Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

Για 1080p που εισαι, η 1080Ti ειναι λιγο overkill. Αλλα αν παιζεις συγχρονα παιχνιδια, οσο περναει ο καιρος θα τα βγαλει τα λεφτα της.

 

Η 1070Ti ειναι πολυ κοντα στην 1080. Με OC τρεχουν το ιδιο (σπανια θα βρεθει καποιος τιτλος που θα αξιοποιησει τη λιγη παραπανω ισχυ της 1080).

Το θεμα ειναι η τιμη. Οι 1080 ειχαν πεσει για ενα διαστημα, οταν την πηρα κ γω, αλλα τωρα ξαναπηραν τα πανω τους λογω μη ανταγωνισμου.

 

Γενικά η 1080 ειναι η πιο πασπαρτου καρτα που εχει βγει. Απειρες εκδοσεις, απειρες ψυκτρες, υδροψυκτες, mini, ultra mini, δε καιει ρευμα, κλοκαρεται, μπαινει σε κουτια σπιρτοκουτα, τρεχει με τροφοδοτικα σε μεγεθος δαχτυλου (κυριολεκτικα), δε χαλαει, δε βογκαει.

 

Η Vega κατα τη γνωμη μου θα πρεπε να κοστιζει λιγο λιγοτερο απο την 1080, λογω της χρονολογιας που βγηκε και των γνωστων συγκριτικων μειονεκτηματων σε σχεση με τη δευτερη.

Τα περι undervolting κλπ ισχυουν αλλα προσωπικα δε θελω να ασχοληθω σε τετοιο βαθος για να παρω καλα αποτελεσματα. Out of the box ειναι το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Για 1080p που εισαι, η 1080Ti ειναι λιγο overkill. Αλλα αν παιζεις συγχρονα παιχνιδια, οσο περναει ο καιρος θα τα βγαλει τα λεφτα της.

 

Η 1070Ti ειναι πολυ κοντα στην 1080. Με OC τρεχουν το ιδιο (σπανια θα βρεθει καποιος τιτλος που θα αξιοποιησει τη λιγη παραπανω ισχυ της 1080).

Το θεμα ειναι η τιμη. Οι 1080 ειχαν πεσει για ενα διαστημα, οταν την πηρα κ γω, αλλα τωρα ξαναπηραν τα πανω τους λογω μη ανταγωνισμου.

 

Γενικά η 1080 ειναι η πιο πασπαρτου καρτα που εχει βγει. Απειρες εκδοσεις, απειρες ψυκτρες, υδροψυκτες, mini, ultra mini, δε καιει ρευμα, κλοκαρεται, μπαινει σε κουτια σπιρτοκουτα, τρεχει με τροφοδοτικα σε μεγεθος δαχτυλου (κυριολεκτικα), δε χαλαει, δε βογκαει.

 

Η Vega κατα τη γνωμη μου θα πρεπε να κοστιζει λιγο λιγοτερο απο την 1080, λογω της χρονολογιας που βγηκε και των γνωστων συγκριτικων μειονεκτηματων σε σχεση με τη δευτερη.

Τα περι undervolting κλπ ισχυουν αλλα προσωπικα δε θελω να ασχοληθω σε τετοιο βαθος για να παρω καλα αποτελεσματα. Out of the box ειναι το θεμα.

Συμφωνώ σε όλα εκτός από την πρώτη πρότασή σου. Εξηγούμαι: αν δεν αλλάζεις οθόνη και κάρτα συχνά, τότε ναι, είναι overkill, αλλά θα σου κρατήσει πολύ καιρό. Αν και για 1080p, πας σε 144hz. Αλλιώς μιλάμε για επικών διαστάσεων overkill.

Αν όμως έχεις μια καλή οθόνη (2κ/ultrawide), θα σε κρατήσει καιρό, κρατώντας και τη μεταπωλητική της αξία, και όταν τη δώσεις, συμπληρώνεις τη διαφορά και πας στην επόμενη ti.

Link to comment
Share on other sites

Ο συναδελφος εχει την LG 23MP68VQ-P στην υπογραφη του, η οποια ειναι σχετικα καινουρια και εχει freesync. Οποτε με δεδομενο οτι δε θα αλλαξει οθονη συντομα και οτι θα παιζει οτι πιο βαρυ και κακογραμμενο κυκλοφορει, τοτε η 1080Ti εχει ενα σχετικο νοημα.

ΠΧ το Ghost Recon Wildlands δε τρεχει καλα στο δικο μου pc λογω ανωμαλιας της Ubisoft. Αν καποιος θελει να το τρεξει στις ιδιες ρυθμισεις, θα χρειαστει 1080Ti.

Τραγικο ναι, αλλα συμβαινει. 

 

Οπως και να χει, η ''απλη'' 1080 εχει πιο πολυ νοημα για 1080p gaming. Θεωρω πως θα αντεξει, εστω οριακα, την επομενη γενια μηχανων γραφικων (δλδ μια AnvilNext 3, Frostbite 4 κλπ)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ο συναδελφος εχει την LG 23MP68VQ-P στην υπογραφη του, η οποια ειναι σχετικα καινουρια και εχει freesync. Οποτε με δεδομενο οτι δε θα αλλαξει οθονη συντομα και οτι θα παιζει οτι πιο βαρυ και κακογραμμενο κυκλοφορει, τοτε η 1080Ti εχει ενα σχετικο νοημα.

ΠΧ το Ghost Recon Wildlands δε τρεχει καλα στο δικο μου pc λογω ανωμαλιας της Ubisoft. Αν καποιος θελει να το τρεξει στις ιδιες ρυθμισεις, θα χρειαστει 1080Ti.

Τραγικο ναι, αλλα συμβαινει. 

 

Οπως και να χει, η ''απλη'' 1080 εχει πιο πολυ νοημα για 1080p gaming. Θεωρω πως θα αντεξει, εστω οριακα, την επομενη γενια μηχανων γραφικων (δλδ μια AnvilNext 3, Frostbite 4 κλπ)

Θ' αλλάξει και οθόνη. Το έχει αναφέρει στο έτερο νήμα που ξεκίνησε.

Καλά, δεν μιλάμε για κακογραμμένα παιχνίδια (την πλειοψηφία δηλαδή;)). Το Wildlands το τρέχεις στο very high/high, αλλιώς θες sli ti.

Για τη 1080, συμφωνώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Αν και είχα καιρό που απήχα, επανήλθα δυναμικά με μεγάλο Upgrade. Asus GTX 1080 Ti Strix OC, Maximus X Formula μητρική με i7 8700K CPU στα 5 GHz και 64GB DDR4 Trident Z 3200MHz Low Latency με CL14 Timings. Παραθέτω ένα Run σε Firestrike. H κάρτα boostάρει στα 2 GHz ακριβώς και οι μνήμες τις έδωσα πολύ λίγο. Παίρνει κ άλλο αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος να το πιέσεις τόσο

 

 

Firestrike 8700K.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Lerios ώραίο setup, απλά κάπου μπλέχτηκα με το δικό μου, έχουμε την ίδια συχνότητα 5ghz απλά το δικό μου rig είναι με skylake-x  και 1963747.jpg

βγάζω το ίδιο σε cpu score σχεδόν, λίγο παραπάνω σε gpu score με την 1080Τι και αρκετά χαμηλότερο combined με αποτέλεσμα να έχω σχεδόν 100, πόντους χαμηλότερο σκορ στο firestrike......anyway τρομερό σκορ να το χαίρεσαι

Έγινε επεξεργασία από Looprollpcservice
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερωτηξις:

Μαλλον προς τον @Nemesis89 περισσοτερο που εχει παρομοια καρτα.

Χοντρικα τι μεσο ορο oc για στοκ ψυξη εχουν αυτες?

Γιατι χτες εβαλα power limit max και target temp max και εδωσα μονο 120 πυρηνα και 150 μνημες και στο bf1 μου κολλαγε στα μενου. Εφοσον μετα γυριζοντας τη στοκ επαιζε κανονικα υποθετω οτι δεν παει. Τοσο λιγο margin εχουν η απλα επεσα σε μπανανια? :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ερωτηξις:

Μαλλον προς τον @Nemesis89 περισσοτερο που εχει παρομοια καρτα.

Χοντρικα τι μεσο ορο oc για στοκ ψυξη εχουν αυτες?

Γιατι χτες εβαλα power limit max και target temp max και εδωσα μονο 120 πυρηνα και 150 μνημες και στο bf1 μου κολλαγε στα μενου. Εφοσον μετα γυριζοντας τη στοκ επαιζε κανονικα υποθετω οτι δεν παει. Τοσο λιγο margin εχουν η απλα επεσα σε μπανανια? :p

νομίζω πώς είναι ήδη πουσαρισμένη η κάρτα όσον αφορά τον πυρήνα, δες και review

(απ'όσο είδα δεν έχει μεγάλο περιθώριο), power limit και target temp άφησε τα για αρχή όπως είναι,

 

δοκίμασε +50 στον πυρήνα και +300 στις μνήμες και αυξάνεις κατά 100 τις μνήμες για

2 φορές ακόμα που είναι το όριο τους και δουλεύουν οι περισσότερες (αν δεν κάνω λάθος τα 12ghz) μετά πειραματίζεσαι αν θες παραπάνω.

Αφού βρεις το όριο στις μνήμες δοκιμάζεις μετά κατά +5 ή +10 να αυξάνεις τον πυρήνα.

 

Στην 1070ftw αν θυμάμαι καλά έβρισκα τοίχος από το +90 ή +100 στον πυρήνα, όμως οι μνήμες ανέβαιναν αρκετά,

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα στις 1070/1080 ειχα +150 πυρηνα. Εδω δυσκολα. Μαλλον ειναι κοντα στο οριο για αεροψυξη...

Απλα επειδη διαβαζα κατι review που λεγανε οτι την ετρεχαν 1900 αλλα προφανως ηταν binned αυτες...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ναι καλα στις 1070/1080 ειχα +150 πυρηνα.

σου αναφέρω συγκεκριμένα για την ftw που είναι pre-overclock ψηλά.

Ο tommy στην 1070 superclocked (ο χρονισμός του πυρήνα ξεκίναγε χαμηλότερα)  αν θυμάμαι καλά έδινε +150 στον πυρήνα, εγώ στην ftw μέχρι +90 με 100, 

https://www.thelab.gr/forums/topic/172925-gtx-1070-reviews-παρουσιάσεις-μελών-απορίες-και-προβλήματα/?do=findComment&comment=2533104

 

Το 1900 που αναφέρεις παραπάνω μήπως είναι το boost clock?

 

H 1080ti που έχεις 

  • 1569 MHz Base Clock
  • 1683 MHz Boost Clock

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

WTF... Αρα το boost clock που γραφει στα specs για τη δικη σου που λεει 1670 στα games δινει +300?

 

Κι ομως. Απλα δεν το ειχα ανοιξει το overlay του afterburner. Και εμενα στο bf1 μου δινει κοντα στα 2Κ στο παιχνιδι. Ελα ρε νομιζα οτι δινει τιποτα 100-150 mhz πανω απο το λεγομενο boost clock. Αρα απλα ειναι σχεδον τερμα κλοκαρισμενη η καρτα απο οτι καταλαβαινω. Ειχαν δικιο τα παιδια πανω. Εγω ειμαι απλα noob...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.