Jump to content



Nvidia + Windows 10 Drivers Issue


Recommended Posts

Παιδια λαμβανω το παρακατω μηνυμα (εβγαλα την 770 , εβαλα την 1070 και εκανα μετα uninstall με DDU - βλακεια εκανα; )

 

Capture.JPG

 

Ειμαι κενος απο Drivers , δεν εχω κατι να κανω uninstall. Δοκιμαζοντας παλαιοτερους μου λεει οτι δε βρηκε compatible graphics hardware. 

Υπαρχει καποια λυση; Να βγαλω και να βαλω ξανα την 770 και να δοκιμασω εγκατασταση και μετα να δοκιμασω clean install αν μου τρεξει εν τελει ο installer ?

Ή δε γλιτωνω το φορματ; 

Θα μας τρελανει λεμε... Φρεσκο φορμαρισμα , μολις εγινε (εχτες) , και δε μου βαζει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ το driver (χτες στην 770 δεν εβαλα κανονικο,  αφησα αυτο των windows - θα κανω μια δοκιμη επαναφορας του driver που βαζουν τα windows μηπως γινει update - για αρχη)  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ μαν!!

Εγκατεστημένοι είναι οι drivers του chipset, το ψάχνω παντού αλλά όλοι λενε πως πρέπει να κάνω uninstall κλπ. (δεν έχω τι να κάνω uninstall ). Έκανα restore ,εμφανίστηκαν οι παλαιοί drivers και πάλι τα ίδια μου λέει το installer. Τώρα εμφανίστηκε η 770 σα κρυφή στο device manager αλλά μου έχει μόνο αυτό πλέον :

Capture1.JPG

 

Any Ideas? Επισης το ινσταλλερ βγαζει αυτο: 

 

Capture2.JPG

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Απεγκατεστησε το Microsoft Visual C++ 2013 Redistributable(χ86&64), restart και κανε custom install(perform clean install)...profit :)

 

edit: θα εγκατασταθει ξανα η visual μαζι με τον driver

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσε το να κάνει updates και να κατεβάσει μόνο του τους drivers για την κάρτα, και να τους εγκαταστήσει. 

Όταν τους βάλει, κάνε του reboot και πέρνα τους καινούργιους με clean install.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να δω αν γίνεται κάτι από αυτά παίδες και θα επανέλθω !! Έκανα ένα system restore από την απελπισία μου , μάλλον θα το κάνω undo και θα τσεκάρω τα παραπάνω

Το αστείο είναι ότι δεν κάνει μόνο του τους drivers, λέει ότι δεν υπάρχει ένα αρχείο (φταίει το ddu σε αυτό ). Φταίω κι εγώ που δεν έκανα ddu ΜΕ την 770 πάνω και το έκανα μετά ...

Αν δε λειτουργήσει τπτ από τα παραπανω, το φορματακι ετοιμάζεται

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ  , η βλακεια ειναι οτι εγω φταιω πιθανοτατα, επρεπε το Ddu να το σκεφτω νωριτερα , οχι αφου εβαλα την νεα καρτα. Τα εκανε ανω-κατω ... Και μολις ειχα στησει το πισι ρε φιλε... Αντε παλι απ'την αρχη. Ακομη και τα downloaded files μου αφαιρεσε το system restore :hehe: 

 

Και ενα ανεκδοτακι. Πιο γρηγορα εγινε το φορματ, παρα το restore :rofl::sarcastic:

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Εγω εχω κρατησει ενα αρχικο backup που ειχα κανει με το True Image. Το εκανα αμεσως μετα απο fresh install

 

Σε 4-5 λεπτα εχει κανει restore και μετα περναω ολα τα 3rd party ;)

Θα βαλω και εγω το acronis ΑΦΟΥ κανω ολα τα πραγματα απο την αρχη, για να μη την ξαναπαθω... ΕΛΠΙΖΩ να δουλεψει το θεμα με τους drivers. Αν δε μπαινουν παλι θα το αυτοκτονησω κανονικοτατα :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

ειδα πολλες περιπτωσεις, δε βρηκα σα τη δικη μου (να μην εχω καθολου drivers και να μη μπορω να κανω τιποτα... Για 1 λεπτο δε προλαβα να δω αυτο με το vcredist2013 που ειπες... Τεσπα...

Παλι το ιδιο μου βγαζουν οι drivers .. Το πεταω απο το μπαλκονι; Δεν εχω κανει ΤΙΠΟΤΑ εγκατασταση. Μονο drivers για chipset

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Έκανες κιόλας format?

 

Μη κάνεις τίποτα με το ddu πάλι, δε χρειάζεται. Λογικά αυτό στην έκανε τη δουλειά πριν.

 

To "nvidia installer failed" στο λέει μάλλον επειδή έχει τους drivers από το windows update σε εκκρεμότητα.

Keep calm, άστο να περάσει τους δικούς του μαζί με τις υπόλοιπες ενημερώσεις, reboot, και μετά πέρνα τους τελευταίους με clean install.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δε καταλαβαινω πως τους εχει σε εκκρεμοτητα...Μετα το activation κατευθειαν εκλεισα το ιντερνετ, δε προλαβε να κανει και τιποτα... Μου βγαζει στους 2 τελευταιους οτι δεν υποστηριζεται η εκδοση windows (ΛΟΛ δλδ) , και στους παλιοτερους οτι the graphics driver cound not find compatible graphics hardware...

Θα δοκιμασω να κανω τα update , να βαλει μονο του drivers , και να δω ΑΝ καταφερω να κανω update.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μία από τις μ@****ς των 10. Φίλος το αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα με 970 και fresh install των 10, και έτσι του έπαιξε.

Πιστεύω οτί θα δουλέψει και για σένα. Δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ , ανοιξα το ιντερνετ και κατεβαζει τα update. ΚΑποια στιγμη μετα απο 2-3 φορες θα βαλει και nvidia. Θα δω τι θα κανω, μου σπαει τα νευρα, φορεσα καινουρια καρτα και δε μπορω να κανω τιποτα :rant85:

Link to comment
Share on other sites

Μα, δε μπαινει καν σε αυτο το σημειο, και οταν πριν περνουσε, δε μου εδινε επιλογη για custom και να κανω clean install. Fail κατευθειαν.

Εκτος και αν εννοεις να βαλω το προγραμματακι... Επισης πριν εκλεισα και av και ολα. Καμμια τυχη.

Ειμαι σε μολις εγκατεστημενα windows, δεν εχουν drivers, περιμενω να γινει το windows update.

Το μονο driver ειναι το chipset που , ειναι αυτο που βαζω πρωτο , παντα. Μετα βαζω ηχους κλπ , αλλα τωρα προεχει να λυθει το θεμα αυτο που προεκυψε!

 

Αυτο παντως που λες @virus777 , δε το κοβω να γινεται. Ο λογος απλος. Στους παλιοτερους drivers, υπαρχει το προβλημα οτι βγαζει πως "δεν αναγνωριζεται η καρτα" , και τo windows update βαζει τους 353.κατι.

Δε ξερω πως θα γινει... Θα το προσπαθησω...

ΤΑ ΝΕΥΡΑ μου

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Όχι μην βάλεις κάποια απ'αυτές τις μα....ες ddu, ή άλλο!

Αυτό που σου είπαν παραπάνω

Παράθεση

After you upgrade the system to Windows 10, Windows Update will attempt to download and install GPU drivers in the background. This can sometimes take up to 5-10 minutes. If you attempt to install NVIDIA driver during this time, you would probably meet the installation failed issue. So after upgrading system, let Windows sit for at least 15 minutes to ensure the background download and installation is complete.

άσε να κάνει τα updates και να αφαιρέσεις το Microsoft Visual C++ 2013

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.