Jump to content



Boot με igpu ?


music

Recommended Posts

Καλημέρα, έχω την MSI krait gaming z170 με τον 6700Κ και την GTX 960. 

 

Όταν έχω συνδεδεμένη την κάρτα γραφικών κάνει boot κανονικά το PC, όταν βγάζω την κάρτα για να κάνω boot με την ενσωματωμένη δεν μπαίνω ούτε στο bios, φαίνεται πως δεν περνά το post, σβήνει και ανάβει ξανά.

 

Έχει μια επιλογή γραφικών στο bios αλλά δεν βοήθησε, έχει κάποιος την μητρική ή κάποια αντίστοιχη MSI να μου πει αν έχω παραλήψει κάποια επιλογή ?

Έγινε επεξεργασία από music
Link to comment
Share on other sites

Με τι συνδεεις στην igpu ? (hdmi, dp, dvi, vga ) ? Ειχα ενα παρομοιο προβλημα , οπου ειχα ανταπτορα dvi σε hdmi στην οθονη , και dvi στην μητρικη, και δεν εμπαινε στα Windows (περνουσε το post, εμπαινε bios, την εβαζα ως primary αλλα τιποτα, ενω εβαζα drivers - χωρις drivers εμπαινε). 

Ρωταω για την περιπτωση που σου συμβαινει κατι παρομοιο :) 

Link to comment
Share on other sites

Με hdmi απευθείας στη μητρική συνδέω την οθόνη, το θέμα είναι πως όταν έχω εκτός την κάρτα γραφικών δεν περνάει με τίποτα το post, σβήνει και ανάβει μόνη της για λίγο και μετά πάλι το ίδιο μέχρι να την σβήσω εγώ με force.

 

Είμαι σίγουρος ότι κάτι πρέπει να γίνεται με κάποια ρύθμιση στο bios της MSI. 

 

Τόσα χρόνια πάντως δεν μου έχει ξανατύχει να μην κάνει auto detect η μητρική την ενσωματωμένη gpu, από sandy bridge μέχρι haswell έχω αλλάξει τουλάχιστον 5 μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: 

Οταν εχεις την καρτα γραφικων , δοκιμασες να μπεις στο bios, και να θεσεις την igpu ως primary? Φανταζομαι πως το εκανες. Αν οχι δοκιμασε το, γιατι ειναι του διαβολου αυτα τα ατιμα :p 

Στην τελικη κανε load defaults αν θυμασαι να εχεις πειραξει κατι "υποπτο" στο bios. :) 

Link to comment
Share on other sites

Αν κ δεν εχω εικονα για το συγκεκριμενο board ,  στην gigabyte μου εχει :

 

  • Primary gpu , οπου απλα διαλεγεις με ποια να κανει την 1η αποπειρα , αν δεν βρει την pcie θα γυρισει μονο του στην on board.
  • igfx , οπου διαλεγεις enable για μονιμα ενεργη την onboard , disable για μονιμα ανενεργη και Auto , οπου αν βρει pcie απενεργοποει την onboard , αν δεν βρει , ανοιγει με αυτη.
Έγινε επεξεργασία από platonas
Link to comment
Share on other sites

Με default bios χωρίς πειράγματα, έχω δοκιμάσει enable την igpu σαν μόνιμα ενεργή για auto detect αλλά και σαν primary. Το κουφό είναι ότι δεν έχω καμία επιλογή μέσα στο bios για να δω ότι είναι ενεργή και να πειράξω οτιδήποτε άλλο, πχ. χρονισμό κτλ.

 

Όταν την ενεργοποιώ και έχω primary την 960 πάλι μου χτυπάει στο Post και συνεχίζει τα reboots.

 

Καταλήγω σε τρεις επιλογές που θα ελέγξω αύριο και θα ενημερώσω:

 

1. Ή υπάρχει θέμα με το bios της μητρικής και θέλει update (έχω το εργοστασιακό ακόμη).

2. Ή η μητρική έχει κάποιο εργοστασιακό πρόβλημα και κάτι μπλοκάρει οπότε και με bios update δεν θα δω διαφορά.

3. Ή ο CPU έχει πρόβλημα στην igpu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.