Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

http://www.guru3d.com/articles-pages/asus-geforce-gtx-1080-strix-oc-11-gbps-review

Ενδιαφέρουσα παρουσίαση. Δεν είμαι ειδικός και τη διάβασα στα πεταχτά, οπότε όποιος μπορεί ας μας διαφωτίσει για τις θερμοκρασίες. Αναφέρει ότι αυτές δεν ξεπερνούν τους 58 βαθμούς (απίστευτη θερμική συμπεριφορά), αλλά στην ανάλυση που κάνει, καταλήγει ότι αξιολογεί τη συνολική θερμική συμπεριφορά ως ok ( The overall thermals overall I'd rate as okay).  

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

ASUS GeForce GTX 1080 STRIX OC 11 Gbps review - Introduction

Ενδιαφέρουσα παρουσίαση. Δεν είμαι ειδικός και τη διάβασα στα πεταχτά, οπότε όποιος μπορεί ας μας διαφωτίσει για τις θερμοκρασίες. Αναφέρει ότι αυτές δεν ξεπερνούν τους 58 βαθμούς (απίστευτη θερμική συμπεριφορά), αλλά στην ανάλυση που κάνει, καταλήγει ότι αξιολογεί τη συνολική θερμική συμπεριφορά ως ok ( The overall thermals overall I'd rate as okay).  

Δεν μπόρεσα να βρώ αυτό το σημείο που αναφέρεις. Η θερμική συμπεριφορά χαρακτηρίζεται απλά ΟΚ για τις idle θερμοκρασίες. Οι full load είναι πάρα πολύ καλές. Το προσυπογράφω, καθώς και η 1070 strix OC που έχω παρόμοια συμπεριφέρεται. Σε idle τώρα το καλοκαίρι είναι κάπου ανάμεσα στους 36-40°, που δεν μπορείς να πείς ότι είναι η χαμηλότερη, για αυτό και χαρακτηρίζεται απλά ΟΚ, ενώ σε full load και η δικιά μου δεν ξεπερνάει του 55-56°C, και μιλάμε για πολύωρα φορτία. Θεωρώ ότι αυτές οι full load θερμοκρασίες είναι εκπληκτικές και όχι φυσικά απλά ΟΚ. Νομίζω ότι σε αρκετά σημεία το αναφέρει με έμφαση ότι είναι εξαιρετική η θερμική συμπεριφορά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι idle θερμοκρασίες έχουν να κάνουν και με το airflow του κουτιού και με την ambient θερμοκρασία. Το ίδιο ισχύει και για τις load. :)

Πάντως έχει πολύ καλή συμπεριφορά η κάρτα απ'όσο είδα η παραπάνω κάρτα! Καλύτερη από πολλές! 

 

Η EVGA 1070 αυτή τη στιγμή είναι στους 32-33 με θερμοκρασία δωματίου 28°C.

Σε load, ανάλογα την εφαρμογή/game, πάει ~60°C και έχω δει και 64°C τώρα το καλοκαίρι, χωρίς AC και με θερμοκρασία δωματίου 31°C. 

Να σημειώσω πως έχει αρκετή σκόνη το κουτί μου :p (θα το καθαρίσω μόλις γυρίσω από διακοπές). Μετά το σύννεφο που θα βγει , μπορεί να γλιτώσω κάνα 2 βαθμούς ακόμη :hehe::p 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θερμοκρασίες έχει.

Η αντίστοιχη msi χ+ που έχω:

 

Σε idle (καλοκαιριάτικα) είναι στους 33-34C και load δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω γύρω στους 62-64 (δεν είναι σίγουρο).

 

Σε custom profile που έχω "φτιάξει" νοιώθει κρυοπαγήματα :bleh: 26C στο 20% οι ανεμιστήρες,

και σε load πιάνει 59C με τους ανεμιστήρες στο 60%

Spoiler

msi1080temp.thumb.jpg.1157beb4f305d7848c035131436b3066.jpg msi1080temp2.thumb.jpg.b990624ffc5ed8907fc24ff2d1336db0.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Στις 1070, δεν ξέρω αν ισχύει και για τις 1080 το ίδιο, πάντως της Gigabyte το cooler είναι λίγο απογοητευτικό.

Ελπίζω στις 1080 να είναι καλύτερο, γιατί πραγματικά στην 1070 είναι σπαστικό από θόρυβο όταν δυναμώσει το fan, και δεν είναι και καθόλου αποδοτικό σε σχέση με την Strix.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος pnick έγραψε:

Δεν μπόρεσα να βρώ αυτό το σημείο που αναφέρεις. Η θερμική συμπεριφορά χαρακτηρίζεται απλά ΟΚ για τις idle θερμοκρασίες. Οι full load είναι πάρα πολύ καλές. Το προσυπογράφω, καθώς και η 1070 strix OC που έχω παρόμοια συμπεριφέρεται. Σε idle τώρα το καλοκαίρι είναι κάπου ανάμεσα στους 36-40°, που δεν μπορείς να πείς ότι είναι η χαμηλότερη, για αυτό και χαρακτηρίζεται απλά ΟΚ, ενώ σε full load και η δικιά μου δεν ξεπερνάει του 55-56°C, και μιλάμε για πολύωρα φορτία. Θεωρώ ότι αυτές οι full load θερμοκρασίες είναι εκπληκτικές και όχι φυσικά απλά ΟΚ. Νομίζω ότι σε αρκετά σημεία το αναφέρει με έμφαση ότι είναι εξαιρετική η θερμική συμπεριφορά. 

Το αναφέρει στη 10η σελίδα της παρουσίασης (ASUS GeForce GTX 1080 STRIX OC 11 Gbps review - Graphics Card Thermal Imaging Measurements (FLIR)).

Ρωτάω γιατί αναφέρει ότι στρεσσάρει την κάρτα (So once we start to stress the GPU the thermals quickly change) και λαμβάνει τις σχετικές ενδείξεις. Οπότε, αν κατάλαβα καλά, οι θερμοκρασίες προκύπτουν ως αποτέλεσμα κάποιων stress tests και όχι με την κάρτα σε idle κατάσταση. Γι' αυτό μου φάνηκε παράξενο η κάρτα να μην ξεπερνάει τους 58 βαθμούς, αλλά οι θερμοκρασίες στο εσωτερικό της να χαρακτηρίζονται ok. 

Link to comment
Share on other sites

1080 vs 1080 Ti, τι θα διάλεγατε? Είμαι σε πολύ δίλημμα. Προς το παρόν τρέχω σε 1080p αλλά κάποια ώρα θα έρθει και η στιγμή για 4Κ, λογικά μέσα σε κάνα χρόνο. 

 

Αξίζει ή πεταμένα  λεφτά; 

Link to comment
Share on other sites

Για καινουρια, 1080Τι (αλλα σε καλη τιμη-οχι πανω απο 700€). Για μεταχειρισμενη, 1080.

 

Πριν 3 μερες πηρα μεταχειρισμενη 1080, καθως οι τιμες των, εχουν πεσει αρκετα. Τωρα με τις Vega θα πεσουν κ αλλο, θεωρω. Εστω κ λιγο, ως παλιο προιον.

Η  1080Τι ειναι καινουρια κ η τιμη της ειναι υψηλη, αν και το αξιζει σαν αποδοση.

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GFFermari said:

Για καινουρια, 1080Τι (αλλα σε καλη τιμη-οχι πανω απο 700€). Για μεταχειρισμενη, 1080.

 

Πριν 3 μερες πηρα μεταχειρισμενη 1080, καθως οι τιμες των, εχουν πεσει αρκετα. Τωρα με τις Vega θα πεσουν κ αλλο, θεωρω. Εστω κ λιγο, ως παλιο προιον.

Η  1080Τι ειναι καινουρια κ η τιμη της ειναι υψηλη, αν και το αξιζει σαν αποδοση.

Βρες μου εσυ καινουργια με 699ε και την παιρνω :p
εδω μεταχειρισμενες τις πουλανε 750-800Ε

Τις 1080  απο ~550

Πως λες οτι εχουν πεσει οι τιμες οταν πηραν ανοδο καμμια 80-100Ε λογω mining?
Παλια τις 1070 τις εβρισκες ~350 (used) και τωρα βλεπεις τιμες ~450.Ακομα και 500 βλεπεις.

Μεταχειρισμενη δε θα προτεινα ειδικα αυτη τη περιοδο γτ μπορει να τις εχει λιωσει στο mining.Εκτος αν ξερεις τον πωλητη και δε παιζει κατι τετοιο.
Αν μπορεις για 1080ti, εννοειται πας σε αυτη.Βλεπε αντιστοιχα μια 980ti πως κραταει :)

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

εφοσον μιλας για μελλοντικη αγορα 4Κ, ναι για μενα αξιζει να τα σκασεις.Θα ειναι πιο ανετη απο μια 1080..Απο την αλλη μπορεις να παρεις 1080 τωρα, να παρεις με το καλο την 4Κ οθονη σου και αν δεις οτι δε τραβαει πολυ, την πουλας και παιρνεις μια 2070 / 2080

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον gomar. Οι ti ξεφεύγουν (δικαιολογημένα ως ένα βαθμό).

1) Αν βρεις σε καλή τιμή, εννοείται πας σε αυτή και μόνο αυτή, καθώς λες ότι θ' αγοράσεις οθόνη 4k κάποια στιγμή. Για 1080p, μην το συζητάς καθόλου. Θα πετάξεις τα χρήματά σου. Αν πας σε 4κ σύντομα, τότε, ναι, πάρε μια ti. Είναι η μόνη που στέκεται σε αυτήν την ανάλυση.

2) Αλλιώς, και υπό την προϋπόθεση ότι θα πας σε χαμηλότερη ανάλυση (1440p/1440p ultrawide), και μια 1080 δεν θα ήταν άσχημη. Γύρω στο ~500 Ευρώ όμως. Τώρα δεν αξίζουν σε αυτές τις τιμές. Αν βρεις μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση, go for it.

3) Εναλλακτικά, θα μπορούσες να περιμένεις λίγες ημέρες ακόμα για τις παρουσιάσεις του vega, για να δεις αν αξίζει να πας εκεί. Το πολύ-πολύ, αν στέκονται καλά, μπορεί και να δούμε μια μικρή πτώση στις τιμές των 1070/1080/1080ti (αν και δεν νομίζω).

To ίδιο δίλημμα έχω και 'γω. 1440p ultrawide και 1080 ή 1080p ultrawide και 980ti; Υπόψιν, 980ti δεν βρίσκεις με τίποτα. Λες και έχει πέσει περονόσπορος.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη διορθωση, αν μου επιτρεπεται/ε

 

ΔΕΝ ειναι too much η Ti για 1080p....Υπαρχουμε κ μεις που θελουμε σταθερα 144+ καρε χωρις να θυσιαζουμε ποιοτητα

 

(κ οχι η 1080 δεν κραταει σε high settings πανω απο 144...δοκιμασμενο)

:)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Πόσα παιχνίδια έχουν τέτοιες απαιτήσεις; Μπορώ να σκεφτώ το wildlands, το deus ex, ίσως και κάποιο άλλο που μου διαφεύγει. Το είχα δει και σε video στο tube ότι, παρά το ότι φαίνεται απίστευτο, ναι, η ti είναι απαραίτητη ακόμα και στα 1080p. Αλλά νόμιζα ότι αφορούσε πολύ λίγα παιχνίδια και συνεπώς ήταν ασύμφορη ως επιλογή σε αυτήν την ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Shadowjump έγραψε:

1080 vs 1080 Ti, τι θα διάλεγατε? Είμαι σε πολύ δίλημμα. Προς το παρόν τρέχω σε 1080p αλλά κάποια ώρα θα έρθει και η στιγμή για 4Κ, λογικά μέσα σε κάνα χρόνο. 

 

Αξίζει ή πεταμένα  λεφτά; 

Στην περίπτωση που δεν αλλάζεις συχνά κάρτα πας σε 1080ti.

Όπως γράφτηκε παραπάνω περιμένεις (αν μπορείς) να βγει και η Vega, για να έχεις μια καλύτερη εικόνα σε επιδόσεις 

αλλά και την περίπτωση να πέσουν οι τιμές

 

Για τις τιμές 1080ti, έπαιζε τέλη Μαΐου γύρω στα 750€ η msi gaming x απ'τις καλές υλοποιήσεις, υπόλοιπες custom οι πιο φθηνές

που θυμάμαι msi armor και zotac γύρω στα 720-730€.

 

_____________________________________________________________

Σε προηγούμενο ποστ για τις θερμοκρασίες της msi 1080 είχα ξεχάσει να ενεργοποιήσω το custom προφίλ και δούλευαν στο 55% τα fan.

Spoiler
On 1/8/2017 at 11:09 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Μια χαρά θερμοκρασίες έχει.

Η αντίστοιχη msi χ+ που έχω:

 

Σε idle (καλοκαιριάτικα) είναι στους 33-34C και load δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω γύρω στους 62-64 (δεν είναι σίγουρο).

 

Σε custom profile που έχω "φτιάξει" νοιώθει κρυοπαγήματα :bleh: 26C στο 20% οι ανεμιστήρες,

και σε load πιάνει 59C με τους ανεμιστήρες στο 60%

  Reveal hidden contents

msi1080temp.thumb.jpg.1157beb4f305d7848c035131436b3066.jpg msi1080temp2.thumb.jpg.b990624ffc5ed8907fc24ff2d1336db0.jpg

 

 

Δεν αλλάζει κάτι στις θερμοκρασίες μόνο στο idle αντι για 26 έχω 27C :whistling:, στο deafault παραμένουν τα ίδια :bleh:

Spoiler

 

5982f36705830_beforegamingtemps2.thumb.jpg.417dea8dc1a7efd5ed3a910e6600348e.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GoMaR said:

Βρες μου εσυ καινουργια με 699ε και την παιρνω :p
εδω μεταχειρισμενες τις πουλανε 750-800Ε

Τις 1080  απο ~550

Πως λες οτι εχουν πεσει οι τιμες οταν πηραν ανοδο καμμια 80-100Ε λογω mining?
Παλια τις 1070 τις εβρισκες ~350 (used) και τωρα βλεπεις τιμες ~450.Ακομα και 500 βλεπεις.

Μεταχειρισμενη δε θα προτεινα ειδικα αυτη τη περιοδο γτ μπορει να τις εχει λιωσει στο mining.Εκτος αν ξερεις τον πωλητη και δε παιζει κατι τετοιο.
Αν μπορεις για 1080ti, εννοειται πας σε αυτη.Βλεπε αντιστοιχα μια 980ti πως κραταει :)

 

620-650 φευγουν οι μεταχειρισμενες στο ebay. (παντα μιλαω για FE ή με απλο blower fan)

Ναι, 700€ δεν υπαρχει καινουρια, λαθος το εγραψα. Απλα τοσο θεωρω πως ειναι η μεγιστη τιμη που αξιζει η κάρτα λόγω απόδοσης. Παραπανω δεν αξιζει, λογω των τιμων των 1080.

Οι 1080 πεσανε αρκετα. 490-500€ φευγουν οι Strix στο ebay. Προφανω οχι παντα, αλλα σε δημοπρασιες τις πετυχαινεις σχετικα ευκολα.

Εγω πηρα Asus 1080 Turbo (οτι πιο φθηνο υπαρχει δλδ) πολυ κατω των 500€.

 

Οσον αφορα το mining, δε νομιζω πως καποιος αγορασε 1070/1080 για να τις καψει στο mining. Λογω κοστους αγορας, καθως σαν αποδοση/καταναλωση ειναι πολυ καλες.

Κυριως οι 470/480 ειναι δουλεμενες για mining και οι οποιες φευγουν στα 250-300€ στο ebay, αυτη τη περιοδο. Ισως κ λιγο παραπανω καποιες υλοποιησεις.

 

Επι του θεματος, καθως και εγω ψηνομαι για μεταβαση απο 1080p σε 29'' και 2560Χ1080, η 1080Ti απλα σκοτωνει οτι κυκλοφορει. Η αποδοση της ειναι εξωπραγματικη ακομα και σε 4Κ. Το μονο θεμα ειναι η τιμη και το γεγονος οτι παντρευεσαι μια καρτα που ειναι το τελευταιο παιδι της γενιας Pascal, με οτι σημαινει αυτο ως προς τα χαρακτηριστηκα που φερει (DX12 κλπ) και ως προς το οτι ειναι πιθανο σε λιγους μηνες να δεις μια 2070 των 399$ να σου ριχνει 10% overall και 20% σε DX12.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.