Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts


Καθόλου άσχημα για Ελλάδα.

Εδώ έχει μαζεμένα τα custom μοντελάκια που ετοιμάζονται να κυκλοφορήσουν προσεχώς:
http://www.pcworld.com/article/3178426/components-graphics/every-custom-geforce-gtx-1080-ti-graphics-card-revealed-so-far.html
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση παίζει και να είναι πιο ακριβές οι custom.

Η nVIDIA στην συγκεκριμένη κάρτα δίνει την Founders στο ίδιο MSRP με αυτό που έδωσε για τις custom υλοποιήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι, οι custom αυτή τη φορά θα έχουν μεγαλύτερη ή ίση τιμή με τις FE. Δηλαδή, μεγαλύτερη ?


Να πέσει η τιμή; Για να πέσει η τιμή πρέπει ή η ΑMD να βγάλει ανταγωνιστικό προϊόν (χλωμό, για τώρα κοντά τουλάχιστον) ή να βγει η επόμενη σειρά της nVidia.
Οπότε, για κάνα εξάμηνο η τιμή θα μείνει ως έχει.

 

ΥΓ Με πρόλαβε ο bill στο νήμα 

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι οποιος εχει τα φραγκα παει για f.e γιατί οπως αποδείχτηκε και απο τις 1080fe χρονιζουν πιο καλα απο τις καστομιες.

Με ενα aio σύστημα επανω τους πανε πιο καλα στις θερμοκρασίες. 

Εχω αλλαξει 4 1080 η καλύτερη στα κλοκια ηταν η msi f.e με μαμα ρευματα κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Θέμα τύχης είναι αυτό @azazil1190 και όχι κάποιας διαφοράς μεταξύ FE & custom.

Τι να σου πω ρε συ.

Οσες αλλαξα η καλύτερη σε oc ηταν η f.e το ιδιο και στην 1070.

Γενικα ειδα και στο ocn.net  οτι υπηρχε το ιδιο σεναριο.

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν πιστεύω οτί είχε γίνει binning για να στείλουν τα καλύτερα κομμάτια στις FE. Ορισμένες σηκώναν καλά ρολόγια, ναι, αλλά όχι όλες.

 

Πες τώρα οτί προσπαθείς να δικαιολογήσεις την αγορά της νέας FE επειδή βαριέσαι να περιμένεις τις custom, και άστα αυτά :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει.

Σε άζωτο π.χ. οι Classified 980 Ti πήγαιναν πολύ καλύτερα από τις περισσότερες 980 Ti FE.

Είναι θέμα τύχης.

 

Μπορείς να πάρεις το αντίστοιχο και σε CPU.

Να πάρεις 5 Ryzen 1800X και 5 Ryzen 1700, και τελικά 2 από τους 1700 να πάνε ψηλότερα και από τους 5 1800X.

 

Ήθελε αρκετά υψηλότερο price premium για να γίνει έστω κάποιο binning υπέρ των FE.

Τώρα ειδικότερα που οι FE έχουν ίδιο MSRP με τις custom, δεν υπάρχει περίπτωση να ασχολούνταν καν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Και γω δεν πιστεύω οτί είχε γίνει binning για να στείλουν τα καλύτερα κομμάτια στις FE. Ορισμένες σηκώναν καλά ρολόγια, ναι, αλλά όχι όλες.

 

Πες τώρα οτί προσπαθείς να δικαιολογήσεις την αγορά της νέας FE επειδή βαριέσαι να περιμένεις τις custom, και άστα αυτά :p

Χαχα το σκέφτηκα και μολις βγουν οι custom να πουλησω-αγοράσω αλλα εχω εναν μικρο ενδιασμο.

Χτες αργα το απόγευμα ηρθε φιλος σπιτι μου που ειχα χρονο και ειχα αφησει το παιδι στην μανα μου:p και τρεξαμε 2 παιχνιδακια σε 4Κ.

Θελαμε να δουμε πως παει η strix oc 1080 vs 1080ti f.e msi.

H 1080 oc στα 2065-2086 και η 1080ti στοκ μαξ ρολογια που εφτασε 1757.

Τρεξαμε το bench του rise of tomb με ιδια settings και σε dx11 και dx12.

Στα διαταυτα σε dx11 η 1080 oc εβγαζε 53 fps και η 1080ti 58 fps

Σε dx12 η 1080 55fps και η 1080τι 60fps.

Στα δια ταυτα οπως δειχνουν  ολα δεν νομιζω να αξιζει να δωσω την 1080 μεταχ.κανα 500ρικο και να συμπληρώσω αλλα 350+  για 1080ti f.e για 5-7 fps παραπανω.

Θα περιμενω τις customies για να εχω πιο καλο μετρο σύγκρισης ωστε να υπαρχει μια ουσιαστική διαφορα 10 fps + μεταξύ των 2 ωστε να προχωρησω σε αγορα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Χαχα το σκέφτηκα και μολις βγουν οι custom να πουλησω-αγοράσω αλλα εχω εναν μικρο ενδιασμο.

Χτες αργα το απόγευμα ηρθε φιλος σπιτι μου που ειχα χρονο και ειχα αφησει το παιδι στην μανα μου:p και τρεξαμε 2 παιχνιδακια σε 4Κ.

Θελαμε να δουμε πως παει η strix oc 1080 vs 1080ti f.e msi.

H 1080 oc στα 2065-2086 και η 1080ti στοκ μαξ ρολογια που εφτασε 1757.

Τρεξαμε το bench του rise of tomb με ιδια settings και σε dx11 και dx12.

Στα διαταυτα σε dx11 η 1080 oc εβγαζε 53 fps και η 1080ti 58 fps

Σε dx12 η 1080 55fps και η 1080τι 60fps.

Στα δια ταυτα οπως δειχνουν  ολα δεν νομιζω να αξιζει να δωσω την 1080 μεταχ.κανα 500ρικο και να συμπληρώσω αλλα 350+  για 1080ti f.e για 5-7 fps παραπανω.

Θα περιμενω τις customies για να εχω πιο καλο μετρο σύγκρισης ωστε να υπαρχει μια ουσιαστική διαφορα 10 fps + μεταξύ των 2 ωστε να προχωρησω σε αγορα

 

Ναι αλλα απο την μια συγκρινες την 1080 με τεζαρισμενα ρολογια και απο την αλλη την ti σε στοκ και μαλιστα  reference ρολογια που αναθεμα αν κρατουσε και το turbo ρολοι σταθερο με την reference ψυξη.

Αν κλοκαρατε και την ti στα 2000mhz+ το ~+10% διαφορα που ειχατε, θα γινοτανε χαλαρα +30% υπερ της ti.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

 

Ναι αλλα απο την μια συγκρινες την 1080 με τεζαρισμενα ρολογια και απο την αλλη την ti σε στοκ και μαλιστα  reference ρολογια.

Αν κλοκαρατε και την ti στα 2000mhz+ το ~+10% διαφορα που ειχατε, θα γινοτανε χαλαρα +30% υπερ της ti.

Ναι ρε Πανουλη αυτο το ανέφερα εξ αρχής. 

Ειπα για τωρα οτι με το αποτελεσμα που εχω δεν αξιζει να δωσω τοσα χρηματα για 5 fps παραπανω.Το βλεπω εαν με συμφέρει σαν τιμη-απόδοση

Με το που βγουν οι καστομιες και κλοκαρουν στα 2 εννοείτε οτι θα εχει την διαφορα στα 15 fps περίπου προς τα πανω και εκει να θα τιμήσω μια. 

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Ναι ρε Πανουλη αυτο το ανέφερα εξ αρχής. 

Ειπα για τωρα οτι με το αποτελεσμα που εχω δεν αξιζει να δωσω τοσα χρηματα για 5 fps παραπανω.Το βλεπω εαν με συμφέρει σαν τιμη-απόδοση

Με το που βγουν οι καστομιες και κλοκαρουν στα 2 εννοείτε οτι θα εχει την διαφορα στα 15 fps περίπου πρις τα πανω και εκει να θα τιμήσω μια. 

Καλα και οι reference προφανω θα κλοκαρουν στα 2ghz Νικο, αλλα  με παραπανω θορυβο και θερμοκρασιες:p

Αυτο σου λεω οτι δν ειναι μονο 10% οι διαφορα των καρτων ειναι παραπανω.

Ειναι σαν να συγκρινω την 980Ti στα 1500mhz core με μια 1080f.e στα στοκ ρολογια που πανω κατω ειναι στα ιδια επιπεδα επιδοσεων και να πω 1080=980Ti:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 1 ώρα, το μέλος nucleus έγραψε:

Με έναν 3770Κ stock και 1080p έχει νόημα η 1080 ή να κοιτάξω καλύτερα σε 1070?

 

Aυτό το ερώτημα με ενδιαφέρει και μένα καθώς περιμένω μία με τον 3770κ, ωστόσο λέω να κλοκάρω καλού κακού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.