Jump to content



4670k και θερμοκρασία χωρίς OC


phm

Recommended Posts

Είχα πάρει πριν 2 χρόνια τον 4670κ με προοπτική να τον κάνω OC και δεν τον έκανα ποτέ γιατί τελικά δεν ασχολήθηκα.

 

Είπα να δοκιμάσω τώρα να δω πως πάνε οι θερμοκρασίες και με το prime95 πήγε κατά μέσο όρο 65 και έπιασε και 70+ βαθμούς.

 

Η ψήκτρα μου είναι η be quite dark rock pro 3.

 

Με αυτήν την ψήκτρα και χωρίς OC θα περίμενα σαφώς πιο χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά ίσως κάνω και λάθος.

 

Τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

 

Το prime ''πιέζει'' αρκετά τον επεξεργαστή

Κατέβασε το OCCT, τρέξε το linpack χωρίς το avx και δες τις θερμοκρασίες έχεις.

 

Spoiler

Ποιο κουτί έχεις και ποια είναι η διάταξη του airflow?

Θερμοαγώγιμη πάστα πότε άλλαξες τελευταία φορά και ποια χρησιμοποιείς?

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το μυαλό μου στην πάστα πάει, ναι έχω να την αλλάξω από τότε που την έβαλα. Δοκίμασα και το OCCT εκεί ήταν γύρο στο 55-60 οι θερμοκρασίες.

 

Το κουτί που έχω είναι το cooler master atcs 840 με το default ανεμιστηράκι πίσω, 2 noctua 12άρια πάνω να βγάζουν αέρα (σε low noise mode) και το default μπροστινό που... τελικά τα έχει παίξει και δεν πολυδουλέυει.

 

Έκανα σήμερα μια έρευνα για το τι βγάζει θόρυβο στο pc (συμπέρασμα, οι σκληροί και ειδικά ο wd black, μετά η κάρτα και μετά όλα τα άλλα) και επί ευκαιρία δοκίμασα και το πως δουλεύει με το prime95 ανοιχτό από δεξιά και αριστερά. Δεν κατάλαβα ουσιαστική διαφορά (και παρατήρησα ότι ανάλογα με το test του prime95 οι θερμοκρασίες ήταν διαφορετικές). Tο prime95 είναι η τελευταία 64bit έκδοση για windows από το site.

 

Γενικά έχω δώσει έμφαση τον silent pc οπότε λογικό είναι οι επιδώσεις να μην είναι τόσο μεγάλες αλλά περίμενα ότι με αυτήν την ψήκτρα τα πράγματα θα ήταν καλύτερα. Υποψιάζομαι ότι θέλει να αλλάξω την πάστα, αλλά δεν έχω καμία όρεξη να το κάνω, μου είχε βγει η ψυχή να την κάνω install την πρώτη φορά και δεν θέλω να κάνω και καμιά ζημιά γιατί το pc το χρησιμοποιώ για την δουλειά μου. Απλά θέλω να γνωρίζω που βρίσκομαι ας το πούμε.

Έγινε επεξεργασία από phm
Link to comment
Share on other sites

To prime95 μετά την έκδοση 26.6 χρησιμοποιεί AVX, οπότε ανεβάζει τις θερμοκρασίες περισσότερο.

Ειδικά πιο πολύ αναβαίνουν με το small FFT, σε σχέση με το blend ας πούμε.

 

Αν και οι θερμοκρασίες σου δεν είναι απαγορευτικές, καλό θα ήταν όταν βρεις το κουράγιο να αλλάξεις θερμοαγώγιμη στον cpu.

Εγώ ας πούμε του αλλάζω 1 φορά το χρόνο, πριν πιάσουν οι ζέστες.

 

Μια ιδέα επίσης που θα βελτίωνε λίγο την κατάσταση θα ήταν να βάλεις τον default πίσω ανεμιστήρα στην μπροστινή θέση που σου έχει χαλάσει ο άλλος (αν είναι και οι δύο 12άρηδες), και να έβαζες πίσω που έχει περισσότερη σημασία έναν καινούργιο, αποδοτικό και ήσυχο κατά το δυνατόν.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, ίσως κάποια στιγμή αλλάξω την πάστα αλλά δεν βλέπω να γίνεται σύντομα!

 

Πάντως το μπροστά ανεμηστηράκι θα το αλλάξω, δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είχε χαλάσει. Το πίσω είναι 12άρη, το μπροστά είναι 23άρη.

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ Bequiet είναι μπελαλίτικες. Αν έβρισκες έναν φίλο σου να σε βοηθήσει τότε θα την εγκαταστήσεις πολύ πιο εύκολα. Βάλε μια καλή πάστα και όχι πολύ. Όσο 2 κόκοι ρυζιού.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.