Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

59 minutes ago, tommybertsen said:

Οι consumer Volta προβλέπω να αργούν, αν βγουν και ποτέ :p Συνεπώς νομίζω ότι για την δουλειά που το θες και για τα 2-3 games το χρόνο, είναι κομπλέ :) 

 

Την Τετάρτη θα είναι εδώ....αλλά δεν θα μπορώ να τη δοκιμάσω γιατί τα υπόλοιπα εξαρτήματα του συστήματος μάλλον βλέπω να τα έχω όλα περί τα μέσα Ιανουαρίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μετά από έρευνα γι' αυτό κατέληξα στην Asus. Αναρωτιέμαι αν θα έχει κανένα κωδικό για το Destiny 2 ή το Assassins Creed Origins μιας και την πήρα από Γερμανία (Amazon) αλλά δεν βλέπω κάτι στην περιγραφή. Θα μάθω μόλις παραλάβω. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βλέπεις κάτι από το κατάστημα που αγόρασες δεν ξέρω... Τέτοιες κάρτες έχουν συνήθως, αλλά πρέπει στην προωθητική ενέργεια να συμμετέχει και το κατάστημα απ'όσο ξέρω :) 

 

Για μένα top είναι EVGA από αρκετές απόψεις. Κάνει καλά αυτό που πρέπει να κάνει, και σαν εταιρεία έχει άριστο after sales support. Δηλαδή όταν αναβαθμίσω, θα πάρω πάλι EVGA! 

Και από Asus καλή εμπειρία έχω, αλλά μητρική (αθάνατη σε s1156! ).

Με την Gigabyte έχω μαλώσει :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από απόδοση όλες η Ti ίδιες περίπου είναι και από overclocking παίζει και το "silicon lottery" αλλά και πάλι κοντά είναι. Μέχρι να πάρω 4Κ monitor σε 5-6 μήνες (μου κάηκε το 30" 2560 Χ 1600) δεν με ενδιαφέρει το overclocking για το 1080p που έχω τώρα. 

 

Τώρα για κωδικού για το παιχνίδι το Amazon δεν ανέφερε τίποτα και όταν παραλάβω θα δω αν έρθει κάτι στο e-mail ή κουπόνι. Στο site της Asus αναφέρει το Amazon (δεν το πήρα από έμπορο αλλά το ίδιο το Amazon.de) αλλά δεν ξέρω. Θα δείξει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο παρέλαβα,,,το βράδυ εγκατάσταση γιατί είμαι στο γραφείο !

 

παρόλο που είχε κακοκαιρία στην περιοχή της Γερμανίας και έλεγε για καθυστέρηση 2 μέρες,τελικά ήρθε στην ώρα της 

20171213_160208_HDR.jpg

 

On 12/10/2017 at 4:50 ΠΜ, το μέλος Jargon έγραψε:

Τώρα για κωδικού για το παιχνίδι το Amazon δεν ανέφερε τίποτα και όταν παραλάβω θα δω αν έρθει κάτι στο e-mail ή κουπόνι. Στο site της Asus αναφέρει το Amazon (δεν το πήρα από έμπορο αλλά το ίδιο το Amazon.de) αλλά δεν ξέρω. Θα δείξει. 

 

να μιλήσεις με amazon.de ,,,εγώ έστειλα email στο γαλλικό amazon από το οποίο πήρα την κάρτα και μου απάντησαν πώς θα ζητήσουν κωδικό και τον στείλουν στο email μου με το που δουν ότι έγινε η παράδοση

 

δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα το promotion αλλά έστειλα και ότι θέλει ας γίνει

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

12 hours ago, kom said:

πριν λίγο παρέλαβα,,,το βράδυ εγκατάσταση γιατί είμαι στο γραφείο !

 

παρόλο που είχε κακοκαιρία στην περιοχή της Γερμανίας και έλεγε για καθυστέρηση 2 μέρες,τελικά ήρθε στην ώρα της 

20171213_160208_HDR.jpg

 

 

να μιλήσεις με amazon.de ,,,εγώ έστειλα email στο γαλλικό amazon από το οποίο πήρα την κάρτα και μου απάντησαν πώς θα ζητήσουν κωδικό και τον στείλουν στο email μου με το που δουν ότι έγινε η παράδοση

 

δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα το promotion αλλά έστειλα και ότι θέλει ας γίνει

 

Έστειλα e-mail και αν μου κάτσει bonus. 

 

Στην περίπτωση της Asus τρέχει και δεύτερο promotion για το Assassins Creed από την Asus εκτός του Destiny 2 που ήταν της Nvidia. Μερικά μαγαζιά στη Γερμανία το είχαν μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος! Δεν παίζει promotion από Amazon.de. Από την άλλη σε σχέση με τα καταστήματα που πουλάνε την Asus ROG Strix GeForce Gtx1 080TI O11G Gaming Graphics Card nVidia GDDR5X/Aura Sync RGB for VR and 4 K Gaming και τρέχει το Promotion το Amazon την είχε 56 ευρώ φθηνότερα οπότε δε βαριέσαι. 

 

Προς τιμήν τους, απάντησαν πολύ γρήγορα και μουτ πρότειναν να επιστρέψω την κάρτα με δικά τους έξοδα αν θέλω και να μου κάνουν πλήρες refund ώστε να την αγοράσω από κάπου που υπάρχει το Promotion. (Όπως κάνουν και στην Ελλάδα τα μαγαζιά.....:hehe:΄)

 

Επίσης μέχρι να παίξω εγώ παιχνίδι τα συγκεκριμένα παίζει να έχουν από 19Ε ή και τσάμπα....

 

Link to comment
Share on other sites

Τα Χριστούγεννα περιμένουμε (αν και δεν είναι αναγκαία για το χαρτί). Αυτό που σίγουρα λείπει είναι τα στραγάλια:p.

@Spirosssss ανέβασε λίγο τη γριά. Έχει να δώσει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, επειδή παρακολουθώ καιρό τώρα τις τιμές των διάφορων 1080ti, τί γίνεται; Δεν τις βλέπω να πέφτουν ιδιαίτερα. Τί τιμή περιμένουμε απ την νέα Volta όταν έρθει; Πιστεύευτε οτι αν αγοραστεί τώρα μια 1080ti είναι κακή αγορά value/τιμή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

Ρε παιδιά, επειδή παρακολουθώ καιρό τώρα τις τιμές των διάφορων 1080ti, τί γίνεται; Δεν τις βλέπω να πέφτουν ιδιαίτερα. Τί τιμή περιμένουμε απ την νέα Volta όταν έρθει; Πιστεύευτε οτι αν αγοραστεί τώρα μια 1080ti είναι κακή αγορά value/τιμή.

Γιατί να πέσουν; Έχουν ανταγωνιστή;);

Μάντης δεν είμαι, αλλά πιστεύω οι τιμές θα κυμανθούν στα επίπεδα των 1070-1080-1080ti. Ίσως και λίγο πιο πάνω.

Όχι, δεν είναι κακή αγορά. Οι 980ti κρατιούνται ακόμη μια χαρά (εντάξει σε μεγαλύτερες αναλύσεις θα κάνεις κάποιες παραχωρήσεις). Γενικά, τα ti μοντέλα κρατάνε περισσότερο.

Αν πετύχεις καμιά στα 650, χτύπα την. Εξάλλου, μέχρι να έρθει το volta, να δούμε τιμές, να δούμε διαθεσιμότητες και κάποια εξισορρόπηση των τιμών μετά το γδάρσιμο που πέφτει στο launch, έχουμε καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς δεν έχουν ανταγωνιστή και είναι κρίμας. Απλώς έχω μπερδευτεί και φοβάμαι μη με πιάσει κανένα αγοραστικό ντελίριο και αποδειχθεί κακό το timing.

Τί 650ευρό; Δεν έχω πετύχει ποτέ τέτοια τιμή. Παλεύουν να βγουν στα 720 πού και πού και πάντα είναι τα blower.

 

Όσο για την τιμή της νέας δε νομίζω να πέσει κάτω απ τα 900 ευρό για αρχή. Για τιμή σε μαγαζί λέω πάντα, το MSRP το έχουμε ξεχάσει εδώ και καιρό...

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.