Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

Δεν είναι από nVIDIA οι μειώσεις.

Εκτός eVGA οι υπόλοιπες εταιρίες προωθούν σε καλές τιμές τις custom 1080Ti τους και έτσι πέφτει και η Founders παρακάτω.

 

Για Vega σαν εκτίμηση θα έλεγα ανάμεσα σε 1080 & 1080 Ti με κάποια games να τα πέρνει για λίγο από την 1080Ti.

Από την άλλη υπάρχει και ένα πουλάκι που μου τιτιβίζει από μέσα από την AMD ότι είναι συνολικά καλύτερη από την 1080 Ti.

 

Δεν τον εμπιστεύομαι 100% γιατί έχει μια αγάπη για την AMD που παίζει να τα ωραιοποιεί λίγο τα νούμερα ή την λέξη "συνολικά".

 

Είδωμεν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι εγώ δεν μπορώ να περιμένω το VEGA μιας και είμαι με Standard VGA adapter μιας και η GTX670 τα είδε όλα απο ότι φαίνεται. Θα αρχίσω τα στερητικά από το blade and soul σε λίγο :p

 

Προσωπικά η μεταπωλητική αξία δεν με ενδιαφέρει και η 1080 που μάλλον θα πάω θα μείνει μέχρι να τα δει και αυτή όλα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο μενα μολις χτες πηρα στα χερια μου την καρτουλα Msi 1080 gtx gaming X απο 1070 ιδιας υλοποιησεις :) ειμαι σε 2Κ αναλυση 165hz.

Μπορω να πω οτι ειμαι κοντα στα 20-30 φπς παραπανω .

WP_20170323_23_45_32_Pro.jpg

WP_20170323_23_45_58_Pro.jpg

 

 

Παρολο αυτα ομως εχω καποιες αποριες... Αν μπορει καποιος να μου τις λυσει

1) τα Bios που ανεφερε πιο πισω ο Azzazil κανει για την ΜΣΙ ?

2) πως ειναι λογικο να ανεβαζω χωρις αρτιφακτς και γενικως χωρις  προβλημα τις μνημες μου στα 800..... 

valley 2.jpg

 

3) μου κανει λιγο downclock απο 2139 πχ σε 2121 ειτε βαζω το core voltage 90 ειτε 100 ..οχι οτι με ενοχλει απλα να δω αμα δν εχω καταλαβει κατι....

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με γειες, με γειες.

1) Πού είναι; Δε βλέπω κάτι.

2) Samsung υποθέτω ε; Συγχαρητήρια έπεσες σε καλές μνήμες!

3)Το core voltage δε βοηθάει σε αυτήν την σειρά, τουλάχιστον όχι τα λίγα mV που σε αφήνει να ανεβάσεις. Περισσότερο αστάθεια προκαλούν.
Το παίξιμο του ρολογιού είναι νορμάλ επίσης, ανάλογα με την εφαρμογή.
Αν το θες σταθερό βάλε από driver το performance.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, virus777 said:

Με γειες, με γειες.

1) Πού είναι; Δε βλέπω κάτι.

2) Samsung υποθέτω ε; Συγχαρητήρια έπεσες σε καλές μνήμες!

3)Το core voltage δε βοηθάει σε αυτήν την σειρά, τουλάχιστον όχι τα λίγα mV που σε αφήνει να ανεβάσεις. Περισσότερο αστάθεια προκαλούν.
Το παίξιμο του ρολογιού είναι νορμάλ επίσης, ανάλογα με την εφαρμογή.
Αν το θες σταθερό βάλε από driver το performance.

1) Στις πρωτες σελιδες ειχε αναρτησει κατι σχετικα με αυτο θα το ψαξω να στο στειλω ξανα

2) και ομως οχι.... Micron ειναι xθες τις εβαλα σε 900 κοντα εκει ειδα μερικα artifacts σε gtaV

3) Ta Voltage να τα αφησω δλδ στο 0 οπου ειναι κ το default ? η να τα βαλω στο 100% ?

Στην Δευτερη σελιδα το εχει αναρτησει @virus777 και δες μια εικονα π τρεχει κανονικα το game  me +800

bf1 800+.jpg

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
Link to comment
Share on other sites

Για το bios. Αφού φτάνεις από μόνος σου 2139Mhz, τί να το κάνεις το bios? Πόσο νομίζεις οτι μπορεί να φτάσει η gtx 1080 on air?

Κατ'εμέ δεν αξίζει να ασχοληθείς... Βάλε εκεί να παίξεις κάνα παιχνιδάκι να δοκιμάσεις σταθερότητα, και στο τσακίρ κέφι δώσε και κάνα bench και τέλος!

 

Για τις μνήμες, είχα ξεχάστει. Μόνο micron GDDR5X έχουν οι 1080.

 

Voltage πάρκαρέ το στο 0.

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

XAXAAXAXAXAX αυτο σκεφτομουν και εγω για πολυ φαρδος χαχαχαχαχα και η 1070 που εδωσα στον Γιαννη και αυτο το κομματι απο διαφορετικα σκρουτζομαγαζα που το πηρα μου κατσανε κομματαρες :p:p .

Τωρα η αληθεια ειναι θα δοκιμασω την σταθεροτητα σε αλλα παιχνιδια αν και νομιζω στα 850 ειμαι σταθεροτατος...2.thumb.jpg.5cab22e09b332b0337748b04d5069ef9.jpg

 

Θα κατεβασω στο 0 το ρευμα και το power limit θα το αφησω ως εχει .

Τωρα βεβαια θα πω την μαμακια μου εγω .... Ειχα την εντυπωση πως θα επρεπε να παιζω με παραπανω φπς σε 2Κ μονιτορ π εχω (asus rog swift PG279Q 165hz) οχι οτι περιμενα 165 κολλημενα αλλα 120-130 να τα βλεπω πιο συχνα....Βεβαια οτι εχει σχεση με ΑΑ ειανι σχεδον ultra αν εκει κατεβασω που μαλλον θα το κανω γτ δν βλεπω καμια απολυτως διαφορα στα γραφικα ναι εκει ειμαι πιο High.
τι πιστευεις κ εσυ ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται power limit στο τέρμα μόνιμα.

 

Tα 1440p δε χρειάζονται τόσο ΑΑ όσο τα 1080p, όπως βλέπεις και συ.  Παίζε το πιο χαμηλά, δεν αξίζει το performance hit σε αυτήν την ανάλυση ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βαζεις ΜΣΑΑ ρε μαστορα τι περιμενεις; Ειναι το περισσοτερο απαιτητικο. Οτιδηποτε αλλο εχει διαφορετικα οπτικα αποτελεσματα βεβαια, αλλα το ΠΟΛΥ 2Χ θα το βαζεις ΑΝ το βαζεις. Δοκιμαζεις με + χωρις αυτο. 

 

Μεγιες σου ειπα; :p 

Καλοφορετη , πλεονεχτη :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxa @tommybertsen δν θα ερθεις Αθηνα ?? Θα ερθεις και θα τα πουμε απο κοντα  χαχαχαχα Σας ευχαριστω πολυ για το καρτονι.
αλλα σκεφτομαι το πολυ 500 Plus να το ανεβασω γτ δν εχει νοημα κ παραπανω δν βλεπω τπτ να κερδιζω αρα μην την ζοριζω χωρις λογο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μολις εκανα ενα τεστακι στην Asus 1080Ti Strix. Η καρτα ειναι αθορυβη κρατωντας 69-70 βαθμους με σταθερο boost clock στα 1939mhz χωρις να πειραξω τιποτα. Η καρτα πραγματικα ειναι θηριο δεν εχω λογια..

Screenshot_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, icy20 said:

WTF 1600x900???

 

Μπορει να ακουστει περιεργο, αλλα και εγω οταν θα παρω 1080, θα εχω αναλυση 1680*1050.Αλλα προσωπικα δε την παιρνω για παιχνιδια :p

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για καποιο λογο το extreme preset στο heaven το τρεχει με αναλυση 1600..ο λογος αγνωστος. 

Οριστε κι αλλο ενα τεστ με 2k αναλυση αυτη τη φορα.

Screenshot_1.jpg

Έγινε επεξεργασία από coolharris93
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος coolharris93 έγραψε:

Δυστυχως για καποιο λογο το extreme preset στο heaven το τρεχει με αναλυση 1600..ο λογος αγνωστος. 

Οριστε κι αλλο ενα τεστ με 2k αναλυση αυτη τη φορα.

Screenshot_1.jpg

Θα προτεινα και  χωρις ΑΑ να γινει το bench. :) 

Μεγιες η καρτα! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.