Jump to content



Αναβάθμιση ΝΑΙ ή ΟΧΙ τώρα


Recommended Posts

Αγαπητοί  φίλοι  λαμπίτες  έχω  ένα  συστηματάκι  με  CPU intel  i7 980 x ,  M/B  P6X58D PREM 1366 , RAM  12 GB CORSAIR .. SSD DISK  και σε VGA  gtx asus 970 ... κ.λ.π

 

Θέλω  να  πάω  σε  αλλάγή  πλατφόρμας  δηλ σε  1151 με  6700Κ  ή  σε  2011-3  με  6800Κ ( Για  να  προλάβω  την  ερώτηση  κάνω  λίγο  απ  όλα δηλ  και  gaming αλλά  και  δουλίτσες)

 

ερώτηση 1  ΑΞΙΖΕΙ  τον  κόπο ?

ερώτηση 2  τι  από  τα  παραπάνω ?

ερώτηση 3  θα  μπορέσω  να  πάρω  κάποιο  αξιόλογο  ποσό  από την  πώληση  των δικών  μου (CPU , MOTHERBOARD , RAM )

 

Ευχαριστώ  για  το  χρόνο  σας !!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, velipsi said:

Αγαπητοί  φίλοι  λαμπίτες  έχω  ένα  συστηματάκι  με  CPU intel  i7 980 x ,  M/B  P6X58D PREM 1366 , RAM  12 GB CORSAIR .. SSD DISK  και σε VGA  gtx asus 970 ... κ.λ.π

 

Θέλω  να  πάω  σε  αλλάγή  πλατφόρμας  δηλ σε  1151 με  6700Κ  ή  σε  2011-3  με  6800Κ ( Για  να  προλάβω  την  ερώτηση  κάνω  λίγο  απ  όλα δηλ  και  gaming αλλά  και  δουλίτσες)

 

ερώτηση 1  ΑΞΙΖΕΙ  τον  κόπο ?

ερώτηση 2  τι  από  τα  παραπάνω ?

ερώτηση 3  θα  μπορέσω  να  πάρω  κάποιο  αξιόλογο  ποσό  από την  πώληση  των δικών  μου (CPU , MOTHERBOARD , RAM )

 

Ευχαριστώ  για  το  χρόνο  σας !!!

 

Αποψη μου ειναι πως αντεχει ακομα ο i7...περιμενε μεχρι τα χριστουγεννα ερχεται Zen & Kaby Lake (z270).

 

Εχεις ωραιο συστημα γενικα. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετά παλιά τα πράγματά σου και υπάρχει μεγάλη διαφορά πλέον, αλλά όπως είπε και ο loco ,ήταν δυνατό μηχανημα και ακόμα την παλεύει ανετοτατα.

Μονο αν εχεις τρελή φαγούρα άμεση αναβάθμιση.

Αλλιώς περίμενε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος das έγραψε:

Ειναι αρκετά παλιά τα πράγματά σου και υπάρχει μεγάλη διαφορά πλέον, αλλά όπως είπε και ο loco ,ήταν δυνατό μηχανημα και ακόμα την παλεύει ανετοτατα.

Μονο αν εχεις τρελή φαγούρα άμεση αναβάθμιση.

Αλλιώς περίμενε ακόμα.

Δεν  είναι  θεμα  τόσο  φαγούρας  ...βέβαια  όλοι  έχουμε  το  μικρόβιο  .....παίζει  καποια  χρηματάκια  που  φοβάμαι  μη  φαγωθουν ..και  οτι  μπορεί  να  φυγουν  σε  καποια  καλή  τιμή  πχ  ο  i7 980X 

Ευχαριστώ

 

Έγινε επεξεργασία από velipsi
Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε πολυ τούμπανο με πολλούς πυρήνες και τέτοια ,μπορεί να αξίζει και τώρα, αλλά και παλι ...χρειάζεσαι εξαπυρηνο ;

Η αναβάθμιση που θες να κάνεις ειναι καθαρα ψυχολογικού χαρακτήρα .

Δεν ξέρω αν αξίζει ,τα πράγματά σου πιάνουν λίγα λεφτά σε σχέση με τα αστρονομικά που κόστισαν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος das έγραψε:

Αν πας σε πολυ τούμπανο με πολλούς πυρήνες και τέτοια ,μπορεί να αξίζει και τώρα, αλλά και παλι ...χρειάζεσαι εξαπυρηνο ;

Η αναβάθμιση που θες να κάνεις ειναι καθαρα ψυχολογικού χαρακτήρα .

Δεν ξέρω αν αξίζει ,τα πράγματά σου πιάνουν λίγα λεφτά σε σχέση με τα αστρονομικά που κόστισαν...

αγαπητέ  φίλε αν δεν σου είναι κόπος ..Επειδή είμαι εκτός τιμών το τελευταίο  διάστημα ..Μπορείς να μου κάνεις μια κοστολόγηση των παραπάνω ...αν δεν είμαστε off topic. ..στο περίπου βρίσκομαι στα 400 + 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες και με i5 πιστεύω θα κάνεις την δουλειά σου για πολλά χρόνια.

 

Επειδή οι υπολογιστές δεν είναι επένδυση, όπως ας πούμε ένα "σπίτι" (λέμε τώρα).

 

Εγώ θα σου έλεγα πούλησε τα αν μπορείς να βρείς καλά λεφτά και πάρε ένα budget συστηματάκι με 6600k και usb3 κλπ κλπ.

 

Εσύ όμως ξέρεις τις ανάγκες σου.

Αν πχ κάνει χρήση internet, κανα game που και που o i5 ίσως είναι και overkill αλλά λές θα τον κρατήσω 4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

πάντως   βλέπω  ότι  οι  περισσότεροι  πάνε  σε  πλατφόρμα  2011-3 και  i7   παρά   σε  1151  ...προφανως  λόγω  "ψυχολογικής αναβάθμισης"  όπως  την  λέω  εγώ 

 

καλό  βράδυ !!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι το τί θέλεις και το πως νιώθεις εσύ. Αν είσαι ευχαριστημένος από τις δουλειές που σου κάνει το σύστημά σου, τότε δεν υπάρχει άμεσος λόγος για αναβάθμιση. Τι στο καλό 980Χ έχεις δεν είσαι με Core2duo/Core2Quad.

Αν οι δουλειές είναι αμέτρητα video rendering, τότε ναι. Ένα νέο δυνατό εξαπύρηνο σύστημα θα κάνει μεγάλη διαφορά. Το gaming (χωρίς τρελές απαιτήσεις) και το περιστασιακό rendering δεν απαιτούν νέο σύστημα.

Ο τρίτος λόγος που ανέφερες (για το κόστος πώλησης του συστήματός σου) ίσως είναι λόγος για να βιαστείς για αναβάθμιση. Δεν νομίζω να έχεις τόση πολλή χασούρα αν περιμένεις όπως σου είπε ο LocoDiceGR για να δεις και τα νέα. Στο κάτω κάτω οι μητρικές socket1366 στα μεταχειρισμένα έχουν (λόγω έλλειψης) πολύ καλές τιμές. Αν δώσεις πακέτο (επεξεργαστή, μητρική, μνήμες) θα πάρεις καλό ποσό, μην περιμένεις όμως τα λεφτά που έδωσες όπως σου είπε ο das.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος TopCLR έγραψε:

Το θέμα είναι το τί θέλεις και το πως νιώθεις εσύ. Αν είσαι ευχαριστημένος από τις δουλειές που σου κάνει το σύστημά σου, τότε δεν υπάρχει άμεσος λόγος για αναβάθμιση. Τι στο καλό 980Χ έχεις δεν είσαι με Core2duo/Core2Quad.

Αν οι δουλειές είναι αμέτρητα video rendering, τότε ναι. Ένα νέο δυνατό εξαπύρηνο σύστημα θα κάνει μεγάλη διαφορά. Το gaming (χωρίς τρελές απαιτήσεις) και το περιστασιακό rendering δεν απαιτούν νέο σύστημα.

Ο τρίτος λόγος που ανέφερες (για το κόστος πώλησης του συστήματός σου) ίσως είναι λόγος για να βιαστείς για αναβάθμιση. Δεν νομίζω να έχεις τόση πολλή χασούρα αν περιμένεις όπως σου είπε ο LocoDiceGR για να δεις και τα νέα. Στο κάτω κάτω οι μητρικές socket1366 στα μεταχειρισμένα έχουν (λόγω έλλειψης) πολύ καλές τιμές. Αν δώσεις πακέτο (επεξεργαστή, μητρική, μνήμες) θα πάρεις καλό ποσό, μην περιμένεις όμως τα λεφτά που έδωσες όπως σου είπε ο das.

Ευχαριστώ  για  την  απάντηση  , απ΄ όλα  τα  παραπάνω  (αν βγάλουμε  έξω  το  κόστος)  με  καθαρό  σκοπό  το  τι  αξίζει  για  παραπάνω  ο  δρόμος  δείχνει  ------>>  Μια  M/B  2011-3 (ASUS - MSI ) σε  τιμή  κοντα  στα  270€ - CPU τον  i7 6800K και  RAM  16GB  της CORSAIR (λόγω συμπάθειας ) ...Πάλι  μας  τρώει  η  τσέπη  μας  χα χα χα !!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.anandtech.com/bench/product/1543?vs=142

 

Πάνω κάτω αυτή είναι η διαφορά. Ακόμα και στο multithreaded Cinebench ο 6700Κ φεύγει μπροστά. (λίγη σημασία έχει βέβαια)

Η διαφορά στα παιχνίδια και στο everyday use είναι ακόμα μεγαλύτερη.

 

Πάραυτα περίμενε λίγο. Σε 7-8 μήνες μπορείς να πας σε 7700Κ. (υπερβολή χωρίς νόημα ο 6800Κ εκτός αν χρειάζεσαι τα χαρακτηριστηκά της μεγάλης πλατφόρμας)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα περιμενα Kaby Lake/Zen για την αγορα, καθαρα να δουμε τι θα βγαλει η AMD (Αν και παλι Intel θα βαλω ισως αλλαξουν τιμες?) και δεν θα αγορα τωρα, αν και υπαρχει τεραστια διαφορα μετα απο 6-7 χρονια CPU.

 

Επισης οπω ς αναφεραν αλλοι, γιατι με το ζορι τετοια CPU? Προφανως απλα για την καυλα ετσι? :o Σε αυτο κανεις δεν μπορει να σε πεισει αλλα νομιζω και ενας ι5 κανει την δουλεια σου και γλυτωνεις καμια 200-250e?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος potis έγραψε:

Προσωπικα θα περιμενα Kaby Lake/Zen για την αγορα, καθαρα να δουμε τι θα βγαλει η AMD (Αν και παλι Intel θα βαλω ισως αλλαξουν τιμες?) και δεν θα αγορα τωρα, αν και υπαρχει τεραστια διαφορα μετα απο 6-7 χρονια CPU.

 

Επισης οπω ς αναφεραν αλλοι, γιατι με το ζορι τετοια CPU? Προφανως απλα για την καυλα ετσι? :o Σε αυτο κανεις δεν μπορει να σε πεισει αλλα νομιζω και ενας ι5 κανει την δουλεια σου και γλυτωνεις καμια 200-250e?

" Προφανως απλα για την καυλα ετσι? "  είπες  μαγάλη  κουβέντα  ....τι  άλλο  να  πώ !!!! Πάντως  βλέπω  και  στις  μετρήσεις  που  μου  έστειλε  ο 

GFFermari     η  διαφορά    1151 και  6700Κ  με  2011 και  6800Κ  δεν  είναι  συμαντική  !!!

 

Ευχαριστώ  !!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, velipsi said:

" Προφανως απλα για την καυλα ετσι? "  είπες  μαγάλη  κουβέντα  ....τι  άλλο  να  πώ !!!! Πάντως  βλέπω  και  στις  μετρήσεις  που  μου  έστειλε  ο 

GFFermari     η  διαφορά    1151 και  6700Κ  με  2011 και  6800Κ  δεν  είναι  συμαντική  !!!

 

Ευχαριστώ  !!

Δεν το ειπα προσβλητικα :p 

 

Εγω μαζι σου παρε οτι γουσταρεις για να ηρεμησεις απλα και καλα αγοραζουμε για το τι χρειαζομαστε :D, οπως ειπα εγω θα περιμενα μεχρι Ιανουαριο για τα καινουργια και δεν θα αγοραζα τωρα.

 

6700Κ ή 6800Κ αν δεν τα θες για σοβαρη δουλεια οπως rendering δεν θα δεις διαφορα με τα cores.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος potis έγραψε:

Δεν το ειπα προσβλητικα :p 

 

Εγω μαζι σου παρε οτι γουσταρεις για να ηρεμησεις απλα και καλα αγοραζουμε για το τι χρειαζομαστε :D, οπως ειπα εγω θα περιμενα μεχρι Ιανουαριο για τα καινουργια και δεν θα αγοραζα τωρα.

 

6700Κ ή 6800Κ αν δεν τα θες για σοβαρη δουλεια οπως rendering δεν θα δεις διαφορα με τα cores.

Καλημέρα. .και εγώ δεν το πήρα ως προσβολή ..πράγματι στο χώρο της πληροφορικής  ...αυτό που είπες είναι μεγάλη αλήθεια. 

Το θέμα σε όλα τα παραπάνω είναι ότι κάνω όνειρα. .χωρίς να έχουν φύγει τα πράγματα. .γιατί αλλιώς δεν υπάρχουν ευρώπουλα!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.