Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Κάτσε, γιατί μπερδευτήκαμε και λέμε αρλούμπες.

Εννοείς να καταλαμβάνει όλο το slot, αλλά να μην εξέχει πέραν αυτού;

Δηλαδή, το πάχος της κάρτας να είναι ίσο με το "άνοιγμα" του slot και να μην πιάνει παραπάνω χώρο.

 

Αυτό ακριβώς εννοώ. Το μήκος δεν με νοιάζει αλλά με ενδιαφέρει το πάχος στην ουσία. Να μην εξέχει καθόλου από τη νοητή γραμμή που δημιουργεί το 2ο slot. 

Αν ο @FrOsT έχει δίκιο τότε θα κοιτάξω για όποια EVGA βρω διαθέσιμη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω Hybrid.

 

Είμαι ανάμεσα στις 2:

 

https://www.proshop.no/Grafikkort/EVGA-GeForce-GTX-1080-Ti-FTW3-ELITE-GAMING-BLACK-11GB/2621669

 

https://www.proshop.no/Grafikkort/EVGA-GeForce-GTX-1080-Ti-FTW3-KNGPN-GAMING-11GB/2621671

 

Μια χαρά τις βλέπω σε πάχος.

Για πείτε γνώμες; μάλλον για την φθηνή αφού την Kingpin δεν θα την χρησιμοποιήσω ποτέ στα μέγιστα.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, jax7480 said:

Δεν θέλω Hybrid.

 

Είμαι ανάμεσα στις 2:

 

https://www.proshop.no/Grafikkort/EVGA-GeForce-GTX-1080-Ti-FTW3-ELITE-GAMING-BLACK-11GB/2621669

 

https://www.proshop.no/Grafikkort/EVGA-GeForce-GTX-1080-Ti-FTW3-KNGPN-GAMING-11GB/2621671

 

Μια χαρά τις βλέπω σε πάχος.

Για πείτε γνώμες; μάλλον για την φθηνή αφού την Kingpin δεν θα την χρησιμοποιήσω ποτέ στα μέγιστα.

 

1η, χαλαρά, διαφορά δεν υφίσταται εκτός και αν το γυρίσεις στα άζωτα  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθυστερημενα μεν, αλλα μπορει να προλαβαινεις να ακυρωσεις (επειδη δεν την γουσταρω την εβγα) :) , υπαρχει παντα και αυτη https://www.skroutz.gr/s/12672279/Gigabyte-GeForce-GTX-1080-Ti-11GB-Gaming-OC-Black-GV-N108TGAMINGOC-BLACK-11GD.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη δεν γουστάρω Gigabyte για τίποτα. Ούτε για ανεμιστηρακι που λέει ο λόγος.

8 hours ago, DEADLAZARUS said:

Λέμε καλορίζικη ή να περιμένουμε την εγκατάσταση για σιγουριά;);

 

Περιμένουμε εγκατάσταση και μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@javaneze: Νικολα θα σου προτεινα να επανεξετασεις αυτο που λες για την Evga γιατι σαν εταιρεια απλα δεν υπαρχει καλυτερη (για μενα τουλαχιστον) ολες μου οι καρτες τα τελευταια πολλα χρονια εινα απο εκει και δεν θα το αλλαξω.

 

Εχω κλειδωσει με nVidia και Evga και 2 φορες που χρειαστηκα RMA (980Ti-1080Ti τωρα) απλα οι ανθρωποι κανουν ακομα καλα, αυτο που πρεπει να κανουν ολοι.

 

Εβγαλε προβλημα (αρτιφακτς)  πριν 10 ημερες η καρτα μου και με μονο 2 email κατανοησαν το θεμα και χωρις αλλα κολπα μου ενεκριναν rma την εστειλα με 14€ κοστος και σε μια ημερα με ενημερωσαν οτι η καινουργια ειναι στον δρομο για παραδοση με ups και την περιμενω την τεταρτη.Την εκαναν και register στον λογαριασμο μου, και μου ζητησαν και συγνωμη που με ταλαιπωρησαν στο email που μου εστειλαν για ενημερωση.

 

@jax7480 Ζαχαρια αυτη που παραγειλες ειναι αυτο που ψαχνεις μην το σκεφτεσαι αλλο, η καρτα ειναι μια χαρα.

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+1 για το support της EVGA.

 

Ειχα την EVGA Z97 Stinger με ελαττωματικό τσιπσετ (ετρεχε τους δισκους σε sata 2 ταχυτητα) και μου την αλλάξανε με καινούρια Z170 Stinger.

 

Επι του θέματος, η Kingpin εκδοση ειναι ωραια (εμφανισιακα λογω χαλκου) αλλα πρακτικα δεν εχει νοημα αν δε κλοκαρεις στα ορια της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αποψη για την εβγα σαν εταιρια, δεν ειχα ποτε.  Δεν τη γουσταρω ειπα απλα λογω aesthetics. 

Στην σειρα 10 το παρακανε με το branding, σε κουτι με παραθυρο ειναι ,το λιγοτερο, ασχημο το θεαμα.

GTX-1080-EVGA-2.thumb.jpg.c5fdd6f78832484f827697788834d59d.jpg

 

7 hours ago, jax7480 said:

Εγώ από την άλλη δεν γουστάρω Gigabyte για τίποτα. Ούτε για ανεμιστηρακι που λέει ο λόγος.

Ουτε εγω εχω καψα, ο λογος που εχω τωρα ειναι ιδιος με τον δικο σου, ηταν η μονη 2 slot 1080 που χωραγε στο 250D που την ειχα πριν και γι αυτο σου την προτεινα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το άσχημο είναι υποκειμενικό. Στο δικό μου build φαίνεται Μια χαρά ας πούμε και , προσωπικα, μου άρεσε περισσότερο από μια Asus strix Που είδα μέσα στο σύστημα μου 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

H EVGA στην σειρά 10 που είτε προσπάθησε να ρίξει το κόστος, είτε από μα....ία όσων ασχολήθηκαν με την σχεδίαση/παραγωγή της κάρτας,

τον έπαι...  και με τα δυο. Τους έσωσε σε μεγάλο βαθμό το τμήμα του service (αν δεν είχαν κι αυτό ..... ).

 

Στην "νέα" κάρτα που σχεδίασαν με το icx cooler όπως έπρεπε να είχαν κάνει απ'την αρχή με τα pads. την έχουν "γεμίσει" με αισθητήρες θερμοκρασίας :p.

Μου έλεγαν ότι δεν πρόκειται να βγάλουν νέα κάρτα, ότι δεν ισχύουν οι φήμες και 2 μήνες μετά το "πρόβλημα" μας χαμογέλασαν οι νέες με το icx cooler :hehe:

https://www.thelab.gr/news/προβλήματα-υπερθέρμανσης-παρουσιάζουν-οι-gtx-1070-και-gtx-1080-της-evga-r4113/

 

@tommybertsen τελικά τα pads τα έβαλες ??

:bleh:

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η strix ήταν χοντροκομμένη :hehe::p Καλά, εννοείται πως δεν θα με χαλούσε :p 

Χαχαχα! 

 

Δεν τα έβαλα καν τα pads. Δεν χρειάστηκε, το καλοκαίρι πήγαινε χαλαρά το πράμα :p Το απόλυτο τεστ ήταν 1 Ιουλίου όταν και είχε τα 45ρια έξω :hehe::haha: 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η strix ήταν χοντροκομμένη :hehe::p Καλά, εννοείται πως δεν θα με χαλούσε :p

Αφού δεν παίζεις ρε συ παιχνίδια. Κάτι παλιομοδερέισον κάνεις και λίγο απ' αυτό το ... πώς το λένε....α, ναι, το a.c. origins στα ελληνικά.

Την έχει την evga και τη βλέπει:p.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να γράψω αλλά λόγω νέου συστήματος που φτιάχνω είπα να εμφανιστώ ξανά...

 

Περιμένω μια Asus ROG STRIX 1080Ti OC Edition που έχω παραγγείλει και μόλις πήρα χαμπάρι την ανακοίνωνση της νέας Titan (Volta). Φυσικά δεν με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη (που αξίζει μόνο για εφαρμογές AI & Machine Leraning) αλλά αυτές που θα ακολουθήσουν, δηλαδή τις GeForce ως αντικαταστάτες της σειρά 10ΧΧ...

 

Μήπως πρέπει να την ακυρώσω και να περιμένω τις νέες κάρτες? 

 

Το πρόβλημα είναι ότι το PC που φτιάχνω δεν έχει καθόλου κάρτα γραφικών οπότε αν την ακυρώσω θα πρέπει να αγοράσω μια άλλη ούτως ή άλλως και μέτα δεν ξέρω πόσο θα πρέπει να περιμένω για τις νέες κάρτες. Επίσης θα προχωρήσω σε αγορά 4Κ monitor μέσα στο 2018 οπότε θέλω δυνατή κάρτα.

 

Το σύστημα μου το χρησιμοποιώ 95% για δουλειά (Illustrator, Photoshop, Adobe After Effects, 3Ds Max, Web Development, video encoding, VMs, Web Server for testing) αλλά θέλω να μπορώ να παίξω και games έστω 2-3 το χρόνο. 

 

Καμία γνώμη? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.