Jump to content



Βοήθεια σε επιλογή οθόνης για πολύωρη all around χρήση


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Είμαι σε αναζήτηση οθόνης καθώς δεν παλεύεται με το λάπτοπ της υπογραφής και πλέον που πήρα γραφειάρα έχω άπλα να στήσω ότι θέλω :p

 

Στα λοιπόν, δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω και ούτε έχω την δυνατότητα να δω οθόνες από κοντά δυστηχώς(εκτός αν στα μοντέλα που προταθούν τα έχουν συμφωρουμήτες απο Κρήτη και έχουν όρεξη να τους κεράσω καφεδάκι )

 

Γενικά ψάχνω μια οθόνη 24 ή 27 ίντσες να είναι ξεκούραστη για πολύωρη χρήση, γενικά πέρα απο ταινίες-games-entertaiment, δεν κάνω κάτι ποιο εξειδηκευμένο, IT admin επαγγέλλομαι :p αλλά αποφεύγω να κάνω πολύ δουλειά σπίτι οπότε θεωρώ οτι δεν χρειάζομαι και στο σπίτι multi monitor setup. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά-hobby με graphic design αλλά δεν κυνηγάω την τρελή πιστότητα ούτε τυπώνω τις δημιουργίες μου :D.

Στο κομμάτι του gaming είμαι casual, χαλαρά παιχνιδάκια με παρέα, απο σεπτέμβρη που θα στήσω desktop καθώς θα σταματήσω τις μετακινήσεις θα παίξει καλή καρτούλα αν και δεν παίζω γενικά, πρέπει να μου αρέσει κάτι αρκετά για να ασχοληθώ.

 

Απόσο έχω δεί οθόνες σε τοπικά μαγαζιά μου αρέσουν στα χρώματα αυτές των imac-macbook pro, είναι λίγο κορεσμένα τα χρώματα αλλά μου φαίνονται ωραία, επίσης μου αρέσουν οι ips οθόνες των συγχρωνων κινητών. Υπάρχει λοιπόν κάποιο μόνιτορ που να είναι κοντά χρωματικά στα παραπάνω ή λέτε οτι αυτή η "ζωντάνια" -κορεσμός θα είναι κουραστικός?

 

Budget το αφήνω αόριστο καθώς δεν ξέρω πόσα χρείαζεται να δαπανείσω. Σε γενικές γραμμές δεν θα ήθελα να φύγω πάνω απο 350-400 αλλά αν κάτι αξίζει και έχει συμαντική διαφορά στα χρώματα ανεβαίνω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

 

Οι καλυτερες all-round οθονες κατα τη γνωμη μου στο budget σου ειναι οι HP 27xw και Dell U2515H. Και οι δυο εχουν αναλογα ζωντανα χρωματα με τα χρωματα που βλεπεις στα mac, η HP ειναι πιο κοντα διοτι εχει και σχεδον glossy coating οπως τα macs, σε αντιθεση με το semi-glossy (light matte) της Dell. Η Dell ομως εχει 1440p αναλυση, οπως και οι apple οθονες, σε αντιθεση με τα 1080p της HP. Και οι δυο ειναι καταλληλες για gaming, η HP θα ελεγα οτι εχει το προβαδισμα λογω μικροτερης αναλυσης και επειδη κλοκαρεται στα 75Hz. Λογω native 1080p ειναι και καλυτερη σε 1080p multimedia περιεχομενο, αλλα σιγουρα μετραει υπερ της Dell το μεγαλυτερο real-estate και ευκρινεια που δινει η μεγαλη αναλυση. Οποια και να παρεις θα σου αρεσει παντως.

 

 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Στη μέρα ενοχλεί το glossy panel?

Επίσης βλέπω είναι discontinued η hp, θα έχω θέμα με εγγύηση κλπ? Κάποια μικρά quality issues όπως bleeding κλπ αντιμετωπίζονται?

 

Σε 1440p θα πήγαινα σε 27αρι μόνο αλλά τα πολύ καλά 27αρια έχουν πάνω απο 600 όπου δεν θέλω να διαθέσω τόσα. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με την Hp που να έχει ανώτερο quality control?

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ενοχλει, οι αντανακλασεις που εχει ειναι πολυ διακριτικες και χανονται οταν ανοιγεις την οθονη. Ισα ισα που πλεον που εχω συνηθίσει με glossy οθονη (γιατι αυτην εχω και εγω) οι matte μου φαινονται θολες και δεν με ευχαριστουν το ιδιο. Υποψιν οτι η HP δεν εχει τοσο εντονες αντανακλασεις οπως οι οθονες mac, διοτι σε αντιθεση με τις τελευταιες δεν χρησιμοποιει γυαλι στο coating της οθονης.

 

Η HP δεν εχει θεματα quality control. Οχι περισσοτερα δηλαδη απο την τυπικη lg ή dell ips (θεωρω οτι η dell βασικα ειναι χειροτερη απο ολες), το ενδεχομενο back-light bleeding ή κανενα προβληματικο Pixel. Το γεγονος οτι μπορει να ειναι discontinued εχει το μειονεκτημα οτι δε θα την βρεις ευκολα απο μεγαλο καταστημα, αλλα και τα μικρα καταστηματα προσφερουν doa 7 ή 15 ημερων.

 

Δεν μπορω να σου προτεινω και ανταξια εναλλακτικη στα 1080p. Η HP 25xw ειναι εξισου καλη με καλυτερη αναλογια μεγεθους αναλυσης αλλα δεν ερχεται ευρωπη. Οι acer g257hl και asus mx259h χρησιμοποιουν το ιδιο panel αλλα εχουν matte coating και ειναι λιγο χειρτερα ρυθμισμενες. Παλι ξεχωριζουν σε σχεση με τις πιο παλιες οθονες αλλα την acer δεν την βρισκεις ελλαδα και η asus κοστιζει οσο η HP ενω ειναι υποδεεστερη.  Μετα μονο η eizo ev2336w εχει εξισου καλη εικονα με την ΗP αλλα ειναι παλιοτερη, μικροτερη, ακριβοτερη και με semi-glossy (light matte) και οχι glossy coating.

 

Υποψιν οτι την αρκετα καλη 27" 1440p IPS Asus PB278QR την αγοραζεις με ~470 ευρω. Αλλα και οι 25" οπως η dell δεν ειναι ασχημες στο ματι, λιγη συνηθεια θελουν και σταματανε να σε ξενιζουν.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, XMorsX said:

Oχι δεν ενοχλει, οι αντανακλασεις που εχει ειναι πολυ διακριτικες και χανονται οταν ανοιγεις την οθονη. Ισα ισα που πλεον που εχω συνηθίσει με glossy οθονη (γιατι αυτην εχω και εγω) οι matte μου φαινονται θολες και δεν με ευχαριστουν το ιδιο. Υποψιν οτι η HP δεν εχει τοσο εντονες αντανακλασεις οπως οι οθονες mac, διοτι σε αντιθεση με τις τελευταιες δεν χρησιμοποιει γυαλι στο coating της οθονης.

 

Η HP δεν εχει θεματα quality control. Οχι περισσοτερα απο την τυπικη lg ή dell ips (θεωρω οτι η dell βασικα ειναι χειροτερη απο ολες). Το γεγονος οτι ενδεχετια να ειναι discontinued εχει το μειονεκτημα πτι δε θα την βρερις ευκολα απο μεγαλο καταστημα, αλλα και τα μικρα καταστηματ απροσφερουν doa 7 ή 15 ημερων.

 

Δεν μπορω να σου προτεινω και ανταξια εναλλακτικη στα 1080p. Η HP 25xw ειναι εξισου καλη με καλυτερη αναλογια μεγεθους αναλυσης αλλα δεν ερχεται ευρωπη. Οι acer g257hl και asus mx259h χρησιμοποιουν το ιδιο panel αλλα εχουν matte coating και ειναι λιγο χειρτερα ρυθμισμενες. Παλι ξεχωριζουν σε σχεση με τις πιο παλιες οθονες αλλα την acer δεν την βρισκεις ελλαδα και η asus κοστιζει οσο η HP ενω ειναι υποδεεστερη.  Μετα μονο η eizo ev2336w εχει εξισου καλη εικονα με την ΗP αλλα ειναι παλιοτερη, μικροτερη, ακριβοτερη και με semi-glossy (light matte) και οχι glossy coating.

ok έφυγα για την hp, το θέμα είναι απο που μπορώ να την πάρω ποιο άμεσα? λίγο που είδα στο σκρουτζ είναι κατόπιν παραγγελίας. Κανά αξιόπιστο μαγαζί ώστε να την έχω απο βδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

πριν παραγγείλω την hp έπεσε το μάτι μου σε αυτές http://www.skroutz.gr/s/5793195/Eizo-FlexScan-EV2450.html

 

και http://www.skroutz.gr/s/4330817/Eizo-FlexScan-EV2416WFS3.html

 

http://www.skroutz.gr/s/5349231/Eizo-FS2434.html

 

Μήπως κάποια απο τις παραπάνω είναι καλύτερη overall?

 

τέλος μιας και η βάση της hp είναι σταθερή, το ύψος πως το προσαρμόζω? μπορώ να κάνω κάτι ποιο elegant πέρα απο πάκους χαρτιά και χοντρά βιβλία? :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος haris013 έγραψε:

πριν παραγγείλω την hp έπεσε το μάτι μου σε αυτές Eizo FlexScan EV2450 | Skroutz.gr

 

και Eizo FlexScan EV2416WFS3 | Skroutz.gr

 

Eizo FS2434 | Skroutz.gr

 

Μήπως κάποια απο τις παραπάνω είναι καλύτερη overall?

 

τέλος μιας και η βάση της hp είναι σταθερή, το ύψος πως το προσαρμόζω? μπορώ να κάνω κάτι ποιο elegant πέρα απο πάκους χαρτιά και χοντρά βιβλία? :p

Δε νομίζω καθώς βλέπω ότι δεν έχει Vesa υποστήριξη. Εκτός αν υπάρχει κανένα άλλο Vesa πέρα από το κλασσικό για αυτές τις περιπτώσεις που δε το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2016 at 3:59 ΜΜ, το μέλος haris013 έγραψε:

πριν παραγγείλω την hp έπεσε το μάτι μου σε αυτές Eizo FlexScan EV2450 | Skroutz.gr

 

και Eizo FlexScan EV2416WFS3 | Skroutz.gr

 

Eizo FS2434 | Skroutz.gr

 

Μήπως κάποια απο τις παραπάνω είναι καλύτερη overall?

 

τέλος μιας και η βάση της hp είναι σταθερή, το ύψος πως το προσαρμόζω? μπορώ να κάνω κάτι ποιο elegant πέρα απο πάκους χαρτιά και χοντρά βιβλία? :p

 

Oχι καμια απο αυτες δεν ειναι καλυτερη απο την Hp 27xw. Οι EV2450 και οι FS2434 ειναι αναλογες με τις IPS LG των 150-200 ευρω, πληρωνεις ονομα, gimmicks οπως τα "Gaming features" της FS και μεγαλυτερη εγγυηση. Για την EV2416W δεν το συζηταω καν, ειναι TN. 

 

Γενικα οι "φθηνες" οθονες της Eizo δεν ξεχωριζουν του ανταγωνισμου αλλα ειναι υπερτιμημενες. Η EV2336W κατ' εξαιρεση ηταν κορυφαια οταν κυκλοφορησε και ακομη αποτελει καλη επιλογη, αν και συνεχιζει να ειναι σχετικα ακριβη. Εχει ενα σημαντικο ατου βεβαια η Eizo, οτι ολες οι οθονες της ειναι προσεγμενες και δεν προκειται να πεσεις σε ευθεως κακη οθονη, οπως συμβαινει ευκολα με τις asus και acer για παραδειγμα. Kαι βεβαια μαζι με την NΕC εχουν ακομη τα πρωτεια για τις καλυτερες επαγγελματικες οθονες, οπως πχ αν ενδιαφερεσαι για wide-gamut οθονη (οχι για σενα παντως).

 

Τελος παντων, η ΗP 27xw ειναι εν συντομια η καλυτερη 1080p οθονη που αγοραζεις απο Ευρωπη.

 

Με τη βαση ειναι ενα θεμα. Ειναι σταθερη, αλλα δεν ρυθμιζεται το υψος ουτε εχει vesa mount. Στην αμερικη υπαρχει vesa adapter, δεν ξερω αν υπαρχει ευρωπη. Στη δικια μου περιπτωση ο τομος "Πολεοδομικος Σχεδιασμος" επιασε τοπο. ;)

 

A, εγω αγορασα απο το Homelike, που στεγαζεται στον ιδιο χωρο με το vpn shop, μαλλον προκειται για το ιδιο καταστημα. Εφτασε στην ωρα της χωρις προβληματα.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ !

 Βλέπω στο homelike την έχει διαθέσιμη αλλά στο vnp κατόπιν παραγγελίας , δεν ξέρω  τι παίζει ελπίζω μην είναι από καμιά επιστροφη-rma αυτή του homelike

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

να πάω τότε στην Eizo FlexScan EV2436W? 400 ευρώ βέβαια, αλλά αν είναι αρκετά καλύτερη απο την hp ας τα δώσω, δεν αλλάζουμε και συχνά μόνιτορ. Για τα χρώματα δεν ξέρω καθώς δεν έχω calibrator και out of the box δεν ξέρω πως θα είναι τα χρώματα, επίσης δεν ξέρω πόσο βαρύ coating έχει.

Link to comment
Share on other sites

τώρα είδα και την BenQ GW2765HT, έχω μπεί στο τρυπάκι τώρα και αυξάνω συνεχώς το budget, αλλά μήπως είναι καλύτερο all around η benq απ'όλες τις παραπάνω που έχουν προταθεί?

 

Δεν ξέρω πόσο μικρά θα είναι τα γράμματα σε αυτή την ανάλυση, έχω το συνήθειο να κολάω την μούρη στην οθόνη :p  και θέλω να το σταματήσω.

Link to comment
Share on other sites

H ev2436w ειναι εξαιρετικα υπερτιμημενη. Δεν βγαινουν πλεον 1200p μοντελα οποτε η αναλυση δεν εχει υποστηριξη για οσες περιπτωσεις χρειαζεται, και η οθονη αν και καλη δεν δικαιολογει τα 100+ ευρω πανω του ανταγωνισμου, ενω αντιθετα με 450 ευρω αγοραζεις αξιοπρεπεις 27" 1440p IPS οπως παρατηρησες, ενω οι dell p2416d και u2515h ειναι οθονες με εξισου καλη εικονα αλλα σημαντικα μεγαλυτερη αναλυση και κοστιζουν 60-120 ευρω λιγοτερο. Η HP 27xw ειναι καλυτερη αγορα καθως εχει ελαφρυτερο coating, ειναι μεγαλυτερη και ειναι σημαντικα φθηνοτερη επισης.

 

Η GW2765HT ειναι οκ οθονη και αρκετα καλη για την τιμη της. Ειναι flicker free, εχει αξιοπρεπη color presets, αλλα αλλες οθονες εχουν καλυτερα, οπως και εχουν καλυτερα response times (αρα λιγοτερο ghosting) και ειναι delay-free, ενω η gw εχει ενα frame of input lag. Δεν ειναι deal-breakers τα παραπανω καθως πουθενα δεν χανει ιδιαιτερα, αλλα δεν ειναι τοσο προσεγμενη για την κατηγορια της οσο ειναι η HP 27xw για 1080p οθονη. Στα 450 ευρω απο Ελλαδα δεν νομιζω οτι βρισκεις καλυτερη 27" 1440p IPS οθονη παντως. Εναλλακτικη ειναι και η Dell U2515H, η οποια ειναι και αυτη καλυτερη στα παραπανω σημεια αλλα ειναι δυο ιντσες μικροτερη, αν θελεις να μην κολλας την μουρη στην οθονη θα απογοητευτεις ;) .

 

Καλυτερες αν και απο λιγο εως περισσοτερο ακριβοτερες 27" 1440p IPS ειναι οι Αsus PB278QR (~480-500 ευρω) και η LG 27mb85r (~550 ευρω), με την LG να ειναι η καλυτερη αλλα και η ακριβοτερη. Το αν αξιζει το εξτρα κοστος η LG ειναι σχετικο, παντως και οι δυο δεν εχουν τα θεματα που ανεφερα για την BenQ παραπανω.

 

Το αν αξιζει να παρεις 1440p οθονη στα 500 ευρω αντι για την HP στα 270 ειναι παλι σχετικο. Κανεις δεν αμφισβητει τα πλεονεκτηματα της μεγαλυτερης αναλυσης, αλλα εχε στο νου σου οτι αν σε ενδιαφερει το gaming τοτε θα χρειαστεις δυνατη gpu για να εχεις καλα γραφικα στα 1440p με αρκετα fps. Επισης ακομη και η 27" 1440p μαλλον θα εχει πιο μικρα εικονιδια σε σχεση με την τωρινη σου οθονη, αν και δεν πρεπει να κανεις συγκρισεις με το λαπτοπ και λογικα δε θα εχεις προβλημα. Τελος εχει υποψιν οτι σε 2-3 χρονια θα κυκλοφορουν oled οθονες που θα ειναι κλασεις ανωτερες απο αυτες που συζηταμε, δεν αξιζει να δωσεις 400+ ευρω  για οθονη τωρα με σκοπο να την κρατησεις 10 χρονια. Αν νιωθεις οτι τα 400+ ευρω ειναι υπερβαση, μην την κανεις. Οι hp 27xw και dell u2515h αποτελουν πολυ καλο πακετο για το κοστος τους.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα την hp απο το vnp. Ανυπομωνώ να παραλάβω και μου κάτσει καλό κομμάτι :p

 

Ευχαριστώ πολύ για την συνησφορά όλων και κυρίως του xmorsχ για την πολύτιμη βοήθεια του! Περισσότερα μόλις έρθει η οθόνη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος haris013 έγραψε:

Παράγγειλα την hp απο το vnp. Ανυπομωνώ να παραλάβω και μου κάτσει καλό κομμάτι :p

 

Ευχαριστώ πολύ για την συνησφορά όλων και κυρίως του xmorsχ για την πολύτιμη βοήθεια του! Περισσότερα μόλις έρθει η οθόνη

Παρακαλω και καλοριζικη. Οταν παραλαβεις, χαμηλωσε τη φωτεινοτητα στο 40 και ενεργοποιησε το Overdrive απο τα image settings. Θα οφελησει και αν χρησιμοποιησεις bias lighting για να βελτιωσεις το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου.

 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ. Συνήθως οι ledoταινιες είναι χαμηλής έντασης, δεν αναφέρουν θερμοκρασία χρώματος και χρησιμοποιούν και αυτές pwm οπότε μην πάρεις μία τυχαία ledoταινια. Αν δεν μπορείς να πάρεις μία εγγυημένα καλή, ή πιο ασφαλής λύση είναι μία δυνατή λάμπα cfl, εγώ έχω μία Philips tornado 32w 6500K. Μέχρι και 40-45w cfl είναι καλή αγορά, δε βρίσκεις εύκολα τόσο δυνατές λάμπες στην Ελλάδα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις την έβαλα σε λειτουργία!

καλές οι πρωτες εντυπώσεις, πρέπει να έπεσα σε καλό κομμάτι, έχει ελάχιστο bleeding κάτω αριστερά και λίγο glow γενικά.

έβαλα φωτεινώτητα στο 40 και ενεργοποίησα το video overdrive. Τι άλλο να κάνω για να πάρω το 100% των δυνατοτήτων της? (α έβαλα και το techicolor preset)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος haris013 έγραψε:

Μόλις την έβαλα σε λειτουργία!

καλές οι πρωτες εντυπώσεις, πρέπει να έπεσα σε καλό κομμάτι, έχει ελάχιστο bleeding κάτω αριστερά και λίγο glow γενικά.

έβαλα φωτεινώτητα στο 40 και ενεργοποίησα το video overdrive. Τι άλλο να κάνω για να πάρω το 100% των δυνατοτήτων της? (α έβαλα και το techicolor preset)

Kαλοδουλευτη.

 

Βαλτην παλι στο neutral preset, ειναι λιγο καλυτερo.

 

Δε χρειαζεται να κανεις κατι αλλο, αλλα μπορεις να βαλεις bias lighting οπως εχουμε πει και να την κανεις OC στα 75Hz.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, XMorsX said:

Kαλοδουλευτη.

 

Βαλτην παλι στο neutral preset, ειναι λιγο καλυτερo.

 

Δε χρειαζεται να κανεις κατι αλλο, αλλα μπορεις να βαλεις bias lighting οπως εχουμε πει και να την κανεις OC στα 75Hz.

για το bias light θέλει τόσο δυνατή λάμπα!?

σε δωμάτιο είναι η οθόνη, με 32+ watt cfl θα γίνει η νύχτα μέρα νομίζω :p

κάτι τέτοιο δεν λέει? http://www.info-world.gr/pegasus/products01/show00.php?code=53323&pcode=SHOW_PROD53323#

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.