Jump to content



Εργασία και ντροπή


Recommended Posts

πριν 32 λεπτά, το μέλος jamesbond έγραψε:

Και άμα των απορριψουν από τα φυλλάδια και γενικά απο καθε αλλη δουλειά τη κάνει?

Και τέλη Αυγούστου είναι και τα σχολικά και θα μοιράζουν τα βιβλιοπωλεία

Από την άλλη σκεφτόταν τώρα το καλοκαίρι που είναι και γάμοι να δούλευε σαν γκαρσον σε κέντρα τα Σάββατο κυριακα

Γενικά θέλει να πάει να μην βαρενει και τους δικούς του και να βγάζει κάνα λεφτο για το φανταριλικι

 

 

Αδερφέ, όλα είναι δύσκολα ή φαντάζουν τουλάχιστον... στην αρχή.. 

Σιγά σιγά όμως, όλο και κάποιος θα τον δεχτεί. Όλοι θέλουν ένα νεαρό παιδί με δύναμη και σπιρτάδα. Εδώ μεγάλοι άνθρωποι, με πτυχία και εμπειρία ετών και τρώνε πόρτα.

Ξέρεις πόσοι από εμάς πάμε σε συνεντεύξεις και χάνουμε τα λόγια μας ή μας κολλάνε στον τοιχο και γινόμαστε ρεζίλι; Όποιος το παίζει μαγκιόρος, απλά δεν έχει πάει σε πολλές συνεντεύξεις.. να μη φοβάται την απόρριψη.. κι αυτή μέσα στο πρόγραμμα είναι... "γεια σας, θέλω δουλειά" τόσο απλά.. στο ξαναλέω, δεν ζητιανεύει.. θα προσφέρει υπηρεσίες και θα ιδρώσει.. δεν απλώνει χέρι σε κανέναν.. και θα δει κι άσχημα αφεντικά κ καλά.. όλα μέσα στη ζωή είναι.. καταλαβαίνω ότι είναι μικρός, μα όλοι κάπως ξεκινήσαμε.. άσχημα ή καλά, έρχονται πολλές φάπες όσο μεγαλώνει.. θα τα καταφέρει όπως όλοι μας ;)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μου ακούγεται σαν το "πως θα πάω να της μιλήσω ρε; τι να της πω; και αμα μου ρίξει χυλοπιτα;". Μην τρελαίνεστε με το "τι θα γίνει αν...;"

τράβα στους υποψηφιους εργοδοτες, και πες τους οτι ψάχνεις για δουλειά. Αν υπάρχει κάτι, συνεννοηθείτε. Αν δεν υπάρχει κάτι εκείνη την περίοδο, άφησε τα στοιχεία σου ώστε αν υπάρξει κάτι στο μέλλον να μπορέσει να σε ειδοποιήσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ενα πράγμα να ξέρει..ότι αυτός που θα χτυπήσει την πόρτα για δουλειά, έχει παραπάνω πιθανότητες να πάρει την δουλειά απο αυτόν που ψάχνει απο τον καναπέ

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θα παει στον εργοδοτη και θα του ζητησει δουλεια. Ειναι πολυ δυσκολο ο εργοδοτης να τον δαγκωσει ας πουμε. ΔΕΝ δαγκωνουν. Το πολυ πολυ να τον απορριψει. Αν σε απορριψει ενας, δε σημαινει οτι δε θα σε δεχτει καποιος αλλος ή οτι δε θα σε απορριψει καποιος αλλος... Εφοσον γνωριζει τον εργοδοτη που θελει να παει , ας παει. Τα φυλλαδια ειναι δουλεια της εβδομαδας κυριολεκτικα. Σε ελαχιστες περιπτωσεις, πανω απο μηνα δεν βγαζεις. Καποτε στα 18 μου και εγω, δουλεψα για ενα καλοκαιρι και γυρνουσα τη Θεσσαλονικη για 15€ (συνηθως ηταν 3€ την ωρα και εκανα 5 ωρες  και τοτε θεωρητικα ηταν καλυτερες εποχες ). Τωρα δε βλεπω ποιος απο φυλλαδια θα δινει τοσα...

Για ενα χαρτζηλικι προλαβαινει, για το στρατο που λες , ουτε για αστειο. Ας ξεκινησει απο σερβιτορος/βοηθος καπου. 

Δεν ειναι ντροπη. Αγχος να εχει το καταλαβαινω. Ντροπη ομως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ερωτησεις που κανεις δεν ειναι ουτε δημοτικου ρε συ Τζεμης μποντ. :p Μπορει να δουλεψει σε βενζιναδικο αν θελει κοντα σε αμαξια να ειναι , αφου του αρεσουν . Σε συνεργειο ως τι να δουλεψει ακριβως; Ως νεροκουβαλητης; Ή να δουλεψει απο την εμπειρια που εχει με τα αμαξια στα 18 του; Στην πολη βρισκεσαι , οχι σε κανα χωργιο οπου δουλευει το πιτσιρικι στο συνεργειο του πατερα του απο τα 12. Εκτος και αν το'χει ξανακανει, αλλα και παλι , αυτου του ειδους η εμπειρια , ΔΕΝ αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταλαβει σε τι μερες ζουμε; Θα παρουν ενα ανειδικευτο πιτσιρικι για να τους κανει αυτα που λες; Ποτέ κανενας :) 

Αν θελει να ειναι κοντα σε αυτοκινητα και του αρεσουν , ΜΟΝΟ βενζιναδικο , και φυσικα για το χαρτζηλικι και μονο αυτο , εννοειται .

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στις εποχές μας θέλει υπομονή. Έχουν χτυπήσει όλοι τις πόρτες και ρίχνουν εύκολα άκυρα.

Άρα πες του υπομονή και μην το βάλει κάτω όσες πόρτες και αν χτυπήσει.

Και όπως ακριβώς τα είπε ο das.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ντρέπεται να ρωτήσει στο άσχετο, γιατί δεν ψάχνει θέσεις στη Χρυσή Ευκαιρία, και να πάρει τηλέφωνο εκεί? 

Με αυτό τον τρόπο θα γλιτώσει από την ... ντροπή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους

 

Οι Ελληνες επιχειρηματίες έχουν δύο βασικά χαρακτηριστικά:1)Θράσος χωριάτικο2)Λεφτά απο κληρονομιές κτλ...Με αυτά λοιπόν τα δύο η και καμειά φορά μόνο με

το θράσος (αυτό και μόνο φτάνει) δημιουργούν κάποια μορφή επιχείρησης και βασανίζουν το κάθε φιλότιμο παληκάρι που έχει ανάγκη.Συνιστώ ανεπιφύλακτα στον κάθε ένα

νέο απο εμάς (είμαι 37)να προσέχει πάρα πολύ να μην τον παγιδέψει ο κάθε απατεώνας.Εχω κάψει απο βλακεία γύρω στα 4 χρόνια ένσημα  στο σύνολο απο

τις 7-8 δουλίαρες που έχω αλλάξει και φυσικά κλαίω χιλιάδες ευρώ που μου φάγανε.Η γνώμη μου είναι να αρχίζουμε να κοιτάμε εξωτερικό.

Εσείς τι εμπειρίες έχετε?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω ,απλά να πω ότι τα μονα λεφτά που έχω χάσει εγώ ήταν απο σχολή ,απο αφεντικό οχι.

Επίσης οι δικοί μου εργοδότες ήταν όλοι απλά παιδια συνήθως αυτοδημιούργητα.

Και εγώ το ιδιο και απο τους ελάχιστους που ξέρω που επιβιώνω επιμένοντας να μένω πατρίδα ,αυτό ξέρω πολυ λογους που μπορούν να το περηφανευτουν.

Οπότε ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

Και παλι λέω, δεν αμφισβητώ αυτά που λες.

(Τα ένσημα μου τα ελέγχω απο έφηβος που δουλεύω ,μην τυχόν και μου φανε κατι )

Link to comment
Share on other sites

@AT THE HILOS TOY GREMOU Το ότι έπεσες σε κάποιους όπως λες απατεώνες  και σου φάγανε λεφτά, δε μπορεί να βάλει τους πάντες σε ένα καζάνι να τους βράσει και να πιούμε το ζουμί τους. Ξέρω πολλούς Ελληνες επιχειρηματίες που είναι υποδείγματα εργοδοτών και ακριβώς σε αυτές τις περιπτώσεις, ξέρω υπαλλήλους που το εκμεταλλεύονται ΤΑΜΑΛΑ σε βαθμό να κάνεις φονικό, αλλά δε θα βάλω όλους τους εργαζόμενους μαζί.

Έχω πέσει και εγώ σε εργοδότη που έπρεπε να κάνω μετάνοιες για να πάρω τα λεφτά μου πίσω, αλλά συμβαίνει.

Το εξωτερικό ναι είναι μία λύση αλλά δεν ειναι η μόνη. Τουλάχιστον όχι ακόμα, μιας και η προσωπική μου γνώμη είναι ότι απέχουμε αρκετά ακόμα από τον πάτο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.