Jump to content



Αγορά πικάπ έως 200 ευρώ


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά του Λάμπη!

 

Ψάχνομαι ν' αγοράσω ένα πικάπ, το οποίο θα συνδεθεί με ηχοσύστημα 2.1 ή 5.1 και ενισχυτή.

Επειδή είμαι άσχετος όσον αφορά αυτή την αγορά, θα χρειαζόμουν σίγουρα βοήθεια! 

Μπορώ να διαθέσω έως τα 200 ευρώ (τιμή "πατάρι") για κάποιο καλό σύστημα. Τι προτείνετε; 


Θα παίζω ροκ, μέταλ και κλασική ή συμφωνική μουσική κυρίως. 

Προτιμώ σίγουρα κάτι κομψό και λιτό. Όχι από εκείνα τα dj-λίδικα. (Οπότε όχι stanton μάλλον.) :p

 

Aναμένω γνώμες. :)

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Αν και λογικα τα νεώτερα turntables εχουν ενσωματωμένο προενισχυτη, αν παρεις κάποιο παλιότερο θα χρειαστεί να αγοράσεις μονος σου εναν.

RIA equalizer αν θυμαμαι καλα λέγεται

 

Καλο με 200ευρω δεν παίρνεις παντως. "καλο" ναι

Αν ψαχνεις ποιοτητα , με ενα καλο headphones + καρτα ηχου imo μονοδρομος

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμ, άριστο δεν ψάχνω.

Καλό, απ' τη μεριά ενός μη maniac με τον ήχο, που χρησιμοποιεί μέτριο εξοπλισμό ούτως ή άλλως. Έτσι το βλέπω...
Θέλω να πιστεύω ότι διαφέρει το "καλό" των 200ων απ' το "ακούγεται" των 100. Πρέπει να πιάσω 300 για το καλό; Αν υπάρχει μια εξαίρεση στα 250, άντε να τα έδινα...

@spyder Ευχαριστώ! Αλλά είναι σαν κρεπιέρα, δεν μ' αρέσει καθόλου. :p 

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά του είναι τίμια αγορά, το RPM1.3 θα προτιμούσα ή μεταχειρισμένο Technics 1200mkII

Υπολόγισε προενισχυτή κεφαλής αν δεν έχει ο ενισχυτής σου.

Έγινε επεξεργασία από spyder
Link to comment
Share on other sites

Λιγάκι δύσκολη η περίπτωση σου μιας και θέλεις και την πίτα και τον σκύλο και με τα χρήματα που διαθέτεις κομματάκι ανέφικτο μου φαντάζει,

 

το παρακάτω μάλλον δεν θα σου αρέσει και είναι κάτω από 200 :

 

http://www.skroutz.gr/s/5039863/Reloop-RP-1000M.html

 

μετά πας αναγκαστικά εδώ για απλό και λιτό αλλά πάνω από 200 :

 

 

http://www.skroutz.gr/s/4259010/Pro-Ject-Audio-Essential-II.html

 

 

χωρίς να υπολογίζουμε προενισχυτή κτλ.

 

επειδή μια φορά αγοράζεις πικ απ, ταπεινή μου γνώμη, μην βιαστείς να πάρεις κάτι τώρα απλά περίμενε να περάσει ο καιρός να ανέβει το μπάτζετ σου.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Ποιό είναι ένα καλό budget για ακροατή σαν εμένα; (Το ξαναλέω, δεν είμαι maniac. Ακούω κι απ' το YouTube σε ηχεία των 35 ευρώ, αλλά όταν μπορώ προτιμώ τα δισκάκια των 320kbp/s. Θέλω ό,τι καλύτερο, αλλά ως casual χρήστης.)

 

300-350 ευρώ θα είναι καλά; Παραπάνω δεν αξίζει να δώσω, δεδομένου ότι δεν έχω συλλογή ήδη και θα το βλέπω να κάθεται μέχρι να μαζευτούν δίσκοι... Και θα με πονάει. :p 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ είμαι maniac άρα μην αγχώνεσαι θα σου έλεγα project με κλειστά μάτια όχι επειδή έχω κι εγώ αλλά γιατί αυτή η εταιρία απευθύνεται σε απλούς χρήστες σαν κι εμάς που δεν θέλουν να ξοδέψουν μια περιουσία αλλά παράλληλα θέλουν κάτι αξιόπιστο και απλό όπως από ότι κατάλαβα ψάχνεις και εσύ, το δικό μου το πήρα πριν 10 χρόνια και κόστισε 360 χωρίς προενισχυτή, τώρα το εν λόγω μοντέλο αντικαταστάθηκε με αυτό:

 

 https://www.skroutz.gr/s/1941850/Pro-Ject-Audio-Debut-Carbon-DC-with-Ortofon-OM-10.html

 

αλλά όποιο από αυτά της Project και να πάρεις θα σε καλύψει πιστεύω 100%

 

επίσης δες και αυτό που είναι πιο οικονομικό :

 

https://www.skroutz.gr/s/400506/Pro-Ject-Audio-Essential.html

 

ή αυτό που σου έστειλα πιο πάνω, επίσης αν αλλάξεις μελλοντικά και μια κεφαλοβελόνα θα δεις μεγαλύτερη διαφορά στην ποιότητα ήχου, 

 

μετά πας σε ηχεία κτλ όρεξη και χρήματα να έχεις..!

 

καλές ακροάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το reloop rp-1000m , θυμιζει τα γνωστα technics 1χχχ . (εγω εχω το sl-23 το οποιο βρηκα πεταμενο εξω χωρις βελονα πριν 10 χρονια και το πηγα να το φτιαξουν, πρεπει ομως να το ανοιξω να του βαλω σπρει επαφων στα on/off + speed pots γιατι εχει θεμα με τη ταχυτητα, δε γυρναει  )

 

Ασχετο λιγο...αν ακούσεις χιλιοπαιγμένο και απρόσεχτο βινύλιο (μεγαλη πιεση στη βελονα κατα την αναπαραγωγη ,μεγαλο tracking force  ) θα τρομαξεις ...ειναι σα να ακους 64kbps mp3.

Γιαυτο μακρια απο τα φθηνα απο Μοναστηρακι που πουλανε γιατι μπορει να ειναι πατατες (μπορει και οχι , δεν εχω εμπειρία).

 

Ειναι απολαυση παντως να το βλεπεις να παιζει και να ακους !

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To reloop rp-1000m μ' αρέσει! 
Επειδή όμως είμαι άσχετος, όπως προείπα, έχω απορίες για όλ' αυτά. Το παίρνω και το συνδέω επιτόπου στα ηχεία; Έως πόσα; Π.χ. μπορώ να το συνδέσω με τα 5.1 μου της Creative; Σύνδεση επί τόπου ή χρειάζομαι ενισχυτή; (Μάλιστα έχω έναν JVC, αλλά υποστηρίζει έως 2 ηχεία και η έξοδος του ενός έχει χαλάσει. Δεν ξέρω μήπως γίνονται πατέντες...) Και για κάποιο λόγο όταν βλέπω usb θύρα για τον ήχο σε πικάπ, ξενερώνω...

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.