Jump to content



Λεπτό ελαφρύ laptop


Recommended Posts

Για γνωστό μου, ψάχνω λαπτοπακι λεπτό γενικά, καλαίσθητο και γρήγορο .

Τα λεφτά δεν ειναι τόσο θέμα αν τα αξίζει αλλά γενικά κάνει πολύ ελαφριές εργασίες.

95% ειναι για επεξεργασία και ανάγνωση εγγράφων on the go, σε αυτοκίνητα, αεροπλάνα κτλ.

αντε και καμια ταινία .

Οπότε με ενδιαφέρει το compact μέγεθος 15 " η λιγότερο , μιλάμε για windows μηχανημα οχι apple , ποιοτική και minimal κατασκευή και αν εχει και touch θα ειναι πολυ καλύτερα ...

Ιδέες ;

Edit

Απο ότι έχω δει δεν χρησιμοποιει πολυ mouce ,οπότε καλο θα ήταν να υπάρχει και touchpad ανω του μετρίου

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δε θέλει apple (macbook 12" με windows), μπορεί να κοιτάξει το surface pro 4 με τον m3. Ότι γράφεις (λεπτό, ελαφρύ, καλαίσθητο, compact, ποιοτικό, minimal, touch) τα έχει το surface pro. Με το πληκτρολόγιο έχει και πάρα πολύ καλό touchpad

Το macbook, έχει όλα αυτά, αλλά δεν έχει touch οθόνη.

Και έχουν πολύ καλή αυτονομία

 

Προσωπικά, αν το budget μου δεν κινείτο κάτω από τα 1000 αφρώ, θα χτύπαγα το macbook, θα του πέρναγα και τα παραθύρια τα 10, και θα ήμουν άρχοντας. Ας όψεται η οικονομική κρίση

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δε θέλει apple (macbook 12" με windows), μπορεί να κοιτάξει το surface pro 4 με τον m3. Ότι γράφεις (λεπτό, ελαφρύ, καλαίσθητο, compact, ποιοτικό, minimal, touch) τα έχει το surface pro. Με το πληκτρολόγιο έχει και πάρα πολύ καλό touchpad

Το macbook, έχει όλα αυτά, αλλά δεν έχει touch οθόνη.

Και έχουν πολύ καλή αυτονομία

 

Προσωπικά, αν το budget μου δεν κινείτο κάτω από τα 1000 αφρώ, θα χτύπαγα το macbook, θα του πέρναγα και τα παραθύρια τα 10, και θα ήμουν άρχοντας. Ας όψεται η οικονομική κρίση

Mac με windows ειναι αυτομαστιγωση για ταπείνωση [emoji14]

Για μένα δεν υπάρχει κανένας λόγος να υπάρχει mac με windows ,θα δουλευει χειρότερα απο laptop με τα ίδια specs, το οποίο θα κοστιζει περίπου τα μισα λεφτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως, και επειδή το είχα ψάξει, δεν βρήκα παράπονα ούτε για την αυτονομία με windows. Πολύς κόσμος στην άλλη πλευρά της λίμνης έπαιρνε macbook 12" (για αυτό συγκεκριμένα μίλαγα) για να το δουλέψει με windows 10, ως ultrabook. Τεσπα εγώ τις προτάσεις μου τις έκανα, πάω να συνεχίσω το ψάξιμο για το δικό μου laptop :bleh:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα. Και μένα με ενδιαφέρει ένα laptop λεπτό και ελαφρύ καθαρά για επαγγελματικούς λόγους. Λογιστής είμαι. Έχω καταλήξει στο xps αλλά με προβληματίζει αρκετά τα 4 giga ram .Τα θεωρώ λίγα. 

Τόσο καιρό είχα ψηθεί για το Asus zenbook ux 303 με περισσότερη ram και γενικώς καλύτερα χαρακτηριστικά αλλά άκουσα ότι η Asus δεν έχει πλέον service στην Ελλάδα και χρειάζεται πολλές ημέρες για να το παραλάβεις σε περίπτωση βλάβης. 

Γιαυτό και λέω προς dell. 

Αλλά η μνήμη θεωρείται ότι είναι ικανοποιητική? Η χρήση είναι internet με πολλά παράθυρα , office και 2 λογιστικά προγράμματα αρκετα ελαφριά. Επίσης θα συνδέεται σε 24 monitor. 

Για lenovo έχω άποψη καθώς έχω ένα gaming y50 , το οποίο και χρισημοποιώ αλλά θέλω και ένα δεύτερο laptop  μικρό με φορητότητα .

Link to comment
Share on other sites

^^

άσε τις τιμές των ελληνικών μαγαζιών.. πουλάνε όσο θέλουν, απλά επειδή γράφει "xps" και κάποιος τους είπε ότι είναι "αντίπαλος" του macbook pro. 

Αν δεις, κοντά στο χιλιάρικο έχουν μόνο τα παλιά xps.. (τραγικό) :mellow:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.gsmarena.com/the_mi_notebook_air_is_a_macbook_competitor_that_wont_leave_you_wanting-blog-19632.php

 

φρέσκο φρέσκο, σήμερα ανακοινώθηκε

 

Αμφότερα θα είναι διαθέσιμα στην Κίνα από τις 2 Αυγούστου:

- 4999 yuan (~ €680) για το μοντέλο 13.3”

- 3499 yuan (~ €475) για το μικρότερο μοντέλο 12.5”

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.