Jump to content



Εργασία και ντροπή


Recommended Posts

50 minutes ago, gokuthelegend said:

Γενικά συμφωνώ με αυτά που λες (και εγώ δούλευα σε οικοδομές από την ίδια ηλικία περίπου) αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που κάποιος μπορεί όντως να ψάχνει και να μην βρίσκει. Τώρα αν το συγκεκριμένο άτομο βρίσκει δουλειά και δεν πάει γιατί "ντρέπεται" ή αν είναι "βολεμένος", τότε αυτό είναι άλλο θέμα και σαφώς δεν είναι σωστό αυτό που κάνει. Εγώ πάντως και βολεμένος να ήμουν θα ήθελα να έχω δουλειά, απορώ πως μερικοί την παλεύουν, τι κάνουν όλη μέρα; Εγώ προσπαθώ να κάνω διάφορες δραστηριότητες αλλά και πάλι δεν την παλεύω και τόσο να κάθομαι όλη μέρα, εκτός αν τύχει καμιά μέρα και πάω κάπου για κάνα μεροκάματο.

Δεν είπα εγώ τίποτα για αυτούς που ψάχνουν και δεν βρίσκουν. Μίλησα για αυτούς που ενώ βρίσκουν, δεν πάνε γιατί τα λεφτά είναι λίγα (λες και όλοι γεννηθήκαμε να γίνουμε διευθυντές) και κάθονται όλη μέρα με τα λεφτά του μπαμπά και πίνουν καφέδες. Επίσης είπα πως αυτός που έχει πραγματική ανάγκη θα ζητήσει δουλειά (δεν είναι στάνταρ πως θα βρει) αλλά τουλάχιστον θα βγει στην αναζήτηση.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος jamesbond έγραψε:

Αλλά ντρέπεται έχει και αγοραφοβία

καλύτερα να συμβουλευτεί έναν ειδικό.. δεν είναι ντροπή και θα τον βοηθήσει, αλλιώς θα το κουβαλάει μια ζωή.. όσο τα αφήνουμε αυτά, τόσο χειροτερεύουν.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγώ που έφαγα χυλόπιτα στη μία και μοναδική συνέντευξη που κατάφερα να βρήκα να πάω και πλέον ντρέπομαι για τις ηλίθιες και άχρηστες σπουδές μου (πλην του LLB, αλλά σε τέτοια ηλικία τι να το κάνω...) και τα "προσόντα" μου, να μην αναφερθώ στην ανύπαρκτη επίσημη προϋπηρεσία μου. Μιλάμε ότι στα κυπριακά δικηγορικά γραφεία ζητάνε φευγάτες σπουδές και καμιά δεκαριά ξένες γλώσσες πλην των "κλασικών" ευρωπαϊκών. Πλέον ούτε που θέλω να πάω σε συνέντευξη... Και καλύτερα να μη σχολιάσω τον παράγοντα εξωτερική εμφάνιση γιατί δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να σου τρώει τη δουλειά μια γκόμενα που τα'χει κάνει όλα κι ενώ από επιχειρηματικότητα είναι ζερό. Αναρωτιέμαι τι συμβουλές θα δώσει σε έναν επιχειρηματία που θέλει να ιδρύσει εταιρεία στο εξωτερικό για καλύτερο φορολογικό σχεδιασμό (φοροαποφυγή). Κρίμα! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.