Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

On 23/5/2017 at 11:41 ΜΜ, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Μου βγήκε επιστροφη 1.000 απο εφορία λετε να παρω και εγω μια?

:D

Λαμπάτους έχεις, καρτούλες έχεις, τι να την κάνεις την Ti? :bleh:

 

 

On 19/5/2017 at 9:54 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Η evga 1070ftw αύριο "φεύγει" και θα έχω κατά 90% μια msi 1080 gaming X+.

H 1070 μας χαιρέτησε, η X+ είναι στα χέρια μου από το Σάββατο αλλά στο κουτί της μιας και χρόνο δεν είχα να ασχοληθώ ακόμα.

Μπήκα να δω κάτι στις τιμές και είδα την Ti 100€ κάτω από την τελευταία φορά. 

 

Εσείς εφορία, εμένα κάτι χρήματα που είχα δουλέψει είναι να λάβω, να την επιστρέψω και να πάρω την Ti ή μένω όπως είμαι :whistling: ?

 

edit

Spoiler

αν τα ζυγίσω καλύτερα με βλέπω να τα σπρώχνω στην οθονούλα, παρά στην καρτα από ενθουσιασμό.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλός ο ενθουσιασμός, αλλά μήπως να μάζευες για οθόνη να φύγεις από τα 1080p?

Καρτάρα πήρες, θα σε καλύψει μια χαρά και για 1440p αν το αποφασίσεις.

Ασε που η αξία της Ti θα κατρακυλήσει μόλις βγουν οι πρώτες Volta...

 

Εντωμεταξύ θαυμάζω την αυτοσυγκράτησή σου. Έχεις κάρτα από το Σαββάτο και δεν την έχεις ανοίξει;

Στην ανάγκη θα έπαιρνα αναρρωτική από τη δουλειά :p

 

Με γειες είπαμε; Δεν είπαμε. Καλοδούλευτη λοιπόν!! (ανέβασε και κανα σκοράκι)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος virus777 έγραψε:

Καλός ο ενθουσιασμός, ...

η αξία της Ti θα κατρακυλήσει μόλις βγουν οι πρώτες Volta...

... = οθόνη

 

Στην ανάγκη θα έπαιρνα αναρρωτική από τη δουλειά :p

Με γειες είπαμε; Δεν είπαμε. Καλοδούλευτη λοιπόν!! (ανέβασε και κανα σκοράκι)

Σήμερα ξελάσκαρα κάπως και δεν έχω κουράγιο να βάλω την κάρτα. Το πρόγραμμα έχει χαλάρωση :p.

Ναι για οθόνη 2Κ (κατά 95%) με βλέπω περισσότερο, μόλις βάλω την καρτούλα θα βάλω και νουμεράκια. 

Ευχαριστώ  :)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

 

 

H 1070 μας χαιρέτησε, η X+ είναι στα χέρια μου από το Σάββατο αλλά στο κουτί της μιας και χρόνο δεν είχα να ασχοληθώ ακόμα.

Μπήκα να δω κάτι στις τιμές και είδα την Ti 100€ κάτω από την τελευταία φορά. 

 

Εσείς εφορία, εμένα κάτι χρήματα που είχα δουλέψει είναι να λάβω, να την επιστρέψω και να πάρω την Ti ή μένω όπως είμαι :whistling: ?

 

edit

  Hide contents

αν τα ζυγίσω καλύτερα με βλέπω να τα σπρώχνω στην οθονούλα, παρά στην καρτα από ενθουσιασμό.

 

Ε και μια ti καλη δεν θα ηταν? :p

Περιμενω μια Χ ti τελος του μηνα δεν μπορουσα να αντισταθω.

Την θελω γιατι εχω gsync 4Κ monitor  αλλιως δεν θα εδινα την 1080.

Πλακα θα ειχε να επαιζα κιολας παιχνιδια αλλα δεν μαμιεται ας την εχω αχρείαστη να ειναι :hehe:

 

Εαν παίζεις σε πανω απο 1440p παρε μια ti βρε αδερφέ. Εαν οχι κρατα την 1080 ειναι τουμπανο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sstav δεν χρωσταω στην εφορια καμαρι΄μ :bleh:

 

Λοιπον πρωτες εντυπωσεις ειναι παραπανω απο καλες.

 

Δυναμη, δυναμη και....δυναμη :neo:

 

Πιστευω με το oculus  θα δειξει τα δοντακια της

 

Cooler απλά τεραστιο(3-slot). Σε σχεση με την ιδια "απλη" 1080(2-slot) που ειχα μου φαινεται θηριο

Οσον αφορα τις θερμοκρασιες, δεν εχω δει πανω απο 70-72 βαθμους

Πληροφοριακα να πω οτι εχει διαφορετικο σχεδιασμο απο το cooler της 1080. Τα fins ειναι καθετα στο pcb και οχι οριζοντια οπως της 1080 με αποτελεσμα να ριχνει σχεδον ολη τη ζεστη μεσα στο κουτι(θελει πολυ καλο airflow στο κουτι)

 

Για bench κ λοιπα μην με ρωτατε γιατι δεν με ενδιαφερουν :)

 

Στο The Division παντως με τα ιδια settings(ολα τερμα) δινει σχεδον 30-35 παραπανω καρε απο την 1080...ισως κ παραπανω

 

Στο Assetto βλεπω 160+ :hehe:

 

Επονται κ αλλες δοκιμες σε BF1-BF4 κ.α

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με γειες.. το καρτονι!

πριν 12 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Πληροφοριακα να πω οτι εχει διαφορετικο σχεδιασμο απο το cooler της 1080. Τα fins ειναι καθετα στο pcb και οχι οριζοντια οπως της 1080 με αποτελεσμα να ριχνει σχεδον ολη τη ζεστη μεσα στο κουτι(θελει πολυ καλο airflow στο κουτι)

 

έχει γραφτεί ότι χρησιμοποιεί το "cooler της r9 390"

Παράθεση

Η MSI δανείστηκε το cooler που είχε αναπτύξει για την 390X του στρατοπέδου της AMD πίσω στο καλοκαίρι του 2015 και επιστρέφει τροποιημένο ελαφρώς και με το νέο shroud στη νέα GeForce GTX 1080 Ti.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@idonthave ναι το ειχα διαβασει :)

 

Προσωπικα δεν με νοιαζει κ δεν το θεωρω μειον το αυξημενο παχος

 

Αν εχεις καλη ροη αερα στο κουτι δεν σε νοιαζει.

 

Εκτος κ αν θες sli :jester:

 

Σε σχεση παντως με την 1080 gaming X(που ομολογουμενως λογω των οριζοντιων fins εβγαζε πολυ ζεστη προς τα πισω κ εξω) δεν παρατηρησα καποια αυξηση στη θερμοκρασια του 7700 κ ας ριχνει περισσοτερη ζεστη μεσα η Τi

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

το ειχα διαβασει :)

Προσωπικα δεν με νοιαζει κ δεν το θεωρω μειον το αυξημενο παχος

Αν εχεις καλη ροη αερα στο κουτι δεν σε νοιαζει.

Εκτος κ αν θες sli :jester:

αν πιάσω το τζοκερ υπάρχει πιθανότητα 2% να κάνω sli :whistling::bleh:

Spoiler

τελευταία φορά που είχα κάνει ήταν με 7600gt (αν θυμάμαι καλά) και CF με hd3870, από τότε δεν.. 

 

Μια χαρά κάνει την δουλειά του το cooler και σε σύγκριση με 1-2 καρτούλες που είδα.

Τα αναβολικά που έχει πάρει είναι λίγο μείον (για μένα).

Την τράμπα που ήθελα να κάνω ήταν μ'αυτήν.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O ηλίθιος.

Έβγαλε χθες κατάστημα την Strix 1080 OC της Asus προσφορά στα 575€ και ξεχάστηκα και δεν πήρα.

Ήταν προσφορά για το ΣΚ. Σήμερα η τιμή επανήλθε στα "νορμάλ" επίπεδα, 780€. Στα διάλα...

 

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα εχει αυτη 830 και η "ti" 930. Καλα παμε :hehe: Ενω στο μεταξυ υπαρχουν 1080 και με κατω απο 600... Η ιδια η Asus χωρις το "OC " εχει ~600. Ποιος ο λογος για τετοια τεραστια διαφορά; τα +90Mhz? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Κατάλαβα τελικα θα το δωσω το 900αρι με αυτα που διαβάζω παραπάνω.

Παει η termignioni  δεν θα μπει στην μηχανη:p

Παλιοπαιδα

Μια χαρά είναι η κάρτα, γιατί να δώσεις 900€! Τσάμπα τα λεφτά..

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

O ηλίθιος.

Έβγαλε χθες κατάστημα την Strix 1080 OC της Asus προσφορά στα 575€ και ξεχάστηκα και δεν πήρα.

Ήταν προσφορά για το ΣΚ. Σήμερα η τιμή επανήλθε στα "νορμάλ" επίπεδα, 780€. Στα διάλα...

 

Σε ποιο κατάστημα?

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στην Ελλαδα εχει αυτη 830 και η "ti" 930. Καλα παμε :hehe: Ενω στο μεταξυ υπαρχουν 1080 και με κατω απο 600... Η ιδια η Asus χωρις το "OC " εχει ~600. Ποιος ο λογος για τετοια τεραστια διαφορά; τα +90Mhz? 

Για asus,  άλλες καλές υλοποιήσεις από 750€ +- :bleh:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Θα χάσω περίπου 3-5 fps αν πάρω μια kfa2 η μια palit στα 500...

Και θα έχει θερμοκρασίες καμμία 6-7 βαθμούς παραπάνω ας πούμε (αν και προσωπικα πάντα βάζω fan curve και ας χανω σε θορυβο). Αλλά θα έχω κερδίσει και ένα 300ρι στην τσέπη :p

Εμένα μου έκανε εντύπωση η ίδια υλοποίηση σχεδόν να έχει ένα 250ρι Διαφορά :p γι'αυτό η ερωτηξη. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

......

Εμένα μου έκανε εντύπωση η ίδια υλοποίηση σχεδόν να έχει ένα 250ρι Διαφορά :p γι'αυτό η ερωτηξη. 

επειδή είτε κάποια καταστήματα δεν έχουν διορθώσει την τιμη ή τον παίζ... ή άλλο τιμολόγιο αγοράς (μπορεί παλιό) ή ..., 

είτε στο σκρουτζ ομοίως τον παίζ... και βάζουν κάτω από τον ίδιο κωδικό τις απλές και τις OC υλοποιήσεις

 

 

για το 750αρι παραπάνω αναφέρομαι στις Ti

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jax7480 said:

O ηλίθιος.

Έβγαλε χθες κατάστημα την Strix 1080 OC της Asus προσφορά στα 575€ και ξεχάστηκα και δεν πήρα.

Ήταν προσφορά για το ΣΚ. Σήμερα η τιμή επανήλθε στα "νορμάλ" επίπεδα, 780€. Στα διάλα...

 

και ρωταω εγω τωρα.Και εσενα και ολους.
Ποιος ο λογος να παρω την Strix πχ και οχι την palit 1080 στα 475+30Ε μεταφορικα ;

https://www.mindfactory.de/product_info.php/8GB-Palit-GeForce-GTX-1080-Dual-OC-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retail-_1141916.html

 

Link to comment
Share on other sites

Δες τι εγραψα @GoMaR 2 ποστ πιο πανω, και ουσιαστικα εχεις την απαντηση σου :p 

Μια χαρα η palit. Σκυλι η gtx 770 που εχω με το jetstream συστηματακι ψυξης. Λιγο πιο ζεστη και θορυβωδης, αλλα πολυ καλη overall (και με πολυ factory OC ).

 

Ουσιαστικα δεν υπαρχει λογος. Επισης δες και τι γραφει ο @idonthave για τις ελληνικες τιμες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επι της ουσιας τα παραπανω ειναι οι εξτρα επιδοσεις. Που πιστευω ενδιαφερουν τον τελειομανη, οχι τον μεσο χρηστη (μεσος χρηστης με gtx1080 βεβαια δε νοειται, αλλα you get the idea). Το backplate πληρωνεις, το ονομα επισης. Και ισως και απο ποιοτητα κατασκευης να ειναι καπως καλυτερες οι επωνυμες και ακριβες.

Παρολα αυτα βλεπω 3 χρονια απροβληματιστης λειτουργιας της gtx 770. Το μονο θεμα ηταν ενα κουλο που εκανε και εφταιγα εγω κυριως. Κατα τ'αλλα no problems at all! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.