Jump to content



Ασύρματο repeater ή bridge


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα μικρό δίκτυο σπιτιού στο οποίο πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές.

Η πρίζα τηλ. βρίσκεται στο χωλ και έως αυτή την στιγμή τραβούσα καμία 15αρια καλώδιο τηλεφώνου μέχρι το ασύρματο Router/Modem το οποίο βρίσκεται στο δωμάτιο όπου βρίσκεται ο σταθερός. Τώρα θέλω να μεταφέρω το Modem/Router στο χωλ δίπλα στη πρίζα τηλεφώνου και να βάλω ένα repeater στο δωμάτιο δίπλα στον σταθερό και να τα συνδέσω με ethernet. Θέλω να αποφύγω usb wifi κάρτες στον σταθερό.

To router/modem είναι το TP-LINK TD-W8970 (V1).

 

Ψάχνω για ένα repeater με ethernet θύρα, με δυνατό σήμα λήψης και να είναι σταθερό χωρίς αποσυνδέσεις.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kallileo
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία το πρόβλημα είναι το καλώδιο του τηλεφώνου; Ποιος ο λόγος της αλλαγής;; Γιατί αφού δε θες ασύρματο στο σταθερό σου μηχάνημα, ποιο το νόημα; Πήγαινε το ρούτερ μέσα και φέρε ethernet. :p Άλλη λύση; Βάλε powerline. Άλλη λύση; Πάρε pci wifi κάρτα. Τι σε χαλάει ακριβώς στη usb υλοποίηση; Υπάρχουν άριστες υλοποιήσεις που παίζουν μια χαρά.. 

Link to comment
Share on other sites

Το repeater με καλώδιο ,ειναι λύση ανάγκης ,μπορεί να εχεις χειρότερο αποτέλεσμα ακόμα και από στικακι.

Καλυτερη λύση ειναι καλωδιο ethernet απο το ρουτερ μέχρι το pc.

η λύση του τηλεφωνικού καλωδίου που είχες ήταν κάκιστη .

Δεύτερη καλυτερη λύση, powerline .

Τρίτη, usb wifi.

Οχι repeater ,υπάρχει λόγος κιόλας για τόσο μυστήριο setup ;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το πρόβλημά μου είναι το καλώδιο είτε είναι τηλεφωνικό είτε ethernet.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι το δωμάτιο είναι αρκετά μακριά και παρεμβάλλονται αρκετοί τοίχοι.

Δεν είμαι σίγουρος ότι usb κάρτα μπορεί να έχει τόσο καλό σήμα.

 

Το powerline θα μπορούσε να είναι λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις κατι τετοιο https://www.amazon.co.uk/TP-LINK-TL-WA850RE-Universal-Extender-Configuration/dp/B00AHXXJVW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1466774570&sr=8-1&keywords=tp+link+repeater

 

Τώρα αν θες κατι extreme υπαρχει κα αυτο https://www.amazon.co.uk/TP-LINK-RE580D-Extender-External-Antennas/dp/B014J7ASRY/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1466774823&sr=8-4&keywords=d+link+wifi+extender

αλλα πραγματικα δεν υπαρχει λογος για τη χρηση που θες να κανεις. Ταχύτητα αν κανεις μεταφορές μέσω άλλων pc τη χάνεις ηδη λόγω wifi.

 

Έγινε επεξεργασία από defiant
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος kallileo έγραψε:

Ακριβώς το πρόβλημά μου είναι το καλώδιο είτε είναι τηλεφωνικό είτε ethernet.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι το δωμάτιο είναι αρκετά μακριά και παρεμβάλλονται αρκετοί τοίχοι.

Δεν είμαι σίγουρος ότι usb κάρτα μπορεί να έχει τόσο καλό σήμα.

 

Το powerline θα μπορούσε να είναι λύση. 

Αν είναι πάνω από 4-5 τοίχους, θα'χεις θέμα.. κάνε μια δοκιμή, πήγαινε μέσα στο χωλ και δες αν πιάνει το κινητό σου ασύρματο.. άρα γιατί να μην πιάνει το usb; Γιατί θεωρείς ότι δεν θα πιάνει το usb; Έχουν μεγαλύτερο δέκτη από το κινητό σου και πολλά έχουν κ έξτρα κεραία... νομίζω υπερβάλλεις.. δοκίμασε και δεν θα μείνεις απογοητευμένος.. ή πήγαινε σε powerline, αν και θεωρώ πως θα'χεις ίδιες ή και χειρότερες ταχύτητες.. ειδικά λόγω πολύπριζων..  

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις ένα TP Link TL-WR841N και κάνεις δουλειά σου. Εφόσον καταφέρνει και παίρνει δίκτυο από το W8970 στο δικό μου Setup (το οποίο περιλαμβάνει 3 ορόφους κάτω με 3 πλάκες οπλισμένου σκυροδέματος των 20 εκατοστών έκαστη) δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Θα το δουλεύεις σε bridge mode με κλειστό το DHCP και θα είσαι αρχηγός. Στα συν του, ότι έχει 4 ethernet (100άρες) οπότε μπορείς να συνδέσεις μέχρι 4 συσκευές επάνω.
 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Όταν αναφέρεστε σε Wifi και κάλυψη σήματος ξεχάστε τα παραδείγματα από το δικό σας setup.

 

Αν έχεις 0 παρεμβολές μπορείς να πιάσεις και 500μέτρα αλλά επειδή σε wifi παρεμβάλουν και άλλα wifi σε διπλανά ή στο ίδιο κανάλι, συσκευές και 1000 άλλα εμπόδια δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις.

 

Παράδειγμα, σπίτι μου έχω ένα TP-Link 1043 σαν access point στην μέση του σπιτιού. Με παρεμβολές 2 τοίχους και απόσταση 8+ μέτρα πιάνω μια χαρά.

Σε ένα δωμάτιο που παρεμβάλετε ένας τοίχος/πόρτα, ένα πλυντήριο, μια ντουλάπα και αποόσταση 5 μέτρα πιάνω με το ζόρι.

 

 

Στο γραφείο έχουμε ένα Access Point στην άκρη της εταιρείας. Είμαι 15 μέτρα μακρυά και οπτικά δεν παρεμβάλετε μια τζαμαρία. Πιάνω μια γραμμή σήμα.

 

 

Και επι του θέματος.

Όπως διάβαζα το post του ts μου ήρθε στο μυαλό το σενάριο.

"Βάλε wifi reapeter για να μην έχεις 15 μέτρα καλώδιο"

"Καλύτερη ταχύτητα θα έχεις αν συνδέσεις τον Η/Υ με καλώδιο"


Αμά τις ενώσεις τις προτάσεις

Βάλε wifi reapeter για να συνδέσεις τον Η/Υ με καλώδιο

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν έχεις δίκιο, αλλά και πάλι λίγο δύσκολο η περίπτωση @kallileo να είναι δυσμενέστερη από την δικιά μου μιας και στην μία μιλάμε εντός ενός σπιτιού ενώ στην άλλη μιλάμε από τον 3ο στο ισόγειο με πλάκες, έπιπλα, τοίχους (δεν είναι ευθεία πάνω-κάτω, αλλά διαγώνια) και σαν κερασάκι ένα άλλο ασύρματο στον πρώτο (και φυσικά αρκετά ακόμα στη γειτονιά και την πολυκατοικία). Εάν παίξεις λίγο με τη θέση των κεραιών και το κανάλι, νομίζω πως το αποτέλεσμα θα είναι καλό, γιατί όπως και να το κάνουμε οι 2 κεραίες των 3 dbi που έχει το 841 δεν νομίζω να συγκρίνονται με τις αντίστοιχες κινητού ή laptop.

Link to comment
Share on other sites

Και το ξαναλέω. Δεν ξέρεις. Και εγώ έχω θεωρητικά στο σπίτι πολύ καλύτερη κατάσταση και με καλύτερο WiFi αλλά έχω πρόβλημα.

Ομοίως και στην δουλειά που το AP είναι το 941 αλλά δεν πιάνει σωστά.

 

Να διορθώσω και το τυπογραφικό μου

 

 

reapeter  = repeater

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, kallileo said:

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα μικρό δίκτυο σπιτιού στο οποίο πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές.

Η πρίζα τηλ. βρίσκεται στο χωλ και έως αυτή την στιγμή τραβούσα καμία 15αρια καλώδιο τηλεφώνου μέχρι το ασύρματο Router/Modem το οποίο βρίσκεται στο δωμάτιο όπου βρίσκεται ο σταθερός. Τώρα θέλω να μεταφέρω το Modem/Router στο χωλ δίπλα στη πρίζα τηλεφώνου και να βάλω ένα repeater στο δωμάτιο δίπλα στον σταθερό και να τα συνδέσω με ethernet. Θέλω να αποφύγω usb wifi κάρτες στον σταθερό.

To router/modem είναι το TP-LINK TD-W8970 (V1).

 

Ψάχνω για ένα repeater με ethernet θύρα, με δυνατό σήμα λήψης και να είναι σταθερό χωρίς αποσυνδέσεις.

15 μέτρα καλώδια σε ευθεία ή γύρω γύρω γωνία?  Σε ευθεία πολλά μου φαίνονται εκτός και αν μένεις σε έπαυλη :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

15 μέτρα καλώδια σε ευθεία ή γύρω γύρω γωνία?  Σε ευθεία πολλά μου φαίνονται εκτός και αν μένεις σε έπαυλη :p

Έμενα αλλά την έδωσα λόγω ΕΝΦΙΑ ?

Μιλάμε ότι περνά το καλώδιο πάνω από πόρτες, παράθυρα και κρεβάτια. Για αυτό είναι μακρύ.

 

Καταρχάς θα δοκίμασω με ένα φτηνό router σε bridge mode και μετά αν δεν έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα θα δω για άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Η λύση σου είναι νομίζω να πάρεις ένα wifi repeater και να συνδέσεις το PC σου με ethernet. Σε αντίστοιχη περίπτωση έχω χρησιμοποιήσει το TL-WA860RE που δίνει και ethernet θύρα. 

 

Καταλαβαίνω όμως ότι θέλεις κάτι τέτοιο γιατί απλά χρειάζεσαι καλύτερη λήψη wifi, γιατί την ποιότητα/ταχύτητα του ethernet δεν την φτάνεις. 

 

Αν είσαι σε μονοφασική εγκατάσταση, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις powerline, το κόστος ξεκινά από το παραπάνω wifi repeater και θα τονίσω ένα πολύ σημαντικό θέμα.

 

Αναφέρεις ότι ο υπολογιστής είναι στο δωμάτιο, αν έχεις σκοπό να βάλεις ένα repeater κοντά σου όλο το 24ωρο να σου ψήνει το κεφάλι καλύτερα ξανασκέψου το. :T: 

 

Αν θέλεις άνοιξε ένα νέο θέμα για Powerline στην περίπτωση σου για να σε ενημερώσουν όσοι χρησιμοποιούν τέτοια setups. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kallileo έγραψε:

Μιλάμε ότι περνά το καλώδιο πάνω από πόρτες, παράθυρα και κρεβάτια. Για αυτό είναι μακρύ.

Πάντως αντί να δώσεις τα χρήματα για repeater θα μπορούσες να κάνεις μια όμορφη κατασκευή με λεπτό καναλάκι και να τραβήξεις ένα ethernet. Καμία σχέση με τσαπατσουλιές με ρόκες. H σειρά DLP mini της Legrand έχει εξαρτήματα για όλα τα είδη γωνιών και λόγω του μικρού του βάρους μπορεί να συγκρατηθεί και με ταινία διπλής όψης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Πάντως αντί να δώσεις τα χρήματα για repeater θα μπορούσες να κάνεις μια όμορφη κατασκευή με λεπτό καναλάκι και να τραβήξεις ένα ethernet. Καμία σχέση με τσαπατσουλιές με ρόκες. H σειρά DLP mini της Legrand έχει εξαρτήματα για όλα τα είδη γωνιών και λόγω του μικρού του βάρους μπορεί να συγκρατηθεί και με ταινία διπλής όψης.

 

Η καλύτερη λύση είναι αυτή.

Το έχω κάνει στο σπίτι μου σε σαλόνι κιόλας (δεν φαίνεται τίποτα) και σε σπίτι φίλου όπου το μισό καλώδιο το «έτρεξα» εκτός κατοικίας από τα μπαλκόνια.

Αν το σπίτι είναι δικό σου αξίζει να κάνεις μια καλή κατασκευή με καναλάκι αλλιώς αν είσαι στο νοίκι και το θες οικονομικό ίσως κάτι ποιό πρόχειρο με καρφάκια π.χ.

Όλες οι άλλες λύσεις δεν θα σου αποδώσουν καλές ταχύτητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, kallileo said:

Έμενα αλλά την έδωσα λόγω ΕΝΦΙΑ ?

Μιλάμε ότι περνά το καλώδιο πάνω από πόρτες, παράθυρα και κρεβάτια. Για αυτό είναι μακρύ.

 

Καταρχάς θα δοκίμασω με ένα φτηνό router σε bridge mode και μετά αν δεν έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα θα δω για άλλο.

 

Πάνω κώτω στα ίδια είμαστε. Πήρα το TP-Link WN8200ND και σήμα καμπάνα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.