

Bachelorette & Joga από το "Homogenic" & Isobel από το "Post"

Εσύ Σώτο έχεις ακούσει (πιθανότατα) κάποια από τα όντως περίεργα κομμάτια της κοντούλας.

’κου ^αυτά^ τα τρία για αρχή και πες άν σ'άρεσαν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

αυτό το τελευταίο, να μειώνεις το συνομιλητή σου δεν είναι σωστή τεχνική. να την προσέξεις;)

δεν έχει σημασία τι ακούω εγώ, σου λέω την ταπεινή -μουσική- μου γνώμη για αυτό που άκουσα.

αν μπορείς, θα ήθελα να μου πεις κάποια κομμάτια που εσύ θεωρείς αντιπροσωπευτικά της για να τα ακούσω κι εγώ, να μπορέσω να έχω κάποια πιο ευρεία άποψη. Να μου πεις και σε ποια album βρίσκονται, να μην χαθώ στα tor... metrop*lis :p

Για πες μου με ποιο τροπο σε μειωσα??

O συνειρμος μου ηταν σαφης,εαν ακους τραγουδια τυπου γαρμπη θα ειναι αρκετα δυσκολο να εκτιμισεις τα τραγουδια τυπου bjork.

Ποτε δεν ανεφερα οτι ειναι υποδεεστερη η γαρμπη απο τη bjork k τη harvey (αν κ το πιστευω ακραδαντα),αλλα το σκεφτηκες κ θιχτικες κι'ολας γιατι μαλλον ειναι η αληθεια.

ακουσε κ play dead (bonus track) απο το debut

Link to comment
Share on other sites

fantacid, γενικά μου αρέσει σε ότι ακούω να μαθαίνω και κάτι. έχω την εντύπωση

ότι με τα περισσότερα της bjork βαριέμαι ανελέητα, μπορεί να είμαι μόνο ένας άξεστος κομπιουτερόφατσας.

δεν θίχτηκα με αυτό που έλεγες, αλλά ομολογώ πως έλιωσα από το γέλιο (μαζί και ο feanorian82

που του πα να το δει). αν δεις λίγο προσεχτικότερα την υπογραφή μου θα καταλάβεις τι ακούω;)

κατά τ'άλλα no offence, απλά μη μου πετάς υπονοούμενα (και αν δεν ξέρεις ποιος είναι ο DSCH καλύτερα

να μασάς παρά να μιλάς -για μουσική). δυστυχώς το album που μου πες δεν το χω, θα το ψάξω όμως:)

τα άλμπουμ που μου πες Chosen τα χω, οπότε έβαλα μερικά κομματάκια.

το bachelorette πραγματικά ωραίο κομμάτι, και δείχνει και τη φωνή της, πολύ καλή,

και έχει και ένα ρυθμό στη μουσική του. και τα άλλα 2 καλά.

Μερικά έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ χύμα κομμάτια, δηλαδή ότι κάτσει γράφουμε

και το πουλάμε για τέχνη. Γενικά δε μου αρέσουν τα κομμάτια που είναι στη μόδα

(και η bjork τελευταία παραακούγεται) διότι χάνουν την

πραγματική αξία τους.

Αφήνω τους εραστές της μουσικής τέχνης να απολαύσουν την υπέρτατη τέχνη του ατονάλ συστήματος με χύμα ήχους υπό το πρίσμα της φωνής της Bjork. πάω να ακούσω τη Γαρμπή μου :D

ps: δοκιμάστε Stravinsky - Ξενάκη (και το δάσκαλο Schoenberg). Παίζει άγρια να σας αρέσουν με αυτά που ακούτε;)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα φιλαρακο εσυ μου ειπες για γαρμπες κ ιστοριες,η υπογραφη σου δε μου λεει κ πολλα πραματα εφοσον δεν γνωριζω τους τρομερους DSCH (!).

Να σου πω την αληθεια οταν ειδα την υπογραφη σου νομιζα οτι ειχα να κανω με Μπουγα-φαν.

Τελικα εχεις καποιες φορες δεν αξιζει καν.........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fantacid

κοιτα φιλαρακο εσυ μου ειπες για γαρμπες κ ιστοριες,η υπογραφη σου δε μου λεει κ πολλα πραματα εφοσον δεν γνωριζω τους τρομερους DSCH (!).

Να σου πω την αληθεια οταν ειδα την υπογραφη σου νομιζα οτι ειχα να κανω με Μπουγα-φαν.

Τελικα εχεις καποιες φορες δεν αξιζει καν.........

..............................................................................

δεν είναι συγκρότημα ο κακομοίρης :(

ούτε στο google δεν κοίταξες :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.