Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

πριν 29 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Επι του θεματος, καθως και εγω ψηνομαι για μεταβαση απο 1080p σε 29'' και 2560Χ1080, η 1080Ti απλα σκοτωνει οτι κυκλοφορει. Η αποδοση της ειναι εξωπραγματικη ακομα και σε 4Κ. Το μονο θεμα ειναι η τιμη και το γεγονος οτι παντρευεσαι μια καρτα που ειναι το τελευταιο παιδι της γενιας Pascal, με οτι σημαινει αυτο ως προς τα χαρακτηριστηκα που φερει (DX12 κλπ) και ως προς το οτι ειναι πιθανο σε λιγους μηνες να δεις μια 2070 των 399$ να σου ριχνει 10% overall και 20% σε DX12.

1) Δεν ξέρω αν αξίζει μια ti σε αυτήν την ανάλυση. Overkill κατά τη γνώμη μου. Εκτός αν πας σε 1080p ultrawide/144hz οθόνη, όπου και πάλι, ίσως, μια 1080/vega για freesync θα ήταν καλύτερες.

2) Γι' αυτό λέω, μήπως αξίζει καλύτερα, και μέχρι να κυκλοφορήσουν volta/vega refresh:p, μια 980ti ή έστω μια φθηνή 1070 και βλέποντας και κάνοντας;

Link to comment
Share on other sites

1070 δεν μου φαινεται σωστη αγορα, παντα σε σχεση με την τιμη της 1080. 

 

Πολυ μεγαλο διλλημα οντως. Μιας και φευγω σε 6 μερες, θα ειμαι σε διακοπες οταν θα βγουν οι Vega, οποτε θα εχω τροφη για σκεψη. Λεω να μην κανω βιαστικη αγορα.

 

Αλλα η επιδοσεις της Ti ειναι πολυ γλυκες ρε γμτ... Και ναι, δεν αλλαζω καρτες συχνα. Ακομα με 7970 ειμαι, οι οποιες καλα κρατανε για καρτες 5ετιας!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Shadowjump έγραψε:

1070 δεν μου φαινεται σωστη αγορα, παντα σε σχεση με την τιμη της 1080.

Πολυ μεγαλο διλλημα οντως. Μιας και φευγω σε 6 μερες, θα ειμαι σε διακοπες οταν θα βγουν οι Vega, οποτε θα εχω τροφη για σκεψη. Λεω να μην κανω βιαστικη αγορα.

Αλλα η επιδοσεις της Ti ειναι πολυ γλυκες ρε γμτ... Και ναι, δεν αλλαζω καρτες συχνα. Ακομα με 7970 ειμαι, οι οποιες καλα κρατανε για καρτες 5ετιας!

Έτσι, όπως τα λες (μη νομίζεις, έχω και 'γω παρόμοια διλήμματα), έχεις δύο λύσεις:

1) Ή θα πάρεις μια κάρτα τώρα, την πιο ακριβή που αντέχει το πορτοφόλι σου, και, αφού δεν αλλάζεις συχνά κάρτα, θα την ξεζουμίσεις μέχρι εκεί που πάει, χωρίς να σε ενδιαφέρει τι θα βγάλουν amd/nvidia μελλοντικά.

2) Ή, αν νιώθεις ότι θα μετανιώσεις όταν βγει το volta και έχει η αντίστοιχη 2070/80/ti καλύτερες επιδόσεις, παίρνεις τώρα μια κάρτα σε σχετικά καλή τιμή (~450-500 για 1080/~600-700 για ti, παρακάτω δεν νομίζω ότι θα τις βρεις), αποδεχόμενος ότι θα χάσουν σημαντικό μέρος της αξίας τους όταν βγουν τα νέα όπλα και θα θες να πουλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά τα λεφτά. Ακόμα και έτσι, όμως, οι επιλογές είναι αυτές που ανέφερα παραπάνω. Ή τα δίνεις τώρα, όσα και αν είναι αυτά, και κρατάς την κάρτα μέχρι τέλους ή τα δίνεις και αποδέχεσαι την όποια μελλοντική χασούρα. Τρίτη λύση είναι να βολευτείς προσωρινά με μια άλλη κάρτα και να δεις πώς θα πάνε τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου φευγεις για διακοπες, τι συζηταμε? :p

 

Βολευει που φεύγεις. Μόλις γυρισεις θα έχουν βγει τα benchmarks της Vega, και θα δούμε που θα ισορροπήσουν οι τιμές των μτχ 1080.

 

Και μια ερώτηση: τώρα είσαι με 7970 CF?? Αν ναι, σε κανω report και εισηγουμαι για 15νθημερο ban. :D

...το λέω γιατί έδωσα τη Nano και είμαι 25+ μέρες με την ενσωματωμένη του 4770, HD 4600.

Link to comment
Share on other sites

Ουχ! Ασχημα τα πραγματα τοτε GFF! Κρατησου λιγακι :p

 

Με 7970CF ειμαι, ναι, και με ρολογια στον θεο (1250 core) αλλα πλεον τιποτα δεν χρησιμοποιει CF :p

Έγινε επεξεργασία από Shadowjump
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

MSI GeForce GTX 1080 Ti GAMING X TRIO

 

 

 The GAMING X TRIO is a 2.5 slot graphics card with RGB LED bar on the backplate (Mystic Light). The new card is factory-overclocked to 1569 MHz (base),

1683 MHz (boost) and 11124 MHz (memory). Same as GAMING X (dual-fan) the TRIO has dual-8pin power connectors. No pictures of the PCB were posted.

The card has non-standard display connectors (2x HDMI + 2x DisplayPort + DVI).

The MSI GTX 1080 Ti GAMING X TRIO will go on sale starting from October 12th.

 

MSI-GTX-1080-Ti-GAMING-X-TRIO-6.jpg MSI-GTX-1080-Ti-GAMING-X-TRIO-4.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

EVGA announces GeForce GTX 1080 Ti FTW3 ELITE with 12GHz memory

 

EVGA has an interesting offer, a GTX 1080 Ti with a clock speed higher than TITAN Xp

 

The Elite FTW3 models were offered for quite some time, but only now they are available with faster memory.

The chips were overclocked to 1500 MHz (12 GHz effective) frequency, which makes them ~9% faster.

This increases the bandwidth to 528 GB/s, a 44 GB/s upgrade over reference 484 GB/s.

Despite faster memory, the GTX 1080 Ti FTW3 Elite cards are still effectively slower than TITAN Xp,

which has a bandwidth of 547 GB/s thanks to wider, 384-bit bus.

 

EVGA-GeForce-GTX-1080-Ti-FTW3-ELITE-850x EVGA-GTX-1080-Ti-Elite-3.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στην παρέα.

Επειδή υπάρχει χωροταξικό θέμα στον υπολογιστή, γνωρίζετε αν υπάρχει 1080ti η οποία να καταλαμβάνει μόνο τα 2 σλοτς PCI και να μην εξέχει καθόλου πέρα από αυτά;

Δυστυχώς η Asus Strix 1080ti OC που έχω, προεξέχει και έτσι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα PCIExpress που το χρειάζομαι.

Η EVGA SC2 που βλέπω είναι ακριβώς 2 slots ή προεξέχει και αυτή; η MSI?

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα.

Επειδή υπάρχει χωροταξικό θέμα στον υπολογιστή, γνωρίζετε αν υπάρχει 1080ti η οποία να καταλαμβάνει μόνο τα 2 σλοτς PCI και να μην εξέχει καθόλου πέρα από αυτά;

Δυστυχώς η Asus Strix 1080ti OC που έχω, προεξέχει και έτσι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα PCIExpress που το χρειάζομαι.

Η EVGA SC2 που βλέπω είναι ακριβώς 2 slots ή προεξέχει και αυτή; η MSI?

Η msi καταλαμβάνει, νομίζω, 2,5 slots.Δες σχετικά εδώ: https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/ryan-martin/msi-gtx-1080-ti-gaming-x-11gb-review/

Αυτή εδώ πάλι, φαίνεται να καταλαμβάνει 2 slots αλλά από εμφάνιση (και κριτικές)...https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/ryan-martin/pny-gtx-1080-ti-xlr8-oc-gaming-11gb-review/

H zotac mini είναι 2 slots:https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/dominic-moass/zotac-gtx-1080-ti-mini-review-the-worlds-smallest/

H evga είναι 2 slots:https://www.techpowerup.com/reviews/EVGA/GTX_1080_Ti_SC2/

Υ.Γ. Πότε είπαμε θα τη χαρίσεις την asus:hehe:;

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω για να μην έχουμε παρεξηγήσεις μετά. Δεν θέλω απλά να είναι 2 slot. 2 είναι και αυτή που έχω. Θέλω να είναι 2 slot αλλά να ΜΗΝ προεξέχει καθόλου. 

Οι evga είναι πραγματικά 2slots, είτε με 2 είτε με 3 fans ακόμα και οι kingpin, δεν βγαίνει το cooler στο 3ο καθόλου, δεν ξέρω για άλλες Ti που να είναι έτσι εκτός από τις founders και τις οποίες hybrid με aios.Επίσης οι evga με τα 2 fans είναι και σε μήκος μαζεμένες στα μέτρα της founders όπως και οι non Ti.Η zotac mini καλή χρυσή και πραγματικά 2 slot αλλά θα την έπαιρνα μόνο αν ήθελα κάτι κοντό που δεν χωράει κάτι άλλο.

 

Sent from my LEX720 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Επαναλαμβάνω για να μην έχουμε παρεξηγήσεις μετά. Δεν θέλω απλά να είναι 2 slot. 2 είναι και αυτή που έχω. Θέλω να είναι 2 slot αλλά να ΜΗΝ προεξέχει καθόλου. 

Κάτσε, γιατί μπερδευτήκαμε και λέμε αρλούμπες.

Εννοείς να καταλαμβάνει όλο το slot, αλλά να μην εξέχει πέραν αυτού;

Δηλαδή, το πάχος της κάρτας να είναι ίσο με το "άνοιγμα" του slot και να μην πιάνει παραπάνω χώρο.

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, jax7480 said:

Επαναλαμβάνω για να μην έχουμε παρεξηγήσεις μετά. Δεν θέλω απλά να είναι 2 slot. 2 είναι και αυτή που έχω. Θέλω να είναι 2 slot αλλά να ΜΗΝ προεξέχει καθόλου. 

2.5 slot είναι η Strix 1080 Ti man.

Ναι μεν στο bracket πίσω πιάνει 2 slot, αλλά σε θέμα πάχους, η κάρτα με το cooler πιάνει χώρο 2.5 slots.

 

Κοίτα τα reviews και βρές κάποια custom που να μην πιάνει πάνω από 2 slots με την ψύκτρα ( συνήθως το αναφέρουνε αν ξεπερνάει τα 2 slots η κάρτα )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.