Jump to content



αγορά gaming pc


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

@tommybertsen Ανοιξε λιγακι ενα skroutz να δεις τις εως τωρα διαθεσιμες gtx 1070! Δες οτι το ενα μωβ και ενα πρασινο που ελεγα ειναι σχεδον must. Χαχαχαχα... Εννοειται οτι σ αυτα τα λεφτα δεν την σκεφτεσαι καν. Οτι θα πεσει, θα πεσει αλλα ποτε; και ποσο; Γιατι και στα 500 να παει, εξακολουθει να μην με ψηνει...

χαχα! Καλα εννοειται , οτι αν θα επαιρνε μια τετοια καρτα απο Ελλαδα, θα επρεπε να περιμενει κανα τριμηνο! Αν ειχε διαθεση να κανει αγορα απο εξω, αλλαζε το πραγμα, αλλα και παλι , ειναι εκτος μπατζετ κατα αρκετα ευρωπουλα!

πριν 4 ώρες, το μέλος GdamprXP έγραψε:

Απλά θα ήθελα να ξέρω

 

 

 

Εσείς που λέτε ότι δεν αξίζει η ακριβή μητρική είχατε ποτε ακριβή μητρική?

 

Το ίδιο και για τον m.2 samsung …. Είχατε ποτέ?

 

Πραγματικά από απλό ενδιαφέρων ρωτάω. Σε αυτό το foroum πριν 3 εβδομάδες περίπου έλεγα σε κάποιον να μην πάρει τον συγκεκριμένο δίσκο και τελικά τον πείρα και εγω από περιέργεια. Συμφωνώ πως καθαρά για games δεν είναι απαραίτητος αλλά δεν είναι και άχρηστος. Για να εξηγηθώ … το crysis το φόρτωνα πριν με ssd σε 30 sec ενώ τώρα σε 7 sec. Ενώ γενικά η όλη αίσθηση της ταχύτητας του μηχανήματος έχει αναβαθμιστεί. Και ανάλογα την χρήση που κάνει κάποιος είναι χρήσιμο ή όχι. Για μένα δηλαδή που παίζω «σπαστα» εικοσάλεπτα δεν το λες και ασήμαντο

 

Για την μητρική τώρα εάν και έχω παρατήσει το σπορ τον τελευταίο καιρό πάντα αγόραζα ακριβές μητρικές για πολλούς λόγους και ποτέ μα ποτέ δεν είχα προβλήματα. Μην είστε τόσο αφελής να πιστεύετε πως οι ακριβές μητρικές προσφέρουν μόνο λαμπάκια και εφε δεν είμαστε στην δεκαετία του 90. Μην νομίζουμε ξαφνικά πως τα ξέρουμε όλα.

 

 

 

Φιλικά πάντα

 

Αδερφε φιλικα θα σου πω οτι απο περιεργεια , δε παιρνει καποιος 200€ ssd ... Αν η περιεργεια μου κοστιζει τοσα φραγκα, ζητω που καηκαμε ;p 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχεις δίκιο....  Μπορεί να μην παίρνει κάποιος ssd 200 ευρώ από περιέργεια όπως εγω. Έτσι λοιπόν όταν για τον α η β λόγο δεν αγοράζουμε κάτι νομίζω πως χάνουμε το δικαίωμα να εκφέρουμε και γνώμη γιαυτο. Και αυτό γιατί ότι και να πούμε δεν μπορεί να ειναι αντικειμενικό και μπορεί να μπερδέψουμε και να παραπλανισουμε τον άλλο. Αλλα αυτά ειναι ψιλά γράμματα για εμάς... Εμείς έχουμε άποψη για όλα και μάλιστα είμαστε και σωστοί σε όλα. 

 

Οπως έγραψα και στο αρχικό ποστ. Είπα πως ΕΓΩ αυτό θα επερνα. Κάνενας δε ρώτησε γιατί? ολοι είπανε όχι ειναι άχρηστο. Και άφησα και μια εναλλακτική αλλα και αυτή στο ντούκου πέρασε... Φουσκώσατε το λογαριασμό στα 400 ευρώ για m/b και ssd και προτείνετε δίσκους των 70 ευρώ σε pc των 1100 ευρώ και μητρικές των 100 ευρώ. Τέτοιες συνθέσεις βλέπω στο πλαίσιο.... Πάλι καλά που δεν κόβεται και από το τροφοδοτικό για να πάρετε καλύτερη κάρτα γραφικών. Εγω σέβομαι την εμπειρία του καθένα με σκοπό να μάθω κάτι παραπάνω καλά θα κάνετε να κάνετε και εσείς το ίδιο. Φιλικά πάντα με αγάπη. Και σας παρακαλώ ας το τελειώσουμε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να πλαταίνω το θεμα. Ειπες την αποψη σου , την σεβομαστε, και απλα δε την ασπαζομαστε. Μαλλον αυτο ειναι που δε καταλαβες :) 

 Το που ακριβως λεμε οτι δεν εχεις δικαιωμα της γνωμης σου, μονο εσυ το βλεπεις παντως ! (το συμπεραινεις επειδη απλα η δικη μας ειναι αντιθετη) 

 

Επισης αναφερομενος απαξιωτικα σε "δισκους των 70€ " κλπ , αναφερεσαι (ισως και αθελα σου) σε παρα πολυ κοσμο. Including me. Αν μας θεωρεις "υποδυεστερους" επειδη δε μπορουμε να εχουμε "απο περιεργεια" τον ssd που εχεις εσυ, please, μη ζητας παραλογα πραγματα.

 

Η εμπειρια σου με τον ssd , καλως και υπαρχει. Το μπατζετ υπαρχει απο τον TS για να παρει αυτο που ΕΣΥ θα επαιρνες; Αυτο μενει να το μαθουμε (αν μπορει να αυξησει το μπατζετ κατα 150-200€ ). (αν ειχα το μπατζετ διαθεσιμο και εγω αυτο θα επαιρνα. Δεν το εχω ομως)

 

πριν 31 λεπτά, το μέλος GdamprXP έγραψε:

Φουσκώσατε το λογαριασμό στα 400 ευρώ για m/b και ssd

Επετρεψε μου να κανω μια παραθεση: 

On 6/20/2016 at 10:39 ΠΜ, το μέλος GdamprXP έγραψε:

Asrock Z170 Extreme6 186€


Samsung 950 Pro NVMe 256GB 200€

200+186 ποσο μας κανει; 400 παρα 14€. Δε φουσκωσαμε τιποτα λοιπον ;) 

 

ΜΒ με 186€ , οταν το μισο μπατζετ ειναι cpu+gpu, δεν χωρα προφανως. Ισα ισα που δινουμε εμφαση στο psu. Αν θα εκοβα απο κατι για καλυτερη καρτα, θα ηταν απο mb , απο cpu σε περιπτωση που δεν εχω σκοπο ουτε μια στο τοσο να κλοκαρω , and that's that. Εκπτωσεις σε psu,case δε κανω. Επισης σε καμμια περιπτωση δε θα επαιρνα nvme αν ειχα ορισμενο το μπατζετ μου στο Χ ποσό (αν αυτο ειναι βεβαια 2000€ , αλλαζει το πραγμα).

Αυτα τα ολιγα. Φιλικα και χωρις διαθεση για αντιπαραθεσεις. 

Ο ts ας λαμβανει γνωμες (εστω και μεσω τετοιου διαλογου) και ας διαλεξει αυτο που επιθυμει ο ιδιος και η τσεπη του :) 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος GdamprXP έγραψε:

Ίσως να έχεις δίκιο....  Μπορεί να μην παίρνει κάποιος ssd 200 ευρώ από περιέργεια όπως εγω. Έτσι λοιπόν όταν για τον α η β λόγο δεν αγοράζουμε κάτι νομίζω πως χάνουμε το δικαίωμα να εκφέρουμε και γνώμη γιαυτο. Και αυτό γιατί ότι και να πούμε δεν μπορεί να ειναι αντικειμενικό και μπορεί να μπερδέψουμε και να παραπλανισουμε τον άλλο. Αλλα αυτά ειναι ψιλά γράμματα για εμάς... Εμείς έχουμε άποψη για όλα και μάλιστα είμαστε και σωστοί σε όλα. 

 

Οπως έγραψα και στο αρχικό ποστ. Είπα πως ΕΓΩ αυτό θα επερνα. Κάνενας δε ρώτησε γιατί? ολοι είπανε όχι ειναι άχρηστο. Και άφησα και μια εναλλακτική αλλα και αυτή στο ντούκου πέρασε... Φουσκώσατε το λογαριασμό στα 400 ευρώ για m/b και ssd και προτείνετε δίσκους των 70 ευρώ σε pc των 1100 ευρώ και μητρικές των 100 ευρώ. Τέτοιες συνθέσεις βλέπω στο πλαίσιο.... Πάλι καλά που δεν κόβεται και από το τροφοδοτικό για να πάρετε καλύτερη κάρτα γραφικών. Εγω σέβομαι την εμπειρία του καθένα με σκοπό να μάθω κάτι παραπάνω καλά θα κάνετε να κάνετε και εσείς το ίδιο. Φιλικά πάντα με αγάπη. Και σας παρακαλώ ας το τελειώσουμε εδω.

Εχεις οδηγησει ferarri? Αν οχι, δεν εχεις δικαιωμα φανταζομαι να πεις οτι ειναι γρηγοροτερη απο opel corsa. Και δεν εχεις και την καταλληλη γνωση για να πεις σε ανθρωπο που ψαχνει αμαξι με 10.000 ευρω να παρει ενα με 10.000 ευρω και οχι ferarri των 150.000 ευρω. Οταν χρησιμοποιεις κατι σιγουρα ξερεις ποσο υπερτερει εναντι καποιου αλλου αλλα οσο και να υπερτερει δεν μπορεις να παραπλανεις καποιον αλλον λεγοντας του οτι αυτο ειναι το must.. Δεν σου ειπε κανεις οτι αυτο που προτεινεις δεν ειναι γρηγοροτερο απο εναν ssd των 70 ευρω. Αυτο που σου λεμε ειναι οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι απαραιτητος. Αν ανοιξει αλλο θεμα με τιτλο "gaming pc με 3500 ευρω" τοτε ολα θα ηταν αλλιως. Και nvme θα βαζαμε και sli θα βαζαμε και γενικα σε αυτη την περιπτωση η δικη σου προταση, ναι, θα ηταν πιο ορθη απο αυτην που κανουμε εγω και ο @tommybertsen 

 

Θα ηθελα να μου εξηγησεις λιγο βεβαια για ποιους λογους θεωρεις must την extreme 6 και απεχθανεσαι μια μητρικη των 120 ευρω, αλλα θα χαλασουμε το θεμα του ενδιαφερομενου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dont panic, καλό είναι να μπαίνουν όλα στο τσουβάλι, πολλές φορές βοηθάει να βγεί πιο σωστή η πρόταση. Εφόσον αποφασίζει ο ενδιαφερόμενος καλό είναι να βλέπει τι χάνει και τι κερδίζει με λίγα ευρώ παραπάνω ή παρακάτω. Εγώ πάντως θεωρώ ότι 310 ευρώ για I5 Κ + ψύκτρα είναι πεταμένα λεφτά σε τέτοιο μπάτζετ. Με 200 - 220 βάζει I5 6400 - 6500 και όταν θέλει να ασχοληθεί με OC δοκιμάζει με την μαμά ψύκτρα και αγοράζει μια καλύτερη στο μέλλον. Δε χρειάζεται να πάει σε 6600Κ ντε και καλά, αρχή στο OC  θέλει να κάνει. Τα 100 ευρώ που γλυτώνεις θα σου προσφέρουν πολύ περισσότερα αν τα βάλεις κάπου αλλού, είτε σε κάρτα είτε σε καλύτερο SSD κλπ.

Link to comment
Share on other sites

όπως είπα και πριν δε θέλω να δώσω έκταση άλλη στο θέμα. Πάντως αυτό το παράδειγμα με την Φεράρι ήταν όλα τα λευτα.... Συγχαρητήρια ειναι ακριβώς ίδιο με το δικό μου... Δες τα χαρακτηριστικά της extreme και μετά μιας άλλης των 110 ευρώ Βαλτα δίπλα και θα καταλάβεις μόνος σου. Και να με συγχωρείτε εάν νομίζετε πως σας υποτιμάω..... Ένα δίσκο πείρα με 12 δόσεις για το ψώνιο μου

Link to comment
Share on other sites

Ποια χαρακτηριστικα δηλαδη θα χρησιμοποιησει απο αυτα που μας λες οτι εχει η 6 VS την 4 που προτεινω με 45€ λιγοτερα; Ή τι θα κανει παραπανω με την 6 vs μια ακομη πιο φτηνη μητρικη ; 

ΤΑ +2 power phase της 6 ?

Τα +2 sata III λες και θα στησει δε ξερω και εγω τι ο ανθρωπος; 

Οπως ειπε ο @Matia, καλο ειναι να λεγονται ολα , για να βγαλει τα δικα του συμπερασματα ο TS.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GdamprXP έγραψε:

όπως είπα και πριν δε θέλω να δώσω έκταση άλλη στο θέμα. Πάντως αυτό το παράδειγμα με την Φεράρι ήταν όλα τα λευτα.... Συγχαρητήρια ειναι ακριβώς ίδιο με το δικό μου... Δες τα χαρακτηριστικά της extreme και μετά μιας άλλης των 110 ευρώ Βαλτα δίπλα και θα καταλάβεις μόνος σου. Και να με συγχωρείτε εάν νομίζετε πως σας υποτιμάω..... Ένα δίσκο πείρα με 12 δόσεις για το ψώνιο μου

Το παραδειγμα με το φεραρρι δοθηκε για να δεις οτι ειναι ατοπο αυτο που λες οτι δεν μπορεις να εκφερεις γνωμη αν δεννεχεις δοκιμασει κατι.

Επισης καλα εκανες και πηρες οτι δισκο ηθελες και να τον χαιρεσαι. Και την μητρικη σου επισης και ολο το συστημα σου επισης. Δεν ειπαμε οτι αυτο που προτεινεις δεν ειναι καλο, απλα σου λεμε οτι ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ 1000 ΕΥΡΩ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ποια χαρακτηριστικα δηλαδη θα χρησιμοποιησει απο αυτα που μας λες οτι εχει η 6 VS την 4 που προτεινω με 45€ λιγοτερα; Ή τι θα κανει παραπανω με την 6 vs μια ακομη πιο φτηνη μητρικη ; 

ΤΑ +2 power phase της 6 ?

Τα +2 sata III λες και θα στησει δε ξερω και εγω τι ο ανθρωπος; 

Οπως ειπε ο @Matia, καλο ειναι να λεγονται ολα , για να βγαλει τα δικα του συμπερασματα ο TS.

 

+2 power phase 

+ οτι προσφέρει καλύτερο Vcore voltage στην μητρική.

+ οτι εαν πάρει τον 6600Κ έχει επιστροφή 30ευρω αν δε κάνω λάθος

+ ναι +2 sata αχρείαστες να είναι

 

Τώρα ακόμα και τα 30 ευρώ να μην πάρει πίσω για εμένα τα αξίζει τα χρήματά της

 

Και κάτι ακόμα... μίλησα για μητρικές των 110 ευρω οχι για αυτην που αναφέρεις

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Το παραδειγμα με το φεραρρι δοθηκε για να δεις οτι ειναι ατοπο αυτο που λες οτι δεν μπορεις να εκφερεις γνωμη αν δεννεχεις δοκιμασει κατι.

Επισης καλα εκανες και πηρες οτι δισκο ηθελες και να τον χαιρεσαι. Και την μητρικη σου επισης και ολο το συστημα σου επισης. Δεν ειπαμε οτι αυτο που προτεινεις δεν ειναι καλο, απλα σου λεμε οτι ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ 1000 ΕΥΡΩ!

Λοιπόν για να τελειώσει εδω το θέμα ανέβηκα 100 ευρω στο αρχικό μπάτζετ για τον σκληρό

Κατόπιν πρότεινα εαν δε θέλει ενα άλλο σύστημα (αλλάζοντας mb Και hd) στα ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ χωρίς Μ.2

ΟΥΤΕ και μητρική των 100 ευρώ μπαίνει σε σύστημα των 1000 ευρω κυρίως δε αν κάνει oc

Ο  M.2 είναι επένδυση θα τον έχει 5+ χρόνια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GdamprXP έγραψε:

Ο  M.2 είναι επένδυση θα τον έχει 5+ χρόνια.

 

Και να δωσει 200€ για μητρικη που θα την εχει λιγοτερα απο 5;

Τεσπα, ας αποφασισει ο ανθρωπος ειπαμε. Ας μπει να μας πει και την δικη του αποψη (αν και περισσοτερο θα εχει μπερδευτει right now )

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος GdamprXP έγραψε:

Λοιπόν για να τελειώσει εδω το θέμα ανέβηκα 100 ευρω στο αρχικό μπάτζετ για τον σκληρό

Κατόπιν πρότεινα εαν δε θέλει ενα άλλο σύστημα (αλλάζοντας mb Και hd) στα ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ χωρίς Μ.2

ΟΥΤΕ και μητρική των 100 ευρώ μπαίνει σε σύστημα των 1000 ευρω κυρίως δε αν κάνει oc

Ο  M.2 είναι επένδυση θα τον έχει 5+ χρόνια.

 

Μπαινει και παραμπαινει. Γι αυτο και η συνθεση μου βγηκε ακριβως στα λεφτα που ζηταει με μητρικη των 130 ευρω. Και μια χαρα oc κανουν και οι πιο οικονομικες μητρικες. Φυσικα αν θελεις να ξεζουμισεις εως και το τελευταιο Hz απο τις δυνατοτητες του cpu σου θα διαλεξεις μια ακριβη μητρικη.. Αλλα για ενα ελαφρυ oc αρκουν και οι οικονομικες σειρες μητρικων. Και πιστεψε με ειναι αρκετα πιθανο ακομα και με φτηνη μητρικη να φτασεις σε νουμερα που θα τα ζηλεψουν πολλοι, μιας και το oc headroom εξαρταται κυριως απο το κομματι cpu που θα σου πεσει. Αν σταθεις ατυχος και παρεις cpu που δε νιωθει, τοτε δε θα τον ανεβασεις πολυ ουτε με μητρικη των 300 ευρω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, έχετε αρχίσει να απαντάτε συστηματικά ο ένας στον άλλο, αντί στον άμεσα ενδιαφερόμενο. Είναι θεμιτό να υποστηρίζετε με πάθος την άποψή σας, αλλά το θέμα πάει να ξεφύγει. Κάντε μια οικειοθελή ανάπαυλα και αφήστε τους υπόλοιπους συμμετέχοντες να αξιολογήσουν τις πληροφορίες πριν συνεχίσετε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος adreas13 έγραψε:

Κατέληξα σε κάποιο build, σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας, παραγματικα με βοηθήσατε αφάνταστα.

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΛΙΝΕΙ ΕΔΩ 

 

Δεν τη γλυτωνεις ετσι!!!! Θα μας πεις τι πηρες, για να ακουσεις τα καλοριζικα! Και οι φωτογραφιες μενουν χρεος!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.