Jump to content



Πολυπριζο ασφαλειας, αγορά


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα μου κάηκε μια πρίζα καθώς και το πολύπριζο ασφαλείας που ειχα πανω σε αυτην.

Η πριζα θα αλλαχτει συντομα. Οποτε ειμαι σε αναζητηση πολυπριζου ασφαλειας.

Για τον φοβο των ιουδαιων και μονο , θα βαλω σε 2 διαφορετικές πριζες τα pc που ειχα συνδεδεμενα σε αυτη τη μια που μου καηκε (και 2 οθονες,2 σετ ηχεια , και το ρουτερ ειχα σε αυτη την πριζα), οποτε θα κανω αγορα Χ2. Σε μια προχειρη αναζητηση επεσα πανω σε αυτο. Αξιζει τα λεφτα του; Εδω Αλεξανδρουπολη εχει you point και βολευει η αγορά απο you.

Απλα δεν εχω ιδεα αν ειναι καλο (αν και APC και με εφ'ορου ζωης εγγυηση) και αν υπαρχουν αξιολογες προτασεις με παρομοια/λιγοτερα χρηματα :) 

 

ΥΓ: Στο 1 πολυπριζο θα μπει υπολογιστης, οθονη, ηχεια, στερεοφωνικο και 1 σκληρος δισκος εξωτερικος. . Στο αλλο θα μπει ρουτερ,υπολογιστης, ηχεια, οθονη και ενα πολυμηχανημα.

 Αυτο που δε ξερω πως λειτουργει ειναι η "προστασια τηλεφωνου" που εχει στο συγκεκριμενο , ουτε γενικως πως καταλαβαινω οτι με προστατευει. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Σαν μάρκα η APC είναι από τις κορυφαίες μόνο και μόνο το εφ'ορου ζωής εγγύηση φτάνει..

 

αν θέλεις δες και αυτό, που σου παρέχει θύρες usb για φόρτιση συσκευών..

 

http://www.e-shop.gr/apc-pm6u-gr-essential-surgearrest-6-outlets-with-5v-24a-2-port-usb-charger-230v-white-p-PER.664339

 

σχετικά με τα χρήματα αν θες κάτι αξιόπιστο μην ψάξεις για κάτι φτηνότερο από τα 30-35 ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δει οτι τα καλα ασφαλειας κυμαινονται απο 30-50 (και βαλε) , γι'αυτο δεν πεφτω κατω απο αυτα τα λεφτα. ΕΙναι παρα πολυ καλο αυτο που δειχνεις και το'χει και το κιτρινομαγαζο. Το βραδυ θα τα δω με την κοπελα μου και θα αποφασισουμε. Νομιζω οτι ισως και το δικο σου να ειναι καλυτερη λυση. :) 

Link to comment
Share on other sites

LOL ! !

Ήδη σου έγινε μια  καλή πρόταση! :T:

Σαν το πρώτο έχω δύο εδώ και ποοολλά  χρόνια με τιγκαρισμένες τις πρίζες τους !

Δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα !

Έχουν αντιυπερτασική προστασία και για τις γραμμές του τηλεφώνου , αλλά και για την κεραία της τηλεόρασης.

Τώρα αυτά δεν ξέρω πόσο χρήσιμα θα σου είναι σήμερα, ίσως καλύτερα να διαλέξεις την πρόταση του φίλου @spil με τις πόρτες φόρτισης USB συσκευών !

Καλές αγορές!!!! :)

Αν έχεις χώρο στο πίνακα και οι γραμμές που τροφοδοτούν τα ευαίσθητα είναι ξεχωριστές και αφού έχεις τον "ηλεκτρολόγο" μπορείς να βάλεις μια ασφάλεια παρέα με ένα αντικεραυνικό ράγας  (το αντικεραυνικό μετά την ασφάλεια για να την ρίχνει όταν δει υπερταση ! ! ! )

Και έτσι θα έχεις διπλή προστασία!!! :)

Καλή συνέχεια !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τις προτασεις :D Βεβαια το σπιτι δεν ειναι δικο μας, νοικιαζουμε, αλλα η προστασια ειναι προστασια, οποτε θα ρωτησω τον "ηλεκτρολογο" :p Αυτος τα ξερει αρκετα καλα! :) 

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε κατ"εμε ειναι η καλυτερη αγορα στο θεμα υπολογιστων.

Σιγουρα ειναι πολυ παραπανω αλλα κρινοντας απο την υπογραφη σου ειναι κριμα αυτα τα

2 pc να πιστευεις οτι ειναι "ασφαλες" με ενα πολυμπριζο ασφαλειας.

Δινεις κατι παραπανω αλλα πιστεψε με προκειται απο πλευρας ασφαλειας να κοιμασε ησυχος.

Προσωπικα επειδη εχω το ιδιο προβλημα (αρκετες διακοπες ρευματος,πτωσεις τασης κτλπ)

αν μπορουσα να εβαζα ups σε ολες τις ηλεκτρικες συσκευες μου θα το εκανα.

Btw αναφερες στο πρωτο σου ποστ για την προστασια της τηλεφωνικης γραμμης.

Παλια ξεχασα στο ξεσκονισμα να συνδεσω την γραμμη τηλεφωνου πανω στο ups.

Εγινε οτι εγινε καηκε το ρουτερ και η καρτα δικτυου της μητρικης ;)

 

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο που συνεβη , ηταν οτι ο παλαιοτερος ενοικος, κατι ειχε καψει στην συγκεκριμενη πριζα. ΚΑποιο κομματι της πριζας σφηνωθηκε εκει που μπαινει το φις, και δεν γινοταν σωστα η επαφη,  με αποτελεσμα να φθειρεται σιγα σιγα (να κανει σπιθες) , αλλα να εχω μαυρα μεσανυχτα εγω. Οποτε γι'αυτο καηκε η πριζα και απλα χαλασε το φις του πολυπριζου (το αλλαξε ηδη ο πεθερος και δουλευει, αλλα θελω κατι νεοτερο ). 

Βεβαια τωρα θα το συζητησω και με την κοπελα μου για UPS, γιατι ειναι οντως μια πολυ καλη αγορα (πολυ παλιοτερα ειχα στα pc μου). 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.