Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

Από ότι εχω καταλαβει για το boost :

Ανεβαζει το boosτ μονη της, αναλογα με το τι τρεχεις μεχρι να το κοψει η θερμοκρασια η το maximum ρευμα που εχει οριστει από το εργοστασιο για το boost mode.

Εμενα είναι πολύ κρυα ακομα και στα 1949ghz οπότε υποθετω δεν παει παραπανωστο boost μονη της λογο ρεύματος.Εχουν βαλει ένα στοπ δηλαδή.

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

WTF... Αρα το boost clock που γραφει στα specs για τη δικη σου που λεει 1670 στα games δινει +300?

 

Κι ομως. Απλα δεν το ειχα ανοιξει το overlay του afterburner. Και εμενα στο bf1 μου δινει κοντα στα 2Κ στο παιχνιδι. Ελα ρε νομιζα οτι δινει τιποτα 100-150 mhz πανω απο το λεγομενο boost clock. Αρα απλα ειναι σχεδον τερμα κλοκαρισμενη η καρτα απο οτι καταλαβαινω. Ειχαν δικιο τα παιδια πανω. Εγω ειμαι απλα noob...

Ετσι ακριβως Μαριε.

Αυτές οι καρτες είναι κτηνη δεν υπαρχει λογος καν να τις πειραξεις. ;)

Καλη κυκλοφορια αερα στο κουτι και αστην να παιζει οπου θελει μονη της. :p

Έγινε επεξεργασία από KTM
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry Μάριε @icy20 αλλά ήμουν εκτός Pc για 2μέρες! Την κάρτα την έχω +65 +500 για 24/7 πολύ safe πραγματικά παραπάνω δεν αξίζει (Δοκιμάστικε και +80 με μηδενικές διαφορές) .. ανάλογα το game είμαι 2000-2030mhz!
BTW η Palit που έχει φίλος μου όντως είναι τρελά ψηλά default μπορεί να είναι και 2050 χωρίς OC. 
Ναι το turbo boost σε αυτές τις κάρτες είναι λίγο διαφορετικό σε σχέση με 1070-1080 980ti

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

image.thumb.png.378abf7328cbbaaa7bc51788c6ddde2d.png

Όλα stock. Boost στα 1900 (έπαιζε στα 1850-1870).

 

Screenshot_4.thumb.png.ee627958c7de7461a4434dc9230ee53b.pngScreenshot_1.thumb.png.47c626b59ef140609e71b347fe2edd6d.png

Custom fan curve. Κέρδισα 5 βαθμούς όσον αφορά τη θερμοκρασία.

 

Screenshot_5.thumb.png.217504670b86d8ab2a8d30bb5d34de00.pngScreenshot_2.thumb.png.fe6aaa17219720e63f50a5a2271c395d.png

Undervolting/stock fan curve. Η κάρτα δεν είχε προλάβει να κρυώσει, οπότε αφαιρέστε 3 βαθμούς.

 

Screenshot_6.thumb.png.961a96e5180381cad264b30ab3ee6168.png

Undervolting/custom fan curve. Σταθερότατος στα 1900mhz@900mv. Το μόνο τεστ στο οποίο δεν πήγαιναν τα ρολόγια πάνω κάτω. Αφαιρέστε 2-3 βαθμούς, λόγω του ότι η κάρτα είχε τρέξει 3 σερί τεστ και δεν είχε κρυώσει ακόμη.

Επόμενο βήμα, να βρω το λιγότερο δυνατό ρεύμα για τα 2037/2050mhz (ή όσο πάει).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι fan curve. Αυτό είναι fan pyramid :hehe: 

Βάλε κάνα dot ακόμη, θα κερδίσεις περισσότερα. 

Όσο για τα υπόλοιπα **sighs**, απορώ τι κάθεσαι και μπλέκεις με undervolting και λοιπά...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

:hehe:. Έχεις δίκιο, αλλά δεν βρίσκω λόγο. Ίσως με τις ζέστες, γιατί είμαι σε δωμάτιο χωρίς air condition. Υπόψιν, οι ανεμιστήρες του κουτιού λειτουργούν στο 45%.

Πειραματίζομαι και μ' αρέσει. Στα 1900mhz@900mv, έχω κερδίσει σταθερότατα ρολόγια (κολλημένα στη συχνότητα που έχω ορίσει) και 2-4 βαθμούς πιο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τις πειράζει αυτές τις κάρτες. Από μόνες τους έχουν τρομερές δυνάμεις. Σε Sli σπέρνουν χωρίς να ανεβάσεις ρολόγια. Το θετικό είναι ότι δεν ανεβαζουν θερμοκρασίες. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μονο το fan curve πειραξα να ειναι λιγο πιο aggressive εφοσον ετσι και αλλιως κανει θορυβο το συστημα μου και παιζω παντα με ακουστικα, και εδωσα ενα 50αρι στον πυρηνα να παει 2Κ και +350 στις μνημες. Ηδη μια χαρα ειναι. Οι καρτες ειναι θηρια ανημερα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω τη χρυσή τομή μεταξύ επιδόσεων, ρεύματος και μέγιστης και σταθερής συχνότητας. 

Ας πούμε ότι τα 1900mhz@900mv, είναι μια καλή βάση. Ίσως προσθέσω 1 dot ακόμη, όπως πρότεινε ο Χρυσόστομος, γιατί, ακόμα και στο 60%, οι ανεμιστήρες είναι αθόρυβοι.

Stock, η κάρτα δίνει 1v@2037mhz. Νομίζω ότι μπορώ να το κατεβάσω (θα δείξει πόσο) και να κερδίσω σταθερά ρολόγια, λιγότερη καταπόνηση και χαμηλότερες θερμοκρασίες. 

Υπολείπομαι των σκορ του @Nemesis89, αλλά η ftw3 είναι καλύτερη κάρτα overall.

Όποιος ξέρει, ας μου πει το εξής: πυρήνα και μνήμες ανεβάζουμε από τώρα ή αφού κάνω το undervolt;

Το κέρδος έχει να κάνει με τα σταθερά ρολόγια. Εφόσον βρεθεί η χρυσή τομή, η κάρτα θα παίζει σταθερά στα 2000+mhz.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ σε sli που τις δοκίμασα στο πρόγραμμα εκπαίδευσης (simulator-gun) δεν είδα διαφορά παιδιά, μιλάω πάντα με το μάτι. Με ενδιεφέραν περισσοτερο τα 2Χ3500....cuda που έχουν και η δύο μαζί ή κάρτες. Οπότε πάω για την Titan V, τουλάχιστον στο δικό μου πρόγραμμα το sli δεν βοηθάει. 

4 hours ago, icy20 said:

Εγω παντως μονο το fan curve πειραξα να ειναι λιγο πιο aggressive εφοσον ετσι και αλλιως κανει θορυβο το συστημα μου και παιζω παντα με ακουστικα, και εδωσα ενα 50αρι στον πυρηνα να παει 2Κ και +350 στις μνημες. Ηδη μια χαρα ειναι. Οι καρτες ειναι θηρια ανημερα...

Να ρωτήσω,τις έχεις σε sli φαντάζομαι. Σε παιχνίδια σε σχέση με μια μόνο κάρτα, πανω-κατω πόσο περισσότερα FPS σου δίνει? 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμών συνέχεια:

Screenshot_9.thumb.png.cb1b7bef56522fb4bdfd128017f89dc7.pngΜια μικρή αλλαγή στο fan curve.

 

2ο προφίλ στο voltage curve:Screenshot_8.thumb.png.65bca47dd8948d30fcf7cd45e70c8b3a.png

Δίνω 0993mv@2003mhz.

 

Αποτελέσματα:

Screenshot_7.thumb.png.15e887b9c0da29f5260d21b716d480ea.png

Όχι ιδιαίτερα ικανοποιημένος. Το ρεύμα είναι ok, θεωρώ, για την ανωτέρω συχνότητα αλλά οι θερμοκρασίες όχι. Ίσως χρειάζεται μια πιο επιθετική καμπύλη.

Στα 0975mv@2000mhz, δεν έβγαζε με τίποτα το superposition.

Προφανώς, για 2050mhz (στα οποία στοχεύω) χρειάζεται πάνω από 1v (υπολογίζω 1.015-1.020).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ σταματώ: image.thumb.png.88c44b8f2f5d88afd36f6b0b45fad752.png

+400 οι μνήμες, 120% το power limit, ελαφρώς ανεβασμένη η συχνότητα (1905Mhz@900mv).

Αποτελέσματα:image.thumb.png.7c6084a66c5dd021dd54105d4f78347b.png

Μέχρι τους 70 βαθμούς κρατούσε σταθερότατα τα 1911mhz. Στους 70, έπεσε στα 1898. Μόνο στα 1900mhz@900mv κράτησε σταθερότατα τα ρολόγια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για πείτε μου γνώμες: η aorus x ti της υπογραφής πιάνει τους 55-58 βαθμούς στο bf1. Όλα low στα φίλτρα πλην ενός-δύο που τα έχω στο ultra. Vsync on+δωμάτιο χωρίς a/c.

Χθες, που έβγαλα το vsync και έπιασε κάτι 250άρια στα fps (τα φίλτρα έμειναν ως είχαν), είδα μέχρι 74.

Έχω ρυθμίσει τα fans της κάρτας ως εξής:image.png.31e2f2decae2c7c01dae42321051c85b.png

Ν' αρχίσω ν' ανησυχώ; Υπόψιν, η κάρτα δουλεύει με manual undervolt στα 1900mhz@900mv (αν και έχω την υποψία ότι κάτι δεν έκανα σωστά, γιατί, χθες, έβλεπα σταθερά 2000mhz με vsync off. Το undervolt το έκανα, για να δουλεύει σταθερά στα 1900@900mv ό,τι και αν γίνει).

Link to comment
Share on other sites

Εχμμ, 74 με vsync off+φίλτρα στο low (πλην δύο, που τα έχω στο ultra)+custom fan curve; Δεν μου μοιάζει λογικό. Ασχέτως αν έχω κάνει πατάτα με το undervolt και δεν έχει εφαρμοστεί σωστά το profile (με ερωτηματικό αυτό, πρέπει να το ελέγξω).

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλάκα, αν το έχεις και της αλλάξεις πάστα θα πέσει 2-3 βαθμούς κάτω.

Δεν ξέρω την πολιτική της gb βέβαια, αν που με την ανοίγεις χάνεις την εγγύηση.

Αν δε βαριέσαι ρώτα το support.

 

Παρεμπιπτόντως, πολύ σπάνιο να δω κάποιον να κάνει undervolt σε nVidia, πλέον :p

Έχεις παρατηρήσει διαφορά στις θερμοκρασίες, ή είναι καθαρά ψυχολογικό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος virus777 έγραψε:

1)Πέρα από την πλάκα, αν το έχεις και της αλλάξεις πάστα θα πέσει 2-3 βαθμούς κάτω.

Δεν ξέρω την πολιτική της gb βέβαια, αν που με την ανοίγεις χάνεις την εγγύηση.

Αν δε βαριέσαι ρώτα το support.

 

2)Παρεμπιπτόντως, πολύ σπάνιο να δω κάποιον να κάνει undervolt σε nVidia, πλέον :p

Έχεις παρατηρήσει διαφορά στις θερμοκρασίες, ή είναι καθαρά ψυχολογικό;

1) Δεν το έχω. Με τίποτα όμως.

2)Ναι, έχω δει. Έχω βάλει και αποτελέσματα πιο πάνω. Απλά, ίσως την τελευταία φορά που πειραματίστηκα, κάτι να μην έκανα καλά και να χάλασα την καμπύλη του ρεύματος. Θα το δω. 

Σημαντική διευκρίνιση: με όλα τα φίλτρα ultra+vsync, έβλεπα μέχρι 76. Δεν θέλω να φανταστώ πόσο θα πήγαινε με ultra+vsync off.

Link to comment
Share on other sites

To fan curve είναι Fan pyramid. Για 1000η φορά το λέμε, ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΤΟ.

πριν 10 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εχμμ, 74 με vsync off+φίλτρα στο low

 

Με vsync off λειτουργεί στο φουλ η κάρτα, τι περίμενες; Εκτός και αν κάτι λες λάθος.

Δεν παίζει ρόλο τι φίλτρα έβαλες, ελάχιστο ρόλο

Ξεκόλλα και με το undervolting. FFS

Επίσης η θερμότητα που αντλείται από το σύστημα, δεν είναι ίδια με το προηγούμενο, είναι σημαντικά περισσότερη (λόγω και του CPU σου). 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.