Jump to content



Nexus 5X or Samsung A5 2016


Recommended Posts

13 minutes ago, mer said:

Throttling ; Έχεις το 5x και έχει throttling; πρώτη φορά το άκουω.

Στα κινητά εκτός από cpu, gpu κάνει και η μπαταρία throttle
συνήθως είναι κάπου στους 40-45 βαθμούς

 

αν το φορτίζεις με 3amp και παράλληλα έχεις τα πάντα ανοιχτά (twitch το pop out overlay, chrome, fb, κτλ) αρχίζει και ζεσταίνεται ολόκληρο το κινητό

οπότε κόβει τα amp που φορτίζει την μπαταρία.. με αποτέλεσμα να μένει σταθερή η στάθμη της μπαταρίας

να σημειώσω οτι καθώς γίνονται όλα αυτά το κινητό δουλεύει ακόμα ρολόι.. για ώρες


αυτό μπορεί να γίνεται σε όλα.. και στο 5 γινότανε με αρκετά μεγαλύτερες θερμοκρασίες κινητού (είχα cm)

όχι οτι είναι η εξαίρεση το 5χ

Link to comment
Share on other sites

@panos444 Πάνω γράφω στο πρώτο Post ότι τα λεφτά δεν είναι το θεμά απλά έχω κολλήσει και εγώ σε αυτά τα 2 κινητά για την ώρα..

Τώρα κοιτάω και αυτό το Xiaomi mi5 για δώσε κανα Link για αγορά..

 

Για το One Plus X απλά είδα βίντεο στο Youtube δεν πάτησα βέβαια 2016.. αλλά φόραγε αυτό Oxygen OS που είχε πάνω την μπάρα από την GOOGLE από το 2006 :p

Για αυτό λεω για ροοτ γιατι δεν φοράει marshmellow on boot..

 

@mer βρίσκω S6 Edge = 350 και δεν θυμάμαι ακριβώς τιμή για μοντέλο αλλά s7 edge 450 αλλά δεν θυμάμαι άμα ήταν s7 ή s7 edge αυτή η τιμή αλλά για το S6 Edge σίγουρα..

μου είπε s6 290 / s6 edge 350 / s7 450 αλλά δεν διευκρίνισα άμα ήταν το edge η όχι μοντέλο..

Ναι το ξέρω ότι έχω μείνει πίσω.. μονο το 640ΧL από Microsoft είχα σαν καλό κινητο αλλά και αυτό δεν το χάρηκα γιατί στο 6μηνο μου το φάγανε 

 

Και κάποια περίεργα κινητά δεν τα βρίσκω εδώ πάνω (ρουμανια) και έτσι συμβυβαζομαι με αυτά από τα μαγαζιά τους και ξαναλεω είναι ηδη πιο ακρυβά από ότι ελλάδα..

 

5X 290 ελλάδα 330 ρουμανια για το 32 GB 

5X 240       >>     270     >>                        16GB 

 

S7 505 ελλάδα 585 εδώ και αυτό σε ότι να νε μαγαζια στα κάτι άλλα το έχουν 620.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@LocoDiceGR Φαίνεται κάνουμε ρουτ για διαφορετικούς λόγους.. Επίσης είναι ένα κινητό που προσφέρεται για ρουτ. Για developers ξεκίνησε το ολο concept.. Υπάρχουν και άλλα κινητά εξίσου καλά.

44 minutes ago, panos444 said:

Fyi παραγγειλα το xiaomi mi5, στα 320€ international version. Αν ανεβείς σε αυτά τα χρήματα και δεν σε πειράζει ή αναμονή δεν νομίζω ότι αξίζει να κοιτάς άλλο κινητό.

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περιμένω με αγωνία review! :p

@IsidorosisΔεν είπα κάτι διαφορετικό.. Ναι με αυτήν την χρήση που λες ίσως και να κάνει throttle. Δεν μιλούσα γενικά, στο συγκεκριμένο κινητό αναφερόμουν. Στο δικό μου κινητό ανοίγω την οθόνη και πέφτει στο 0.5 από 1.8 χωρίς να το φορτώνω :p 

18 minutes ago, LazyGreek said:

 

@mer βρίσκω S6 Edge = 350 και δεν θυμάμαι ακριβώς τιμή για μοντέλο αλλά s7 edge 450 αλλά δεν θυμάμαι άμα ήταν s7 ή s7 edge αυτή η τιμή αλλά για το S6 Edge σίγουρα..

μου είπε s6 290 / s6 edge 350 / s7 450 αλλά δεν διευκρίνισα άμα ήταν το edge η όχι μοντέλο..

Ναι το ξέρω ότι έχω μείνει πίσω.. μονο το 640ΧL από Microsoft είχα σαν καλό κινητο αλλά και αυτό δεν το χάρηκα γιατί στο 6μηνο μου το φάγανε 

 

Και κάποια περίεργα κινητά δεν τα βρίσκω εδώ πάνω (ρουμανια) και έτσι συμβυβαζομαι με αυτά από τα μαγαζιά τους και ξαναλεω είναι ηδη πιο ακρυβά από ότι ελλάδα..

 

5X 290 ελλάδα 330 ρουμανια για το 32 GB 

5X 240       >>     270     >>                        16GB 

 

S7 505 ελλάδα 585 εδώ και αυτό σε ότι να νε μαγαζια στα κάτι άλλα το έχουν 620.. 

 

 

Ναι δεν ξέρω το σ6 καθόλου για να σε βοηθήσω. Από σ7 θα έπαιρνα το απλό,  στα 450 πιστεύω είναι καλή τιμή βέβαια τόσα λεφτά για κινητό δεν θα έδινα μου φαίνονται πολλά. 

Link to comment
Share on other sites

To 5X λενε οτι παρουσιαζει περιεργα κολληματα... http://www.androidcentral.com/nexus-5x-three-months  https://www.engadget.com/2016/03/08/nexus-5x-update-lag-fix/

 

http://android.stackexchange.com/questions/135454/any-workarounds-for-nexus-5x-lags

 

Ισως τώρα να εχουν διορθωθεί με το 6.0?(στο λινκ παντως φαίνεται οχι)

 

(Ασχετο αλλα το 5 παντως το εχει φιλος και ειναι φοβερο.)

 

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, SirDiman said:

To 5X λενε οτι παρουσιαζει περιεργα κολληματα

 

(Ασχετο αλλα το 5 παντως το εχει φιλος και ειναι φοβερο.)

από την 3η μέρα που το πήρα του flashara pure nexus για τα παραπάνω features & root

το έχω 4 μηνες περίπου και δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα ή περίεργο lag

(από τότε βγήκαν άλλα 2-3 update που απλά τα φλασάρεις 2-3 λεπτά και το αφήνεις να κάνει reboot)

 

και αν το 5 είναι φοβερό.. το 5χ απλά δεν έχει τίποτα να ζηλέψει σε ταχύτητα από πολύ πιο ακριβά κινητά

 

επίσης μου έχει πέσει καμιά 10αριά φορές και η μία ήταν 1 όροφο σκαλί σκαλί σε πολυκατοικία και ζει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Για το One Plus 3 έχετε παραγγείλει από το Site?

 

Έκανα μια παραγγελεία χωρίς Payment χωρίς Priority μου βγάζει 27 του μηνός ότι φτάνει.

Κάνω τώρα μια καινούρια και με Priority μου βγάζει 1η του μηνος..

(αλλάζει το πότε το στέλνουν)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς priority το πήρα. 18 αποστολή, 30 παραλαβή. (Τόπος αποστολής Θεσσαλονίκη). Εξαντλήθηκαν ζελατίνες και ακουστικά μέχρι να πληρωσω. Πήρα την pouch αναγκαστικά γιατί οι άλλες θήκες δεν λέγαν και πολύ..

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά πήρα το 5Χ Μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος..

Περασα και Android N και το κινητό πάει πραγματικά σφαίρα με αυτά που έχω συνηθίσει εγώ..

Το μόνο αρνητικό είναι λίγο η μπαταρία αλλά μέσα σε μισή μια ώρα πάει 100% και μερικές φωτογραφίες..

 

Βέβαια αρχίζω να θέλω να το αλλάξω με κανα 6P πλέον ή 1+3 η Mi5

Σκέφτομαι επίσης και να το δώσω και να πάρω το A5 2016 η αλήθεια είναι..

 

Με 3h Screen on time και η μπαταρία στο 15%

 

IMG_3802.JPGIMG_3801.JPGIMG_3803.JPG

 

 

 

 

  •  

 

Έγινε επεξεργασία από LazyGreek
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.