Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σήμερα απέκτησα και εγώ την msi 1080 gaming x μιας και η msi 1070 gamix x μετά από 2 μήνες μου έβγαλε artifacts ελπίζω να μην έχω θέμα και με αυτή, απότι είδα και στην 1080 πάλι micron έχω

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος andreas443 έγραψε:

Καλημέρα σήμερα απέκτησα και εγώ την msi 1080 gaming x μιας και η msi 1070 gamix x μετά από 2 μήνες μου έβγαλε artifacts ελπίζω να μην έχω θέμα και με αυτή, απότι είδα και στην 1080 πάλι micron έχω

Καλορίζικη.

Ολες οι 1080 με micron ειναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παραθέτω και τα δικά μου benchmarks με την palit GTX 1080 super Jetstream, παρέα με το υπερήλικο σκυλί 3770 (Non K version) @3.4GHz.

Default η κάρτα και η CPU.

Τα settings toy Benchmark ειναι:

Quality: ULTRA

Tessellation: Extreme

Anti-aliasing: x8

Resolution:1920 X 1080 Full Screen

 

Unigine_Heaven_Benchmark.thumb.png.ef39160e97d7a0c28bab83ee260df611.png

 

Ξεκίνησε από τους 58 βαθμούς C ανέβηκε μέχρι 75. Κάπου εκεί έκανε ένα frame drop (από 25 fps σε 9.1) και ξαναπεσε η θερμοκρασία στους 71.

Είχα την εντύπωση πως ο γέρικος 3770 (από αρχές του 2013 τον έχω αν θυμάμαι καλά) και η motherboard ίσως θέλουν αναβάθμιση άμεσα, αλλά βλέποντας κάποια άλλα αντίστοιχα συγκριτικά, με καλύτερους επεξεργαστές και την τρέχουσα τιμή των επεξεργαστών, νομίζω πως δεν είναι value for money, τουλάχιστον αυτήν τη στιγμή... Τι λέτε;

 

@lefteriz, μπορεις να τρέξεις το benchmark με τα ίδια settings που έβαλα κι εγώ για να συγκρίνουμε; δυστυχώς δε σηκώνουν την ανάλυσή σου τα μονιτορ μου... 

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να'χουμε και πιο κομπλε αποτελεσματα, κανε ενα χωρις ΑΑ :) Θα δεις ψηλοτερα min fps λογικα. Επισης επειδη και η palit 770 που ειχα το throttling το ξεκινουσε απο τους 75° (και δεν ηταν και το καλυτερο συστημα το jetstream ), παντα ειχα fan profile (θυσιαζα λειτουργια/θερμοκρασιες , για λιγο παραπανω θορυβο! ) 

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς ΑΑ:

Unigine_Heaven_Benchmark_No_AA.thumb.png.6e3c18a9e8baa0faaba8563b4a476be4.png

 

Βλέποντας και την τιμή που έχει ακόμα ο i7 3770 (Πάνω από 300 ευρώ????), νομίζω πως οι επεξεργαστές έχουν μείνει λίγο (έως πολύ) πίσω!

Μια χαρά είμαι πιστεύω... τουλάχιστον για assetto corsa σε 3K (5760 Χ 1080) ολα ultra.

Δεν ξέρω με το Project Cars 2 τι θα γίνει, αλλά βλέπουμε μέχρι τότε :-)

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν :p Καταρχας μια χαρα αντεχει ο 3770 ακόμα , ειδικα αν τον κλοκάρεις ειναι ελαχιστα FPS κατω απο 6700Κ  σε 1440p πάντα που δοκίμασα .

 

ανεβαζω με ΑΑ και χωρις AA που ζήτησες.

 

στο ΑΑ την βουτιά στα 9fps κι εγώ την έχω.  Η MSI μαξαρε θερμοκρασίες 70-71 βαθμούς,  τα fan max 55% , πρακτικά αθόρυβα. 

 

 

AA.PNG

noAA.PNG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχετε το "link state power management" κλειστο απο τα power options? Εμενα αυτο μου εριχνε τα FPS στην 1070. Δε ξερω αν ηταν τυχαιο απλα. 

Οσο παντως ανεβαινει η αναλυση, νομιζω πως τοσο πιο gpu bound γινονται τα παντα ολα :) Αρα ο 3770(Κ) κραταει μια χαρουλα! Εδω παιζουμε με 4590 , τι να λεμε τωρα :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το ειχα στο on και το εβαλα στο off. Πριν το βαλω ειχα μονιμα χαμηλα min fps, και μετα ανεβηκαν. Το συνδυασα , αλλα μπορει να μην εχει και καμμια απολυτως σχεση! :) Απλα το ανεφερα , μηπως βοηθησει! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με 1080ti ... Η κάρτα είναι μία AORUS xtreme . Βλέπω αρκετά ανεβασμένες θερμοκρασίες . Είχα μέγιστο 84C.

Μετά από ψάξιμο διαπίστωσα πως το monitor-διαχειριστικό  που δίνει η gigabyte είναι μεγάλο σκ@τ0.Το ξήλωσα και έβαλα msi afterburner και έφτιαξα ένα custom fan profile και μετά από δοκιμές  η θερμοκρασίες παίζουν μέγιστο γύρω στα 80 (77-79-80-81) είναι το καλύτερο που πέτυχα (μιλάμε πάντα για full load). Είμαι ασφαλές , είμαι νορμάλ? Γιατί διαβάζω και βλέπω κάτι 68αρια και 70άρια και απορώ...

Το κουτί είναι αυτό της υπογραφής (cpu cooler noctua nh-d15s - 2front fans in-3top fαns out--1rear fan out) .

Έγινε επεξεργασία από chrkon
Link to comment
Share on other sites

Αν με το πλαινο ανοιχτο πεφτουν οι θερμοκρασιες, τοτε ειναι θεμα airflow του κουτιου

 

Για την ιστορια, η MSI(φιλου, εγω δεν εχω παρει ακομη) δεν ξεπερναει τους 74

 

Εννοειται οτι εξαρταται σε μεγαλο βαθμο και απο τη θερμοκρασια χωρου

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.