Jump to content



Προβλήματα με κάρτα 6600GT.


_Neuromancer_

Recommended Posts

Ρε παιδιά πρόσφατα αγόρασα μια Leadtek Winfast 6600GT και την εγκατέστησα χθες στο σύστημα μου. Την τσέκαρα αμέσως για κάνα δύωρο (με το Vampire The Masquerade: Bloodlines) και όλα πήγαιναν αρκετά καλά με τις ρυθμίσεις ποιότητας ανεβασμένες (1024x768 x32 και όλες τις άλλες ρυθμίσεις στο full). Ελάχιστα στιγμιαία freezes υπήρχαν αλλά δεν ανησύχησα καθώς το παιχνίδι δεν φημίζεται για τον καλογραμμένο κώδικά του.. Αργότερα επέστρεψα στον υπολογιστή μου για... λίγο ακόμη, αλλά αυτή τη φορά όλα πήγαιναν στραβά. Το παιχνίδι κολλούσε συνέχεια (με μόνη επιλογή την επανεκκίνηση) μετά από ελάχιστα λεπτά παιχνιδιού και ακόμη και σε άσχετες φάσεις όπου η δράση στο παιχνίδι ήταν ανύπαρκτη και συνεπώς και οι απαιτήσεις από την κάρτα λίγες υποθέτω. Αυτό συνεχίστηκε και αφού εγκατέστησα και τους τελευταίους πολύ πρόσφατους drivers της nVidia και εγκατέστησα και το τελευταίο patch του παιχνιδιού και παρά τις συνεχείς μειώσεις απ'την πλευρα μου των ρυθμίσεων ποιότητας του παιχνιδιού. Σε 2D mode (office, internet κτλ) δεν δείχνει να υπάρχει πρόβλημα και αν και οι θερμοκρασίες στο κουτί μάλλον έχουν ανέβει, οι θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών σε 2D mode είναι μάλλον χαμηλές (GPU core temp: 37C και ambient temp: 28C αυτήτη στιγμή). Τα ίδια προβλήματα διαπίστωσα όταν έβαλα να τρέξω το παιχνίδι Painkiller. (Να σημειώσω ότι στο VTM:Bloodlines, μετά την εγκατάσταση των τελευταίων drivers της nVidia, εμφανίζονταν από ένα σημείο και μετά και παράσιτα στην οθόνη. Τα φίλτρα anisotropic και antialiasing τα είχα απενεργοποιημένα εξαρχής).

Το σύστημά μου: P4 2.8Ghz, 2 x 256MB RAM, μητρική ABIT IS7, κάρτα γραφικών Leadtek Winfast 6600GT, τροφοδοτικό 350W της πλάκας, αλλά υποτίθεται ότι για τις 6600 αρκεί τροφοδοτικό 300W.

Χίλια συγνώμη για το τεράστιο post. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με κάρτες γραφικών. Ελπίζω να το διαβάσετε και να με βοηθήσετε!! Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από _Neuromancer_ [Σήμερα, στις 16:49]

Χίλια συγνώμη για το τεράστιο post. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με κάρτες γραφικών. Ελπίζω να το διαβάσετε και να με βοηθήσετε!! Ευχαριστώ!!

Εχουμε δεί και μεγαλύτερα μην αγχώνεσαι.

Πρωτα απο όλα με ενα τροφοδοτικό της πλάκας 350ρι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα ότι και αν λέει η Nvidia. Δοκίμασε την καρτα στο pc ενός φίλου με πιό δυνατό PSU. Αν μπορείς επίσης είναι καλό η γραμμή που δίνει ρευμα στην κάρτα , να μην δίνει πουθενα αλλού (δηλαδή μην συνδέεις στην ιδια γραμμη την καρτα ενα σκληρό και ένα dvdrom)

αν είναι ολα οκ με το PSU

1)έκανες σωστά την απεγκατάσταση των drivers της παλιάς σου κάρτας? Ο σωστός τρόπος να μπει καινούρια κάρτα είναι:

Uninstall old driver-> Restart -> Install windows VGA driver -> Restart -> Install new card driver -> Restart.

2) Δοκίμασε να ξανακάνεις install τον agp driver της μητρηκής αφού πρώτα βγάλεις τον driver της κάρτας γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσω την κάρτα με αξιόλογο PSU.

Όλα τα άλλα τα δοκίμασα. Η κατάσταση αντί να βελτιώνεται χειροτερεύει. Μετά την εγκατάσταση νέων drivers για AGP εμφανίστηκε πρόβλημα και κατά την εκκίνηση οπότε το σήμα των Windows XP, που εμφανίζεται πριν φορτωθεί το λειτουργικό, εμφανίζεται αρχικά σκοτεινό και σιγα-σιγά φωτίζεται (βέβαια αυτό δεν είναι κάποιο επιθυμητό εφφέ...).

’ραγε μήπως να αγοράσω κάποιο άλλο τροφοδοτικό της πλάκας 400άρι, δοκιμαστικά, να δω μήπως φταίει αυτό;

Αλλιώς περίμενα να περάσω το 3ήμερο...

Link to comment
Share on other sites

Πριν είχα μια Geforce 2 MX400 32ΜΒ (...), με την οποία κατάφερνα να παίξω το VTM: Bloodlines με πολύ μέτρια ποιότητα απεικόνισης (πολλοί θα την έλεγαν χάλια) και κάποια στιγμιαία κολλήματα. Τώρα ακόμα και με τις ίδιες ρυθμίσεις το παιχνίδι δεν τρέχει πάνω από πέντε λεπτά... Το Painkiller δεν έτρεχε καθόλου.

Κάτι που παρέλειψα να πω είναι πως η κάρτα δεν ταιριάζει τέλεια στο AGP slot, όπως δεν ταίριαζε και η προηγούμενη απόλυτα. Δηλαδή οι κάρτες μπαίνουν μεν αλλά όχι αρκετα ώστε να κλείσει το clip του slot. Αυτό προφανώς είναι ιδιοτροπία της μητρικής (η οποία επίσης μου έχει προκαλέσει πολλά προβλήματα) αλλά δεν υπήρχε πρόβλημα με την προηγούμενη κάρτα και δεν πιστεύω ότι φταίει αυτό για τα τωρινά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι το τροφοδοτικο δεν αντεχει γιατι απο οτι καταλαβα αυτο που εχεις ειναι 350 αλλα μουφα αρα κλαψτα χαραλαμπε.... Πριν μια βδομαδα εστισα ενα υπολογιστη στον αδερφο μου με P4 NORTH ενα σκλιρο ενα rom και 2 μνημες 400αρες.......Για καρτα γραφικων εβαλα 9800 προ...... Τροφοδοτικο ειχε 350 αλλα μουφα....... Αυτο που παρατηρουσα ηταν οτι στα βαρια παιχνιδια FAR CRY , DOOM 3, NFSU2.....Μετα απο 5 λεπτα ολοι η οθονη γεμιζε αρτιφακτς..... Τελικα αλλαξα τροφοδοτικο και ολα καλα και ολα ωραια.......δοκιμασε ενα αλλο τροφοδοτικο απο κανενα φιλο σου.............

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα την κάρτα στο μαγαζί και μου την αλλάξανε αμέσως. Έβαλα και την καινούρια, αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Οπότε μάλλον πάω για καινούριο τροφοδοτικό.. Ελπίζω το πρόβλημα να λυθεί έτσι.. Πάντως είμαι και επιφυλακτικός γιατί όταν η κάρτα δεν δέχεται αρκετή τροφοδοσία εμφανίζεται σχετικό μήνυμα που σε ενημερώνει. Να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το μαγαζί! Δεν βρίσκεις εύκολα τέτοια εξυπηρέτηση! Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω και το όνομα του μαγαζιού, για να τους κάνω και λίγη διαφήμηση. Το αξίζουν πιστεύω.

Θα σας ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από _Neuromancer_ [Σήμερα, στις 23:18]

Πραγματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το μαγαζί! Δεν βρίσκεις εύκολα τέτοια εξυπηρέτηση! Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω και το όνομα του μαγαζιού, για να τους κάνω και λίγη διαφήμηση. Το αξίζουν πιστεύω.

Θα σας ενημερώσω για οτιδήποτε νεότερο.

Εγω πιστευω πως αυτα που αξιζουν πρεπει να τα λεμε:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.