Jump to content



Αναβάθμιση mobo,cpu,ram


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να κάνω αναβάθμιση mobo,cpu,ram στο παλιό μου pc (athon x2 6000) είμαι γύρω στα 100 ευρώ, και η χρήση του είναι τα βασικά(surfing,youtube,ελαφρό video editing premiere), έχω κουτί που παίρνει σίγουρα atx, και thermaltake 470w τροφοδοτικό.

έχω σκεφτεί αυτό 

 

http://www.techstore...box-2-8ghz.html

http://www.techstore...1m-vg4-2-0.html

http://www.techstore...-crucial-2.html

 

Δεν βρήκα τη μνήμη στη λίστα συμβατών της μητρικής, ούτε ξέρω για τα 1.5V, αν θα έχει πρόβλημα με το επεξεργαστή ή τη μητρική, θα έχει πρόβλημα;

 

Αν μπορείτε να σκεφτείτε κάτι άλλο , θα ήμουν ευγνώμων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση αντικατάστασης του 6000 με κάποιον με περισσότερους πυρήνες δεν παίζει; ΑΜ2 δεν είναι ο 6000? Αν ναι, ίσως η μητρική να υποστηρίζει επεξεργαστές με 3 ή 4 πυρήνες και αν η ψύκτρα του 6000 είναι αυτή με τα heatpipes, ίσως να αρκεί και με τον νέο επεξεργαστή. Αν δεν θέλεις μεταχειρισμένο ή αν δεν παίζει γενικότερα η ιδέα της αναβάθμισης, ξεχνάς την πρόταση αυτή.

 

Πάντως αν πήγαινα σε Intel θα κοίταγα 1151 πλατφόρμα και DDR4. Θα σου πάει 30-40€ παραπάνω(κυρίως επειδή δεν βλέπω αντίστοιχα φτηνό επεξεργαστή), αλλά θα έχεις την τελευταία πλατφόρμα. Αν τα 30-40€ είναι πολλά και ξεφεύγεις, αγνόησε και αυτή την πρόταση μου.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος 8anos8888 έγραψε:

Δεν βρήκα τη μνήμη στη λίστα συμβατών της μητρικής, ούτε ξέρω για τα 1.5V, αν θα έχει πρόβλημα με το επεξεργαστή ή τη μητρική, θα έχει πρόβλημα;

Κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

Περίπτωση αντικατάστασης του 6000 με κάποιον με περισσότερους πυρήνες δεν παίζει; ΑΜ2 δεν είναι ο 6000? Αν ναι, ίσως η μητρική να υποστηρίζει επεξεργαστές με 3 ή 4 πυρήνες και αν η ψύκτρα του 6000 είναι αυτή με τα heatpipes, ίσως να αρκεί και με τον νέο επεξεργαστή. Αν δεν θέλεις μεταχειρισμένο ή αν δεν παίζει γενικότερα η ιδέα της αναβάθμισης, ξεχνάς την πρόταση αυτή.

 

Πάντως αν πήγαινα σε Intel θα κοίταγα 1151 πλατφόρμα και DDR4. Θα σου πάει 30-40€ παραπάνω(κυρίως επειδή δεν βλέπω αντίστοιχα φτηνό επεξεργαστή), αλλά θα έχεις την τελευταία πλατφόρμα. Αν τα 30-40€ είναι πολλά και ξεφεύγεις, αγνόησε και αυτή την πρόταση μου.

Έχει καεί η μητρική στο άλλο, και έχει προβληματάκι με τη θερμοκρασία ο cpu... Δεν έχει και πολύ νόημα να πάω σε καινούργια πλατφόρμα, εφόσον δεν θα χρειαστώ αναβάθμιση στο μέλλον. Και να χρειαστώ αυτή η μητρική υποστηρίζει i3,i5.

 

Θέλω να ρωτήσω αν θα είμαι άνετα με αυτό το σύστημα σε win7, surfing, youtube, premiere , προορίζετε για  μακροχρόνια/σταθερή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα παρομοιο pc(με την asrock dg4 και 1866 μνημη) για τον πατερα μου, γιατι χαλασε η μητρικη απο το προηγουμενο με εναν x2 6000. Για surfing και youtube ειναι υπεραρκετο, αλλα για premiere δεν εχω ιδεα. Αν εκανες την δουλεια σου με τον 6000, θα την κανεις και με αυτο. Αν μπορεις να δωσεις περισσοτερα κοιτα για 1151 και για 8gb ram ή για κανα μεταχειρισμενο i3(αν ειναι 1150, να ειναι αρκετα κατω απο τα 100ευρω).

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, 8anos8888 said:

win7, surfing, youtube, premiere

Ο επεξεργαστής θα έχει καλύτερη συμπεριφορά στα δύο πρώτα από τον 6000. Αν μάλιστα τον 6000 τον δούλευες με ενσωματωμένα γραφικά τύπου 690G, η διαφορά θα είναι ακόμα μεγαλύτερη θεωρώ. Δεν ξέρω αν η ενσωματωμένη του Celeron Πάντως θα αντέχει βαριές σελίδες και 4K ή 60fps video. Επίσης στο Premier θα δεις λογικά αύξηση επιδόσεων, αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα πάντως να πας σε 8GB μνήμης εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, yanni said:

Ο επεξεργαστής θα έχει καλύτερη συμπεριφορά στα δύο πρώτα από τον 6000. Αν μάλιστα τον 6000 τον δούλευες με ενσωματωμένα γραφικά τύπου 690G, η διαφορά θα είναι ακόμα μεγαλύτερη θεωρώ. Δεν ξέρω αν η ενσωματωμένη του Celeron Πάντως θα αντέχει βαριές σελίδες και 4K ή 60fps video. Επίσης στο Premier θα δεις λογικά αύξηση επιδόσεων, αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα πάντως να πας σε 8GB μνήμης εξ αρχής.

Συγνώμη το ξέχασα τελείως, υπάρχει και μια ATI hd4850 που έχω στη άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε από GPU είσαι ΟΚ. Απλά πας σε δύο πιο γρήγορους πυρήνες και ας είναι 200MHz πιο κάτω σε συχνότητα. Κάτι ψιλά θα τα κερδίσει και η 4850. Δεν περιμένω να δεις κοσμοϊστορικές αλλαγές πάντως σε σχέση με τον 6000. Ναι μεν ο επεξεργαστής ίσως να αποδίδει 50-100% πάνω, αλλά πάλι δύο πυρήνες θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, yanni said:

Οπότε από GPU είσαι ΟΚ. Απλά πας σε δύο πιο γρήγορους πυρήνες και ας είναι 200MHz πιο κάτω σε συχνότητα. Κάτι ψιλά θα τα κερδίσει και η 4850. Δεν περιμένω να δεις κοσμοϊστορικές αλλαγές πάντως σε σχέση με τον 6000. Ναι μεν ο επεξεργαστής ίσως να αποδίδει 50-100% πάνω, αλλά πάλι δύο πυρήνες θα είναι.

Παρήγγειλα το G1840...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.