Jump to content



Επιλογή Cube Case mAtx


swatoner

Recommended Posts

Είμαι στην αναζήτηση καινούργιου κουτιού.

 

Οι ανάγκες μου:

 

1. Two partitions case (χωρισμένο case στα δύο δεν θέλω να φαίνεται τροφοδοτικό κλπ.

2. Cube Case Low height. (To κουτί μπαίνει πάνω στο γραφείο δεξιά από την οθόνη. Επίσης βάζω πράγματα πάνω στο κουτί, πχ switch, AP, docking station)

3. Εμφάνιση (Έχω minimal γούστα πια. Όχι καγκουριές. Πχ αγαπημένη case builder εταιρεία "Fractal Design" αλλά εσωτερικά led strip θα μπεί οπωσδήποτε άρα και side windows panel)

4. Έχω στην κατοχή μου τα εξής radiators.  1 x (240 x 30), 1x (140 x 30), 1x (120 x 60) και θα ήθελα να τα βάλω όλα σε push pull μέσα (λέμε τώρα)

5. Θέλω καλό dust filtering. Δεν έχω δυστυχώς την δυνατότητα να καθαρίζω κάθε 3 μήνες. Αλλά μου είναι εύκολο να βγάζω φίλτρα και να τα καθαρίζω και να μην λύνω ολόκληρο το κουτί.

6. Front Panel είτε μπροστά είτε αριστερά (πιθανών και δεξία αν με παίρνει να βάλω το κουτία διαγώνια πάνω στο γραφείο)

7. Θέλω mAtx να χωράει μητρική. Μικρότερο είχα δεν θέλω πια. Μεγαλύτερο δεν θέλω.

8. Τιμή όχι πολύ πάνω από 150€. Όσο ποιο VFM τόσο καλύτερα.

9. 1x 5.25 θέση για fan controller

10. 2χ2,5" & 1χ3.5" HDD

11. Δεν έχω αποκλίσει Midi Towers αλλά

12. Μεταπωλιτική αξία. Επειδή βαριέμαι αλλάζω κουτιά αντί να αλλάζω hardware

 

Επιλογές που κοιτάω:

 

1. Thermaltake X2
Μείον: Με χαλάει απο εμφάνιση λόγο διάτρυτου front και το θέμα με τα filters που δεν είναι εύκολα προσβάσιμα. Θεϊκό σαν χώρους εσωτερικά. Βέβαια το φοβάμαι ότι θα είναι αρκετά μεγάλο και θα φαίνεται άσχημο.

Συν: Απίστευτους χώρους μέσα, 3x5.25, το front panel όπως και τα side panel είναι Modular όπως και όλο το κουτί

2. Fractal Design Node 804

Μείον: Δεν έχει 5.25 θέση, το front Ι/Ο panel είναι δεξιά. Αναφέρουν αρκετοί ότι έχει αρκετά μείον

Συν: Είναι αρκετά μικρό, ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ, Παίρνει κρυφό DVDRW όχι πως χρησιμοποιώ, παίρνει αρκετούς δίσκους αν κάνεις υποχωρήσεις στους ανεμιστήρες και στα ψυγεία.

3. Corsair Air 240

Μείον: Εμφάνιση, Πολύ ψηλό, Το δεύτερο διαμέρισμα είναι αρκετά στενό και δεν θα χωρέσει η αντλία εύκολα χωρίς να έχω άχρηστο σωλήνα.

Συν: Μεταπωλητική αξία, χωράει full atx μητρική

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ευελπιστώ σε προτάσεις μπας και πάρω μια απόφαση.
Αν δε το σκεφτόμουν και το έψαχνα θα είχα ήδη αγοράσει το Node 804.

Link to comment
Share on other sites

Το Node είναι ωραίο κουτάκι ίσως εκεί να πήγαινα στη θέση σου.

Για το Corsair μιλάς για το 240 ή το 540? Με μπέρδεψες λίγο με το  "παίρνει full atx μητρική"

Γιατί αν μιλάς για το 540 παίζεις σε άλλη κατηγορία πια...

Link to comment
Share on other sites

Όλη η περιγραφή σου χωρίς την ανάλυση των επιλογών με καθοδήγησε απευθείας στο  Node 804, είναι η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου για micro atx σε κύβο, αλλιώς σκέψου σοβαρά το εξαιρετικό Phanteks Enthoo Evolv

Έγινε επεξεργασία από music
Link to comment
Share on other sites

Είχα το evolv itx και ξεκίνησα το όλο θέμα γιατί ήθελα να βάλω κυλινδρικό τανκ. Δεν το έπαιρνε όπως ήθελα και αποφάσισα να πάω σε λίγο μεγαλύτερο.

 

Ξαναλεω ότι αρχικά είδα το node και θα το έκανα παραγγελία ήδη αλλά είπα να ψαχτω λίγο παραπάνω.

Μόνο κολλάω για τον fan controller.

Θέλω διαφορετικά ψυγεία με διαφορετικούς ανεμιστήρες να διαχειριστω και να μην ακούγεται τίποτα αλλά να κρατεί και χαμηλές θερμοκρασίες σε stock cpu.

Όσο το σκέφτομαι βέβαια μπορώ να προσαρμοσω κάπου το fan controller εσωτερικά του κουτιού και να με καλύψει. 

Μία 5.25 δεν μπορούσε να έχει ρε γαμωτι κάπου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Όσο το σκέφτομαι βέβαια μπορώ να προσαρμοσω κάπου το fan controller εσωτερικά του κουτιού και να με καλύψει. 

Αυτό θα σου έγραφα.

Ως εναλλακτική 

1 για κάθε ψυγείο http://www.e-shop.gr/lian-li-pt-fn07-fan-controller-for-pc-v354-v650-x900-p-PER.811993

ή

βιδώνεις κάποιο fan controller στην 3,5'' χ2   http://www.e-shop.gr/akasa-ak-fc-06bkv2-3-channel-fan-controller-35--p-PER.805985

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια υπάρχουν πολλά. Είναι παρόμοια με το prodigy αλλά δε σου δίνει αρκετό χώρο για έξτρα ψυγεία κλπ. Ούτε ψηλή αεροψυξη δεν χωραει όπως το βλέπω και στο τροφοδοτικό σε περιορίζει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν το κουτάκι ήρθε αλλά θέλω καμια ιδέα. Μέχρι να παραλάβω τα υπόλοιπα εξαρτήματα απλά κοιτάω πως θα στήσω τα πράγματα.

Αρχικά θα ψύξω μόνο επεξεργαστή.

Οι σωλήνες είναι ρετάλια για να δώ πως θα συνδέσω το κύκλωμα.

 

Μέχρι στιγμής ακόμα ψάχνομαι πως θα το τελειώσω-στήσω. Έχω αρκετά θέματα γιατί παίζω με μεταχειρισμένα πράγματα και προσπαθώ να κάνω λίγο πατέντες σε κάποια θεματάκια και εξαρτήματα που δεν έχω.

 

 

Αυτό είναι το μπροστά.

cube906.jpg

Θα μπεί led rgb ταινία περιμετρικά του παράθυρου και επίσης πίσω από το ψυγείο μάλλον για να αποφύγω να μην φωτίζεται αρκετά η μητρική λόγο ψυγείου. Επίσης το διπλό ψυγείο θα πάει με push ανεμιστήρες.

Το τανκ θα το βάλω με ανεμιστήρα πίσω με χρήση ενός EK Holder. Θέλω αρχικά να μπορώ να βάλω και να βγάλω κάρτα γραφικών χωρίς να αλλάζω όλο το κύκλωμα γιατί ακόμα δεν έχω πάρει απόφαση και μαζέψει λεφτά για το τι κάρτα γραφικών θα βάλω αφού παίζω ελάχιστα.

Υγρό έχω Mayhem Pastel Purple και σκέφτομαι να βάλω αυτό είτε να πάω σε Aurora Purple/Gold ή κάτι άλλο.

 

 

Και εδώ είναι ο πίσω χώρος.

cube2.jpg

 

Θέλω κάπου να χώσω και έναν fan controller που έχω. Αν χρειαστώ να ανοίξω το πλαϊνό και να ρυθμίσω ότι θέλω. Ψάχνομαι πως θα τα χωρέσω όλα. Μάλλον πάνω στο τροφοδοτικό θα το βάλω. Απότι είδα με παίρνει.

Πρέπει να βρώ που θα μαζέψω τα καλώδια. Να στηρίξω την αντλία που έχω top αλλά δεν έχω τον αντάπτορα για να την βιδώσω κάτω και που θα βάλω τελικά τον 3.5"¨δίσκο μου. O ssd στην χειρότερη θα μπεί μπροστά που έχει χώρο.

 

Περιμένω ιδέες και προτάσεις.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.