Jump to content



αγορά gaming pc


Recommended Posts

Αποφάσισα φετος το καλοκαιρι να αγορασω ενα gaming pc για να παιζω ολα τα (next gen) παιχνιδια το παρακατω ειναι ενα build που εχω κανει μονος μου και θα ηθελα την γνωμη σας για το παρων build,να μου προτεινετε καποια αλλαγη η καποιο αλλο build (budget mexri 1100 ευρω) 

 

GPU:  amd rx480 (η οποια βγαινει στις 29 ιουνιου και δεν ειμαι σιγουρος για την τιμη) :270
CASE: corsair cardbide series spec 02 :64
CPU: intel core i7-4790k    :335
MOTHER: asus b85-pro gamer :110
HDD: western digital caviar blue 1tb 3.5 sata3 :50
RAM: hyperx fury 16gb ddr4-2133mhz (hx421c14fb/16) :60
SOFTWARE: windows 10 : 100
ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: corsair builder series cx750 80plus bronze: 90
OPTICAL DRIVE: samsung sh-224db: 14

 

σύνολο:1093 ευρω

 

υστερογραφο: διπλα απο καθε κομματι γραφεται και η τιμη του απο Σκρουτζ

Έγινε επεξεργασία από adreas13
Link to comment
Share on other sites

α)Σε 1100€ σύστημα βάζεις τουλάχιστον SSD 120GB για το λειτουργικό σύστημα.

β)Βάζεις 4790Κ με B85 μητρική (θα ήταν καλύτερα με Ζ97). Οι μνήμες είναι DDR4, θα έπρεπε να ήταν DDR3 για να ταιριάζουν με τον επεξεργαστή και την μητρική που επέλεξες.

Γιατί δεν βάζεις τους νέους Skylake (i5 6600K, i7 6700K) με Z170 μητρική και DDR4 μνήμες; Επίσης τα 16GB δεν είναι απαραίτητα για gaming, και τα 8GB αρκούν.

γ) Τα 750W του τροφοδοτικού είναι υπερβολή (ίσως ακόμα και για 2 κάρτες γραφικών νέας γενιάς). Αν υπολογίζεις 90€ μπορείς να πάρεις καλύτερης ποιότητας και 80plus gold 500-550W (για μια κάρτα γραφικών είναι υπέραρκετό).

Προαιρετικά δ) Στην κατηγορία τιμής του κουτιού που διάλεξες, λένε καλά λόγια για το Raijintek Agos. Υπάρχει και review εδώ στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος adreas13 έγραψε:

GPU:  amd rx480 (η οποια βγαινει στις 29 ιουνιου και δεν ειμαι σιγουρος για την τιμη) :270

Απο που και ως που 270 υπολογισμενα στο συνολικο κοστος; Δεν εισαι σιγουρος οπως λες, ομως βαζεις μια τιμη και την υπολογιζεις στο συνολικο μπατζετ. Κακως. ;) 

 

Δε θα διαφωνησω με την καρτα παντως, αν χωρουσε στο μπατζετ θα εβαζα προσωπικα μια Gtx1070 , αλλα η nvidia το εχει παρακανει με τις τιμες (θα πεσει καποια στιγμη, αλλα ποιος ξερει ποτε; ). Αρα μια χαρα φανταζει η επερχομενη 480.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος adreas13 έγραψε:

CASE: corsair cardbide series spec 02 :64

ΝΟ. Just no... Agos, οπως ειπε και ο Topclr. Καμμια σχεση απλα. 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος adreas13 έγραψε:

CPU: intel core i7-4790k    :335
MOTHER: asus b85-pro gamer :110

 Δεν υπαρχει λογος να πας σε προηγουμενη γενια , ουτε καν σε i7. Φυσικα να γινει pair με Β85 , ουτε καν... Οχι οτι δε γινεται, αλλα ποιος ο λογος , και ποσο μαλλον με τοσο ακριβη Β85? Μη κοιτας τα "gaming" διπλα απο τις μητρικες... Μη κολλας σε μαρκες (Asrock ειναι αψογη). 

 Cpu: i5-6600K  (για να μη πω i5-6500 ) , Mobo: Asrock Z170-Extreme4 

 

Σημειωση: Δε δινεις αρκετες πληροφοριες. Λες οτι θες να παιζεις next-gen games. Θα κανεις oc και θες "Κ" επεξεργαστη; Αν ναι , μια καλη ψυκτρα θα χρειαστει να συνοδευσει τον επεξεργαστη σου. 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος adreas13 έγραψε:

HDD: western digital caviar blue 1tb 3.5 sata3 :50

Εδω ειμαστε οκ. Ομως αν δε προσθεσεις κατι τετοιο για παραδειγμα , δεν εχει τυχη το μηχανημα. Συγχρονο μηχανημα χωρις Ssd , δεν ειναι συγχρονο. Εχει αρκετους πιο οικονομικους, οχι το ιδιο αξιοπιστους, αλλα θα κανουν τη δουλεια. 

-Ενας 120ρης θα μειωσει το κοστος κατα ενα 40ρι τουλαχιστον. Εχει αρκετους για αρχη.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος adreas13 έγραψε:

RAM: hyperx fury 16gb ddr4-2133mhz (hx421c14fb/16) :60

Οχι και ασχημες. Προσωπικα ειμαι fan της g.skill , που δε με απογοητευσε ποτέ και πουθενά. Κατι τετοιο , φανταζει σπεσιαλ! 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος adreas13 έγραψε:

SOFTWARE: windows 10 : 100

Ή θα μπορουσες να δωσεις 20€ για ενα κλειδακι windows 7 απο ebay και να κανεις αναβαθμιση... 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος adreas13 έγραψε:

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: corsair builder series cx750 80plus bronze: 90

Nope. Κανενας λογος για 750 watt. Και ποσο μαλλον αυτης της σειρας της corsair. Ποιοτικα τροφοδοτικα. Σου δειχνω 2 650ρια, αλλα και τα αντιστοιχα 550ρια θα ειναι υπερ αρκετα , αν δε κανεις oc , και αν της AMD η καρτα ξοδευει τοσα οσα ακουγονται απο θεμα ρευματος . 

https://www.skroutz.gr/s/7698031/CoolerMaster-V-series-V650.html

https://www.skroutz.gr/s/5130186/Super-Flower-Leadex-Gold-650W.html

Επισης: 

https://www.skroutz.gr/s/7640063/EVGA-SuperNOVA-550-G2.html

Ακομη και να μη θες να τα διαθεσεις, μια χαρα θα ειναι ενα xfx ts 650 . Το θεωρω καλυτερο απο την σειρα CX της corsair. (Ο ΟΕΜ ειναι Seasonic... )

πριν 4 ώρες, το μέλος adreas13 έγραψε:

OPTICAL DRIVE: samsung sh-224db: 14

 

Νο comments here :p 

 

ΥΓ: Οθονη υπαρχει; Αν ναι ποια ειναι αυτη και τι αναλυσης; Ποιες ειναι οι απαιτησεις σου απο το gaming? Θες να τα παιζεις ολα ultra? Εισαι ανοιχτος σε παραχωρησεις; 

 

 

Ας πουμε οτι επιλεγεις τον 6500 σαν επεξεργαστη με την Ζ170 μητρικουλα. 

cpu: 200

mobo: 140

gpu: 300 (αισιοδοξος και εγω)

ssd: 90

hdd: 50

ram: 65

psu: 120

case: 65

windows : 20

optical : 15

____________________

1065 Συνολο.

40€ πανω αν διαλεξεις τον 6600Κ , που ομως θα εχει νοημα αν θα κανεις overclocking, αρα θα χρειαστεις και κανα 40-50 για μια ψυκτρα. 

Αν ας πουμε επιμενεις σε i7, ο 6700Κ , κοστιζει περιπου 150€ παραπανω απο τον 6500. Αρα αυξανεις μπατζετ. Μπορεις να παρεις εναν 120ρη ssd (εχει αρκετους μεχρι ενα 50ρικο ) , ετσι μειωνεις το κοστος. Υπαρχουν επιλογες, απλα δε συμφωνω με τις περισσοτερες αρχικες σου, οπως και ο topclr :p 

 

Παντως η τελικη επιλογη ειναι δικη σου. Just my 2 cents :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μας πεις και τι παιχνίδια περίπου παίζεις ;  ( περισσότερο multiplayer ή μονο single player ; τι είδους κλπ )

Παίζει ρόλο το παραπάνω στην επιλογή επεξεργαστή περισσότερο. 

 

Κάρτα περίμενε για την RX 480 της amd από εξωτερικό αν μπορείς. Οι λόγοι γνωστοί. 

 

+1 για τις μνήμες που πόσταρε ο tommys και για το Agos συμφωνώ και γω.

 

ΕΠΙΣΗΣ δωσε βάση σε καλό και ποιοτικό τροφοδοτικό. Κάτι το οποίο δεν αναβαθμίζεις συχνά και μένει ! Αρα προσοχή εκεί.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Το oc εχω ακουσει οτι αυξανει τις επιδωσεις επομενως με ενδιαφερει,μπορω να κανω καποιες παραχωρησεις αρκει να πετυχενω τα επιθημητα γραφικα που δεν ξερω αν ειναι αναγκη να ειναι ultra,γιατι νομιζω πρεπει να εχω και καταλληλη οθονη 4κ αλλα σε ενα πολυ ικανοποιητικο επιπεδο,κυριως παιζω single player αλλα και multiplayer λιγοτερο ομως.η οθονη μου ειναι μια lg 24MA53 FHD 

 

υ.γ ευχαριστω που μου απαντησατε τοσο γρηγορα και για τις προτασεις σας

Έγινε επεξεργασία από adreas13
Link to comment
Share on other sites

 

Εγω αυτα θα έπερνα.... και με την καρτα γραφικών που θέλεις και κουτι που θέλεις


EVGA SuperNOVA 550 G2  107€


CPU INTEL CORE I5-6600K 3.50GHZ 242€

Asrock Z170 Extreme6 186€


Samsung 950 Pro NVMe 256GB 200€


HDD TOSHIBA DT01ACA100 1TB 44€

RAM HYPERX HX424C12SB2K2/16 16GB (2X8GB) 2400MHZ DDR4 CL12 57€
os άδεια απο ebay για win7 περίπου στο 20€


Βγαίνει κανα 100ευρω πάνω αλλά εάν θέλεις μπορεις να μην πάρεις τον Pro m.2 και να πάρεις τον 256gb 850pro και παίρνεις μια άλλη μητρική χωρις m.2. -35€ ssd οπότε πάς στα 1100 περίπου
 

Έγινε επεξεργασία από GdamprXP
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να δωσει τοσα λεφτα για μητρικη. 

Θελει και OC ,οποτε στο OC αυξανεται η καταναλωση. 650ρι τροφοδοτικο χρειαζεται το λιγοτερο για να εχει και "αερα" το τροφοδοτικο , μην ειναι στην τσιτα. Οχι οτι και 550 δε φτανει, αλλα ειναι πιο ασφαλες ενα λιγο μεγαλυτερο. Συν τοις αλλοις, θελει και μια ψυκτρα ( πχ https://www.skroutz.gr/s/6398412/Cryorig-H7.html?keyphrase=cryorig+h7 )

 

Nvme ssd για ποιο λογο; Οκ , ναι , ταχυτητα, ομως εκει που μπορει να κανει τη δουλεια με 50-60€ , θα δωσει 200; Δε νομιζω. 

Ο Wd που επελεξε μια χαρα ειναι , μια χαρα και ο τοσιμπας.

Ram που ποσταρεις κοστιζουν παραπανω απο 57€ (75€) , καλο CasLatency , ειναι αρκετα καλες, μπορει και να τις επιλεξει, μια χαρα δουλεια θα κανουν ( απλα g.skill δε με απογοητευσαν ποτε- οχι οτι θα εχει προβλημα με τις αλλες).

 

@adreas13

Μια χαρα θα εισαι για αρκετο καιρο σε 1080p που βρισκεσαι. Και οπου χρειαζεται μια μικρη παραχωρηση , θα την κανεις. 

Αν ειναι να αγορασεις, παρε απο νωρις το μηχανημα και στο τελος την καρτα (γνωμη μου) , ωστε να μη χασεις το free update απο windows 7 σε windows 10 ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δει μεγάλη διαφορά με  Nvme ssd... πρόσφατα την είδα και εγώ που δεν το πίστευα.

Τροφοδοτικό μπορεί να πάρει με τα ιδια χρήματα 650w corsair Gold

Για μητρική είναι νομίζω must αυτή... 

οι Ram είναι με τιμη απο e-shop crazy

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Που την ειδες τη διαφορα εκτος απο μεταφορες δεδομενων και εκτος απο μια μικρη διαφορα στο app switching? 

μικρη διαφορα στο app switching? δε νομίζω!!!!! εκει που έχει τρελή διαφορά είναι στα load των games και μόνο αυτό φτάνει νομίζω για ενα game η/υ

Link to comment
Share on other sites

Ο χρηστης που θελει να κανει gaming δινει βαση πρωτα σε cpu/gpu , οχι στον ssd που θα επιλεξει. Δεν ειναι αναγκη να δωσει ενα σκασμο λεφτα για 256gb σσδ, ποσα παιχνιδια θα χωρεσει απο ΑΑΑ τιτλους στις μερες μας αυτος δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Μονο για τον Μ.2 διαφωνουμε και για την αυξημενη μητρικη ουσιαστικα. Δεν εχει λογο να δωσει πανω απο 150€ για μητρικη. Με τον 6600Κ το κοστος ειναι εκει γυρω στα 1100€ , με εναν 120ρη δισκο (για αρχη ) , θα ειναι κομπλε και αν επιθυμει nvme , αγοραζει αργοτερα και μενει και ο 120ρης για μπακ απ. :) 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω m2 και δεν θεωρω οτι αξιζει αν κυριο μελλημα ειναι τα games. Στις περισσοτερες περιπτωσεις ουτε καταλαβαινα τη διαφορα απο τον 850 evo στον 950 pro οταν εκανα την μεταβαση

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λετε σε ατομα που ουτε τι να αγορασουν ξερουν να κανουν overclock με ξεπερναει πραγματικα.

 

Βαριεμαι να γραφω γιατι και πως, οποτε περιληπτικα:

 

Ι5 6500

 

Z170 μητρικη οτι βρεις ποιο φθηνη καθαρα για RAM support στο μελλον και τωρα.

 

RAM θα βαλεις 2400Mhz οχι 2133.

 

Μην βαλεις Μ2 για κανεναν λογο, πεταμενα λεφτα, ενας απλος SSD κανει την δουλεια σου,υπαρχουν απειρα μοντελα και κατω απο 100ε που ειναι μια χαρα, Crucial BX/OCZ Trion 150 κτλ.

 

Καλα για αποθηκη HDD δεν ασχολουμαι καν, WD Blue ειναι default choice εδω και 5-6 χρονια.

 

Βαλε οτι κουτι θες να βλεπεις, το airflow σε default καταστασεις ειναι καθαρα αστειο, αν και το κουτι που προτεινουν τα παιδια ειναι καλο οποτε πανε εκει.

 

Τροφοδοτικο δεν βαζουμε πανω απο 550W για μονες καρτες, δεν εχουμε 2011 πια, βαλε ενα σωστο Superflower/EVGA/Seasonic κτλ.

 

Και οτι λεφτα μεινουν αγορασε την καρτα που θες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GdamprXP said:

CPU INTEL CORE I5-6600K 3.50GHZ 242€

Asrock Z170 Extreme6 186€

+ τα λεφτά για το cooler ...

Δεν έχει νόημα αυτός ο συνδυασμός.

 

με τα ίδια λεφτά πάει σε i7 6700Κ και μια μητρική κοντά στα 100e - 110e , αν θέλει oc + τα λεφτά για το cooler ...

 

ή

 

6700 και μια οικονομική μητρική χωρίς να βάλει λεφτά για cooler και τα ρέστα τα πάει στην VGA.

 

ή 

 

6600 και μια οικονομική μητρική και τα περισσότερα ρέστα τα πάει στην VGA

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήθελα να ξέρω

 

Εσείς που λέτε ότι δεν αξίζει η ακριβή μητρική είχατε ποτε ακριβή μητρική?

Το ίδιο και για τον m.2 samsung …. Είχατε ποτέ?

Πραγματικά από απλό ενδιαφέρων ρωτάω. Σε αυτό το foroum πριν 3 εβδομάδες περίπου έλεγα σε κάποιον να μην πάρει τον συγκεκριμένο δίσκο και τελικά τον πείρα και εγω από περιέργεια. Συμφωνώ πως καθαρά για games δεν είναι απαραίτητος αλλά δεν είναι και άχρηστος. Για να εξηγηθώ … το crysis το φόρτωνα πριν με ssd σε 30 sec ενώ τώρα σε 7 sec. Ενώ γενικά η όλη αίσθηση της ταχύτητας του μηχανήματος έχει αναβαθμιστεί. Και ανάλογα την χρήση που κάνει κάποιος είναι χρήσιμο ή όχι. Για μένα δηλαδή που παίζω «σπαστα» εικοσάλεπτα δεν το λες και ασήμαντο

Για την μητρική τώρα εάν και έχω παρατήσει το σπορ τον τελευταίο καιρό πάντα αγόραζα ακριβές μητρικές για πολλούς λόγους και ποτέ μα ποτέ δεν είχα προβλήματα. Μην είστε τόσο αφελής να πιστεύετε πως οι ακριβές μητρικές προσφέρουν μόνο λαμπάκια και εφε δεν είμαστε στην δεκαετία του 90. Μην νομίζουμε ξαφνικά πως τα ξέρουμε όλα.

 

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Σε build των 1000 ευρω δεν δινεις 400 για μητρικη και ssd, για κανενα λογο. Ειναι απλα λαθος. 6600k και 6700k ερχονται ΧΩΡΙΣ στοκ ψυχτρα οποτε η αγορα μιας ψυχτρας ειναι αναποφευκτη

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Σε build των 1000 ευρω δεν δινεις 400 για μητρικη και ssd, για κανενα λογο. Ειναι απλα λαθος. 6600k και 6700k ερχονται ΧΩΡΙΣ στοκ ψυχτρα οποτε η αγορα μιας ψυχτρας ειναι αναποφευκτη

380 με Μ.2  - 300  με τον pro ssd

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-z170-pro4s-retail-p-PER.528876

(126)

http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i5-6600k-350ghz-lga1151-box-p-PER.558497

(257)

http://www.e-shop.gr/ram-hyperx-hx426c15fbk2-8-8gb-2x4gb-ddr4-2666mhz-ddr4-hyperx-fury-dual-channel-kit-p-PER.557489

(49)

http://www.e-shop.gr/psu-xfx-pro-series-650w-p-PER.664004

(99)

http://www.e-shop.gr/ssd-crucial-ct240bx200ssd1-bx200-240gb-25-7mm-sata-p-PER.305985

(73)

http://www.e-shop.gr/hdd-western-digital-wd10ezrz-1tb-caviar-blue-sata3-p-PER.303160

(51)

http://www.e-shop.gr/cryorig-h7-hive-fin-cooler-p-PER.642758

(40)

 

695 μεχρι εδω. Εως τα 1100 μενουν αλλα 400 ευρω. Εγω θα εδινα ενα 300αρι για καρτα γραφικων και τα αλλα 100 για κουτι και οπτικο μεσο. Μια rx480 στα 300 θα ηταν λουκουμι αλλα αν βγει παραπανω δεν θα δισταζα καν να παρω καμια μτχ gtx970/r9 390 στα 250 που ισως φτηνυνουν κι αλλο. Ετσι κι αλλιως και η 480 καπου στις επιδοσεις αυτων των 2 θα παιξει.. Ενα κουτι στα 80 και ενα οπτικο μεσο στα 15 ευρω και εισαι ετοιμος να καραγουσταρεις 1080p gaming χωρις να υπαρχει η αναγκη για ΤΙΠΟΤΑ παραπανω.

 

@tommybertsen Ανοιξε λιγακι ενα skroutz να δεις τις εως τωρα διαθεσιμες gtx 1070! Δες οτι το ενα μωβ και ενα πρασινο που ελεγα ειναι σχεδον must. Χαχαχαχα... Εννοειται οτι σ αυτα τα λεφτα δεν την σκεφτεσαι καν. Οτι θα πεσει, θα πεσει αλλα ποτε; και ποσο; Γιατι και στα 500 να παει, εξακολουθει να μην με ψηνει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.