Jump to content



Ανησυχία για τον φιλο μου


artyom

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω ενα φιλαράκι ο οποιος τα εχει φτιάξει με μια κοπελια εδω και περιπου 2 χρόνια. Κολλητός αυτος. Αυτη απτην αλλη ειναι λιγο αχωνευτη στο χαρακτηρα μονο, ψιλοσπασικλου. Αλλά νιωθω το εξης.

Νιωθω οτι τον εκμεταλευεται κατα καποιο τροπο και του στερει την ελευθερια, ισως να το βλέπω και απο λαθος γωνια. Πχ οταν ειναι μαζι στο σπίτι και τον παιρνουμε τηλ να βγουμε, ειτε μονος ειτε both of them, λέει οχι. Πρέπει να τον πιεσουμε παρα πολυ η να παμε απο κει για να έρθει μαζι μας. Πιθανολογω οτι επειδη κατα την εξοδο μας, η αλλη ανησυχει μη του βρουμε καποια αλλη λόγω των μαγαζιων που παμε καφετέριες κτλπ.

Περα απο αυτό τον ρωταω σαρεσει αυτο το πραμα? Και μου λέει οχι αλλα δε μπορω να κανω κατι.

Συνεχιζω με την εκμετάλλευση, θεωρώ πως τον εκμεταλευεται στο θεμα χρημάτων και στο να της κανει ολα τα χατηρια.εδω ισως φταίει και ο φίλος μου που ισως φοβάται το να τον παρατησει. Εχω πει πολλες φορες οτι θα της τα ψαλω, ετσι κιαλλος ειμαστε φιλοι με το κοριτσι αλλα νιωθω οτι θα με μισεί επειδη της εκανα παρατηρηση. Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος artyom έγραψε:

Καλησπερα, εχω ενα φιλαράκι ο οποιος τα εχει φτιάξει με μια κοπελια εδω και περιπου 2 χρόνια. Κολλητός αυτος. Αυτη απτην αλλη ειναι λιγο αχωνευτη στο χαρακτηρα μονο, ψιλοσπασικλου. Αλλά νιωθω το εξης.

Νιωθω οτι τον εκμεταλευεται κατα καποιο τροπο και του στερει την ελευθερια, ισως να το βλέπω και απο λαθος γωνια. Πχ οταν ειναι μαζι στο σπίτι και τον παιρνουμε τηλ να βγουμε, ειτε μονος ειτε both of them, λέει οχι. Πρέπει να τον πιεσουμε παρα πολυ η να παμε απο κει για να έρθει μαζι μας. Πιθανολογω οτι επειδη κατα την εξοδο μας, η αλλη ανησυχει μη του βρουμε καποια αλλη λόγω των μαγαζιων που παμε καφετέριες κτλπ.

Περα απο αυτό τον ρωταω σαρεσει αυτο το πραμα? Και μου λέει οχι αλλα δε μπορω να κανω κατι.

Συνεχιζω με την εκμετάλλευση, θεωρώ πως τον εκμεταλευεται στο θεμα χρημάτων και στο να της κανει ολα τα χατηρια.εδω ισως φταίει και ο φίλος μου που ισως φοβάται το να τον παρατησει. Εχω πει πολλες φορες οτι θα της τα ψαλω, ετσι κιαλλος ειμαστε φιλοι με το κοριτσι αλλα νιωθω οτι θα με μισεί επειδη της εκανα παρατηρηση. Τι λετε?

Αν οντως εισαι φιλος και με εκεινην πιαστην και μιλα της. Οχι να της τα ψαλλεις αλλα πιαστην και ψαρεψε την να δεις τι παιζει απο ζηλια.. Να δεις δηλαδη αν οντως ζηλευει και δεν θελει ο αλλος να βγαινει, η μηπως τον κραταει σπιτι για καποιον αλλον λογο.. Τωρα για την χρηματικη εκμεταλλευση, ο Θεος βοηθος.. Δεν ξερω τι μπορεις να κανεις αν ο φιλος σου δεν το καταλαβαινει..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν έχεις λόγο να πεις κάτι στην κοπέλα. Αντιθέτως πρέπει να πιέσεις τον φίλο σου να μην είναι θύμα αυτηνής. Παίζει να σε βρίσει κλπ. αλλά θα καταλάβει με τον καιρό και θα δει ότι έχεις δίκιο (άμα έχεις δίκιο :p ). Πάντως δεν φαίνεται μία πολύ φυσιολογική σχέση και γενικά είναι πολύ συχνό φαινόμενο να βλέπεις σχέσεις που στον πυρήνα τους υπάρχει κάποιου είδους κομπλεξ εξάρτησης ( δηλαδή υπάρχουν προβλήματα για το ποσο χρόνο του/της αφιερώνεις, πόσο χρόνο βγαίνεις με φίλους/φίλες κλπ. κλπ.) ή και κομπλεξ εξουσίας ( παιχνίδια θρόνου (game of thrones λολ ) είτε σε παιχνίδι είτε σοβαρά με την φορμή μικροτεστ στην καθημερινή ζωή (χατίρια, κουσούρια κλπ). Το γ@αμησα λίγο αλλά καταλαβαίνεις που το πάω.... Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι μία καλή σχέση δεν θα έπρεπε να εμφανίζει πρόβλημα στις φιλίες και αν εμφανίζει πρόβλημα τότε είτε η σχέση είναι προβληματική είτε οι φιλίες (ασυμβατικές). Αυτή είναι αποψή μου και νομίζω ότι πρέπει να του μιλήσεις και να του πεις αυτά που παρατηρείς από την πλευρά σου με όλο το σεβασμό για να μην σε παρεξηγήσει και εξήγησε του ότι θέλεις το καλό του και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Είδα το θέμα και αμέσως αναρωτήθηκα αν μπήκα στο cosmopolitan.gr :hehe:

 

The Jungle it is!

 

BTW, όταν κάποιος είναι φίλος του μιλάμε no matter what. Σε αυτόν, όχι στην κοπελιά. Μπορεί να κάνουμε εμείς λάθος και να μην το βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Αμα εισαι φιλος και με τους δυο τα πραγματα ειναι ευκολότερα εως ενα σημειο ειδικα με τον κολλητο σου. 

 

Θα σε συμβουλευα να μην ανακατευτεις καθολου ειδικα με τη κοπελα.   Μεγαλα παιδια ειναι ας κανουν οτι καταλαβαίνουν. Ειτε μας αρεσει ειτε οχι αλλιως ειμαστε με κάποιον οσο ειναι ελεύθερος και αλλιως οταν εχει σχέση. Δυστυχως υπαρχουν κ αυτοι/αυτες που ριχνου  μαυρη πέτρα πισω.  Επισης θα σου ελεγα και να μη τον πιεζεις να βγει ειτε μονος του ειτε μαζι της.  Αν βολευεται ετσι μπορει και να του αρεσει που ξέρεις; 

 

Οποτε κανε τη προταση σου και αν σου πει οχι βγες  με τη παρεα σου και αστους. 

 

Μπορεις να του μιλησεις αφου ειναι κολλητος αλλα οχι να τα ψαλεις ειδικα στη κοπελα. Χειρότερα θα τα κανεις και αν ειναι κ καπατσα (ετσι τη κοβω απο τα λεγομενα) μαλλον θα τον βαλει πςρισσοτερο σε πορεία για να απομακρυνθει εντελως. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση κι από τις τρεις πλευρές. Ήμουν με μια ακατάλληλη κοπέλα, έχω φίλο που ήταν με ακατάλληλη, είχα φίλο που ήταν ακατάλληλος.

Θα αναφέρω τι έκανα εγώ και τους λόγους που το έκανα.

 

Στην πρώτη περίπτωση, επειδή όπως είναι γνωστό, το αιδοίο σέρνει πλοίο, ο κολλητός μου μου είπε τι γινόταν. Το αποτέλεσμα ήταν να τα μεταφέρω στην κοπέλα και να τον ξεκόψουμε από παρέα. Εκείνος, έπραξε πολύ σωστά, έμεινε στο περιθώριο κι όταν πιά χώρισα, ήταν δίπλα μου, όχι για να μου πει "στα έλεγα", αλλά για να με στηρίξει.

 

Στη δεύτερη, έχοντας πάρει το μάθημα από εμένα, έκανα εγώ ακριβώς το ίδιο. Ανέφερα κάποια πράγματα πολύ διακριτικά, οπότε δε με εξαίρεσαν από την παρέα, παρακολουθούσα την κατάσταση, ώστε αν χρειαστεί να επέμβω σε κάποια ακραία περίπτωση (πχ να πουλήσει το σπίτι για να την πάει διακοπές, ή να τη σώσει από κάποια ατυχία) και όταν κάποια στιγμή χώρισαν, στήριξα το φίλο μου, χωρίς να πω "στα έλεγα".

 

Στην τρίτη, είχα ενημερώσει το φίλο μου ότι δε φέρεται σωστά. Όταν αποφάσισαν να παντρευτούν, απομακρύνθηκα εγώ μόνος μου, διότι, δε μπορούσα να κάνω πλάτες στο φίλο μου και να λέω ψέμματα στην κοπέλα/γυναίκα του. Μετά από 20 χρόνια συμβίωσης (τα 7 παντρεμένοι), χώρισαν, αλλά πλέον έχουμε χαθεί αρκετά και δεν κάνουμε ιδιαίτερα παρέα, παρά περιστασιακά.

 

Ο φίλος σου, δε θα σου πει ποτέ τι ακριβώς τον κρατάει δίπλα σε μια κοπέλα που εσύ θεωρείς ότι δεν ταιριάζει. Μπορεί να του καλύπτει κάποιο βίτσιο που δε γνωρίζεις και δε θα σου εκμυστηρευτεί. Μπορεί να είναι η πρώτη που του έδωσε (_|_) και φοβάται ότι δε θα το βρει ξανά. Μπορεί να έχει ο πατέρας της κάποια περιουσία και να βλέπει μελλοντικά ότι θα βολευτεί. Μπορεί να περνάει καλά, άσχετα αν σου λέει το αντίθετο, ίσως γιατί δε θέλει να σου πει τι είναι αυτό που τον κάνει να περνάει καλά. Όσο κολλητός κι αν είσαι με κάποιον, πάντα κρατάει κάποια πράγματα για τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος artyom έγραψε:

Πρέπει να τον πιεσουμε παρα πολυ η να παμε απο κει για να έρθει μαζι μας. 

 

 

Σας έχει μισήσει ήδη , να το ξέρεις :hehe:

 

Είθισται γυναίκα που θέλει να έχει τον έλεγχο για το που πάει η σχέση της, να μην γουστάρει παρεμβάσεις 

ακόμα κι απο κολλητούς. Είναι στη φύση ορισμένων ανθρώπων , αν ο φίλος σου το δέχεται , νο πρόμπλεμ.

 

Μιλάς στο φίλο σου , με το μαλακό. Αν την έχει δαγκώσει ήδη τη λαμαρίνα, οποιαδήποτε άτσαλη προσέγγιση τον στέλνει 

μια ώρα αρχύτερα στα δικά της θέλω. To να μιλήσεις στην ίδια , είναι μόνο σε προσέγγιση με μπόλικο χιούμορ, αν δεν το έχεις, 

μην προχωρήσεις καν.

 

ΥΓ Διαβολεμένο σενάριο φυσικά είναι η συνεχής κολακεία προς την ίδια, για το πόσο "κρατάει" σπίτι, φροντίζει

      το φίλο σου , "καλά κάνεις " κλπα. Αβάδιστα , θα δεις οτι θα γίνεις ο αγαπημένος φίλος του ζευγαριού και είτε είσαι σε σχέση είτε

     όχι , θα απολαμβάνεις εύκολα πολλές προσκλήσεις . Εκεί μετά διαμορφώνεις στάση και είτε ισορροπείς την κατάσταση, είτε το φτάνεις

    στα άκρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρεθει στην ιδια θεση με τον κολητο μου. Δεν την πηγαινα καθολου την νεα του.

 

Μια φορα στην παραλια που ειχαμε παει, εκανε topless (DD size).

 

Την συμπαθησα εκτοτε... :D 

-end-

 

 

(true story)

Link to comment
Share on other sites

διάβασε το πόστ του wizard! και πράξε αναλόγως.

 

κατά πάσα πιθανότητα ότι και να κάνεις μικρή σημασία θαχει μετά από 15-20 χρόνια, ότι είναι να γίνει, θα γίνει. Δεν έρχονται όλοι οι άνθρωποι για να μείνουν στη ζωή μας για πάντα.

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, artyom said:

Να πω πως ο απωτερος σκοπος μου είναι ο χωρισμος του. 

Μέγα λάθος. Για ποιό λόγο να επέμβεις στη ζωή του; Αν για κάποιο λόγο συμβεί, θα μείνει με την απορία τι θα γινόταν αν δεν τους χώριζες.

Αυτές τις αποφάσεις, πρέπει να τις παίρνει ο καθένας μόνος του, γιατί θα ρίχνει ευθύνες σε αυτούς που τον πίεσαν.

Δες καμιά ταινία με την Τασσώ Καββαδία, που είχε αυτόν τον άχαρο ρόλο συχνά (ενώ στη ζωή της ήταν εξαιρετικά καλός άνθρωπος), όπου φυσικά ήταν πάντα η κακιά.

 

Οι φίλοι είναι εκεί για να στηρίζουν, όχι να επεμβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Οι φίλοι είναι εκεί για να στηρίζουν, όχι να επεμβαίνουν.

Οι γνωστοί "στηρίζουν" και χρυσώνουν το χάπι... οι αληθινοί φίλοι λένε την αλήθεια κι έχουν πάντα τον άχαρο ρόλο του να πληγώσουν, ειδικά όταν είναι να προλάβουν καταστάσεις. Οι φίλοι είναι σαν οικογένεια. Θα μιλήσουν κι ας πονέσει. Ευγενικά και με το γάντι, ένας φίλος πρέπει να σου δείχνει ότι είσαι σε λάθος δρόμο.. το αν θα ακολουθήσεις τις συμβουλές του είναι ένα άλλο θέμα. Μα έχει υποχρέωση αν όντως σε αγαπάει, να σου μιλήσει.. τουλάχιστον αυτό ζητάω εγώ από τους κολλητούς μου (μετρούνται στο ένα χέρι).

Μου έχει τύχει να μου πουν ότι κάνω λάθη σε μια σχέση ή να με "μαζέψουν" λίγο και πάντα είχαν δίκιο και πάντα εκτίμησα την κίνησή τους. Όταν ένας φίλος σε ξέρει 10 χρόνια, έχει κάθε δικαίωμα να πει οτιδήποτε για μια τύπισσα που απλά σου κάνει "τσαλιμάκια" για μήνες ή 1-2 χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Πες του αυτα που πρεπει να του πεις.

Ακομη και να τον χασεις απο φιλο τωρα, ακομη και για παντα, θα καταλαβει και θα εκτιμησει τις προθεσεις σου και οτι ησουν πραγματικος φιλος.

 

Ομως, λες " Πιθανολογω  ". Να μην πιθανολογεις πρωτου ανοιξεις τετοια κουβεντα, μαθε τί παιζει πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα μαθήματα είναι πολλά –χημεία, φυσική, μαθηματικά κατεύθυνσης, γυμναστική κλπ –  η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι ο φίλος να βλέπει γαζέλα στο δασός και εσύ καρυοθραύστη στο συρτάρι, οπότε δεν υπάρχει επαφή για συζήτηση.

Αν παρά ταύτα επιμένεις να πεις την άποψή σου σκέψου ότι αυτή η άποψη θα αποκτήσει άλλη βαρύτητα όταν την παντρευτεί  ; )

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2016 at 8:30 ΜΜ, το μέλος artyom έγραψε:

Thanks.

Να πω πως ο απωτερος σκοπος μου είναι ο χωρισμος του. :D

Μην ξεχνάμε ποτέ την πιθανότητα ο φίλος μας να είναι γαμάτος φίλος και χάλια boyfriend, μην του χαλάσεις την τύχη, μπορεί να μην βρει άλλη να τον ανέχεται :hehe:

 

Εκτός αν έχεις άλλες βλέψεις #nohomo ™ :rofl: 

 

ΥΓ: γίναμε επίσημα cosmolab :p

Link to comment
Share on other sites

Μην του πεις τίποτα  γιατί θα τα "ξεράσει" όλα στην κοπέλα του (καρατσεκαρισμένο).  

Αυτή τότε θα βγάλει μια "πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου" για να κόψετε επαφές και θα έχεις και τους δύο απέναντί σου.

 

Μην πεις τίποτα  στην κοπέλα γιατί θα βγάλει "πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου".... κλπ, κλπ, και θα έχεις πάλι και τους δύο απέναντί σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.