Jump to content



Bjork Vs PJ Harvey


fantacid

ποια προτιματε?  

26 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

PJ Harvey για 2 λόγους:

α) από τον ήχο της φωνής της σου δίνει την εντύπωση ότι ο αέρας που χρησιμοποιεί ξεκινά από το .. :shutup: λίγο πιο κάτω από τον αφαλό της και

β) γιατί είναι θεόμουρλη!!! :kiss:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι συγκρίνουμε πατάτα με ακτινίδιο απλά επειδή έχουν το ίδιο χρώμα...

H Bjork είναι προφανός πιο trip hop και απευθύνεται σε άλλο κοινό από αυτό της P.J. H P.J. εκπροσωπεί το κλασικό alternative rock των 90's.

Αν συγκρίνουμε γυναικίες προσωπικότητες της λεγόμενης 'Rock' μουσικής (και βγάζοντας έξω τις γιαγίαδες Siouxsie και patty smith) η Ludia Lunch είναι καλύτερη και από τις 2 παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Η Bjork ειναι 100% μουσικος

Kαθε δισκος της ειναι λατρεια απο μονος του.

Οσο για το αν μπορει να συγκριθει η bjork με την harvey δεν νομιζω να τιθετε θεμα,αφου δεν ειναι λιγες φορες που εχουν κανει μαζι live,k κινουνται στα ιδια περιπου μουσικα πεδια.

oι μουσικες τους ειναι πολυ κοντα(ακουστικα κ αισθησιακα),κ μου ειναι αρκετα δυσκολο να τις καταταξω σε ενα ή περισσοτερα ειδη μουσικης.

Εξαλου η μουσικη ειναι ΜΙΑ.

ο μονος διαχωρισμος που μπορω να κανω ειναι καλη μουσικη κ κακη μουσικη,για τα δικα μου δεδομενα παντα!

Το poll αποσκοπει στη ποιοτητα φωνης της καθεμιας,συμφωνα με τα γουστα του καθενος παντα.

Link to comment
Share on other sites

βασικά εμένα δε μου αρέσει σχεδόν καθόλου η bjork, pj harvey δεν πρέπει να χω ακούσει.

μου φαίνεται εντελώς αδόμητη η μουσική που τραγουδάει, σχεδόν χαζή. λογικά δεν έχω συνηθίσει τα ακούσματά της. π.χ. τώρα ακούω ένα album: medulla και μου φαίνεται εντελώς αδόμητο.

δηλαδή πρόκειται για πολύ απλή μουσική αρμονικά, με μόνη αντικατάσταση τυπικών οργάνων κλπ με ηλεκτρονικούς ήχους.

η μουσική είναι όντως μία, απλά έχει πολλές διαφορετικές εκφράσεις και κάποιες πολύ βασικές φόρμες, που πάνω τους πατάει όλο το μουσικό στερέωμα. ανάλογα τι έχεις συνηθίσει να ακούς βλέπεις τη μουσική με άλλο μάτι.

so, bjork = :TD:

/me now listening Γαρμπή - Αποζημίωση :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

βασικά εμένα δε μου αρέσει σχεδόν καθόλου η bjork, pj harvey δεν πρέπει να χω ακούσει.

μου φαίνεται εντελώς αδόμητη η μουσική που τραγουδάει, σχεδόν χαζή. λογικά δεν έχω συνηθίσει τα ακούσματά της. π.χ. τώρα ακούω ένα album: medulla και μου φαίνεται εντελώς αδόμητο.

δηλαδή πρόκειται για πολύ απλή μουσική αρμονικά, με μόνη αντικατάσταση τυπικών οργάνων κλπ με ηλεκτρονικούς ήχους.

η μουσική είναι όντως μία, απλά έχει πολλές διαφορετικές εκφράσεις και κάποιες πολύ βασικές φόρμες, που πάνω τους πατάει όλο το μουσικό στερέωμα. ανάλογα τι έχεις συνηθίσει να ακούς βλέπεις τη μουσική με άλλο μάτι.

so, bjork = :TD:

/me now listening Γαρμπή - Αποζημίωση :p

Το βασικο στοιχειο του medulla ειναι τα φωνητικα.

Πριν ακομα βγει το δισκακι η Bkork ειχε αναγερει ο οτι ο δισκος αυτος θα ειναι καθαρα ερμηνευτικος δισκος με εμφαση στο τραουδιστη,νομιζω παλιοτερα ελεγε οτι θα εχει κ αλλες συμμετοχες με γνωστα ονοματα του χωρου,αλλα δε ξερω τι δε πηγε καλα κ το βγαλε ολομοναχη.

καθολου ασχημα παντως.

λογικο ειναι αλλωστε,οταν τα ακουσματα σου ειναι η γαρμπη δε περιμενα να εχεις διαφορετικη αποψη!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.