Jump to content



Βοήθεια σε επιλογή οθόνης για πολύωρη all around χρήση


Recommended Posts

32 w θα ειναι οικονομίας από ότι καταλαβαίνω, που σημαίνει ότι θα βγάζει τίποτα 1500 lm ,δεν ειναι κάπως ...πως να το πω ...τιτάνια ποσότητα φωτός ;εγω ειλικρινά ,σε όλο το σπίτι μαζί δεν έχω τόσο φως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος haris013 έγραψε:

για το bias light θέλει τόσο δυνατή λάμπα!?

σε δωμάτιο είναι η οθόνη, με 32+ watt cfl θα γίνει η νύχτα μέρα νομίζω :p

κάτι τέτοιο δεν λέει? Soundscience HALO 6 LED BIAS LIGHTING KI INFOWORLD

Τι διαμορφωση εχεις στο σπιτι σου? Αν τη βαλεις πσιω απο την οθονη αναμεσα σε οθονη και τοιχο, η 32w cfl δεν ειναι καθολου κουραστικη και δεν χαλαει την ατμοσφαιρα.

Μπορεις να βαλεις μικροτερη, αλλα τοτε θα πρεπει να ριξεις κι αλλο την φωτεινοτητα της οθονης για να συνεχισεις να απολαμβανεις την αυξημενη αντιλαμβανομενη αντιθεση που προσφερει το bias lighting. Εγω προσωπικα θα προτιμουσα να εβαζα μεγαλυτερη, αλλα δεν βρισκεις ευκολα Ελλαδα μεγαλυτερη λαμπα (χωρις να ειναι προβολεας ή κατι εξισου υπερβολικο).

 

H παραπανω ledoταινια δεν με εμπνεει. Δεν ξερεις θερμοκρασια χρωματος, δεν ξερεις αν ειναι flicker free, δεν ξερεις την φωτεινοτητα. Μην υποθετεις οτι ειναι ενταξει ολα αυτα επειδη απευθυνεται για αυτη τη δουλεια. Απο το καθολου βεβαια μαλλον καλυτερα θα ειναι.

Μία ώρα πριν, το μέλος das έγραψε:

32 w θα ειναι οικονομίας από ότι καταλαβαίνω, που σημαίνει ότι θα βγάζει τίποτα 1500 lm ,δεν ειναι κάπως ...πως να το πω ...τιτάνια ποσότητα φωτός ;εγω ειλικρινά ,σε όλο το σπίτι μαζί δεν έχω τόσο φως.

Γυρω στα 2000lumens βγαζει. ;)

 

Το θεμα ειναι ομως οτι τα lumens δεν αντιστοιχιζονται καλα σε πραγματικες συνθηκες φωτισμου. Το γεγονος οτι το φως περιοριζεται απο την οθονη και τον τοιχο σημαινει οτι η φωτεινοτητα που διαχεεται στον χωρο ειναι περιορισμενη. Χρειαζεσαι μια δυνατη πηγη φωτος πισω απο την οθονη για να βελτιωθει η αντιλαμβανομενη αντιθεση της εικονας στην οθονη ομως.  

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει από τον κάφκα μία philips tornado 32w 6500K.Δ εν την βλέπω πλέον στον κάφκα, αλλά σίγουρα θα πωλείται και αλλού. Έχει φέρει όμως την 45w εκδοχη της, ορίστε.

 

http://www.kafkas.gr/proionta/lampes/lamptires-oikonomias/lamptires-oikonomias-e27/philips-lampa-oik-tornado-45w-e27-cdl-1ct-6_85080/

 

Με αυτή τη λάμπα βάζεις την φωτεινότητα της οθόνης και στο 50-55 χωρίς να χαλας την αντιλαμβανόμενη αντίθεση.

Το e27 είναι τυπικό φωτιστικό (όχι e14 oμως). Πρόσεξε απλώς να κρυβεται όλη ή λάμπα από την οθόνη.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε παραπάνω, πριν λίγες μέρες ανέβηκε το review της U2717D, upgrade της U2715Η και καλά. http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2717d.htm

Στο ρεζουμέ, βελτιώσεις over the board, αλλά δυστυχώς άνω του διπλάσιο lag απ τον προκάτοχο οπότε μάλλον όχι και ότι καλύτερο για αυτούς που τη θέλουν και για gaming...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Κωνσταντίνος Σ. έγραψε:

Μιας και αναφέρθηκε παραπάνω, πριν λίγες μέρες ανέβηκε το review της U2717D, upgrade της U2715Η και καλά. Dell U2717D Review - TFT Central

Στο ρεζουμέ, βελτιώσεις over the board, αλλά δυστυχώς άνω του διπλάσιο lag απ τον προκάτοχο οπότε μάλλον όχι και ότι καλύτερο για αυτούς που τη θέλουν και για gaming...

 Καλως ποσταρες το review. Καλυτερα color presets απο την U2515H στο sRGB mode, αλλά παρουσία σχετικα έντονου overshoot ghosting ακομη και στο normal overdrive και 25+ ms input την βγαζουν εκτος ανταγωνισμου, εκτως και αν η εγγυηση Dell παιζει πρωταρχικο ρολο στην αγορα οθονης. Αυτα ειναι χαρακτηριστικα που ενδιαφερουν κυριως τους gamers, αλλα οι εναλλακτικες προσφερουν καλυτερες επιδοσεις σε αυτους τους τομεις χωρις να χανουν στα color presets, ενω καποιες απο αυτες ειναι φθηνοτερες.

 

Tα 1440p PLS panels καποτε ηταν glow free, πλεον ομως δεν εχουν αυτο το πλεονεκτημα.

 

Οπως εχουν τα πραγματα ομως, δεν αποτελει αναβαθμιση απο την U2715H. H U2515Η ειναι καλυτερη αν εξαιρεθει το μεγεθος, ενω απο τις 27" 1440p η LG 27MB85R παραμενει η κορυφαια με την Asus PB278QR να αποδιδει επισης καλυτερα απο την Dell ενω ανα περιόδους πεφτει κατω απο τα 500 ευρω.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, λογικά τις επόμενες 2-3 μέρες θα χτυπήσω μια απ τις 2(η την lg παραπάνω, η την UP2716D της dell) 

 

Αναμένω απάντηση και απ την LG για το συγκεκριμένο μοντέλο για μερικά θέματα που αναφέρονται κι εδώ(https://hardforum.com/threads/lg-27mb85r-b-new-wqhd-ah-ips.1811482/)

Στο "μεγαλύτερο" thread σχετικά με το συγκεκριμένο μοντέλο. Δυστυχώς αναφέρονται αρκετά κακώς κείμενα, πχ το buzzing λόγω voltage, υπερβολικό brighness ακόμα και στο 0, δεν ξυπνάει με mouse/keyboard αλλά πρέπει να πατήσεις κάποιο απ τα κουμπιά της οθόνης, συν αν ρίξεις μια ματιά στο forum το quality control φαίνεται να είναι πότε έτσι πότε γιουβέτσι(Όχι και τραγικά, αλλά για 550Ε monitor...) 

 

Δυστυχώς για after sales support, δεν έχω ιδέα ποια εταιρία έχει καλύτερο...

Έγινε επεξεργασία από Κωνσταντίνος Σ.
Link to comment
Share on other sites

Ε κοίτα κρίνοντας απ τις συνήθειες μου, όταν φεύγω απ το pc φεύγω για πολύ οπότε κλείνω τελείως την οθόνη οπότε το συγκεκριμένο δε θα με επηρέαζε τόσο. Επίσης υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες και posts για το συγκεκριμένο οπότε πιθανό είναι πολλά απ τα παραπάνω να ήταν θέματα της πρώτης φουρνιάς που πλέον διορθώθηκαν...Όπως είπα περιμένω μερικά mail ακόμα γι αυτά. 

Και προσωπικά θεωρώ το ίδιο tragic να υπάρχουν θέματα με dead pixel, υπερβολικό glow και bleed όπως και ύπαρξη panel lottery σε monitor των 1000Ε αλλά οκ...

Έγινε επεξεργασία από Κωνσταντίνος Σ.
Link to comment
Share on other sites

Η UP ειναι wide gamut οθονη, ουτε νοημα εχει για την χρηση που κανουμε, και χειροτερη θα ειναι απο μια srgb και τζαμπα λεφτα ειναι.

 

Το προβλημα του να μην ξυπναει ειναι τυπικο σε οσες οθονες εχουν display port, και η λυση ειναι να μην χρησιμοποιεις το display port. Επισης το συγκεκριμενο thread, περα απο τα προβληματα, αναφερει και τις πολλες αρετες της.

 

Τo brightness στο 0 φωτεινοτητα ειναι καπου στα ~110 cd/m2, το οποιο ειναι υψηλο για ελαχιστη τιμη αλλα συνολικα φυσιολογικη τιμη. Εγω με bias lighting χρησιμοποιω την οθονη στα ~140cd/m2, και η τυπικη φωτεινοτητα που εξεταζουν τα reviews ειναι 120-140cd/m2. Μονο σε συνθηκες απόλυτου σκοταδιου θελεις καπου στα ~90cd/m2, και αυτο διορθωνεται ευκολα με τη χρηση bias lighting, που κανει και την χρηση της οθονης πιο ξεκουραστη και αυξανει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου.

 

Η dell εχει την καλυτερη υποστηριξη, αλλα και η lg δεν ειναι κακη. Το γεγονος οτι η οθονη της ειναι σημαντικα καλυτερη με κανουν να την προτιμησω.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

All right, 

Αυτό με το displayport μου ακούγεται κάπως πάντως με τις περιορισμένες γνώσεις μου έστω. Το καλώδιο είναι απλά ένα παθητικό πράμα που μεταφέρει ρεύμα, αν δε μπορεί να ξυπνήσει τον οθόνη θα τα έριχνα στη gpu? Τους drivers της? Κάπου στο tower τέλος πάντων που δε δίνει σήμα και όχι στην οθόνη...

Αφού η dell έφυγε και απ τη μέση, ξαναμπήκε στο τραπέζι και η https://www.asus.com/Monitors/MX27AQ/overview/ που αρχικά είχα αποκλείσει λόγω έλλειψης ρύθμισης ύψους, που θεωρώ τρατζικ για τέτοιο monitor...Δεν φαίνεται κακή επίσης...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, XMorsX said:

Το προβλημα του να μην ξυπναει ειναι τυπικο σε οσες οθονες εχουν display port, και η λυση ειναι να μην χρησιμοποιεις το display port.

Το πρόβλημα του να μην ξυπνάει, είναι θέμα drivers 100%.

Με την ίδια κάρτα, το ίδιο λειτουργικό και την ίδια οθόνη, είχα το πρόβλημα με παλαιότερους drivers, ενώ τώρα έχει εξαφανιστεί.

Εκτός αν πιστεύεις ότι άλλαξε κάτι στην υλοποίηση του DP στο μεταξύ...

Link to comment
Share on other sites

H ΜΧ δεν ειναι κακη, ειναι σαν την dell u2715h χωρις την καλη βαση. Θα προτιμουσα την pb2781qr αν δεν παρεις την LG.

 

Για πολλους λογους μπορει να μην ξυπναει μια οθονη, αλλα η συνδεση με display port ειναι ενας απο αυτους και μαλλον ο πιο συνηθισμενος. Ειναι bug. Μπορει να ειναι θεμα drivers του dp.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Okay, κατά 99% πάμε για LG !

Έγιναν και κάποιες σκέψεις για την http://accessories.us.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=us&cs=19&l=en&sku=210-AGJR Προφανώς μιλάμε για άλλη κατηγορία και target group αλλά η τιμή μάλλον θα την βγάλει εκτός :( Όπως και το ΤΝ panel...Βέβαια δεν ξέρω τι βήματα έχουν γίνει για να βελτιωθούν και αυτά απέναντι στα ips, η πόσο μεγάλη είναι η διαφορά στα 144hz...

Link to comment
Share on other sites

H asus που αναφερω ειναι η pb278qr, την εγραψα λανθασμενα παραπανω.

 

Ολες οι 1440p tn εχουν μετρια color presets και πολυ βαρυ grainy coating, με αποτελεσμα να εχουν μουντη και βεβαια ανομοιογενη (gamma shift) εικονα. Επισης εχουν και pixel inversion artifacts. Συνολικα η ποιοτητα εικονας τους ειναι χειροτερη απο την τυπικη ips των 150 ευρω. Τα 144Hz μετρανε, αλλα αν τα εκτιμας περισσοτερο απο το ips panel πηγαινεις σε 1080p tn που εχουν πιο ελαφρυ coating, συγεκκριμενα στις viewsonic xg2401 (freesync) και lg 24gm77. Αλλιως ανεβαζεις budget και ρισκαρεις (λογω φτωχου quality control) μια 144Hz AHVA.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, επειδή 7-8 χρόνια κοντά δουλεύω μόνο με ips(και σχετικά καλά) θα με πιάσει θλίψη αν πάω σε tn νομίζω...Οπότε πάμε για lg. Θα γράψω εντυπώσεις μετά από λίγο καιρό μιας και δεν υπάρχει και σχεδόν τίποτε σε ελληνικά forum για τη συγκεκριμένη εκτός απ τα παραπάνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update, ήρθε η 27MB85. 

Δε θα πω εντυπώσεις μιας και ακόμα δεν έχω προλάβει να την ανάψω(και μάλλον θα το κάνω όταν έρθει και η 1080)

Αλλά τελικά ΔΕΝ περιλαμβάνεται hardware calibrator σε αντίθεση με ότι λέει το site της lg και τα reviews. Δεν ξέρω αν I missed something ή το καβάτζωσε το μαγαζί, λόγω ΣΚ θα μιλήσω μαζί τους τη Δευτέρα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Κωνσταντίνος Σ. έγραψε:

Update, ήρθε η 27MB85. 

Δε θα πω εντυπώσεις μιας και ακόμα δεν έχω προλάβει να την ανάψω(και μάλλον θα το κάνω όταν έρθει και η 1080)

Αλλά τελικά ΔΕΝ περιλαμβάνεται hardware calibrator σε αντίθεση με ότι λέει το site της lg και τα reviews. Δεν ξέρω αν I missed something ή το καβάτζωσε το μαγαζί, λόγω ΣΚ θα μιλήσω μαζί τους τη Δευτέρα...

Καλοριζικη. 

 

Εντυπωση μου κανει που δεν περιλαμβανεται, ενας αλλος χρηστης ειχε ανεβασει φωτογραφια της με το colorimeter, δεν ειναι αποδειξη αλλα ειναι καλη ενδειξη οτι θα επρεπε να υπαρχει. Επικοινωνησε να μαθεις τι παιζει.

 

Οπως και να εχει ομως εχει καλα color presets απο μονη της. Δεν υπαρχει λογος να αγορασεις ξεχωριστο colorimeter, δεδομενου οτι και το φθηνοτερο καλο κανει 150+ ευρω.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, απλά δεν έχω ξαναχρησιμοποίσει κάτι τέτοιο και είναι απλά τεχνολογική περιέργεια ! 

Σε άλλα νέα, το manual έχει μια υποσημείωση στα ψιλά γράμματα πως το colorimeter ειναι sold seperately(και για την wide gamut version που είναι αρκετά ακριβότερη κιόλας) το σαιτ πάντως λέει ξεκάθαρα πως περιλαμβάνεται...http://www.lg.com/us/commercial/lcd-computer-monitors/lg-27MB85R-B (tech>accessories)

(Γι αυτό μισώ το μάρκετινγκ...!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.