Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πώς θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με 100mhz λιγότερα;

Θα έχεις. Και αν δεν έχεις, μιλάμε για 2-3 fps διαφορά. Ούτε που θα το καταλάβεις. Άσε που κερδίζεις σε θερμοκρασίες. Βέβαια, αυτά είναι γούστα.

Προσωπικά, έχω θέμα με τις θερμοκρασίες. Το παραδέχομαι. Αν δω 65 βαθμούς, παθαίνω σοκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πώς θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με 100mhz λιγότερα;

Αν παίζεις 1440p@60 , και έχεις 90fps στοκ, θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα και με 250 Mhz λιγότερα, tested that :hehe: 

πριν 2 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Θα έχεις. Και αν δεν έχεις, μιλάμε για 2-3 fps διαφορά. Ούτε που θα το καταλάβεις. Άσε που κερδίζεις σε θερμοκρασίες. Βέβαια, αυτά είναι γούστα.

Προσωπικά, έχω θέμα με τις θερμοκρασίες. Το παραδέχομαι. Αν δω 65 βαθμούς, παθαίνω σοκ.

Είπαμε, ξεπέρασε το θέμα αυτό, οι κάρτες είναι φτιαγμένες για να αντέχουν, όχι για να καούν αν ανέβουν στους 70c. Μέχρι να "καεί" η κάρτα σου, θα έχεις πάρει άλλη, οπότε ξεπέρασε το θέμα σου

Spoiler

και μάθε να την βάζεις στο κουτί :hehe: 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καθίστε να καταλάβω.. Με overclocking η κάρτα παίρνει ένα 10% απο τα Ρολόγια που έρχεται.

Αν της ρίξεις σε Ρολόγια απο μόνος σου, μιλάμε στο σύνολο έχεις 15-20% λιγότερη απόδοση απο αυτή που θα μπορούσες να έχεις.

Και όλα αυτά για να μη ξεπεράσουν τους 65 βαθμούς;

Πάτε καλά ρε αγόρια;

 

Μπορείτε να μου τις δώσετε σε μένα τις κάρτες να τις πιω το αίμα και όχι να κρεμαω σεμεδακια;

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πάτε καλά ρε αγόρια;

 

Please, ενικό αριθμό :bleh:

 Κάποιοι τις δουλεύουν μόνιμα έτσι, κάποιοι δοκίμασαν για να δουν αν υπάρχει λόγος (δεν υπάρχει πραγματικός λόγος -μόνο το ψυχολογικό).

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Καθίστε να καταλάβω.. Με overclocking η κάρτα παίρνει ένα 10% απο τα Ρολόγια που έρχεται.

Αν της ρίξεις σε Ρολόγια απο μόνος σου, μιλάμε στο σύνολο έχεις 15-20% λιγότερη απόδοση απο αυτή που θα μπορούσες να έχεις.

Και όλα αυτά για να μη ξεπεράσουν τους 65 βαθμούς;

Πάτε καλά ρε αγόρια;

 

Μπορείτε να μου τις δώσετε σε μένα τις κάρτες να τις πιω το αίμα και όχι να κρεμαω σεμεδακια;

 

Ιάσονα, λέμε το εξής απλό: αν ρίξεις το αχρείαστο ρεύμα για μια δεδομένη συχνότητα, θα δεις σταθερά ρολόγια (και όχι τραμπάλα), ακριβώς επειδή η κάρτα κρατάει σταθερή θερμοκρασία. Αν την αφήσεις default, η κάρτα ανεβοκατεβάζει ρολόγια, καθώς η θερμοκρασία, μέχρι να σταθεροποιηθεί κάπου, αυξάνεται. Όταν δε σταθεροποιηθεί, θα δεις 70 βαθμούς και χαμηλότερα ρολόγια από αυτά που θα έβλεπες αν έκανες uv.

Παράδειγμα: η gigabyte πήγαινε μέχρι 70 και έπαιζε στα 1860-1870 (αν θυμάμαι καλά). Με ένα συντηρητικό uv (και επιλέγοντας υψηλή συχνότητα, 1923mhz, δεν πήγα να βάλω 1600mhz), έβλεπα μέχρι 60 βαθμούς max+κολλημένα, στα 1923 mhz, ρολόγια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

θα δεις 70 βαθμούς και χαμηλότερα ρολόγια από αυτά που θα έβλεπες αν έκανες uv.

Καλά, αυτό δεν ισχύει και το ξέρεις :p 

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Παράδειγμα: η gigabyte πήγαινε μέχρι 70 και έπαιζε στα 1860-1870 (αν θυμάμαι καλά). Με ένα συντηρητικό uv (και επιλέγοντας υψηλή συχνότητα, 1923mhz, δεν πήγα να βάλω 1600mhz), έβλεπα μέχρι 60 βαθμούς max+κολλημένα, στα 1923 mhz, ρολόγια.

 

Αυτό πάλι που το είδες; Η κάρτα παίζει 2037Mhz ~70 και άντε να πέσει στα 2023. Με δεδομένο ότι είναι ήσυχη σχετικά, με ένα πιο επιθετικό fan curve δεν ξεπερνά αυτές τις θερμοκρασίες. 

Ωστόσο, όντως αν ρίξεις την τάση λίγο, πιάνεις πιο σταθερά ρολόγια, αλλά θέλει "παιχνίδι" για να το κάνεις  αυτό, γιατί αλλιώς, πάλι "παίζουν" , απλά χαμηλότερα.

Btw, έχω σβήσει το δικό της Software και παίζει με το παραπάνω ρολόι. Δεν ξέρω αν έχει πάρει καμιά "εντολή" στο bios (από τότε που το είχα και έβαλα το "gaming mode" )και τρέχει με αυτή τη συχνότητα, αλλά έτσι τρέχει. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, tommybertsen said:

Θα ζήσει η κάρτα 1 μήνα περισσότερο :rofl: 

Α, και θα σου έρθει ο λογαριασμός 0.50€ 

Χαχαχαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία από def
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σας δω το καλοκαιρι γατακια που θα ριχνει ρολογια τι θα λετε...:amen:

Αν με λιγοτερο ρευμα αρα κ με πιο χαμηλες θερμοκρασιες μπορει να τρεχει 100-150mhz πιο πανω γιατι να μην το προσπαθησει καποιος;

 

Πραγματικα δεν σας καταλαβαινω....χαμηλοτερες θερμοκρασιες=υψηλοτερα κ πιο σταθερα ρολογια

(αν κ ξερω οτι θα πειτε οτι εχετε ac...εγω ομως δεν εχω-συνειδητη αποφαση- κ το καλοκαιρι το δωματιο μου βραζει)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να ζορίζουμε χωρίς λόγο τις κάρτες. Εδώ μιλάμε για υπερβολικό ρεύμα by default. Δεν κατεβάζουμε το ρεύμα. Δίνουμε τόσο όσο....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είστε υπερβολικοί. Παραδεχτείτε το. 

Παραδέχομαι ότι είναι αχρείαστο το ρεύμα όταν μπορείς να τρέξεις κάτι σε μία συγκεκριμένη ανάλυση και framerate με λιγότερο από το default, αλλά οι κάρτες δεν νιώθουν, δεν ζορίζονται παραπάνω. Δεν φτάνουν στα όρια τους.  Αν ένιωθαν, όλοι uv κλπ θα κάνανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Lazy Dog said:

Θα σας δω το καλοκαιρι γατακια που θα ριχνει ρολογια τι θα λετε...:amen:

Αν με λιγοτερο ρευμα αρα κ με πιο χαμηλες θερμοκρασιες μπορει να τρεχει 100-150mhz πιο πανω γιατι να μην το προσπαθησει καποιος;

 

Πραγματικα δεν σας καταλαβαινω....χαμηλοτερες θερμοκρασιες=υψηλοτερα κ πιο σταθερα ρολογια

(αν κ ξερω οτι θα πειτε οτι εχετε ac...εγω ομως δεν εχω-συνειδητη αποφαση- κ το καλοκαιρι το δωματιο μου βραζει)


Εγω χειμωνα καλοκαιρι αντε να πεσει 25mhz κατω η καρτα.
Ειτε με 60βαθμους ειτε με 75

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον :

25% φαν
η πρωτη καρτα απο 2025mhz πεφτει στα 1987mhz στα 76-77C
η δευτερη καρτα πιανει 65 και ειναι στα 2000mhz


Βαζω fan profile on 
Παει 65C kai 60C
και πιανουν 2012/2012 αντιστοιχα.

Οποτε πραγματικα, ειστε υπερβολικοι :p

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Λοιπον :

25% φαν
η πρωτη καρτα απο 2025mhz πεφτει στα 1987mhz στα 76-77C
η δευτερη καρτα πιανει 65 και ειναι στα 2000mhz


Βαζω fan profile on 
Παει 65C kai 60C
και πιανουν 2012/2012 αντιστοιχα.

Οποτε πραγματικα, ειστε υπερβολικοι :p

 

Ποτέ θα κυκλοφορήσει η RTX 6000(σε διαθεσιμότητα)? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.