Jump to content



[NVIDIA GTX 1080/1080ti] Συζήτηση, απορίες & benchmarks


Recommended Posts

Η κάρτα αυτή καθ'αυτή είναι εξαιρετική από κάθε άποψη όμως (εκτός εμφάνισης που είναι υποκειμενικό). To software ωστόσο, μοιάζει απλά παρατημένο. Αργό, άχρωμο, άοσμο, δύσχρηστο, και τίγκα στα bugs. 

Ο Γιώργος ξέρει πόσο κατά της gigabyte είμαι, δεν αγόραζα με τίποτα. Απλά , I took his word for it (με είχε προειδοποιήσει για το software ωστόσο). 

Υπάρχει τρόπος να δουλέψει αλλιώς το ρημάδι το RGB της κάρτας; Το nvidia led visualizer δεν λειτουργεί με την κάρτα (με την EVGA λειτουργούσε).

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αφού του είπα να μη το βάλει, εκείνος εκεί. ..... επιμονή, ρε παιδάκι μου.

Τον θέλει τον χρωματισμό τον πρόστυχο..... 

Δεν μπορούσα να έχω μία κάρτα να αναβοσβήνει σε όλα τα χρώματα του RGB φάσματος ρε συ. Για να το αλλάξω, έπρεπε να το βάλω. Πλέον το έβγαλα από το να τρέχει στην εκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

To Aura Sync διάβασα κάπου ότι τεστάρεται ώστε να λειτουργεί με όλα, ωστόσο, δεν το δοκίμασα.

Στο μεταξύ δεν έχω καταλάβει αν έχει κρατήσει το game mode. Χτες, στο AC Odyssey έτρεχε στα 2038Mhz αν δεν απατώμαι. Στα 2012 με το OC mode. Σήμερα, στο Witcher 3 , έπαιζε στα 1962 - 1987. Ίσως να παίζει ρόλο ο τίτλος, αλλά δεν ξέρω, στα 2038 ήταν σταθερό στο AC Odyssey. 

Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο (πχ σβήσιμο engine + fusion) ώστε να δοκιμάσω manual oc.

* Α , τώρα που το θυμήθηκα, δεν λειτουργεί το Brightness :hehe: Το διάβασα κι αλλού για αυτό το "work of art" piece of software :rofl: 

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο δροσερος ειναι ο πασχαλης τοσο ανεβαζει ρολογια.

 

Το πιο πιθανο ειναι να στρεσαρεται περισσοτερο στο witcher, ανεβαζει 1-2 βαθμους παραπανω θερμοκρασια κ ριχνει τα ρολογια κατα 1 βαθμιδα

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I know that for paschalis :p 

Ίδιες θερμοκρασίες είχε either way. Χωρίς vsync εννοείται, μέχρι 68c ΜΑΧ (με vsync δεν θα το συζητούσα - έχει από 8 - 10 βαθμούς πιο κάτω παντού - λογικό αφού αράζει η κάρτα στο 70% usage ας πούμε - title depended). Κάτι παίζει με αυτό το σκουπίδι το Aorus Engine. Αν δεις τριγύρω, κάποιοι που το έτρεχαν και στο background, είχαν το ίδιο θέμα. +10% CPU Usage για ένα rgb control...Γελάνε και τα τσιμέντα. 

Αν βρω κάτι εναλλακτικό θα πάρουν πόδι και τα 2 ASAP. 

Link to comment
Share on other sites

Μην το αφηνεις να τρεχει στο background. Αυτο κανω εγω με το cam της nzxt. Αν δεν σβηνεις εντελως τον υπολογιστη λογικα δεν θα εχεις θεμα, θα κραταει τις ρυθμισεις κ μετα απο restart

Link to comment
Share on other sites

Τις κρατάει από ότι φαίνεται. Δεν το τρέχω από πίσω, ότι σχετίζεται με αυτό είναι κλειστό. Αν θέλω - για οποιονδήποτε λόγο - να αλλάξω χρώματα κλπ (βασικά τίποτα άλλο δεν μπορώ να αλλάξω με το γελοίο αυτό software), πρέπει να το ανοίξω. Κάπου εκεί κολλάει το led του πληκτρολογίου σε full brightness :p 

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι. Ζάχο, για το software λέμε, η κάρτα είναι μία χαρά και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Άλλη μία gigabyte (gtx 660) που είχα, ήταν επίσης μία χαρά. Είχα προβλήματα με παλιότερη (amd 4850) και μία παλιότερη μητρική (ep43-ds3)

Link to comment
Share on other sites

2 μητρικές Giga έχω αγοράσει. Ποτέ ξανά οτιδήποτε από την φόλα εταιρία. Καλύτερα να τα κάψω τα λεφτά και να χορεύω καρσιλαμά γύρω από τη φωτιά.

Επίσης λες για το software. Συμφωνώ. Δεν θα έπρεπε να λέμε για την κάρτα. Μόνο που όταν πουλάς κάρτα με RGB και το software είναι for the festivals, τότε αυτό έχει αντίκτυπο και στο κύριο προϊόν που είναι η κάρτα (η οποία δεν είναι και φθηνή).

Είναι καθαρά θέμα αγοραστικής νοοτροπίας αυτό.

Μου πουλάς ένα προϊόν το οποίο υπόσχεται πως κάνει 5 πράγματα. Κάνει τα 4 πολύ καλά και το ένα μου βγάζει το λάδι. Ε, μαμήσου, λεφτά από μένα δεν θα ξαναπάρεις.

Τόσο απλά.

Το γεγονός επίσης πως δεν έχουν φτιάξει βασικά bugs στο software σημαίνει αυτομάτως πως έχουν χεσμένους και τους πελάτες τους.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πήρα την κάρτα για τα λαμπιόνια ωστόσο. Εφόσον μπορώ (έστω κι έτσι) να ρυθμίσω το χρώμα που επιθυμώ, είμαι οκ (ένα ελαφρύ και σέξι κοκκινάκι :hehe: )

 

Αφού κάνει καλά αυτό για το οποίο την πήρα (τις επιδόσεις της δηλαδή), είμαι more than ok, αλλά επισημαίνω πως το software είναι for the festivals. Ναι, είναι part of the whole system, αλλά δεν θα την πετάξω για αυτό. Την πήρα σε καλή τιμή από τον συμφορουμίτη :)

 

Είναι κοντά πάντως ορισμένα προγράμματα στο να δουλεύουν με όλα τα rgb related staff μέσα στo PC , κάτι είναι και αυτό (διάβασα ότι προσπαθούν για το icue της Corsair που είναι εξαιρετικό καθώς και για το Aura Sync -δεν ξέρω πόσο καλό είναι - σίγουρα καλύτερο από το Aorus Engine). 

 

Btw, έχω πάρει και από άλλες εταιρείες πράγματα που ήταν για τα πανηγύρια αλλά αυτό δεν τις κάνει όλες κακές εταιρείες. Πχ είχα θέμα και με Asus Mobo αργότερα. 

Είχα καλή αντιμετώπιση όταν είχα πρόβλημα με την ep43-ds3 που είναι και αρχαία πάντως (είχε χαλασμένη ram slot - μου την αντικατέστησαν χωρίς πολλά πολλά - απλά εγώ νόμιζα ότι φταίγανε οι μνήμες που μου έκαιγε κάθε τόσο και ταλαιπωρήθηκα τζάμπα? ). Με την 4850 δεν ασχολήθηκα γιατί μόλις είχα αλλάξει κάρτα και ήταν μόλις εκτός εγγύησης (χάλασε το σύστημα ψύξης της, ήταν fanless )

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

2 μητρικές Giga έχω αγοράσει. Ποτέ ξανά οτιδήποτε από την φόλα εταιρία. Καλύτερα να τα κάψω τα λεφτά και να χορεύω καρσιλαμά γύρω από τη φωτιά.

Επίσης λες για το software. Συμφωνώ. Δεν θα έπρεπε να λέμε για την κάρτα. Μόνο που όταν πουλάς κάρτα με RGB και το software είναι for the festivals, τότε αυτό έχει αντίκτυπο και στο κύριο προϊόν που είναι η κάρτα (η οποία δεν είναι και φθηνή).

Είναι καθαρά θέμα αγοραστικής νοοτροπίας αυτό.

Μου πουλάς ένα προϊόν το οποίο υπόσχεται πως κάνει 5 πράγματα. Κάνει τα 4 πολύ καλά και το ένα μου βγάζει το λάδι. Ε, μαμήσου, λεφτά από μένα δεν θα ξαναπάρεις.

Τόσο απλά.

Το γεγονός επίσης πως δεν έχουν φτιάξει βασικά bugs στο software σημαίνει αυτομάτως πως έχουν χεσμένους και τους πελάτες τους.

Η φάση είναι τελείως random με τα ηλεκτρονικά πέρα από κάποιες εξαιρέσεις.

 

Το ίδιο πράγμα που λες για την Gigabyte λέω εγώ για την Asus. Η μητρική που έχω τώρα είναι ότι χειρότερο έχει περάσει από τα χέρια μου, όλο ηλίθια προβληματάκια είναι απλά για να σε βάζει στον κόπο να ψάχνεις με τις ώρες τι μπορεί να φταίει. Αντίθετα, με τις Gigabyte έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος (προς το παρόν τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Καλά για Gigabyte και MSI με τα κωλοfans της Power Logic... μην με κάνετε να πω τίποτα γιατί καταντάει αστείο αυτό με τα φανάκια της πλάκας σε κάρτες 450++ ευρώ.


Όσο για τις γκάφες τους... ειδικά την βαρβάτη στις Aorus & G1 Gaming που έβρισκαν στις πρώτες παρτίδες τα fans στο σασί/πλαστικό καπάκι ήταν μάλλον ότι πιο fail έχει γίνει τα τελευταία χρόνια σε hardware parts.

Link to comment
Share on other sites

Άρα καταλήγουμε στο ότι είναι θέμα τύχης και ο καθένας μας έχει διαφορετικές εμπειρίες. Προσωπικά, μια μητρική (και την κάρτα που έδωσα στον Χρυσόστομο) είχα από Gigabyte και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

Άλλος μπορεί να είχε τη χειρότερη δυνατή εμπειρία χρήσης με Gigabyte προϊόντα. 

Μόνο asus δεν είχα μέχρι τώρα. Δεν έτυχε, αλλά θέλω στο μέλλον να δοκιμάσω τι ψάρια πιάνει κι αυτή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Καλά για Gigabyte και MSI με τα κωλοfans της Power Logic... μην με κάνετε να πω τίποτα γιατί καταντάει αστείο αυτό με τα φανάκια της πλάκας σε κάρτες 450++ ευρώ.

 

Για πες :p 

Εγώ βλέπω φανάκια που δεν τα ακούω στο ~60% και ψύχουν ικανοποιητικά την κάρτα χωρίς να δημιουργείται το παραμικρό και κάτι που φοβόμουν στις gb δεν υπάρχει στο παραμικρό. Coil Whine δηλαδή..

Τώρα εσύ αν θες να βλέπεις φαντάσματα, δικαίωμά σου.

Μην με κάνετε να πω για τα 4 χρόνια εγγύηση που έχει η κάρτα (υπολειπόμενα 3 χρόνια και 2 μήνες σε μένα)

 

πριν 6 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Όσο για τις γκάφες τους... ειδικά την βαρβάτη στις Aorus & G1 Gaming που έβρισκαν στις πρώτες παρτίδες τα fans στο σασί/πλαστικό καπάκι ήταν μάλλον ότι πιο fail έχει γίνει τα τελευταία χρόνια σε hardware parts.

Ναι, ενώ στις EVGA που έπαιρναν φωτιά, καμία γκάφα. 

Βασίλη, άσε τις προσωπικές εμπειρίες(αν είχες τέτοιες και δεν διαβάζεις απλά δεξιά και αριστερά και μάλιστα επιλεκτικά). Είναι λογικό ο καθένας να την έχει πατήσει με κάποια εταιρεία. Ο @UltraB ας πούμε με asus και με xiaomi στα κινητά.

 

Σταματήστε το αυτό με τις εκάστοτε εταιρείες. Και εγώ δεν παίρνω gigabyte μητρική γιατί έχω πάρει και είχα πρόβλημα, η ASRock μου έχει βγει ότι καλύτερο ας πούμε(though καλό support από την Gigabyte), αλλά άλλος μπορεί να ακούει ASRock και να βγάζει σπυριά. 

 

 

 

Το λήγουμε εδώ με το ποιος πιστεύει τι και για ποια εταιρεία. Βγήκαμε κάμποσο offtopic already. 

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει κ τα "μαργαριτιαρια" της asus κατα καιρους...στις πρωτες vega 64 πχ ειχε βαλει το συστημα ψυξης απο pascal με αποτελεσμα να μην ακουμπαει καθολου επανω στο pcb και να ψαχνουν ολοι γιατι ψηνονται τα vrm's :hehe:

 

Το θεμα ειναι ποιος δινει το πακετο ολοκληρωμενο...για μενα MSI και Sapphire(για AMD) μεχρι να σβησει ο ηλιος

 

@tommybertsen καλοριζικη και απροβληματιστη να ειναι :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η EVGA στην 1070 είχε ξεχάσει να βάλει thermal pads και τα έδωσε μετά από 1 χρόνο :p Ωστόσο ήταν αχρείαστα, σε μένα και στον επόμενο, πλέον κάτοχο. Του τα έδωσα όμως, καλού κακού. 

Για μένα η παραφωνία της κάρτας είναι το Software. Αν το φτιάξουν ποτέ, θα είναι ολοκληρωμένη. Και τρέφω ελπίδες γιατί βλέπω ανά 1-2 μήνες, όλο και κάποιο update γίνεται. 

Σε ευχαριστώ πολύ @Lazy Dog

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Η EVGA στην 1070 είχε ξεχάσει να βάλει thermal pads και τα έδωσε μετά από 1 χρόνο :p Ωστόσο ήταν αχρείαστα, σε μένα και στον επόμενο, πλέον κάτοχο. Του τα έδωσα όμως, καλού κακού. 

Για μένα η παραφωνία της κάρτας είναι το Software. Αν το φτιάξουν ποτέ, θα είναι ολοκληρωμένη. Και τρέφω ελπίδες γιατί βλέπω ανά 1-2 μήνες, όλο και κάποιο update γίνεται. 

Σε ευχαριστώ πολύ @Lazy Dog

Χριστοδουλε, θύμησε μου ποια κάρτα πήρες τώρα? Εμεινα πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.