Jump to content



Δώστε τα φωτα σας για οθονη.


Recommended Posts

Οπως λεει ο τιτλος θελω τα φωτα σας μιας και ultra wide δεν ειχα ποτε οπως και 144hz οθονη.Μεχρι τα 120hz ειχα φτασει:p

Λοιπον ειμαι μεταξυ 34" ultra wide lg 2560x1080 60hz και Dell 27 " 2560x1440 144hz gsync Η dell φοράει το πανελ της rog swift.

 

Στο πολύ πίσω μερoς του μυαλου μου μιας και θα τα σκασω για οθονη και θα μείνω αρκετά χρόνια με οποια παρω εχω και την asus rog swift 34"  curve ultra wide .ξερω πολύ ακριβη αλλα μια φορα θα την παρω.

Aκου γνωνες μιας και μεχρι Παρασκευή αντε μαξ Δευτέρα θελω να εχω νεα και ωραια οθονη.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Από Asus Rog swift 27αρα 144hz (1ms), πήγα στην 34άρα rog swift. 

 

Η διαφορά στο μέγεθος είναι τεράστια, γεμίζει το μάτι. Τα 100hz μου φαίνονται μια χαρά, σίγουρα είναι πιο αργή απο την 144hz αλλά συνηθίζεται.

 

Η διαφορά και στην τιμή είναι σίγουρα μεγάλη.

 

Όσα παιχνίδια υποστηρίζουν το ultra wide, είναι εκπληκτικά, πραγματικά άλλη αισθηση. Λέω όσα, γιατι ναι μεν ειναι τα περισσότερα, αλλά σε κάποια, δεν υποστηρίζεται πχ Overwatch, και έχεις μαύρες μπάρες στο πλάι. Πάντως ότι έχω βάλει να δώ παίζει νερό. (Doom, Tomb Raider, Wow, overwatch, witcher 3, κα)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ultra wide 34αρα σαν all around ακόμα και στα 60hz τολμώ να πω, θα έχεις κάποια θέματα σε παιχνίδια με μαύρες μπάρες (παίζει να το κάνουν  επίτηδες σε competitive τίτλους), αλλά και η desktop εμπειρία και το gaming κολολεει!

Όχι σε ultra wide με 1080 κάθετη ανάλυση... χρειάζεται το δικαιολογισω; Την ιπποδύναμη την έχεις μην κάνεις τέτοιες τσιπιες γιατί θα το μετανιώσεις :p

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εκει που ειχα κατάληξη μεσα μου και λεω θα παω σε asus rog swift 27" 1440p 165hz μου λετε τα παραπανω και μου ξύνεται πληγές.  Αντε παλι απο την αρχη οι σκέψεις ωωραια.

Δλδ να μην παιξω μπαλα στα 2560x1440 165hz να γουστάρουμε? 

πριν 1 ώρα, το μέλος Trooper έγραψε:

Από Asus Rog swift 27αρα 144hz (1ms), πήγα στην 34άρα rog swift. 

 

Η διαφορά στο μέγεθος είναι τεράστια, γεμίζει το μάτι. Τα 100hz μου φαίνονται μια χαρά, σίγουρα είναι πιο αργή απο την 144hz αλλά συνηθίζεται.

 

Η διαφορά και στην τιμή είναι σίγουρα μεγάλη.

 

Όσα παιχνίδια υποστηρίζουν το ultra wide, είναι εκπληκτικά, πραγματικά άλλη αισθηση. Λέω όσα, γιατι ναι μεν ειναι τα περισσότερα, αλλά σε κάποια, δεν υποστηρίζεται πχ Overwatch, και έχεις μαύρες μπάρες στο πλάι. Πάντως ότι έχω βάλει να δώ παίζει νερό. (Doom, Tomb Raider, Wow, overwatch, witcher 3, κα)

Καλα εσυ με σκοτώνεις με αυτη την οθονη φτου φτου.

Τα παιχνιδια doom, tomb witcher παιζω οποτε με νοιαζουν να τα βλέπω foul screen

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Και εκει που ειχα κατάληξη μεσα μου και λεω θα παω σε asus rog swift 27" 1440p 165hz μου λετε τα παραπανω και μου ξύνεται πληγές.  Αντε παλι απο την αρχη οι σκέψεις ωωραια.

Δλδ να μην παιξω μπαλα στα 2560x1440 165hz να γουστάρουμε? 

Από το να πας σε 1080 ultra wide σίγουρα είναι προτιμότερη πάντως!

Δες reviews αν στην χρήση που θες σου κάνουνε οι ultra wide, αν πχ πας σε 60hz και με αρκετουτσικο input lag θα σου κακό φανεί σε multi παιχνίδια αν έχεις συνηθίσει σε γρήγορα πάνελ, και η rogue ultra wide τσουζει πολυ... οπότε πας στην 27αρα που λες που είναι έτσι και αλλιώς παρά πολύ καλή.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος FrOsT έγραψε:

Από το να πας σε 1080 ultra wide σίγουρα είναι προτιμότερη πάντως!

Δες reviews αν στην χρήση που θες σου κάνουνε οι ultra wide, αν πχ πας σε 60hz και με αρκετουτσικο input lag θα σου κακό φανεί σε multi παιχνίδια αν έχεις συνηθίσει σε γρήγορα πάνελ, και η rogue ultra wide τσουζει πολυ... οπότε πας στην 27αρα που λες που είναι έτσι και αλλιώς παρά πολύ καλή.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Καλα τα 1080p σε wide ειδικα τα ξεχασα.

Μετα απο ολα αυτα και ψαξιμο ειμαι μεταξυ σε 

Dell u3415w curved αλλα ειναι 60hz  στα 3440χ1440 με ρισκο παω σε αυτη λόγω ανάλυσης 

Και μετα σε asus rog swift 27αρα 165hz.

Για την 34 αρα swift φοβαμαι να τα σκασω μήπως δεν μου αρεσει και μετα την βάλω να μην πω που.

Για αυτο εχω σαν επιλογη την dell επειδή δεν ποναει τοσο η τιμή της και εαν δεν μου αρεσει απλα θα την σπρωξω σε αντιθεση με την 34αρα asus που εκει θα την ακουσω εαν δεν με βολεψει.

Πολύ μπέρδεμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Wizard! έγραψε:

Με την Asus επίσης, να ξέρεις ότι μπορεί να έχεις θέματα QC. Οι περισσότεροι τις παίρνουν από Amazon και τις στέλνουν 2-3 φορές πίσω μέχρι να κάτσει καλό κομμάτι.

Καλα εγω απο Ελλάδα εχω σκοπο να παρω σε περίπτωση που παρω asus απο την αλλη η dell ειναι δοκιμασμενη συνταγή ειχα 27αρα u2713h 1440p και μετανιω που την εδωσα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος MAKHS LIMENIKOS έγραψε:

εδω μια και καλη !!!!  https://www.skroutz.gr/s/7770825/Asus-PG279Q.html

Αυτή λεω Μάκη παραπάνω η οθόνη ειναι ολα τα φράγκα αλλα αυτο το 21:9 ultra wide ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MAKHS LIMENIKOS said:

εδω μια και καλη !!!!  https://www.skroutz.gr/s/7770825/Asus-PG279Q.html

Αν είναι να δώσεις ~900€ για Asus με 2 χρόνια εγγύηση και χάλια QC, για μια οθόνη που θα κρατήσεις χρόνια, δίνεις +300€ και παίρνεις Eizo με 5 χρόνια εγγύηση, κορυφαίο CQ και 0 pixel εγγύηση

https://www.skroutz.gr/s/8435200/Eizo-Foris-FS2735.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Αν είναι να δώσεις ~900€ για Asus με 2 χρόνια εγγύηση και χάλια QC, για μια οθόνη που θα κρατήσεις χρόνια, δίνεις +300€ και παίρνεις Eizo με 5 χρόνια εγγύηση, κορυφαίο CQ και 0 pixel εγγύηση

https://www.skroutz.gr/s/8435200/Eizo-Foris-FS2735.html

Ναι eizo ξερω αλλα πανάκριβη η πο.τανα για  27αρι μόνιτορ.

Ε ρε τι παθαμε καλοκαιριατικα με βλεπω να με χωριζει η γυναικα και να την βρίσκω με καλοκαιρινο ερωτα χαχα. 

Και χειμώνα να μενω με την οθονη αγκαλιά

Μαλλον με βλεπω με Dell 34αρα ultra wide απο αυριο ο θεος βοηθος και τα 144hz+ οταν βγουν 4κ 144hz και υπαρχουν καρτες να μου δώσουν τα απαραίτητα γκαζια και να δω τα 144hz που λογικα θα αργησουν

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Wizard! έγραψε:

Αν δεν παίζεις competitive games, ειδικά FPS, δε νομίζω ότι χρειάζεσαι τα 144Ηz. Τόσα χρόνια με 60 παίζαμε...

Τωρα εχω κολλήσει οσο προλαβαίνω δλδ με doom , tomb raider και ελαχιστα witcher 3.

Εννοειτε οτι παιζω μονο single player ειμαι παρτακιας :hehe:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Wizard! said:

Αν είναι να δώσεις ~900€ για Asus με 2 χρόνια εγγύηση και χάλια QC, για μια οθόνη που θα κρατήσεις χρόνια, δίνεις +300€ και παίρνεις Eizo με 5 χρόνια εγγύηση, κορυφαίο CQ και 0 pixel εγγύηση

https://www.skroutz.gr/s/8435200/Eizo-Foris-FS2735.html

το ξερω εχω eizo εδω και 10 χρονια flexscan S2401w 800ευροπουλα το 2006 και δεν εχει κανει κιχ !! , ειμαι και γω προς 2κ και asus 165hz . αλλα την eizo που εβαλες ειναι  FreeSync με nvidia εχουμε θεμα.... και τα λευτα 1200ε πολλα ειναι για 27 μονιτορ αν ειναι να δοσουμε τοσα παμε μια και καλη  Asus Rog Swift PG348Q η αυτη Acer Predator X34  δεν ξερω  μην δοσουμε και 1200+   και η διαφορα ειναι 350ε βαζω αλλα 150ε και περνω αλλη μια 980ti και ειμαι κομπλε 

Έγινε επεξεργασία από acct
formatting
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος MAKHS LIMENIKOS έγραψε:

το ξερω εχω eizo εδω και 10 χρονια flexscan S2401w 800ευροπουλα το 2006 και δεν εχει κανει κιχ !! , ειμαι και γω προς 2κ και asus 165hz . αλλα την eizo που εβαλες ειναι  FreeSync με nvidia εχουμε θεμα.... και τα λευτα 1200ε πολλα ειναι για 27 μονιτορ αν ειναι να δοσουμε τοσα παμε μια και καλη  Asus Rog Swift PG348Q η αυτη Acer Predator X34  δεν ξερω  μην δοσουμε και 1200+   και η διαφορα ειναι 350ε βαζω αλλα 150ε και περνω αλλη μια 980ti και ειμαι κομπλε 

Δουλεύει και σε nvidia ρε δεν εχεις θεμα τα 144hz θελεις το freesync ειναι εαν εχεις cf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H Εizo ειναι η καλυτερη και μαλλον και με το καλυτερο QC, το οποιο τυπικα ειναι πολυ φτωχο στις 144Hz AHVA οπως επεσήμανε ο wizard. Eιναι βεβαια εξαιρετικα ακριβη ακομη και για οθονη της κατηγοριας, αλιμονο να μην εχει καλο QC.

 

Και τα 900 ευρω που ζηταει η PG279Q ειναι πολλα παντως και ιδιαιτερα απο τη στιγμη που κατα πασα πιθανοτητα θα εχει προβληματα.

 

Η MG279Q ειναι η μονη με σχετικα φυσιολογικη τιμη απο Ελλαδα, αλλα θελει και αυτη προσοχη.

 

https://www.skroutz.gr/s/6957804/Asus-MG279Q.html?keyphrase=mg279q

 

Φθηνοτερη εναλλακτικη αλλα με τα αρνητικα της αγορας μεσω e-bay απο κορεα ειναι η crossover 27V. Kορυφαια ποιοτητα εικονας με 40-60 freesync.

Ενδεικτικα καποιοι πωλητες.

http://www.ebay.it/itm/Crossover-NEW-WQHD-27V-IPS-DP-Freedom-DP-HDMI-AH-VA-2560x1440-Monitor-Remote-/331863648587?hash=item4d449d694b:g:mlsAAOSwUgNXPWUm

http://www.ebay.it/itm/New-Perfect-Crossover-27V-IPS-DP-Freedom-DP-HDMI-AH-VA-2560x1440-Monitor-Remote-/141997946633?hash=item210fbcb709:g:mlsAAOSwUgNXPWUm

http://www.ebay.it/itm/New-Crossover-WQHD-27V-IPS-DP-Freedom-DP-HDMI-AH-VA-2560x1440-Monitor-Remote-/131819576862?hash=item1eb10f1e1e:g:mlsAAOSwUgNXPWUm

 

Αν καποιος θελει G-Sync καλυτερα να αγορασει απο καποιο αξιοπιστο ευρωπαικο καταστημα μια εκ των acer xb270hu ή xb271hu. Η πρωτη ειναι προηγουμενη εκδοση αλλα πρακτικα το ιδιο, αξιζει αν εναι σημαντικα φθηνοτερη απο την νεοτερη. Σε σχεση με την pg279q, η acer ειναι λιγο καλυτερης ποιοτητας κατασκευης, αλλα το σημαντικοτερο ειναι να αγοραστει με καταστημα που κανει ευκολα αλλαγες.

 

Οι 34" δε θεωρω οτι αξιζουν το ιδιο καθως ειναι ακριβοτερες και με μικροτερο ρυθμο ανανεωσης χωρις να εχουν και αυτες σοβαρο quality control, αλλα ισως να ειναι καλυτερο απο αυτο των 144Hz AHVA. Ολες ειναι καλες αν δεν προβληματικες, οποτε η επιλογη γινεται με βαση το freesync / g-sync κλπ.

 

Η 34" της Dell θα ειναι καλη οθονη αλλα δεν αξιζει τα χρηματα που ζηταει (απο Ελλαδα τουλαχιστον). 

H διαφορα της απο μια 27" ειναι η παρακατω, και καλη 60Hz 27" 1440p αγοραζεις με λιγοτερα απο 500 ευρω οταν η Dell κοστιζει 800+.

http://www.displaywars.com/27-inch-16x9-vs-34-inch-21x9

 

Τις 1440p και 4Κ ΤΝ τις θεωρω εξαιρετικα μετριες και αναξιες αναφορας.

 

 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Δουλεύει και σε nvidia ρε δεν εχεις θεμα τα 144hz θελεις το freesync ειναι εαν εχεις cf

εμ αυτο σου λεω εγω θα ειμαι με sli γιαυτο παω σε asus 165 hz να ειμαι οκ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.