Jump to content



Τα παγάκια ...το κουβαδάκι ...και το ...Πρεσκοτάκι!


doctor

Recommended Posts

Αποφάσισα να φτιάξω αυτό το "θέμα" θέλοντας να δείξω ότι ένα σύστημα που χρησιμοποιεί σαν μέσο ψύξης το νερό (παγωμένο νερό!)......μπορεί να φτάσει σε επιδόσεις συστήματα με extreme ψύξη!

Ίσως το πιο extreme σε αυτήν την περίπτωση είναι η ηλεκτρική αντλία που χρησιμοποιήθηκε μια ROVER POMPE με παροχή 45 lt/min και ισχύ 0,6 ίππους.

:) kazamias.... thanks! :D

post-1787-1416071776,5831_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

ο επεξεργαστής είναι ένας Prescott 3,2Ghz SL7E5 D0 και οι μνήμες 2χ256 Corsair XMS3200 με τσιπάκια ΒΗ5....και η κoρυφαία επίδοση :) έγινε στα 281,4 mhz fsb με μνήμες στα 5/4 με 3,2 Volt και ο επεξεργαστής @4502 mhz με 1,72 Volt (Vcore mod):D

το λειτουργικό Win xp pro sp2 σε diagnostic start up και real time και...........;) ;) ;)

Κατά την διάρκεια του bench η θερμοκρασία στο cpu δεν πήγε πάνω από 17 C ενώ σε idle με 1,72 Volt ήταν 9 C και το νερό στο κουβαδάκι 3 ! C:)

post-1787-1416071776,6825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλή δουλειά doctor αλλά αυτή η λύση είναι μόνο για 5-10 λεπτά δλδ μόνο για bench , μετά θα λίώσουν τα παγάκια κ τέλος..πιστέυω οι περισσότεροι κάτοχοι WC θα έχουν δοκιμάσει να πετάξουν κανα 2 παγάκια μες το tank τους..εγώ το έχω δοκιμάσει κ έχει αποτέλεσμα αλλά για΄λίγο χρόνο κ με ρίσκο υγροποίησης..η αντλία σου btw μ@μ@ει :-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Pc-Corner [Σήμερα, στις 11:52]

καλή δουλειά doctor αλλά αυτή η λύση είναι μόνο για 5-10 λεπτά δλδ μόνο για bench , μετά θα λίώσουν τα παγάκια κ τέλος..πιστέυω οι περισσότεροι κάτοχοι WC θα έχουν δοκιμάσει να πετάξουν κανα 2 παγάκια μες το tank τους..εγώ το έχω δοκιμάσει κ έχει αποτέλεσμα αλλά για΄λίγο χρόνο κ με ρίσκο υγροποίησης..η αντλία σου btw μ@μ@ει :-)

με 6 σακούλες παγάκια προς 1,2 ευρώ η μία (από κάβα όχι βενζινάδικο γιατι εκεί τα πουλάνε 3 ευρώ την μία!) .....παίζεις άνετα πάνω απο μία ώρα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Doc.. :T:

μιας και εχεις τα μεσα

δε δανειζεσαι απο κανα νοσοκομειο καμια φιαλη υγρο αζωτο?

Αν θες σε στελνω στο συγγρο και παιρνεις οτι/οσα θελεις...

λολ... μπραβο ωρε και για το project και για την συνεχη προσπαθεια σου

Link to comment
Share on other sites

λολ,ωραιος!το εχω κανει και εγω αυτο μιας και για καμποσο καιρο είχα κατσαρολα για τανκ :p

για καλυτερα αποτελεσματα χρησιμοποιησε μπουκαλια νερου 1,5l τα οποια να εχεις αφησει στην καταψυξη για κανα διημερο.το τελευταιο πειραμα που ειχα κανει με αφησε με ενα screenshot του XP στα 3γιγα αλλα μετα απο αυτο δεν αναβε το pc επειδη βραχυκυκλωσε.ευτυχως μετα απο 2 μερες αναστηθηκε ο λαζαρος.προσοχη.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά:rolleyes:

σίγουρα τα pc δεν είναι μόνο για bench!;

.....έλα όμως που το ..... να προσπαθείς να βρείς τα όρια σου....-γενικότερα-... είναι πολύ δελεαστικό! και προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις :jump: :jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από doctor

......μπορεί να φτάσει σε επιδόσεις συστήματα με extreme ψύξη!

αρχηγέ μπράβο που την ψάχνεις τόσο, τα έχουμε ξαναπεί αυτά...

σκέψου όμως και το εξής, φτάνεις άτομα με εξτριμ ψύξη αλλά χειρότερη cpu... προφανώς αν είχες κι εσύ phase θα πέταγε το πρεσκοτάκι που προφανώς είναι αστέρι... δε νομίζω να σε χάλαγαν 100-150μηζ ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι. Στην συγκινηση και στην περιεργια για το καλυτερο και την ευρεση των οριων υπο διαφορετικες συνθηκες εγκειται η ολη διαδικασια.

Μπραβο Γιατρε, "δροσερες" και επικοδομητικες οι προσπαθειες σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.