Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

Εξαρταται απο τη θερμοκρασια του χωρου σου, τι εννοεις load (δηλαδη αν το σκιζεις στα furmark λογικο να εχει τοσο :p ); 

Πχ αν εχει τοσο με φαν προφιλ στα heaven κλπ δε μου φαινεται λογικο. Αν εχει στα παιχνιδια, ειναι λιγο τσιμπημενο νομιζω και ισως να πρεπει να της αλλαξεις μια παστουλα! Bios της καρτας εχεις το μαμα; Οχι οτι παιζει κανενα ρολο... Εχεις πειραξει τιποτα αλλο;

 

Το h440 δεν ειναι αυτο με το ηχομονωτικο υλικο στα πλαγια που γενικα εχει μετριο airflow?

Ολα παιζουν ρολο μεσα στο κουτι σου παντως για να πιασεις υψηλοτερες θερμοκρασιες :) 

Δοκιμασε και με το πλαινο ανοιχτο αν δεν το'κανες!

 

εδιτ: Με προλαβε ο τεμπελοσκυλος :p 

εδιτ2: Σε idle εισαι νορμαλ σε φαση 30-35° ετσι; (λεω τοσο με δεδομενο οτι η θερμοκρασια στο χωρο ειναι απο 24-27 βαθμους περιπου - και βασει του τι εχω συνηθισει να βλεπω , αν και παιζει ρολο το καθε hardware και το κουτι σε αρκετες περιπτωσεις - πχ καμμια σχεση 5820Κ με 4590, 1070 με 1080 κλπ) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tommybertsen said:

Εξαρταται απο τη θερμοκρασια του χωρου σου, τι εννοεις load (δηλαδη αν το σκιζεις στα furmark λογικο να εχει τοσο :p ); 

Πχ αν εχει τοσο με φαν προφιλ στα heaven κλπ δε μου φαινεται λογικο. Αν εχει στα παιχνιδια, ειναι λιγο τσιμπημενο νομιζω και ισως να πρεπει να της αλλαξεις μια παστουλα! Bios της καρτας εχεις το μαμα; Οχι οτι παιζει κανενα ρολο... Εχεις πειραξει τιποτα αλλο;

 

Το h440 δεν ειναι αυτο με το ηχομονωτικο υλικο στα πλαγια που γενικα εχει μετριο airflow?

Ολα παιζουν ρολο μεσα στο κουτι σου παντως για να πιασεις υψηλοτερες θερμοκρασιες :) 

Δοκιμασε και με το πλαινο ανοιχτο αν δεν το'κανες!

 

εδιτ: Με προλαβε ο τεμπελοσκυλος :p 

heaven valey δεν εχω τεστάρει , έχω το άλλο το πρόσφατο...Αλλά και σε αυτό και στο 3mark δε προλαβαίνει να φτάσει τόσο ψηλά. Μιλάμε για in game temps.

To κουτί είναι αυτό που λες...(που πα ρε καραμήτρο??). Παρόλαυτα έχω καλό airflow π.χ. 5820K@4.2 - 65C

Θα δοκιμάσω και με ανοιχτό το πλαϊνό...

Τι πάστα έχουν βάλει από εργοστάσιο γιαούρτι???

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το γιαουρτακι, ειδικα αν ειναι με την πετσα επανω :p Αρχικα δοκιμασε με το πλαινο ανοιχτο. Αλλα δεν ειναι ανησυχητικες οι θερμοκρασιες, αρκει να μην υπαρχει και throttling, ετσι; Νομιζω οτι ειχα δει για 75° για την aorus 1080ti . Not sure. Ισως θα πρεπει να γινει ενα νεο θεμα για τους κατοχους 1080ti παντως :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα λίγο τα ρολόγια στο afterburner +100 core, +700 mem. Μικρή διαφορά σε real απόδοση, ενδεικτικά το heaven από 96fps πήγα στα 104fps, πιο πολύ για το χαβαλέ... και έχω ενεργοποιήσει  το fan curve χωρίς να πειράξω την καμπύλη προς το παρόν.

 

Έχω εντυπωσιαστεί με την κάρτα, πάνω από 67 βαθμούς δεν βλέπω και τα φουρφούρια δεν ακούγονται καθόλου.  Idle η κάρτα ειναι στους 29 βαθμους. SYS temp γυρω στους 28-29 βαθμους με 2 x 120αριδες μπροστά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η evga 1070ftw αύριο "φεύγει" και θα έχω κατά 90% μια msi 1080 gaming X+.

Στην αρχή σκεφτόμουν για την 1080Ti αλλά ...

Παρακάτω βιντεάκι με τις GTX 1080 vs 1080+ vs 1080 Ti

Spoiler

 

 

_____________________________________________________________________________________

Για κατόχους EVGA GTX 1080 FTW2 and SC2 optional (προαιρετικό) bios update that enables 11GHz memory speed.

Πάλι μισές δουλειές κάνει η evga (μετά την ιστορία με τα pads), έβγαλε τις καινούριες καρτούλες με το icx cooler, βάλτο ρημαδοbios

απ'την αρχή!

Δεν ξεχώρισε  τις κάρτες και σε κάποιους θα δουλέψει χωρίς να κρασάρει, σε άλλους όχι (πάλι γυφτοδουλειά)

https://forums.evga.com/EVGA-GeForce-GTX-1080-FTW2-and-SC2-OPTIONAL-11GHz-BIOS-Update-Available-Now-m2652350.aspx

Παράθεση

NOTE: A small number of cards** may not be stable at this new performance mode, please see below for installation instructions.

**others will blow up :hehe:

 

@tommybertsen πάλι optional γράφει, η μχ-4 δεν έχει τελειώσει ακόμα?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα Η mx 4 μπήκε στο λάπτοπ και στο πισι 2 φορές ! Έχει ακομα! Για gpu και cpu φτανει!
Ακόμη τα θερμαλ παντς δε τα έβαλα να φανταστείς [emoji14]
Καλοριζικη η νέα κάρτα :D

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η πάστα (μάλλον) έκανε το θαύμα της...παραπάνω από 74C δεν είδα... Kαι μερικά αποτελέσματα από έμενα(όλα με GSYNC ON):

 

 

firestrike.jpg

Superposition_Benchmark_v1.0_5932_149527

valey.jpg

Έγινε επεξεργασία από chrkon
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

7 minutes ago, GoMaR said:

καντα Minimize ολα και ξανα ανεβασε την φωτο

 

 

+1 :D Στο on topic. Για πιά κάρτα μιλάμε ? SC2? μια χαρά φαίνονται τα scores :D

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GoMaR said:

καντα Minimize ολα και ξανα ανεβασε την φωτο

 

 

Ετοιμος:

:D

c501968b_Reef_GIrls.thumb.jpg.6e78de9d9237585164ea38c7893f3069.jpg

 

5 hours ago, Nemesis89 said:

 

+1 :D Στο on topic. Για πιά κάρτα μιλάμε ? SC2? μια χαρά φαίνονται τα scores :D

 

Αυτη ειναι.

 

https://eu.evga.com/products/product.aspx?pn=11G-P4-6393-KR

Έγινε επεξεργασία από csaris
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, csaris said:

Eιπα να πιστολιασω εφορια φετος και να τα ριξω σε μια 1080ti evga! :hehe:

 

4ece3c35602e92d675611988d34b6cf387ca16b28de207f5c46be304bc583195.jpg

(ενταξει, δεν ειμαι ο μονος :hehe: )

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.