Jump to content



Εργασία και ντροπή


Recommended Posts

12 hours ago, artyom said:

Δωσε εξουσια στο κατωτερο εργατη, και θα γινει ο χειρότερος τυραννος.

Εγω. 2016Μ.Χ.

Μου θύμισες τις "κηδείες" στο στρατό, που όταν ήταν νέοι, κλαιγόντουσαν για τα πάντα και μετά που γινόντουσαν παλιοί, ή ακόμα χειρότερα, λοχίες, ήταν τα χειρότερα καψονόμουτρα.

Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2016 at 2:59 PM, das said:

 

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω ,απλά να πω ότι τα μονα λεφτά που έχω χάσει εγώ ήταν απο σχολή ,απο αφεντικό οχι.

 

Επίσης οι δικοί μου εργοδότες ήταν όλοι απλά παιδια συνήθως αυτοδημιούργητα.

 

Και εγώ το ιδιο και απο τους ελάχιστους που ξέρω που επιβιώνω επιμένοντας να μένω πατρίδα ,αυτό ξέρω πολυ λογους που μπορούν να το περηφανευτουν.

 

Οπότε ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

 

Και παλι λέω, δεν αμφισβητώ αυτά που λες.

(Τα ένσημα μου τα ελέγχω απο έφηβος που δουλεύω ,μην τυχόν και μου φανε κατι )

 

Θα έλεγα είμαι μικρός ακόμα αλλά ήδη σχετικά overqualified και ακόμα μαζεύω πραματα με αποτέλεσμα στις 2 συμβάσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα να ακούω πάντα από συναδέλφους ή ανώτερους ατάκες του τύπου "τι κάνεις εδώ, για δεν πας εξωτερικό, χάνεις το χρόνο σου, είσαι άξιος της μοίρας σου που κάθεσε ελλάδα" κλπ τέτοια. Δηλαδή αυτή είναι η λύση. Αν είναι έτσι να μετακομίσουμε όλοι γερμανία μεριά και να μείνουν μόνο οι συνταξιούχοι εδώ(Δεν πάει σε εσένα αυτό αλλά μιας και το ανέφερες...)

 

Όποιος θέλει να βρει δουλεία βρίσκει κατ'εμέ. Γνώρισα άτομα πρόσφατα με απίστευτα βιογραφικά σε δουλείες που άλλες εποχές θα ήταν του πεταματού που ακόμα σπούδαζαν παράλληλα με τις δουλειές τους ακόμα και σε άσχετες/"κατώτερες" ειδικότητες...

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ η αγγελία θα'χε τηλέφωνο, πάρε να ρωτήσεις. Αν ντρέπεσαι να πάρεις, φαντάσου να πας εκεί κιόλας. Είσαι γενικώς τόσο ντροπαλός στη ζωή σου ή μόνο με τη δουλειά το'χεις το θέμα; Με κοπέλες μιλάς; Στο σχολείο μιλούσες μέσα στην τάξη; Το κάνεις λες κ φαίνεται γολγοθάς.. 

 

Ο πακετάς λογικά θα πακετάρει τα φαγητά να τα δίνει στον ντελιβερά κι ο διανομέας μάντεψε ποιος είναι, ο ντελιβεράς.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Delijohn έγραψε:

Αδερφέ η αγγελία θα'χε τηλέφωνο, πάρε να ρωτήσεις. Αν ντρέπεσαι να πάρεις, φαντάσου να πας εκεί κιόλας. Είσαι γενικώς τόσο ντροπαλός στη ζωή σου ή μόνο με τη δουλειά το'χεις το θέμα; Με κοπέλες μιλάς; Στο σχολείο μιλούσες μέσα στην τάξη; Το κάνεις λες κ φαίνεται γολγοθάς.. 

 

Ο πακετάς λογικά θα πακετάρει τα φαγητά να τα δίνει στον ντελιβερά κι ο διανομέας μάντεψε ποιος είναι, ο ντελιβεράς.. 

Δεν ειναι για μενα αλλα για φιλο γενικα ντρεπεται πολυ και ποσο μαλλον να πλησιασει μια κοπελα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δε λεω "was here" γιατι ειναι θεμα με καλες προοπτικες για συζητηση

Ησουν ομως εδω, δεν ησουν; Κι ας μη το λες. :p 

Ειναι θεμα για συζητηση. Δεν ειναι ο πρωτος που ειναι ντροπαλος αλλα ουτε κι ο τελευταιος.

Αλλα το να κανεις ενα τηλεφωνο ειναι με τη σειρα " βαζω καρτα (ή παιρνω τηλ απο το σταθερο :p ) , παιρνω το τηλεφωνο, πληκτρολογω τον αριθμο (γραφω τι θα πω στο μεταξυ αν μου ειναι δυσκολο να τα θυμαμαι) , και ρωτω για την θεση που προσφερουν και αν θελουν να τους δωσω τα στοιχεια μου για επικοινωνια αν με χρειαστουν" . Αν τωρα ρε Τζεμηςμποντ αυτα του φαινονται βουνο, το Αγιο Βουνο ειναι το καλυτερο. Για τις κοπελες πρεπει να εχεις και λιγη αυτοπεποιθηση (αλλο θεμα ομως αυτο, off topic). Φυσικα αυτοπεποιθηση χρειαζεται και για την δουλεια. Ειναι δυσκολες εποχες και εκμεταλλευονται τα μαλα τους νεαρους. Σα πακετας, αν το'χει και με τα μηχανακια και ξερει τους δρομους της περιοχης που θα εξυπηρετησει,  ειναι πολυ κομπλε για να ξεκινησει! Μετα θα παρει το "κολαι" 

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσει απο το local store.

 Εσυ έχεις αυτοπεποιθηση; Αν ναι, πως την απεκτησες; Μιλησε του και κανε τον να νιωσει οτι ειναι ικανος για κατι τετοιο , και αν πει μα και μου , μην ερθεις να ρωτησεις εμας, πες του λογια που θα τον ενθαρρυνουν. Πλιζ μη ρωτησεις τι να του πεις, δικος σου φιλος ειναι , εσυ ξερεις πως θα τον "τουμπαρεις" καλυτερα και θα του δωσεις ωθηση.

 

Οταν ημουν 18 που πρωτοδουλεψα σε φυλλαδια, με ενθαρρυναν αρκετα ωστε να καταλαβω οτι δεν ειμαι ασχετος ή "αχρηστος". Φιλοι και συγγενεις. Παροτι δεν ειναι δουλεια αυτο με ολη την εννοια της λεξης. Σιγα σιγα αρχισα να αποκταω "τσαμπουκα", με την καλη εννοια. Μονο να μην απογοητευεται ευκολα δε πρεπει , διοτι ειναι νωρις και ειναι μικρος. Αυτα. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μου, ήμουν ΠΑΡΑ πολυ ντροπαλό παιδι, και σε άλλες εποχές ,προ ιντερνετ ,δεν ειχα καμια κοινωνική ικανότητα δηλαδή.

Ήμουν ο πιο άβγαλτος ,αφελής πιτσιρίκος που ήξερα ,ήμουν χαρακτηριστικά αδαής για τη ζωή και για τα πάντα .

Αλλά ...ήθελα λεφτά ,ήθελα δουλειά .

Μπορεί να έκανα χρόνια να κοιτάξω γκομενα στα μάτια, αλλά ποτε δε ντραπηκα να ζητήσω δουλειά .

Αν θέλεις θα ρωτήσεις ,δε μιλάμε για γκομενα, μιλάμε για λεφτά ,για επιβίωση .

Δουλεύω απο πολυ μα πολυ τρυφερή ηλικία, που θα έπρεπε να ειχα παιχνίδια και να επαιζα, και αυτό με τις ντροπές πρώτη φορα στη ζωή μου το ακούω.

Αν εχεις ανάγκη, θα ρωτήσεις, αν ντρέπεσαι ,δεν εχεις ανάγκη,τέλος .

Φιλική συμβουλή απο κάποιον που έχει κάνει όλες τι λάθος επιλογές του κόσμου :

1) ποτε δεν ειναι αργά να ξεκινήσεις το διάβασμα για μια σχολή.

Το λύκειο δεν κάνεις για ΤΙΠΟΤΑ, η σουβλατζης θα γίνεις η σεκιουριτας, η διανομέας, η ταξιτζής .

Πολυ σεβαστά επαγγέλματα, με ελάχιστη ανταμοιβή και πολυ σκληρή εργασία όμως.

Είσαι στη ηλικία που η επόμενη απόφαση θα ορίσει τι ζωή θα κάνεις.

Διαλεξε αν θες να είσαι μια ζωή εργάτης, η αν θες να γίνεις κάποιος .

(Δε θέλω να παρεξηγηθώ για τη σύγκριση εργάτη/κάποιου,καταλαβαίνετε τι θέλω να πω )

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Πολυτεχνειο και πανεπιστήμιο βγάζουν και δουλεύουν σκουπιδιάριδες και ντελιβερι

Να σπουδάσω κάτι το οποίο δεν μου αρέσει για να λέω ότι σπουδάζω και να πετάξω τζάμπα τα λεφτά δεν μου αρέσει και καλύτερα να μην σπουδάσω

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος jamesbond έγραψε:

Δεν ειναι για μενα αλλα για φιλο γενικα ντρεπεται πολυ και ποσο μαλλον να πλησιασει μια κοπελα

είπες βρήκα σε αγγελία κ θεώρησα πως ψάχνεις για σένα.. 

 

 

πριν 22 λεπτά, το μέλος jamesbond έγραψε:

Εδώ Πολυτεχνειο και πανεπιστήμιο βγάζουν και δουλεύουν σκουπιδιάριδες και ντελιβερι

Να σπουδάσω κάτι το οποίο δεν μου αρέσει για να λέω ότι σπουδάζω και να πετάξω τζάμπα τα λεφτά δεν μου αρέσει και καλύτερα να μην σπουδάσω

 

Το ότι κάποιος τέλειωσε πανεπιστήμιο ή πολυτεχνείο και δουλεύει σκουπιδιάρης ή ντελιβεράς, ίσως να σε βοηθούσε να καταλάβεις ότι καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή. Το ότι κάποιοι άνθρωποι ατύχησαν και δεν δουλεύουν πάνω σε αυτό που σπούδασαν είναι σημάδι των καιρών μας. Προσωπική μου άποψη βέβαια, είναι πως όποιος είναι καλός σε κάτι.. ποτέ δεν χάνεται. Στα χρόνια μας, κάποιοι ήμασταν τυχεροί και σπουδάσαμε αυτό που μας άρεσε. Κάποιοι ήμασταν ακόμα πιο τυχεροί και κάναμε δουλειά, το χόμπι μας κι αυτό που μας άρεσε. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως όποιος σπουδάζει κάτι, θα τα καταφέρει.. έχεις δίκιο.. από την άλλη, το ότι σπούδασε κάποιος δεν σημαίνει ότι "έγινε κάποιος". Το μυαλό του όμως είναι κάποια επίπεδα πιο ψηλά.. όχι σε εξυπνάδα προφανώς.. μα σε γνώσεις κι εμπειρία μάθησης κ ζωής.. πήρε μια εκπαίδευση.. μια κουλτούρα μάθησης κ έναν τρόπο σκέψης.. κι είναι σίγουρα ένα άτομο που βλέπει έναν στόχο και μπορεί να τον καταφέρει, να τον ξεπεράσει. Θες να'σαι ένα τέτοιο άτομο; Μόνο όσοι το θέλουν πρέπει να  το κυνηγάνε.. 

Δεν σου είπε κανείς να σπουδάσεις κάτι που δεν σ'αρέσει.. μπορείς να σπουδάσεις κάτι που σου αρέσει όμως. Ό,τι κι αν είναι αυτό. Δεν είναι ανάγκη να πας σε πανεπιστήμιο. Μπορείς να πας σε μια σχολή ιδιωτική ή σε ένα ΕΠΑΛ που λέει ο λόγος. Κι οι κτηνοτρόφοι κι οι γεωργοί σπουδάζουν. Κι οι βιοτέχνες κι οι υδραυλικοί κι οι ψυκτικοί. Τώρα αν θες μια ζωή να είσαι ντελιβεράς ή πακετάς ή υπάλληλος μεταφορικής και σου αρέσει, καλή τύχη κ καλά κουράγια. Μα πρέπει να ξεπεράσεις κάποιες φοβίες ή κολλήματα που έχεις. Ο δρόμος του πεζοδρομίου κ της δουλειάς θέλει @@ και με ντροπές, κανείς δεν πάει μπροστά.

Και δεν τα λέω σε σένα.. τα λέω στον φίλος σου.. κ σε όποιον σκέφτεται με παρόμοιο τρόπο.. εντελώς φιλικά κ χωρίς να'χω εμπειρία ζωής πολλών ετών.. από τα λίγα που έχω δει κι ακούσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυο λογάκια κι από μένα.

Εγώ φίλε Τζεηςμποντ νομίζω πως ο φίλος σου ψάχνει δικαιολογίες για να μη δουλέψει.

Ένα πράγμα που ξέρω σίγουρα είναι πως αυτός που έχει ανάγκη πραγματική, θα ξεπεράσει τα πάντα για να δουλέψει.

Επίσης αυτός που έχει ανάγκη θα κάνει τα πάντα (δεν γράφω συγκεκριμένες δουλειές γιατί για μένα καμία δουλειά δεν είναι ντροπή).

Ντροπή είναι να πίνεις φραπεδιά με τα λεφτά του μπαμπά και τη σύνταξη της γιαγιάς και να σχολιάζεις πως για 300€ δεν πάω να δουλέψω.

 

Οι γονείς μου, μου έμαθαν πως για να αποκτήσεις κάτι, πρέπει να μοχθήσεις για αυτό. Γι'αυτό και ο πατέρας μου (στην δύσκολη χειρονακτική εργασία που έκανε)

με έπαιρνε μαζί του από τα 11 μου. Ήθελα βλέπεις σκληρό δίσκο για τον υπολογιστή μου. Δούλευα ένα καλοκαίρι ολόκληρο (εκτός 2 εβδομάδων) για να μαζέψω τα λεφτά

και να τον αγοράσω. Έμαθα λοιπόν πως τίποτα δεν σου χαρίζεται και έτσι είναι ολόκληρη η ζωή μας.

Οπότε αν ο φίλος σου έχει ανάγκη πραγματική να δουλέψει, ούτε καν σε εσένα έπρεπε να αναφερθεί. Έπρεπε να ψάξει να βρει και να ζητήσει δουλειά. Τόσο απλά.

Όλα τα υπόλοιπα για ντροπές, τι θα πει, πως θα το πει κτλ. είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, jax7480 said:

Δυο λογάκια κι από μένα.

Εγώ φίλε Τζεηςμποντ νομίζω πως ο φίλος σου ψάχνει δικαιολογίες για να μη δουλέψει.

Ένα πράγμα που ξέρω σίγουρα είναι πως αυτός που έχει ανάγκη πραγματική, θα ξεπεράσει τα πάντα για να δουλέψει.

Επίσης αυτός που έχει ανάγκη θα κάνει τα πάντα (δεν γράφω συγκεκριμένες δουλειές γιατί για μένα καμία δουλειά δεν είναι ντροπή).

Ντροπή είναι να πίνεις φραπεδιά με τα λεφτά του μπαμπά και τη σύνταξη της γιαγιάς και να σχολιάζεις πως για 300€ δεν πάω να δουλέψω.

 

Οι γονείς μου, μου έμαθαν πως για να αποκτήσεις κάτι, πρέπει να μοχθήσεις για αυτό. Γι'αυτό και ο πατέρας μου (στην δύσκολη χειρονακτική εργασία που έκανε)

με έπαιρνε μαζί του από τα 11 μου. Ήθελα βλέπεις σκληρό δίσκο για τον υπολογιστή μου. Δούλευα ένα καλοκαίρι ολόκληρο (εκτός 2 εβδομάδων) για να μαζέψω τα λεφτά

και να τον αγοράσω. Έμαθα λοιπόν πως τίποτα δεν σου χαρίζεται και έτσι είναι ολόκληρη η ζωή μας.

Οπότε αν ο φίλος σου έχει ανάγκη πραγματική να δουλέψει, ούτε καν σε εσένα έπρεπε να αναφερθεί. Έπρεπε να ψάξει να βρει και να ζητήσει δουλειά. Τόσο απλά.

Όλα τα υπόλοιπα για ντροπές, τι θα πει, πως θα το πει κτλ. είναι άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.

 

 

Γενικά συμφωνώ με αυτά που λες (και εγώ δούλευα σε οικοδομές από την ίδια ηλικία περίπου) αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που κάποιος μπορεί όντως να ψάχνει και να μην βρίσκει. Τώρα αν το συγκεκριμένο άτομο βρίσκει δουλειά και δεν πάει γιατί "ντρέπεται" ή αν είναι "βολεμένος", τότε αυτό είναι άλλο θέμα και σαφώς δεν είναι σωστό αυτό που κάνει. Εγώ πάντως και βολεμένος να ήμουν θα ήθελα να έχω δουλειά, απορώ πως μερικοί την παλεύουν, τι κάνουν όλη μέρα; Εγώ προσπαθώ να κάνω διάφορες δραστηριότητες αλλά και πάλι δεν την παλεύω και τόσο να κάθομαι όλη μέρα, εκτός αν τύχει καμιά μέρα και πάω κάπου για κάνα μεροκάματο.

Έγινε επεξεργασία από gokuthelegend
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.