Jump to content



Nexus 5X or Samsung A5 2016


Recommended Posts

Χαίρεται παιδιά, όπως λέει ο τίτλος είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 και δεν ξέρω τι να πάρω..

Το 5X δεν το έχω δει από κοντά ενώ το Α5 ναι και ειδικά η οθόνη του είναι απίστευτη..

 

Αυτό που θέλω εγώ να πω την αλήθεια είναι καθαρα Performace, θέλω να έχω ανοιχτά από πίσω

FB,IG,TW,500PX,FLICKR,TUMBLR,VIBER,WHATSAPP και να μην κάνει κιχ.. να σκρολάρω τα πάντα όλα smooth και Multitasking..

 

Έχω καθίσει τώρα 2 μέρες έχω δει αμέτρητες συγκρίσεις σε Youtube, Sites κτλπ, το οικονομικό δεν είναι θέμα γιατί θα τα πάρω από εξωτερικό και είναι ήδη πιο ακριβές

οι συγκεκριμένες συσκευές μπορεί και κατά  40-65 ευρώ σε σχέση με ελλάδα..

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να αποφασίσω γιατί σκέφτομαι να δώσω και κάτι παραπάνω και να πάρω κανα LG V10 σκέφτομαι, επίσης κανα Samsung A9 2016 

 

Για την ώρα το μόνο που σκέφτομαι είναι το 5Χ επειδή από ότι είδα έχει καλύτερο Fingerprint καλύτερη κάμερα (επίσης και Slow Motion) θέλω SlowMo αλλά από την άλλη το Α5 έχει καλύτερη οθόνη επίσης λένε και καλύτερη μπαταρία και πιο καλύτερη στυβαρή κατασκευή (Premium Looks), αλλά μετά σκέφτομαι να πάω και σε κάτι καλύτερο επειδή και τα 2 έχουν μόνο 2GB Ram και φοβάμαι μην στο χρόνο δείξουν ίχνος γεράσματος..

 

Επίσης σκέφτομαι και για ένα Iphone SE που εκεί είμαι σίγουρος όλα APPLE και είσαι κομπλέ του με θέμα Software και από εμφάνιση και απο μπαταρία με βάση τα άλλα 2.. 

 

Αυτήν την στιγμή έχω είναι Samsung Galaxy Nexus και ένα Iphone 4

Καλύτερη συσκευή πριν από αυτά είχα ένα Microsoft 640XL και το τηλέφωνο εσπερνε με τα WIN 10 αλλά εκλάπη και έτσι πάμε για καινούριο..

Με είχε βολέψει πάρα πολύ αλλά δεν είχε πολλά APPS. Βασικά αυτά που θέλω τα είχε αλλά από ενημερώσεις ήταν πολύ πίσω (IG π.χ ήταν λες και ήταν η πρώτη έκδοση)

το FB και αυτά ναι μεν κάνανε δουλειά πάλι Out of Date στις ενημερώσεις..

 

Πείτε μου γνώμες γιατί καιγόμαστε

Δεν αντέχω και με τα αλλά γιατί και κολλάνε και από μπαταρία είναι άστα να πάνε..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, LocoDiceGR said:

Nexus 5x 16GB , 240 euro / skroutz.

 

με κλειστα ματια.

 

Εδώ πάνω έχει 270 η 16GB έκδοση..

Σου είπα δεν είναι το οικονομικό το θέμα τι 30 ευρώ διαφορά ξέρω εγώ..

αν και αμα πάρω 5Χ θα πάρω το 32GB 

 

Performance θέλω αλλά είμαι πολύ σκεπτικός γιατί όπως είπε και ο 

SirDiman

 Πιο πολλά αρνητικά βλέπω για το 5Χ παρά θετικά ναι έχει καλύτερη κάμερα, καλύτερα Fingerprint κτλπ.. Android 6.0.1 και σύντομα Ν

και είναι πιο δυνατό από A5 αλλά και αυτό στα παιχνίδια ξέρω εγώ.. GTA San andreas δεν θέλω να παίζω, καθαρά Social apps πράγματα το χρειάζομαι..

και το Samsung μου αρέσει πολύ η κατασκευή ενώ το άλλο πλαστικούρα σαν το 640ΧL ένα πράγμα..

Οθόνη / μπαταρία αλλά δεν έχει κάμερα.. Slow Mo..

 

Sir αρνητικά σαν? δώσε κανα Link μπας και φωτιστούμε!

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Κάνουμε και χούμιορ;

 

Θα είχε ενδιαφέρον ή άποψη σου για το iTunes και το σύνδρομο τής Στοκχόλμης… : P

Το iTunes ήταν ο λόγος που μου άρεσε το πρώτο iPhone που πήρε. Μια μια κίνηση μου έλυσε όλα τα προβλήματα που είχα με συγχρονισμούς κλπ, με τα Windows Phones.

Είμαστε εκτός θέματος όμως :)

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια χρήματα περίπου είναι και το oneplus x, που είναι πραγματικά πολύ καλό. Πήγαμε public με συνάδελφο για το νεξους και ενθουσιάστηκε με το Χ το οποίο τελικά και πήρε. Μέσα στη συσκευασία έχει ζελατίνα και θήκη, και είναι πολύ προσεγμένο. Μπορείς να τα δεις όλα από κοντά εάν πάς.

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό το Iphone αλλά αυτό το Itunes δεν μου αρέσει καθόλου..

Εδώ το 4 έχω και παιδεύομαι να περάσω φωτογραφίες / Video για να ανεβάσω IG, από την άλλη όμως το AMP που έχει ήδη το 4 δεν υπάρχει..

και σίγουρα την ποιότητα στα ακουστικά δεν την βρίσκεις πουθενά σε Mid Range Android..

 

@panos444 το Oneplus X το είδα και εγώ και δεν πολυ μου άρεσε γιατι δεν έχει πολύ από τα άλλα.. και επίσης για να γίνει καλό αυτό το κινητο θέλει ροοτ και τα σχετικά πράγματα που δεν εχω ορεξη να κάνω.. θέλω κατι μπαμ και να δουλευει..

 

@Wizard! Windows Phone είχα να πάω πάλι εκεί το είδαμε μου το φάγανε κιόλας αστο να το χαρεί κανείς άλλος

 

καμια άλλη άποψη έχουμε? η να φύγω για 5Χ

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, LazyGreek said:

FB,IG,TW,500PX,FLICKR,TUMBLR,VIBER,WHATSAPP

όλα αυτά με το 5χ + chrome + pop out video του twitch και δουλεύει μια χαρά

το μόνο θέμα θα είναι όταν θες να τα κάνεις όλα αυτά ενώ το έχεις στην πρίζα.. (δεν θα φορτίζει λόγο throttling, αλλά μένει σταθερή η μπαταρία)

 

αρνητικά στο 5χ είναι ο ήχος και οτι δεν έχει καλώδιο για το pc (+10-15euro)

 

είχα και το σκέτο το 5.. που είχε και εκείνο 2gb.. μεγάλη διαφορά με το 5χ και ας έχουν την ίδια μνήμη

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το άλλο που παρατήρησα τώρα..

Αγόρασα μια μπαταρία για το Samsung Galaxy Nexus και η διαφορά είναι τεράστια!

Ναι μεν η μπαταρία η άλλη είναι από το 2012 μου φαίνεται αλλά πήγαινε από το 100% στα 60% σε λιγότερο από 1-2 ώρες και άμα έπαιζες με το κινητό κιόλας μυνήματα κτλπ..

ακόμα χειρότερα και με το Brightness στα χαμηλά και τώρα από τα 55% έχουν πέρασει 3 ώρες και έχει πάει στο 35 με Brightness 100% και δεν το έχω αφήσει από τα χέρια..

 

Ναι νταξ το κινητό είναι παλίο μέσα στα APPS πατώνει LAG κτλπ.. αυτά είναι που δεν μου αρέσουν..

 

στο 5Χ πόσο έυκολο είναι να αλλάξεις μπαταρία? ξέρω ότι είναι Non-Removable αλλά μου φαίνεται βάζουν ότι να νε εκεί στην Google όταν το κινητό κάνει κάτω από 300 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Wizard! said:

Το iTunes ήταν ο λόγος που μου άρεσε το πρώτο iPhone που πήρε. Μια μια κίνηση μου έλυσε όλα τα προβλήματα που είχα με συγχρονισμούς κλπ, με τα Windows Phones.

Είμαστε εκτός θέματος όμως :)

Πρεπει να εισαι ο μοναδικος στην υφηλιο που το itunes σου ελυσε θεματα αντι να σου δημιουργησει...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, LazyGreek said:

στο 5Χ πόσο έυκολο είναι να αλλάξεις μπαταρία? 

Nexus+5X+Teardown μέχρι το step 7

 

η μπαταρία που έχεις από το 12.. αν την φορτίζεις κάθε 2 μέρες.. μας κάνει στο περίπου πάνω από 700 κύκλους
αν δεν κάνω λάθος στους 500 ήδη η μπαταρία είναι στο 50-60%

Link to comment
Share on other sites

One plus οπως ειπε και ο φιλος απο πανω, το ξεχασα αυτο, και δεν χρειαζεται ρουτ και ιστοριες...το εχουν 2 φιλοι μου, ενας εχει το one ο αλλος το 2.

 

Σημερα ο γειτονας πηρε το 5χ 32gb. 

 

αμα θες future proof κινητο πας σε 5χ / one plus.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω πολλα αρνητικα για το 5χ.

Αν και εχω το Ν4 απο το '12, θα αγοραζα το Α5 (εχει το προηγούμενο  η αδερφη μου και ειναι πολυ καλο! )

Οπως ;

όλα αυτά με το 5χ + chrome + pop out video του twitch και δουλεύει μια χαρά

το μόνο θέμα θα είναι όταν θες να τα κάνεις όλα αυτά ενώ το έχεις στην πρίζα.. (δεν θα φορτίζει λόγο throttling, αλλά μένει σταθερή η μπαταρία)

 

αρνητικά στο 5χ είναι ο ήχος και οτι δεν έχει καλώδιο για το pc (+10-15euro)

 

είχα και το σκέτο το 5.. που είχε και εκείνο 2gb.. μεγάλη διαφορά με το 5χ και ας έχουν την ίδια μνήμη

Throttling ; Έχεις το 5x και έχει throttling; πρώτη φορά το άκουω. Για τον ήχο και για το καλώδιο θα συμφωνήσω.

One plus οπως ειπε και ο φιλος απο πανω, το ξεχασα αυτο, και δεν χρειαζεται ρουτ και ιστοριες...το εχουν 2 φιλοι μου, ενας εχει το one ο αλλος το 2.

 

Σημερα ο γειτονας πηρε το 5χ 32gb. 

 

αμα θες future proof κινητο πας σε 5χ / one plus.

 

 

Νταξει το να πάρεις τέτοια κινητά χωρίς ροοτ δεν θα το έκανα ποτέ.

Από εκεί και πέρα το s7 και το v10 είναι κινητάρες. Καλό το Nexus 5x αλλά δεν πλησιάζει καν τα άλλα δύο. Βέβαια για τα λεφτά του είναι πολύ καλή λύση. Πολύ καλή κάμερα, αοσπ με τη γνωστή υποστήριξη όχι κατι τρομερό σε επιδόσεις αλλά το σώζει η αοσπ. Τα αλλα σε τι τιμές τα βρίσκεις; Είχα το Nexus πριν από δύο χρόνια και 50 ευρώ κινητό να πάρεις σήμερα πιο γρήγορο θα είναι. Δεν το συζητώ για την μπαταρία.. Έχουν αλλάξει απίστευτα τα πράγματα από το Galaxy Nexus.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mer said:

 

 

Οπως ;

 

 

 

Throttling ; Έχεις το 5x και έχει throttling; πρώτη φορά το άκουω. Για τον ήχο και για το καλώδιο θα συμφωνήσω.

 

 

 

Νταξει το να πάρεις τέτοια κινητά χωρίς ροοτ δεν θα το έκανα ποτέ.

 

Από εκεί και πέρα το s7 και το v10 είναι κινητάρες. Καλό το Nexus 5x αλλά δεν πλησιάζει καν τα άλλα δύο. Βέβαια για τα λεφτά του είναι πολύ καλή λύση. Πολύ καλή κάμερα, αοσπ με τη γνωστή υποστήριξη όχι κατι τρομερό σε επιδόσεις αλλά το σώζει η αοσπ. Τα αλλα σε τι τιμές τα βρίσκεις; Είχα το Nexus πριν από δύο χρόνια και 50 ευρώ κινητό να πάρεις σήμερα πιο γρήγορο θα είναι. Δεν το συζητώ για την μπαταρία.. Έχουν αλλάξει απίστευτα τα πράγματα από το Galaxy Nexus.

για ποιο λογο να κανεις ροοτ? Εχουν το πιο καθαρο λογισμικο που κυκλοφορει...

εχω nexus 5 εδω και 2 χρονια stock...παει σφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπλεκεις στο ρουτ; Δεν υπάρχει λόγος σε κανένα αντροιντ. Την κάμερα που εξέχει στο 5χ την είδες; Γι αυτό σου λέω πήγαινε σε κατάστημα, αν τα πιάσεις, δεις τι προσφέρει το καθένα θα καταλάβεις τι εννοώ. Αν ανέβει το μπάτζετ υπάρχουν πολλά κινητά και φεύγει το θέμα. Fyi παραγγειλα το xiaomi mi5, στα 320€ international version. Αν ανεβείς σε αυτά τα χρήματα και δεν σε πειράζει ή αναμονή δεν νομίζω ότι αξίζει να κοιτάς άλλο κινητό.

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.