Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

Καλά, θα το διορθώσω.

πριν 6 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Με vsync off λειτουργεί στο φουλ η κάρτα, τι περίμενες; Εκτός και αν κάτι λες λάθος. Σαν τι να λέω λάθος; Έγραψα πώς έχω τα φίλτρα και ότι απενεργοποίησα το vsync.

Δεν παίζει ρόλο τι φίλτρα έβαλες, ελάχιστο ρόλο Δεν το ήξερα. Ευχαριστώ για το tip.

Ξεκόλλα και με το undervolting. FFS Διαφωνώ και το ξέρεις. Αν μπορώ να κερδίσω 5-6 βαθμούς και να μειώσω το αχρείαστο ρεύμα, γιατί να μην ασχοληθώ;

Επίσης η θερμότητα που αντλείται από το σύστημα, δεν είναι ίδια με το προηγούμενο, είναι σημαντικά περισσότερη (λόγω και του CPU σου). Λογικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Σαν τι να λέω λάθος; Έγραψα πώς έχω τα φίλτρα και ότι απενεργοποίησα το vsync.

Τότε καταλαβαίνεις ότι με το Vsync ON θα έπαιζες πολύ πιο χαμηλά. You know that. 

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Διαφωνώ και το ξέρεις. Αν μπορώ να κερδίσω 5-6 βαθμούς και να μειώσω το αχρείαστο ρεύμα, γιατί να μην ασχοληθώ;

Δεν θα αλλάξει κάτι στο λογαριασμό του ρεύματος :hehe: 

πριν 1 λεπτό, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Λογικό

Λογικές και οι αυξημένες θερμοκρασίες, εν μέρει. Απαντάς στην ίδια σου την απορία :p 

 Δοκίμασε και σε άλλα παιχνίδια. 

 

Επίσης δοκίμασε να αλλάξεις το Fan Curve, σου έδειξα πως να το κάνεις, sort of.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά θα ελαφρύνω την κάρτα.

Καλά, το fun curve το ξέρω. Ποιος νομίζεις ότι έχτισε αυτήν την υπέροχη καμπύλη λειτουργίας;

Spoiler

0-40@0%. 40-60@45%. 60-75@65%, 75 και άνω@80%. Μετά, καίγομαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιταω την αποδειξη αγορας πριν 1 χρονο(παρα 2 μερες) κ κλαιω με τις τιμες που βλεπω σημερα?

 

Απο τις καλυτερες αγορες που εκανα.

 

Πραγματικα μηδεν προβληματα.

 

Το μονο που θελει ειναι case με πολυ καλο airflow

 

Ο μονος λογος να μην ξαναπαρω MSI ειναι.....να μην βγαλει Ti ?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ωρέ παλικάρια, βγάζω το φτυάρι γιατί θέλω να σας κάνω μια χαζή ερώτηση.

Η κάρτα της υπογραφής τρέχει undervolted. Έχω αποθηκεύσει το profile και, όταν θέλω να παίξω, το φορτώνω μέσω του msi ab.

Όταν, όμως, είμαι στο  desktop και σερφάρω, δεν έχω λόγο να έχω την κάρτα στα 900mv. Default, δίνει 650mv.

Πώς, λοιπόν, θα επαναφέρω το stock profile της κάρτας μετά το εκάστοτε gaming session;

Το μόνο που βρίσκω είναι το reset to default button στο msi ab.

Link to comment
Share on other sites

Κραταει το profile κ οταν δεν παιζεις;

 

Οτι κ να της εχει κανει οταν εισαι σε desktop mode πρεπει να γυρναει στα default 2d clocks(εκτος κ αν τρεχεις με high performance power plan)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Κραταει το profile κ οταν δεν παιζεις;

 

Οτι κ να της εχει κανει οταν εισαι σε desktop mode πρεπει να γυρναει στα default 2d clocks(εκτος κ αν τρεχεις με high performance power plan)

Ναι, το κρατάει.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Οτι κ να της εχει κανει οταν εισαι σε desktop mode πρεπει να γυρναει στα default 2d clocks(εκτος κ αν τρεχεις με high performance power plan)

Νομίζω ότι τρέχω. Το θέμα είναι άλλο: πώς θα γυρίσει σε default τη στιγμή που έχω φορτώσει το gaming profile και δεν βρίσκω κουμπί να το απενεργοποιήσω; Αυτό, δηλαδή, γίνεται αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

Αν τρεχεις με high performance τοτε η καρτα δουλευει max ρολογια ειτε παιζεις ειτε οχι

 

Δες στα power options των Win ποιο plan εχεις ενεργοποιημενο

 

Εγω ειμαι με Balanced

 

Δες επισης στο control panel της nvidia το power managment mode(εγω το εχω default - optimal power)

Capture2.thumb.PNG.d61f6e6afc0648ad4cf201b981cf4146.PNG

 

Desktop mode - η καρτα ειναι σε αδρανεια(2D clocks)

Capture.thumb.PNG.03333fce3e18bad7f38bd28e579e6b83.PNG

 

Εδω τρεχει BF στο backround(3D clocks)

Capture1.thumb.PNG.7b6ab036b39c2d0e34b09418cf03e350.PNG

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Αν τρεχεις με high performance τοτε η καρτα δουλευει max ρολογια ειτε παιζεις ειτε οχι

 

Δες στα power options των Win ποιο plan εχεις ενεργοποιημενο

 

Εγω ειμαι με Balanced

 

Desktop mode(2D clocks)

Capture.thumb.PNG.03333fce3e18bad7f38bd28e579e6b83.PNG

 

Εδω τρεχει BF στο backround(3D clocks)

Capture1.thumb.PNG.7b6ab036b39c2d0e34b09418cf03e350.PNG

 

 

Άρα είμαι με balanced. Όταν μπαίνω στα windows, η κάρτα τρέχει μα default ρολόγια και φορτώνω το gaming profile.

Μετά δεν ξέρω πώς απενεργοποιείται αυτό. Υπόψιν, η κάρτα δεν έχει κανένα θέμα (από πλευράς απόδοσης, ψύξης, θερμοκρασιών κτλ).

Θα δω μήπως θέλει clean install το msi ab.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αφου το εχεις ηδη βρει! Τι ρωτας; reset default button!

Περίεργο να γίνεται έτσι. Πιο λογικό μου φαίνεται να μπορείς να απενεργοποιήσεις το gaming profile που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα profile που φτιαχνεις στο AB ειναι για 3d clocks κ οχι οταν η καρτα ειναι σε αδρανεια

 

Εκτος κ αν ειτε στα power options ειτε στο cp της nvidia εχεις ορισει max performance

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Αν καταλαβα σωστα(μπορει να κανω κ λαθος), δεν του ριχνει τα ρολογια σε 2D περιβαλλον(?)

Αυτό ρωτάω. Η επιστροφή σε default γίνεται αυτόματα ή όχι; Όταν τελειώνω το παιχνίδι και βγαίνω, έχω ακόμη φορτωμένο το gaming profile που έχω φτιάξει (άρα πώς θα ρίξει τα ρολόγια η κάρτα;). Πώς απενεργοποιείται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω: balanced power plan/optimal power.

Η κάρτα ξεκινά με Stock ρολόγια και volts. Φορτώνω το gaming profile, αλλά όταν τελειώνω, κρατά τα ρολόγια/volts και πρέπει να πατήσω το reset button στο msi ab, ώστε να γυρίσει στο default.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.