Jump to content



Λύσιμο μισθωτήριο σπιτιού


Recommended Posts

Καλησπερα..Θα ηθελα απεγνωσμενα μερικες συμβουλες γιατι εχω μπλεχτει σε μια κατασταση με το σπιτι που νοικιαζω.Αρχικα, ειμαι φοιτητρια στην Αθηνα και γενικοτερα αργησα να καταλαβω τι εκμεταλευση πεφτει σε φοιτητικα σπιτια.Οταν ηρθα Αθηνα για καποιο λογο δεν υπηρχαν πολλα σπιτια κοντα στη σχολη μου με τη δικαιολογια πως ηταν "αργα" ενω ειχα παει την ιδια μερα με τα αποτελεσματα των Πανελληνιων και οσα ειχαν μεινει ηταν πανακριβα.Καταφερα να βρω με τη βοηθεια μεσιτη ενα σπιτι το οποιο δεν ειχε καν πορτα ασφαλειας αλλα μου υποσχεθηκε η ιδιοκτητρια πως θα εβαζε. Εγινε μισθωτηριο συμφωνητικο κατοικιας το οποιο γραφει πως το σπιτι παρεχει ηλ.κουζινα,ψυγειο,ηλ.σωμα και πως το ενοικιο ειναι 100 ευρω το μηνα για ενα χρονο.Παρολα αυτα ο πατερας μου χωρις να το ξερω μεχρι προσφατα,πληρωνε τοσο καιρο 200 μεσω τραπεζας(οποτε αποδειξεις υπαρχουν) και επισης ολα τα υποτιθεμενα ηλεκτρικα του σπιτιου ηταν χαλασμενα.Οταν λοιπον χαλασαν και μιλησα στην ιδιοκτητρια του σπιτιου με λιγα λογια με εγραψε κανονικοτατα και αγορασε καινουρια ο πατερας μου.Το σπιτι γενικα ειναι παλιο,εχει μεγαλο προβλημα με τα εντομα και οταν μιλησα και για αυτο εννοειται πως πηρα @@.Ειχαν χαλασει και καποια υδραυλικα και δεν υπηρχε καν γραμμη στο σπιτι οποτε και υδραυλικο πληρωσα και ηλεκτρολογο μονη μου για θεματα τα οποια το συμφωνητικο λεει πως προυπηρχαν.Με λιγα λογια μια περιουσια για ενα κωλοσπιτο. Ο πατερας μου γενικα δεν κανει τιποτα οποτε αναγκαστικα προσπαθω τωρα να τα λυσω ολα μονη μου.Θελω να φυγω νωριτερα απο το σπιτι,το συμφωνητικο ληγει το Σεπτεμβριο παρολα αυτα ομως ο μεσιτης μου λεει κατι περιεργα πως θα χασουμε καποια αμοιβη η οτι δεν μπορω κτλπ. Επισης,σημερα προσεξσα πως το συμφωνητικο εχει υπογραφη μονο απο την ιδιοκτητρια και οχι απο εμενα η τον πατερα μου.Οποτε με λιγα λογια τι γινεται? Τι πρεπει να κανω εφοσον θελω να φυγω νωριτερα? Θα περιμενα μεχρι το Σεπτεμβριο αλλα απο οσο εχω καταλαβει τοτε για να βρω σπιτι θα τραβηξω παλι τα ιδια και δε θελω.
Υ.Γ. Εννοειται πορτα ασφαλειας δεν μπηκε ποτε.

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Caps on title
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες εγώ δεν θα ξαναεδινα ούτε ένα ευρώ και θα εμένα όσο ήθελα.

Επίσης αν κατάλαβα καλά αγορασεις έπιπλα και συσκευές δικές σου ενώ είχε. Αυτά τα παίρνεις φεύγοντας. 

 

Μήπως το δικό σου αντίγραφο δεν έχει υπογραφές; Αλλά το δικό της έχει; Εσείς υπογραψατε κάτι σίγουρα;

 

Βρες εσύ σπίτι αρχικά και φύγε οπότε θέλεις. Και νομικά να σε πάει δικαστηριο κάνει φοροδιαφυγή άρα και μόνο από αυτό είσαι καλυμμένη. 

Επίσης έχε στο νου σου ότι πρέπει να πάρεις χαρτί λήξης εφόσον έχετε υπογράψει και χαρτί έναρξης ενοικιασης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Έτσι όπως τα λες εγώ δεν θα ξαναεδινα ούτε ένα ευρώ και θα εμένα όσο ήθελα.

Επίσης αν κατάλαβα καλά αγορασεις έπιπλα και συσκευές δικές σου ενώ είχε. Αυτά τα παίρνεις φεύγοντας. 

 

Μήπως το δικό σου αντίγραφο δεν έχει υπογραφές; Αλλά το δικό της έχει; Εσείς υπογραψατε κάτι σίγουρα;

 

Βρες εσύ σπίτι αρχικά και φύγε οπότε θέλεις. Και νομικά να σε πάει δικαστηριο κάνει φοροδιαφυγή άρα και μόνο από αυτό είσαι καλυμμένη. 

Επίσης έχε στο νου σου ότι πρέπει να πάρεις χαρτί λήξης εφόσον έχετε υπογράψει και χαρτί έναρξης ενοικιασης.

Το χαρτι που εχω στο σπιτι δεν ειναι φωτοτυπια αρα θεωρω ειναι το προτοτυπο.Προσωπικα δεν υπεγραψα τιποτα πουθενα και θελω να ελπιζω ουτε και ο πατερας μου.Εχει μια ταση να ειναι αγαθος ανθρωπος..

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

για αρχισε να μη πληρωνεις να δουμε ποσο στα @@ της ειναι..

συμβουλεψου δικηγορο καλυτερα..

Η αληθεια ειναι πως θα ηθελα να το αποφυγω να φτασω μεχρι εκει.Σκεφτηκα πως εμειναν μονο 3 μηνες απο το ενοικιο και μηπως θα μπορουσα να το διαχειρηστω σωστα ωστε να με παρει στα σοβαρα,να τη στριμωξω και να φυγω ησυχα και ωραια χωρις να μου τη βγει και απο πανω.Κατα τα αλλα ομως εννοειται πως με δικηγορο το δικιο μου το εχω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος TheaDan έγραψε:

Το χαρτι που εχω στο σπιτι δεν ειναι φωτοτυπια αρα θεωρω ειναι το προτοτυπο.Προσωπικα δεν υπεγραψα τιποτα πουθενα και θελω να ελπιζω ουτε και ο πατερας μου.Εχει μια ταση να ειναι αγαθος ανθρωπος..

Η αληθεια ειναι πως θα ηθελα να το αποφυγω να φτασω μεχρι εκει.Σκεφτηκα πως εμειναν μονο 3 μηνες απο το ενοικιο και μηπως θα μπορουσα να το διαχειρηστω σωστα ωστε να με παρει στα σοβαρα,να τη στριμωξω και να φυγω ησυχα και ωραια χωρις να μου τη βγει και απο πανω.Κατα τα αλλα ομως εννοειται πως με δικηγορο το δικιο μου το εχω.

Ρε μην ψαρώνεις αν έχεις στα χέρια σου συμβόλαιο που λέει 100 ευρώ, και αντίστοιχα έχεις τα καταθετήρια των 200 ευρώ ή βάζε απο εδω και πέρα 100 ευρω για ενοίκιο ή πεστην ότι σου έχω βάλει πχ. για 10 μήνες 2000 αντί για 1000 του συμβολαίου και θα πάω για 10 ακόμα δωρεάν, και αστην να χτυπιέται η νοικοκυρά σου!

Επίσης όμως να έχεις στα υπ'όψην σου ότι όλα τα συμβόλαια ανεξαρτήτως χρόνου δέσμευσης νοούνται σαν 3/ετη, με αποτέλεσμα αν θες να φύγεις νωρίτερα, να μπορεί να σε κυνηγήσει για τους υπόλοιπους μήνες του συμβολαίου δικαστικά(εκτός αν επικαλεστείς λόγους υγείας)!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος orderlover έγραψε:

Ρε μην ψαρώνεις αν έχεις στα χέρια σου συμβόλαιο που λέει 100 ευρώ, και αντίστοιχα έχεις τα καταθετήρια των 200 ευρώ ή βάζε απο εδω και πέρα 100 ευρω για ενοίκιο ή πεστην ότι σου έχω βάλει πχ. για 10 μήνες 2000 αντί για 1000 του συμβολαίου και θα πάω για 10 ακόμα δωρεάν, και αστην να χτυπιέται η νοικοκυρά σου!

Επίσης όμως να έχεις στα υπ'όψην σου ότι όλα τα συμβόλαια ανεξαρτήτως χρόνου δέσμευσης νοούνται σαν 3/ετη, με αποτέλεσμα αν θες να φύγεις νωρίτερα, να μπορεί να σε κυνηγήσει για τους υπόλοιπους μήνες του συμβολαίου δικαστικά(εκτός αν επικαλεστείς λόγους υγείας)!

Ελπιζω να μην γινει κατι τετοιο.Ετσι οπως ειναι τα πραγματα εδω μεσα δεν καθομαι παραπανω και να μην εχω ακομα προβλημα στην υγεια μου θα αποκτησω με τις κατσαριδες.Εαν εχει σκοπο να φτιαξει το σπιτι οπως πρεπει και να μου δωσει τα λεφτα για ο,τι ηδη πληρωσα εγω καλως,αλλιως φευγω και το καλο που της θελω να μην πει τιποτα κι ολας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος TheaDan έγραψε:

Ελπιζω να μην γινει κατι τετοιο.Ετσι οπως ειναι τα πραγματα εδω μεσα δεν καθομαι παραπανω και να μην εχω ακομα προβλημα στην υγεια μου θα αποκτησω με τις κατσαριδες.Εαν εχει σκοπο να φτιαξει το σπιτι οπως πρεπει και να μου δωσει τα λεφτα για ο,τι ηδη πληρωσα εγω καλως,αλλιως φευγω και το καλο που της θελω να μην πει τιποτα κι ολας.

Αν το έχεις πάρει απόφαση και αφού έχεις θέμα σοβαρό με την υγιεινή του χώρου , και για να είσαι καλυμμένη κάνε της σίγουρα ένα εξώδικο ώστε να το σκεφτεί καλά πρίν κυνηγήσει τα όποια υπόλοιπα του συμβολαίου και μετά φύγε, αλλα να της χαρίσεις έτσι καμια χιλιάδα ευρώ κρίμα!

πριν 13 λεπτά, το μέλος TheaDan έγραψε:

Ελπιζω να μην γινει κατι τετοιο.Ετσι οπως ειναι τα πραγματα εδω μεσα δεν καθομαι παραπανω και να μην εχω ακομα προβλημα στην υγεια μου θα αποκτησω με τις κατσαριδες.Εαν εχει σκοπο να φτιαξει το σπιτι οπως πρεπει και να μου δωσει τα λεφτα για ο,τι ηδη πληρωσα εγω καλως,αλλιως φευγω και το καλο που της θελω να μην πει τιποτα κι ολας.

Αν σε ενδιαφέρει έχω εγω σπίτι δυαράκι στα Κάτω Πατήσια δίπλα στο σταθμό του μετρό! :D:D:D

Έγινε επεξεργασία από orderlover
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις ενα πραγμα,αν δε παρει το μαθημα απο σενα,θα το κανει και στον επομενο φοιτητη..Για αυτο μη την λυπασαι και μη χαρισεις ουτε ενα ευρω και ας τραβηχτεις παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος orderlover έγραψε:

Αν το έχεις πάρει απόφαση και αφού έχεις θέμα σοβαρό με την υγιεινή του χώρου , και για να είσαι καλυμμένη κάνε της σίγουρα ένα εξώδικο ώστε να το σκεφτεί καλά πρίν κυνηγήσει τα όποια υπόλοιπα του συμβολαίου και μετά φύγε, αλλα να της χαρίσεις έτσι καμια χιλιάδα ευρώ κρίμα!

Αν σε ενδιαφέρει έχω εγω σπίτι δυαράκι στα Κάτω Πατήσια δίπλα στο σταθμό του μετρό! :D:D:D

Xαχα να σαι καλα αλλα λογω σχολης ψαχνω στο Αιγαλεω να μεινω :)

πριν 11 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Να ξερεις ενα πραγμα,αν δε παρει το μαθημα απο σενα,θα το κανει και στον επομενο φοιτητη..Για αυτο μη την λυπασαι και μη χαρισεις ουτε ενα ευρω και ας τραβηχτεις παραπανω.

Σημερα εχω σκοπο να ξεκαθαρισω το ολο θεμα και ειμαι σχεδον σιγουρη πως δεν θα κανει πισω αρα ουτε κι εγω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέμε έχεις εσύ το πάνω χέρι. Έχεις αποδείξεις ότι πλήρωνες 200€ ενώ το συμβόλαιο είναι 100€. Επίσης στο τέλος του κάθε έτους πρέπει να σου δίνει κανονικά μια απόδειξη (δεν είναι αναγκαστικό αφού υπάρχουν τα καταθετήρια).

Επίσης το ενοικιαστήριο συμβόλαιο πρέπει να κατατεθεί στην εφορία με υπογραφές και τον δύο για να ισχύει. 

Εγώ σου ξαναλέω δεν πληρώνεις ούτε ένα ευρώ και τις λες θα φύγω όταν θα βρώ σπίτι. Και εξώδικο να σου κάνει και να το κυνηγήσει μπορείς με τα καταθετήρια και μόνο να τις κάνεις ζημιά (πχ ΣΔΟΕ) αλλά αν έχεις και αποδείξεις από μαστόρους ακόμα καλύτερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To ενοικιαστήριο λογικά κατατέθηκε από τον λογιστή της ιδιοκτήτριας στο taxisnet. Στην συνέχεια ο λογιστής του πατέρα της @TheaDan έκανε αποδοχή του ενοικιαστηρίου στο taxisnet, οπότε είναι σαν να το έχουν υπογράψει και οι δύο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είτε υπάρχει ανυπόγραφο έγγραφο μισθωτηρίου , είτε υπάρχει ΜΗ αποδοχή της ηλεκτρονικής υποβολής του μισθωτηρίου στο taxisnet ... υπάρχει νομικό και φορολογικό "θέμα" στη συγκεκριμένη μίσθωση.

 

Στην προκειμένη περίπτωση , άν ισχύουν αυτά που περιγράφει ο χρήστης TheaDan (περί αυξημένων τραπεζικών πληρωμών και υφιστάμενων προβλημάτων στο οίκημα) , εγώ δέν θα πλήρωνα τίποτε μέχρι τη λήξη της μίσθωσης.

 

... και θα προχωρούσα σε εξώδικη πρόσκληση πρός τον ιδιοκτήτη του ακινήτου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος TASOS έγραψε:

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος TASOS έγραψε:

Βασικα ετσι εγινε μετα απο αμετρητες προσπαθειες να επικοινωνησω με την ιδιοκτητρια. Ειχε μαλιστα και το θρασσος να της εξηγησω γιατι φευγω.Τελικα μου ειπε πως απλα θα πρεπει να πληρωσω ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ τον Ιουλιο εφοσον μεχρι τοτε θα μενω(το οποιο θα το εκανα γιατι ειναι λογικο και απορω γιατι το ανεφερε) και πως απλως θα ξανα βαλει το σπιτι διαθεσιμο οταν φυγω.Θελω να πιστευω πως δε θα γινει κατι αλλο αλλα θα μιλησω και με εναν δικηγορο να ειμαι σιγουρη μηπως τελευταια στιγμη αλλαξει γνωμη κλπ.

 

Έγινε επεξεργασία από TheaDan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.