Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

Το μόνο παράπονο όπως θα διάβασες, είναι το Software που αντί να σε ενθαρρύνει να παίξεις με αυτό, σε αποθαρρύνει. Πιο πολύ σε ενθαρρύνει να το κάνεις uninstall :p 

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη δικιά μου Asus Strix 1080Ti OC Edition στα 2063Mhz + 12100Mhz memory και βλέπω ότι τραβάει παραπάνω αλλά θέλει κι άλλο ρεύμα το οποίο δεν μπορώ να δώσω μέσω του Asus GPU Tweak II. H θερμοκρασία δεν ξεπερνά ποτέ τους 38C (με Phanteks GPU Waterblock).

 

Σκέφτομαι να τις κάνω flash to XOC BIOS που ελευθερώνει τα Voltages - το έχει κάνει κανείς? Είχα διαβάσει ότι παίζει να χάσεις 1-2 ports (HDMI/DP) και τα χρειάζομαι (2 οθόνες) αλλά δεν είμαι σίγουρος αν συμβαίνει και στις Asus αυτό μιας και το XOC BIOS νομίζω ότι είναι της Asus.

 

Λέω να την πάω στα 2.2Ghz (lol ok) και τη μνήμη στα 12600-13000 και μετά ν'αράξω γιατί στο 4K χρειάζεται. Το θέμα βέβαια είναι να μην την κάψω/λιώσω γιατί περιμένει και κληρονόμος να την πάρει κάποια στιγμή...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

Έχω τη δικιά μου Asus Strix 1080Ti OC Edition στα 2063Mhz + 12100Mhz memory και βλέπω ότι τραβάει παραπάνω αλλά θέλει κι άλλο ρεύμα το οποίο δεν μπορώ να δώσω μέσω του Asus GPU Tweak II. H θερμοκρασία δεν ξεπερνά ποτέ τους 38C (με Phanteks GPU Waterblock).

 

Σκέφτομαι να τις κάνω flash to XOC BIOS που ελευθερώνει τα Voltages - το έχει κάνει κανείς? Είχα διαβάσει ότι παίζει να χάσεις 1-2 ports (HDMI/DP) και τα χρειάζομαι (2 οθόνες) αλλά δεν είμαι σίγουρος αν συμβαίνει και στις Asus αυτό μιας και το XOC BIOS νομίζω ότι είναι της Asus.

 

Λέω να την πάω στα 2.2Ghz (lol ok) και τη μνήμη στα 12600-13000 και μετά ν'αράξω γιατί στο 4K χρειάζεται. Το θέμα βέβαια είναι να μην την κάψω/λιώσω γιατί περιμένει και κληρονόμος να την πάρει κάποια στιγμή...

 

Αν το έχει κάνει κάποιος στο overclock.net, έχει καλώς (και πάλι εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο η κίνηση). Διαφορετικά, κάτσε στ' αυγά σου. 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Αν το έχει κάνει κάποιος στο overclock.net, έχει καλώς (και πάλι εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο η κίνηση). Διαφορετικά, κάτσε στ' αυγά σου. 

 

Τα φοβάμαι κι εγώ αυτά τα "Bios Mods" για να είμαι ειλικρινής και εκεί που ρώτησα δεν μου είπε κάτι κάποιος που το έχει κάνει. Απλά μου είπαν γι'αυτό το BIOS αλλά και ότι δεν πρόκειται να κερδίσω πάνω από 100mhz μπορεί και λιγότερα. Επίσης το θέμα είναι τι γίνεται με τα VRMs της κάρτας κι αν τα πιάνει το waterblock που σημαίνει ότι πρέπει να το ξηλώσω για να σιγουρευτώ.....

 

Ίσως να κάνω μια δοκιμή με το Afterburner και αν δεν να το αφήσω ως έχει που εδώ που τα λέμε δεν είναι κι άσχημα από πλευράς Chip Lottery. Πάντως δείχνει ότι τραβάει κι άλλο γιατί και στο 2075Mhz / 12600ΜHz RAM παίζει παιχνίδια αλλά πάντα στα overclocks μου κάνω ένα μικρό back-off. 

 

**EDIT** 12200 για τη RAM.

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, tommybertsen said:

Για πες :p 

Εγώ βλέπω φανάκια που δεν τα ακούω στο ~60% και ψύχουν ικανοποιητικά την κάρτα χωρίς να δημιουργείται το παραμικρό και κάτι που φοβόμουν στις gb δεν υπάρχει στο παραμικρό. Coil Whine δηλαδή..

Τώρα εσύ αν θες να βλέπεις φαντάσματα, δικαίωμά σου.

Μην με κάνετε να πω για τα 4 χρόνια εγγύηση που έχει η κάρτα (υπολειπόμενα 3 χρόνια και 2 μήνες σε μένα)

 

Ναι, ενώ στις EVGA που έπαιρναν φωτιά, καμία γκάφα. 

Βασίλη, άσε τις προσωπικές εμπειρίες(αν είχες τέτοιες και δεν διαβάζεις απλά δεξιά και αριστερά και μάλιστα επιλεκτικά). Είναι λογικό ο καθένας να την έχει πατήσει με κάποια εταιρεία. Ο @UltraB ας πούμε με asus και με xiaomi στα κινητά.

 

Σταματήστε το αυτό με τις εκάστοτε εταιρείες. Και εγώ δεν παίρνω gigabyte μητρική γιατί έχω πάρει και είχα πρόβλημα, η ASRock μου έχει βγει ότι καλύτερο ας πούμε(though καλό support από την Gigabyte), αλλά άλλος μπορεί να ακούει ASRock και να βγάζει σπυριά. 

 

 

 

Το λήγουμε εδώ με το ποιος πιστεύει τι και για ποια εταιρεία. Βγήκαμε κάμποσο offtopic already. 

 

Θα σου δείξω το συρτάρι με τα ανεμιστηράκια που έχουν μείνει από τις αλλαγές των χαλασμένων ( σε κάρτες μόλις 1 - 1μιση έτους ).

Πίστεψέ με, ειδικά αυτό με τα Power Logic fans δεν θέλει καθόλου μα καθόλου δυσπιστία.
Ρώτα σε μερικά καταστήματα αν θες επιβεβαίωση ( έχουν στοκάρει από την Gigabyte μπόλικα τέτοια φανάκια )...
Δες και λίγο reddit πόσοι έχουν το πρόβλημα αυτό με τις Gigabutt & MSI.

 

Τα φανάκια που βρίσκανε στο πλαστικό σε ολόκληρες παρτίδες πως σου φάινεται ?
Έχει γίνει δεκτό και επισήμως by the way, είχανε πρόβλημα στην παραγωγή και στάλθηκαν πάρα πολλές κάρτες έτσι.
Το ίδιο και στις Aorus.

Και όχι, μόνο φαντάσματα δεν είναι.

Όσο για την ησυχία, επειδή τυγχάνει να έχω κάμποσες 1080 Ti, 1070 και 1060, και επειδή σε αντίθεση με τους περισσότερους σας εγω τα συστήματα τα έχω χύμα σε γραφεία και πάγκους και όχι μέσα σε κουτιά, ξέρω πολύ καλά σε ποιά θέση είναι στην ησυχία τα fan της Gigabyte & MSI ( αρκετά πιο φασαριόζικα από Asus ROG Strix & Zotac AMP! Extreme ).


Την eVGA επίσης καλό κράξιμο θέλει, 2 γενιές με κάμποσες που αρπάζουν φωτιά στο περίπου ίδιο σημείο... τέλειο design & QC :D

 

Δεν ξέρω στις 2080 Ti τι γίνεται, αλλά αν μου έλεγες τι θα έπαιρνα, θα ήταν Asus ROG Strix.

Οι Gigabutt μια ζωή ήταν... τουλάχιστον παράξενες και παράξενες επιλογές (π.χ. διαφορετικό VRM controller & features στα ES, λιγότερα features στα retail, και έπειτα διαφορετικές παρτίδες με διαφορετικά τσιπ σε retail που σημαίνει ότι στα Χ κομμάτια μπορούσες και ανέβαζες και κατέβαζες πραγματικά την τάση των μνημών, στα άλλα κομμάτια όχι, και μιλάμε για το ίδιο μοντέλο.

Η MSI με τις πρώτες Lightning έπαιζε πολύ καλή μπαλίτσα, αλλά μετά κάπου το έχασαν το τραίνο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Jargon έγραψε:

 

Τα φοβάμαι κι εγώ αυτά τα "Bios Mods" για να είμαι ειλικρινής και εκεί που ρώτησα δεν μου είπε κάτι κάποιος που το έχει κάνει. Απλά μου είπαν γι'αυτό το BIOS αλλά και ότι δεν πρόκειται να κερδίσω πάνω από 100mhz μπορεί και λιγότερα. Επίσης το θέμα είναι τι γίνεται με τα VRMs της κάρτας κι αν τα πιάνει το waterblock που σημαίνει ότι πρέπει να το ξηλώσω για να σιγουρευτώ.....

 

Ίσως να κάνω μια δοκιμή με το Afterburner και αν δεν να το αφήσω ως έχει που εδώ που τα λέμε δεν είναι κι άσχημα από πλευράς Chip Lottery. Πάντως δείχνει ότι τραβάει κι άλλο γιατί και στο 2075Mhz / 12600ΜHz RAM παίζει παιχνίδια αλλά πάντα στα overclocks μου κάνω ένα μικρό back-off. 

 

**EDIT** 12200 για τη RAM.

Μην το επιχειρήσεις τότε. 

Απ' ότι φαίνεται, τα οποία κέρδη είναι μηδαμινής αξίας.

Link to comment
Share on other sites

https://www.amazon.com/Power-PLD09210S12HH-Graphics-GIGABYTE-1050Ti/dp/B07BJL64H3

 

https://cryptomining-blog.com/tag/windforce-repair-fans/

 

Για ποιό λόγο άραγε? ( υπόψιν είναι τα ίδια fan σε σχεδόν όλες τις Gigabyte των τελευταίων 2 ετών ).

 

υ.γ. δεν ξέρω αν στις 1070 Ti αλλάξανε κάτι.
Αν δεν βαριέσαι, βγάλε το shroud και δες αν τα fans είναι πάλι Power Logic.
Αν ναι, ετοιμάσου σε κανά χρόνο να ακούσεις είτε θόρυβο είτε να δεις φαν που δεν γυρίζει κάτω από Χ ποσοστό fan speed και με κλειστή γυρνώντας τα fan με το χέρι κάποιο να ζορίζει πάρα πολύ ;)

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, DEADLAZARUS said:

Μην το επιχειρήσεις τότε. 

Απ' ότι φαίνεται, τα οποία κέρδη είναι μηδαμινής αξίας.

 

Διάβασα λίγο ακόμα για το XOC και φαίνεται ότι για να πιάσεις ρολόγια δυνατά (2.3-2.4 και γενικά πάνω από 2.2) θέλεις πολύ ρεύμα 1.52v που ανεβάζει το power consumption στα 500+watt και φυσικά δεν νομίζω να ζήσει και πολύ η κάρτα ακόμα και με νερό. Τα κάνουν για benchmarking που δεν τους ενδιαφέρει αν θα ζήσει η κάρτα πολύ. Εγώ που θέλω να την κρατήσω (3-4 χρονια) και να τη βάλω σε άλλο PC για τον μικρό μου καλύτερα να την αφήσω ως έχει. Και ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει αν χάνεις Display Ports κτλ...

 

Πάμε γι'αλλα μένω στα ωραιότατα ρολόγια που έχω, παίζω τα 2-5 ετών παιχνίδια μου (όποτε κάτσει) σε 4Κ με μια χαρά frame rates και όλα καλά. 

 

Αυτό όμως που θα φάει overclock (κι άλλο) είναι το CPU μου (7940Χ). Παραλαμβάνω την άλλη εβδομάδα των Skylake-X Direct Die Frame του DerBauer και πάω να δω τι πουλιά πιάνει. Έχω είδη στα χέρια μου το Delid Tool, Thermal Grizzly Liquid Metal, Watercool VRM Block για το RVIE και ένα EK Velocity RGB (τα LED κάνουν τη διαφορά) και περιμένουν. Δυστυχώς το monoblock αποδείχθηκε "μάπα" αν θες να κάνεις delid και θα γίνει διακοσμητικό..... Πιστεύω τα 5.0Ghz σε 5-7 cores τα έχω οπότε θα πάρει λίγο τα πάνως της και 1080Ti από τα 4.7Ghz που τρέχουν τώρα. Και με αυτό κλείνω μέχρι το 2020/21 ή μέχρι να βγουν DDR5/PCI-E 4.0/5.0 γιατί χωρίς αυτά δεν αλλάζω motherboard. 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

https://www.amazon.com/Power-PLD09210S12HH-Graphics-GIGABYTE-1050Ti/dp/B07BJL64H3

 

https://cryptomining-blog.com/tag/windforce-repair-fans/

 

Για ποιό λόγο άραγε? ( υπόψιν είναι τα ίδια fan σε σχεδόν όλες τις Gigabyte των τελευταίων 2 ετών ).

 

υ.γ. δεν ξέρω αν στις 1070 Ti αλλάξανε κάτι.
Αν δεν βαριέσαι, βγάλε το shroud και δες αν τα fans είναι πάλι Power Logic.
Αν ναι, ετοιμάσου σε κανά χρόνο να ακούσεις είτε θόρυβο είτε να δεις φαν που δεν γυρίζει κάτω από Χ ποσοστό fan speed και με κλειστή γυρνώντας τα fan με το χέρι κάποιο να ζορίζει πάρα πολύ ;)

Ρε φίλε εκεί με το ζόρι να βγεις σωστός. ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ. move on. Power Logic και κουραφέξαλα. Ας είναι ότι θέλουν. Δεν ακούγονται και αποδίδουν μια χαρά. Ειλικρινά, κουράζει το θέμα και είπαμε να το λήξουμε.

Αν δεν γυρίζει το φαν έχουμε 4 χρόνια εγγύηση. Έχεις σοβαρό κόλλημα. Get over it man

Link to comment
Share on other sites

Όταν στις 10 κάρτες έχω αλλάξει τα fan στις 4 μέσα σε 9-15 μήνες ( κάποιες ψόφησε φανάκι στους 9 μήνες, σε άλλη στο 10μηνο, και στις άλλες δύο εντός 15 μηνών ), sorry προσωπικά δεν γουστάρω να περιμένω RMA για τέτοιο χαζό λόγο ( και άντε να τύχεις και σε χαζό τεχνικό που να δεί ότι γυρίζει έστω αργά το fan και να στην στέιλει πίσω λέγοντας πως δεν είδε κάτι ).

 

Από την άλλη, οι Strix μου μην τις ματιάσω δεν κάνουν κιχ.

 

Αν δεν κάνω λάθος υπήρχαν τουλάχιστον 2 μέλη εδώ ( το ένα νομίζω ο Ζάχος ) που είχαν πάρει όταν φρεσκοκυκλοφόρησαν οι 1080 Ti, Gigabyte Aorus και είχαν το θέμα που έβρισκε ο fan στο σασί της κάρτας.

Αν αυτό δεν είναι fail τότε τι είναι ? Η Αστοχία πυκνωτών σε κάρτα που είναι πολύ πιο δύσκολο για το QC μιας και μιλάμε για πολύ πιο πολύπλοκα πράγματα από την απλή σωστή μέτρηση μιας τρύπας και την σωστή τοποθέτηση ενός βύσματος στο σασί ?

 

Δεν ασχολούμαι περαιτέρω.
Τέλος δεν θυμάμαι να σου είπα μην παίρνεις Gigabyte.

Συζητήθηκε, ρωτήθηκε η άποψη των μελών για τις διάφορες κάρτες.
Εξέφρασα την δική μου εμπειρία.
Αν δεν σου αρέσει, δεν γουστάρεις, δεν σου κάνει, δεν με πιστεύεις... ignore, διαφώνησε όσο θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bill, έχω χάσει κάρτα msi, asus καθώς και μια παλιά 4850 fanless gigabyte και μητρική asus - gigabyte, πρέπει να μην παίρνω τίποτα με την λογική σου. Έχω πάρει 3 AsRock και βγήκαν λίρα 100, και βλέπω κόσμο να τις αποφεύγει λες και έχουν τέτανο.

 Μια gigabyte μητρική όμως του 2004 δούλευε μέχρι πέρυσι (που την χάρισα), μιλάμε για socket 478, μια gigabyte gtx 660 δούλευε και δουλεύει απροβλημάτιστα κάμποσα χρόνια τώρα. 

Σου ξαναλέω τα παραπάνω είναι προσωπικές εμπειρίες. Δεν ήμουν (και δεν είμαι ) φαν της gb, αλλά ένα καλό προϊόν (παραφωνία το software μόνο), πρέπει να το λέμε. Η κάρτα λειτουργεί από Φλεβάρη. Θα έπρεπε να είχε εμφανιστεί το όποιο πρόβλημα και αν εμφανιστεί, είμαστε εντός εγγύησης. Αντέχω χωρίς κάρτα αν για οποιονδήποτε λόγο χρειαστεί rma.

Αναφέρω ξανά το παράδειγμα του @UltraB με τα xiaomi όπου προσωπικά δεν έχω το παραμικρό θέμα, και αυτός τα είχε όλα μαζεμένα. 

Μπορεί να χρησιμοποιούσε μέτριας ποιότητος fans η gb αλλά εδώ μπορεί να είναι της ίδιας εταιρείας, άλλη παρτίδα ή άλλης ποιότητας. Ή διαφορετικά τελείως fans (είναι αθόρυβα και αρκετά αποδοτικά. 

Διαφωνώ με τη λογική να τα ισοπεδώνουμε όλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, billpeppas said:

 

Θα σου δείξω το συρτάρι με τα ανεμιστηράκια που έχουν μείνει από τις αλλαγές των χαλασμένων ( σε κάρτες μόλις 1 - 1μιση έτους ).

Πίστεψέ με, ειδικά αυτό με τα Power Logic fans δεν θέλει καθόλου μα καθόλου δυσπιστία.
Ρώτα σε μερικά καταστήματα αν θες επιβεβαίωση ( έχουν στοκάρει από την Gigabyte μπόλικα τέτοια φανάκια )...
Δες και λίγο reddit πόσοι έχουν το πρόβλημα αυτό με τις Gigabutt & MSI.

 

Τα φανάκια που βρίσκανε στο πλαστικό σε ολόκληρες παρτίδες πως σου φάινεται ?
Έχει γίνει δεκτό και επισήμως by the way, είχανε πρόβλημα στην παραγωγή και στάλθηκαν πάρα πολλές κάρτες έτσι.
Το ίδιο και στις Aorus.

Και όχι, μόνο φαντάσματα δεν είναι.

Όσο για την ησυχία, επειδή τυγχάνει να έχω κάμποσες 1080 Ti, 1070 και 1060, και επειδή σε αντίθεση με τους περισσότερους σας εγω τα συστήματα τα έχω χύμα σε γραφεία και πάγκους και όχι μέσα σε κουτιά, ξέρω πολύ καλά σε ποιά θέση είναι στην ησυχία τα fan της Gigabyte & MSI ( αρκετά πιο φασαριόζικα από Asus ROG Strix & Zotac AMP! Extreme ).


Την eVGA επίσης καλό κράξιμο θέλει, 2 γενιές με κάμποσες που αρπάζουν φωτιά στο περίπου ίδιο σημείο... τέλειο design & QC :D

 

Δεν ξέρω στις 2080 Ti τι γίνεται, αλλά αν μου έλεγες τι θα έπαιρνα, θα ήταν Asus ROG Strix.

Οι Gigabutt μια ζωή ήταν... τουλάχιστον παράξενες και παράξενες επιλογές (π.χ. διαφορετικό VRM controller & features στα ES, λιγότερα features στα retail, και έπειτα διαφορετικές παρτίδες με διαφορετικά τσιπ σε retail που σημαίνει ότι στα Χ κομμάτια μπορούσες και ανέβαζες και κατέβαζες πραγματικά την τάση των μνημών, στα άλλα κομμάτια όχι, και μιλάμε για το ίδιο μοντέλο.

Η MSI με τις πρώτες Lightning έπαιζε πολύ καλή μπαλίτσα, αλλά μετά κάπου το έχασαν το τραίνο.

Ακριβως αυτα οπως τα λεει.Αν θελετε καρτα μονο ROG Strix η ZOTAC AMPs.Γι αυτο και ειναι και πανακριβες δυστυχως 

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Helly said:

Ακριβως αυτα οπως τα λεει.Αν θελετε καρτα μονο ROG Strix η ZOTAC AMPs.Γι αυτο και ειναι και πανακριβες δυστυχως 

Έχω και την 1080 ti AMP extreme και την 2080 ti. Σκυλιά μαύρα, ούτε θερμοκρασίες ανεβάζουν και δεν χρειάστηκε να τις ανεβάσω ποτέ στα ρολόγια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

Bill, έχω χάσει κάρτα msi, asus καθώς και μια παλιά 4850 fanless gigabyte και μητρική asus - gigabyte, πρέπει να μην παίρνω τίποτα με την λογική σου. Έχω πάρει 3 AsRock και βγήκαν λίρα 100, και βλέπω κόσμο να τις αποφεύγει λες και έχουν τέτανο.

 Μια gigabyte μητρική όμως του 2004 δούλευε μέχρι πέρυσι (που την χάρισα), μιλάμε για socket 478, μια gigabyte gtx 660 δούλευε και δουλεύει απροβλημάτιστα κάμποσα χρόνια τώρα. 

Σου ξαναλέω τα παραπάνω είναι προσωπικές εμπειρίες. Δεν ήμουν (και δεν είμαι ) φαν της gb, αλλά ένα καλό προϊόν (παραφωνία το software μόνο), πρέπει να το λέμε. Η κάρτα λειτουργεί από Φλεβάρη. Θα έπρεπε να είχε εμφανιστεί το όποιο πρόβλημα και αν εμφανιστεί, είμαστε εντός εγγύησης. Αντέχω χωρίς κάρτα αν για οποιονδήποτε λόγο χρειαστεί rma.

Αναφέρω ξανά το παράδειγμα του @UltraB με τα xiaomi όπου προσωπικά δεν έχω το παραμικρό θέμα, και αυτός τα είχε όλα μαζεμένα. 

Μπορεί να χρησιμοποιούσε μέτριας ποιότητος fans η gb αλλά εδώ μπορεί να είναι της ίδιας εταιρείας, άλλη παρτίδα ή άλλης ποιότητας. Ή διαφορετικά τελείως fans (είναι αθόρυβα και αρκετά αποδοτικά. 

Διαφωνώ με τη λογική να τα ισοπεδώνουμε όλα. 


Σαν κάρτα, PCB, chips, GPU, κλπ προφανώς και δεν ψοφάνε, ούτε διαφοροποιούνται ουσιαστικά ( well, εκτός από τις eVGA που είναι on fire... με την κακή κυριολεκτική έννοια :p ).

 

Στην αντοχή στο χρόνο όλες το ίδιο είναι, οι μνήμες και η GPU αν ψοφήσουν θα σου χαλάσει η κάρτα, αλλά αυτό είναι εντελώς pure luck.

Ειδικά στις reference. Μια Palit 8800 GTX που είχα από τα review samples είναι ακόμα ζωντανή :D

 

Οι ASRock που λες είναι παρεξηγημένες.
Έχουν πάρει κακή ταμπέλα άποψή μου κατά την εποχή των AMD FX, όπου ο κόσμος έπαιρνε τις φθηνές και δήθεν τούμπανες μικρές τους ( περί τα 50-100€ κόστος μητρικής ), οι οποίες είχαν αδύναμα VRM και κακό cooling ( ή και καθόλου cooling στα VRM ) και είτε έκαναν throttling λόγω VRM είτε καίγονταν, οπότε και έπεσε μαζικό hate.

Οι καλές τους σειρές στα 150€ για AMD και στα 170-220€ για Intel ήταν super-fine.

Και εγω τις εμπιστεύομαι φούλ και συχνά πυκνά βάζω τέτοιες στα builds.

Mobo για Intel και AMD αυτή τη στιγμή αν είναι στο χέρι μου προτείνω Asus & ASRock.

 

/offtopic

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος def έγραψε:

Έχω και την 1080 ti AMP extreme και την 2080 ti. Σκυλιά μαύρα, ούτε θερμοκρασίες ανεβάζουν και δεν χρειάστηκε να τις ανεβάσω ποτέ στα ρολόγια. 

Να θυμίσω το γνωστό video του gamersnexus περί κακού cooling system των zotac.

Στις Gigabyte, είχε πει, αν θυμάμαι καλά, ότι το copper κομμάτι στο backplate δεν συνεισέφερε και πολλά πράγματα όσον αφορά την ψύξη της κάρτας. 

Επίσης, πράγματι, τραγικό το πρόβλημα με τον μεσαίο ανεμιστήρα των Gigabyte να βρίσκει στο σασί της κάρτας. 

Καθένας έχει διαφορετικές εμπειρίες εντέλει. 

@tommybertsen Χρυσόστομε, έτρεξες κανένα benchmark; Να συγκρίνουμε νούμερα, να δούμε διάφορες με την 2080.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Will do. Έτρεξα αλλά δεν κράτησα νούμερα. Θα ξανατρέξω :p Επίσης πρέπει να πάρεις οθόνη για να κάνουμε κανονική σύγκριση :) 

Σωστά. Θα τις συγκρίνω για μένα, καθώς στη 1080p έτρεξα τα τεστ και με την ti. 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, billpeppas said:


Σαν κάρτα, PCB, chips, GPU, κλπ προφανώς και δεν ψοφάνε, ούτε διαφοροποιούνται ουσιαστικά ( well, εκτός από τις eVGA που είναι on fire... με την κακή κυριολεκτική έννοια :p ).

 

Στην αντοχή στο χρόνο όλες το ίδιο είναι, οι μνήμες και η GPU αν ψοφήσουν θα σου χαλάσει η κάρτα, αλλά αυτό είναι εντελώς pure luck.

Ειδικά στις reference. Μια Palit 8800 GTX που είχα από τα review samples είναι ακόμα ζωντανή :D

 

Οι ASRock που λες είναι παρεξηγημένες.
Έχουν πάρει κακή ταμπέλα άποψή μου κατά την εποχή των AMD FX, όπου ο κόσμος έπαιρνε τις φθηνές και δήθεν τούμπανες μικρές τους ( περί τα 50-100€ κόστος μητρικής ), οι οποίες είχαν αδύναμα VRM και κακό cooling ( ή και καθόλου cooling στα VRM ) και είτε έκαναν throttling λόγω VRM είτε καίγονταν, οπότε και έπεσε μαζικό hate.

Οι καλές τους σειρές στα 150€ για AMD και στα 170-220€ για Intel ήταν super-fine.

Και εγω τις εμπιστεύομαι φούλ και συχνά πυκνά βάζω τέτοιες στα builds.

Mobo για Intel και AMD αυτή τη στιγμή αν είναι στο χέρι μου προτείνω Asus & ASRock.

 

/offtopic

Την θέλω την 8800GTX Μπιλ!!!! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έτρεξα με ανοιχτά διάφορα προγράμματα αλλά δεν βαριέσαι...τα κανονικά benchmarks θα τα τρέξω μόλις τελειώσω με το overclock του CPU. Καλά τα CPU clocks που αναφέρει το superposition είναι για τα πανηγύρια...

 

Superposition_Benchmark_v1.0_9568_1544562286.png.0845fcb316ee275927e12f90539e3a49.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.