Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα λαμπίτες και λαμπίτισσες,

Ψάχνω ηχεία και κάρτα (εσωτερική) γι' αναβαθμίσω λίγο τα πράγματα!
Επειδή έχω αρκετούς δίσκους, αλλά και premium spotify τα θέλω κυρίως για μουσική. Βλέπω και ταινίες-σειρές, αλλά κυρίως για μουσική.

Πιο πολύ ακούω μέταλ-ροκ, συμφωνική και κλασική. Γενικά ένα ευρύ φάσμα της μουσικής πάντως... Τι να έβλεπα με ανώτατο όριο τα 100 ευρώ σε ηχεία και 50-55 σε κάρτα ήχου;
Η μητρική μου είναι μια παλιά Gigabyte GA-EP45-DS3 αν παίζει ρόλο.
(Αν δίνουν και τη δυνατότητα σύνδεσης με άλλες συσκευές: hi-fi / πικάπ / ενισχυτή κ.λπ. ακόμη καλύτερα, αλλά δεν με νοιάζει τόσο.)

Γι' αυτά τα δύο τι λέτε;

https://www.skroutz.gr/s/5443078/Edifier-R1700BT.html#sku-info
http://www.public.gr/product/ihos/hxeia/ixeia-2-1/iheia-21-logitech-z533-mayro/prod7730414pp/

 

 

:):)

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα επίσης και την κατηγορία των studio ηχείων ή nearfield monitors. Ίσως άξιζε να δώσεις κάτι παραπάνω και να έπαιρνες π.χ. τα mackie cr4 που παίζουν στα 130 ή την έκδοση με το bluetooth. Όπως και να χει μιας που το θέμα ήχος είναι εντελώς υποκειμενικό καθώς δεν ακούμε όλοι τα ίδια πράγματα, η καλύτερη επιλογή θα ήταν να τεστάρεις τα ηχεία από κοντά (αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα) για να δείς τι σου κάθεται καλύτερα. 

Η edifier σαν μάρκα για εμένα είναι ένα βήμα μπροστά σε σχέση με τη logitech.
Για κάρτα ήχου προσωπικά θα πήγαινα εδώ.

 

Ελπίζω να βοηθήσει και κάποιος πιο έμπειρος στο θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thank you very much!
 

Αν είναι να δώσω +30 για κάτι αρκετά καλύτερο, να τα δώσω (παρότι θα ζοριστώ, είναι η αλήθεια), αλλά θα μπορώ να τα συνδέσω στο Η/Υ; Είμαι κομματάκι άσχετος με αυτά, για να πω την αλήθεια. Μετά είναι και το θέμα του woofer. Χάνω σε μπάσα άμα πάρω σκέτα 2.0;

Πάντως δεν με νοιάζει τόσο η ένταση όσο η ποιότητα. Σκοπεύω ν' αγοράσω κι ακουστικά αργότερα.
Σε νορμάλ επίπεδα έντασης ακούω μουσική.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να τα συνδέσεις κανονικά στο πισι. 
Απο άποψη μπάσου θα χάσεις αρκετά, αλλά η όλη ποιότητα είναι καλύτερη. Θα ήταν προτιμότερο αν έπαιρνες κάτι στις 5 ιντσες αλλά για κανούργια η τιμή τους είναι απαγορευτική, εκτός και αν βρείς κάτι σε μεταχειρισμένα.

Η αλήθεια είναι πάντως πως έχω χάσει τις εξελίξεις στα νέα ηχεία.
Πριν αγοράσεις, ψάξε για γνώμες και κριτικές στο νετ-youtube.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακούω και εγώ μέταλ-ροκ κυρίως, τα mackie cr4 που τα άκουσα, δεν με ενθουσίασαν σε σχέση με τα m-audio av42 ας πούμε που διάλεξα εν τέλει.  Απλά τα τελευταία, δεν συγχωρούν την μέτρια ποιότητα ήχου. Αν βάλεις ένα FLAC με ένα MP3 128kbps θα καταλάβεις διαφορά ακόμη και σε onboard sound card.

Χάνεις από μπάσο σίγουρα, αλλά η overall ποιότητα όπως ειπώθηκε, είναι καλύτερη. Για καλά 2.1 πρέπει να τα "σκάσεις" άγρια :p 

 

Να ξέρεις πάντως, ΝΟΜΟΣ, να ακούσεις πριν αγοράσεις, μην ψάχνεις απλά γνώμες και reviews. Εφόσον είσαι Αθήνα, αν είσαι κοντά στην Καλλιθέα, αυτά που προτάθηκαν (πλην των edifier και logitech), υπάρχουν στο κατάστημα "ΩΔΕΣ" για να τα ακούσεις. Βάλε στο κινητό σου 5-6 κομμάτια, ώστε να πάρεις μία γεύση ;) 

Αλλιώς σε οποιοδήποτε κατάστημα έχει "βιτρίνα", ώστε να μπορείς να έχεις μία άποψη :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ηχεία δεν αγοράζουμε αν δεν ακούσουμε, ΝΟΜΟΣ.

Τα γούστα του καθενός είναι διαφορετικά στο θέμα της μουσικής.

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι όποιο ηχείο και να διαλέξεις θα ακούγεται καλύτερα από μια κάρτα ήχου σε σχέση με την ενσωματωμένη της Gigabyte.

Τι ενισχυτή και ηχεία έχεις; Μήπως από την κάρτα να έστελνες σήμα  στον ενισχυτή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

130 για τα ηχεία θα έλεγα...
Πες μου όμως @giorgos2187.


Αθήνα είμαι! Πού πάτε ρε σεις και τα δοκιμάζετε;
Αυτό ήθελα να κάνω, αλλά δεν τόχω ξαναδοκιμάσει και λέω κάτσε μη φάμε κάνα κράξιμο.
Θα κάτσουν να μου συνδέουν όλα τα ηχεία που θέλω σε PC; Θα φύγει όλο το μαγαζί με τα δικά μου... :p
 


 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Hydra έγραψε:

Αθήνα είμαι! Πού πάτε ρε σεις και τα δοκιμάζετε;

 

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εφόσον είσαι Αθήνα, αν είσαι κοντά στην Καλλιθέα, αυτά που προτάθηκαν (πλην των edifier και logitech), υπάρχουν στο κατάστημα "ΩΔΕΣ" για να τα ακούσεις

Το έγραψα. Να πω ότι δεν το έγραψα; :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι δεν το είδα για να μην πηγαίνω μέχρι εκεί, αλλά και κει θα πάμε! :p 

Όσο για τον ενισχυτή -ξέχασα πριν να το πω-, ένας παλιός JVC είναι, αλλά θέλει φτιάξιμο, οπότε μένει εκτός πλάνων προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Hydra έγραψε:

Έκανα ότι δεν το είδα για να μην πηγαίνω μέχρι εκεί, αλλά και κει θα πάμε! :p 

Όσο για τον ενισχυτή -ξέχασα πριν να το πω-, ένας παλιός JVC είναι, αλλά θέλει φτιάξιμο, οπότε μένει εκτός πλάνων προς το παρόν.

Να ξέρεις ότι πικάπ στην κάρτα ήχου που σου πρότειναν πιο πάνω δεν μπαίνει...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Να ξέρεις ότι πικάπ στην κάρτα ήχου που σου πρότειναν πιο πάνω δεν μπαίνει...

 

Μπαίνει με τα κατάλληλα καλώδια το θέμα είναι γιατί θέλεις να το κάνεις?
Rca σε jack των 3.5mm λογικά θα χρειαστεί, αλλά δε βλέπω άλλο λόγω σύνδεσης πέραν της ψηφιοποίησης.

Tο κανάλι SonicSenseProAudio στο youtube έχει μερικά συγκριτικά studio ηχείων, κυρίως σε πιο ακριβά μοντέλα. Πολύ καλή μεθοδολογία με διαγράμματα συχνοτήτων, ωστόσο δυστυχώς παραμένει ανενεργό εδώ και χρόνια. Θα κατατοπίσει και τον πιο άσχετο επάνω στο θέμα πιστεύω.
Γνωρίζει κανείς κάποιο αντίστοιχο κανάλι ή σελίδα που να παραμένει ενεργό στις εξελίξεις?

Link to comment
Share on other sites

Για τα ηχεία το ρώτησα βασικά, αν δίνεται η δυνατότητα σύνδεσης με ενισχυτή-πικάπ, γιατί ίσως αγοράσω στο μέλλον, καλό θα είναι. Αλλά δεν με καίει τόσο! 
Προτιμώ να είναι κάτι καλό στα λεφτά που θέλω κι ας μην έχω αυτή τη δυνατότητα για το μέλλον.
Αυτό ήταν το αρχικό πλάνο. Τώρα είπα να μείνω στον Η/Υ και να αναβαθμίσω ηχεία-κάρτα.

 

Δεν σας κρύβω ότι τα Edifier μου αρέσουν τρομερά από άποψη εμφάνισης, αλλά καταλαβαίνω ότι τα υπόλοιπα θα είναι λογικά καλύτερα!
 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, κάτι που θα είναι στο γραφείο και θα το βλέπεις καθημερινά, είναι λογικό να θέλεις να σου αρέσει (σαν το κουτί ένα πράγμα), αλλά δες και ότι άλλο προτάθηκε ή ότι σου προτείνουν στο κατάστημα που θα πας , στα λεφτά που δίνεις, μπας και σου αρέσει οπτικοακουστικά :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Pandelas έγραψε:

Μπαίνει με τα κατάλληλα καλώδια το θέμα είναι γιατί θέλεις να το κάνεις?
Rca σε jack των 3.5mm λογικά θα χρειαστεί, αλλά δε βλέπω άλλο λόγω σύνδεσης πέραν της ψηφιοποίησης.

Και ενισχυτή Phono με γείωση και τη σωστή ενίσχυση γιατί οι κεφαλές κινητού μαγνήτη (ΜΜ) έχουν πολύ χαμηλό σήμα εξόδου (3.0 mv) σε αντίθεση με συσκευές όπως cd playes, κ.α που έχουν 300mv (σήμα Line).

Αν η κεφαλή όμως είναι κεραμική έχει υψηλό σήμα εξόδου και μπαίνει σε είσοδο Line αλλά οι κεραμικές κεφαλές είναι... πως να το πω... α, το βρήκα μάπα!

Τώρα για το ποιος ο λόγος του να ακούς μουσική από πικάπ στο pc, πέραν της ψηφιοποίησης, μα η απόλαυση του να ακούς τη μουσική που σου αρέσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Να ξέρεις ότι πικάπ στην κάρτα ήχου που σου πρότειναν πιο πάνω δεν μπαίνει...

 

 

πριν 32 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Και ενισχυτή Phono με γείωση και τη σωστή ενίσχυση γιατί οι κεφαλές κινητού μαγνήτη (ΜΜ) έχουν πολύ χαμηλό σήμα εξόδου (3.0 mv) σε αντίθεση με συσκευές όπως cd playes, κ.α που έχουν 300mv (σήμα Line).

Αν η κεφαλή όμως είναι κεραμική έχει υψηλό σήμα εξόδου και μπαίνει σε είσοδο Line αλλά οι κεραμικές κεφαλές είναι... πως να το πω... α, το βρήκα μάπα!

Τώρα για το ποιος ο λόγος του να ακούς μουσική από πικάπ στο pc, πέραν της ψηφιοποίησης, μα η απόλαυση του να ακούς τη μουσική που σου αρέσει.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.

Δηλαδή θες να πείς πως υπάρχει κάποια εσωτερική κάρτα ήχου σε αυτό το budget που να μπορείς να συνδέσεις πικ απ, on the go?
Αν δε βάλεις ενισχυτή μπορείς να κάνεις την ενίσχυση με software, λίγο μπελαλίδικο αλλά γίνεται.
Αν βάλεις ενισχυτή, πολύ απλά παρακάμπτεις τη σύνδεση με το pc και συνδέεις πικ απ σε ενισχυτή και ηχεία.

Αυτό κάνουν οι περισσότεροι audiophile γιατί υποτίθεται πλέον το πικ απ το χρησιμοποιείς λόγο ποιότητας και όχι αναγκαστικά όπως πριν 40 χρόνια, εκτός και αν μιλάμε για σοβαρό dac και εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Pandelas έγραψε:

 

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.

πριν 3 ώρες, το μέλος Pandelas έγραψε:

Μπαίνει με τα κατάλληλα καλώδια το θέμα είναι γιατί θέλεις να το κάνεις?
Rca σε jack των 3.5mm λογικά θα χρειαστεί, αλλά δε βλέπω άλλο λόγω σύνδεσης πέραν της ψηφιοποίησης.

 

Όταν γράφεις ότι πικάπ "Μπαίνει με τα κατάλληλα καλώδια  Rca σε jack των 3.5mm λογικά θα χρειαστεί" αυτό είναι δεν 100% ακριβές γιατί δεν είναι δυνατή η σύνδεση χωρίς να μπει το χέρι στη τσέπη για ενισχυτή phono.

Το σκεπτικό μου, όπως λες, είναι ότι εξήγησα (ακριβώς τι χρειάζεται και γιατί) ώστε να γίνει σωστά και χωρίς προβλήματα η σύνδεση πικάπ με την κάρτα.

Δεν κατάλαβα πού είναι το κακό;

Επειδή του ξεκαθάρισα ότι Rca σε jack των 3.5mm δεν θα δουλέψει έτσι απλά;

Τον παραπλάνησα σε κάτι;

Είπα ψέματα;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εν ετη 2018, γιατι συζηταμε σε τεχνολογικο φορουμ για....... πικαπ;;;;;;;;;;;;;;

Εχεις πικαπ και βινυλια και θες ντε και καλα να τα χρησιμοποιησεις; Αν ναι, πετα τα. Ακου τα απο το spotify. Αν οχι, ο Θεος σ εσωσε και δεν θα σου προτεινα να του πας κοντρα!

 

Οποτε ας παμε να δουμε τι μπορει να παιξει για επιλογη τη σημερον ημερα. Εντος του μπατζετ υπαρχουν δυο επιλογες που ας πουμε καπως εχω ξεχωρισει

https://www.skroutz.gr/s/5180945/Mackie-CR4.html

 

https://www.skroutz.gr/s/6855203/M-Audio-Studiophile-AV42.html?keyphrase=m+audio+av42

 

Ελαχιστα παραπανω,αλλα το μοναδικο με 5.25 γουφερ, που τα κανει να μπορουν να κατεβουν και λιγο πιο χαμηλα σε σχεση με τα αλλα που προτεινω. 20 ευρω παραπανω, αλλα αξιζουν

https://www.djmania.gr/demo-studio-monitor/reloop-adm-5-studio-monitor-detail

 

Τωρα αν μπορουσες να πας και μεχρι τα 200 ας πουμε θα σου εδειχνα κι αυτα τα 2

https://www.skroutz.gr/s/12148629/M-Audio-BX5-D3.html

https://www.skroutz.gr/s/4125497/JBL-LSR305.html

 

Στη θεση σου, θα εκανα οτι μπορουσα για να παρω τα jbl-ακια. 5αρια, class d ενισχυτες ξεχωριστα για το μπασο και τα πριμα, ενεργου crossover με ρυθμιστικα τονικοτητας, balanced input αλλα και xlr input... Και γενικα οτι πρεπει να εχει ενα ηχειο το 2018 για να λεγεται ηχειο και οχι ψαροκασελα. Αν δεν ειχα κανει το λαθος να αρχισω να ασχολουμαι με παθητικες μπουρδες, και ξεκινουσα σημερα απ την αρχη το στησιμο ενος συστηματος σε τετοια πραγματα θα πηγαινα, απλως μεγαλυτερης κατηγοριας.

100 το τεμαχιο στοιχιζουν, αλλα τ αξιζουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Όταν γράφεις ότι πικάπ "Μπαίνει με τα κατάλληλα καλώδια  Rca σε jack των 3.5mm λογικά θα χρειαστεί" αυτό είναι δεν 100% ακριβές γιατί δεν είναι δυνατή η σύνδεση χωρίς να μπει το χέρι στη τσέπη για ενισχυτή phono.

Το σκεπτικό μου, όπως λες, είναι ότι εξήγησα (ακριβώς τι χρειάζεται και γιατί) ώστε να γίνει σωστά και χωρίς προβλήματα η σύνδεση πικάπ με την κάρτα.

Δεν κατάλαβα πού είναι το κακό;

Επειδή του ξεκαθάρισα ότι Rca σε jack των 3.5mm δεν θα δουλέψει έτσι απλά;

Τον παραπλάνησα σε κάτι;

Είπα ψέματα;

Είναι αρκετά παραπλανητικό το να γράφεις "Να ξέρεις ότι πικάπ στην κάρτα ήχου που σου πρότειναν πιο πάνω δεν μπαίνει..."
Αφήνεις να εννοηθεί πως υπάρχει κάποια άλλη κάρτα που το κάνει, αλλά δε μας λες ποια είναι αυτή. Θα μπορούσες πιο απλά να γράψεις απο την αρχή, πως θα χρειαστείς ενισχυτή για να συνδέσεις πικ απ σε εσωτερική κάρτα ήχου (η ακόμα καλύτερα εξωτερική κάρτα usb ή firewire) για καλύτερα αποτελέσματα. Το... "δεν μπαίνει" είναι 100% ανακρίβεια, όπως έγραψα κ παραπάνω ο σκοπός ποιος είναι?
Αν πολύ απλά θες να λες οτι είμαι λάτρης του αναλογικού ήχου και ηχογραφήσεων και συνδέεις πικ απ σε ενισχυτή και pc, οκ δικαίωμα σου.
Επίσης, το να ακούς τη μουσική που σου αρέσει μπορείς να το κάνεις κ απο το youtube. Υπάρχουν ανεβασμένα σπάνια βινύλια, ακόμα και κλαρίνα του '40 και βγάλε.

+1 για 5άρια όπως προτείνει ο Γιώργης απο πάνω, με δοκιμή βέβαια ή review απο κάποιον που ξέρει, με αναλύσεις ιστογράμματος συχνοτήτων κτλ.

Εγώ για χατίρι των tascam vl-a5 χάρισα τα logitech z5500 στον αδερφό μου.
Λίγο χρωματιστά στα πριμομεσαία αλλά περισσότερη λεπτομέρεια. Τι να το κάνεις το μπάσο, όσο δυνατό κ αν είναι όταν ακούγεται σαν τενεκές?
Επίσης μεγάλη προσοχή στην κατανάλωση πριν την αγορά, γιατί υπάρχουν ηχεία που καίνε 150watt το ζευγάρι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.