Jump to content



Οθόνη για επεξεργασία φωτογραφίας


Recommended Posts

Θέλω μια οθόνη για να δουλεύω Photoshop,είναι για δουλειά και η χρήση της είναι  αποκλειστικά αυτή(αντε καλα,και καμια σειρούλα αν δεν εχει δουλειά),καθόλου gaming.

Δεν χρειάζεται να είναι μεγάλη,21-24" , και αν ειναι δυνατόν κάτω απο 200€.

 

 

Έγινε επεξεργασία από PolomanGR
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μην παρεις την U2412h, ειναι ξεπερασμένη πλέον. Οι καινουριες LG διαφημίζονται ως ικανές να καλύψουν όλο το sRGB και έχουν καλα color presets. H φθηνότερη τέτοια ειναι η LG 23MP68VQ.

Link to comment
Share on other sites

Καλή οθόνη θα είναι με καλύτερη βάση από την LG. Θα έχει και περισσότερο glow όμως εφόσον είναι pls. Στο κόστος της νομίζω αγοράζεις την καλύτερη αλλά με χειρότερη βάση Asus mx259h και την υψηλότερης ανάλυσης dell p2416d. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2016 at 3:33 PM, PolomanGR said:

Τελικα λεω να ανεβασω το μπατζετ στα 250,και να παω για την καινουργια dell,την u2417h.

 

Πολυ καλη επιλογη...αλλα...το 16:10 κατ'εμε ειναι καλυτερο για τετοια χρηση

On 4/8/2016 at 10:34 AM, XMorsX said:

Καλησπέρα. Μην παρεις την U2412h, ειναι ξεπερασμένη πλέον.

οθονη ειναι οχι καρτα γραφικων ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια

Ενδιαφερομαι και εγω για οθονη για επεξεργασια φωτογραφιας. Το budget ας  ειναι και παραπανω αν χρειαστει. Τι προτεινετε, τι χαρακρτηριστηκα πρεπει να έχει

μια τετοια οθονη  που πρεπει να προσεξω, πχ τι πανελ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nkoumo έγραψε:

Γεια

Ενδιαφερομαι και εγω για οθονη για επεξεργασια φωτογραφιας. Το budget ας  ειναι και παραπανω αν χρειαστει. Τι προτεινετε, τι χαρακρτηριστηκα πρεπει να έχει

μια τετοια οθονη  που πρεπει να προσεξω, πχ τι πανελ?

Καλησπερα. Συγχρονη IPS πρεπει να ειναι βασικα για να κανει για τη δουλεια σου. Εκτιμω οτι δε θελεις οθονη με wide gamut, ετσι? Πες μας περιπου budget γιατι αλλιως μπορω να παρω την πρωτοβουλια και να σου προτεινω πολυ ακριβη οθονη, οπως η BenQ BL3201PT.

 

http://www.skroutz.gr/s/6319937/BenQ-BL3201PT.html?keyphrase=BL3201PT

 

Η παραπανω ειναι κορυφαια οθονη, αλλα σιγουρα δεν ειναι απαραιτητο να αγορασεις τοσο ακριβη οθονη. Αναμεσα στην LG 23MP68VQ και την παραπανω BenQ υπαρχουν αρκετες επιλογες.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Οθόνες που καλύπτουν το AdobeRGB και προσφέρουν μεγαλύτερη χρωματική παλέτα, χρησιμοποιούνται με color-managed προγράμματα .

 

Αν δε ξέρεις τι είναι μάλλον δε το χρειάζεσαι, όλα τα μέσα σήμερα χρησιμοποιούν το sRGB. 

 

Δες την dell U2515H. Αν δίνεις περισσότερα χρήματα για 27", δες την Asus pb278qr στα 450 ευρω. Το μείον της είναι ότι δεν καλυμπραρεται οπότε αν έχεις colorimeter μην την πάρεις. Έχει καλά color presets όμως οπότε αν δεν χρησιμοποιήσεις colorimeter δεν θα έχεις πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Σε μια σελιδα αναζητησης ειδα oτi  υπαρχει ενα φιλτρο για

Backlight-Typ: White-LED GB-r-LED RGB-LED (1) CCFL OLED

 

Καταλαβαινει κανεις περι τινος προκειτε? Ποιο να εχει αραγε την καλυτερη αποδοση εικονας?  Οι ποιο πολλες ειναι παντος White-Led .

Σας δινω και το λινκ (ειναι γερμανικο). Εχω βελει φιλτρο 24-25'' που με ενδιαφερει.

 

Επισης  εχει και επιλογη γθα τα πανελ αλλα να υποθεσω οτι για φωτο ιδανικη θα ειναι η IPS και οχι οι αλλες που εχει TN,VA...

http://geizhals.de/?cat=monlcd19wide&xf=106_1~1455_25~3855_1200~5850_1~99_24#xf_top

   
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος nkoumo έγραψε:

Σε μια σελιδα αναζητησης ειδα oτi  υπαρχει ενα φιλτρο για

Backlight-Typ: White-LED GB-r-LED RGB-LED (1) CCFL OLED

 

Καταλαβαινει κανεις περι τινος προκειτε? Ποιο να εχει αραγε την καλυτερη αποδοση εικονας?  Οι ποιο πολλες ειναι παντος White-Led .

Σας δινω και το λινκ (ειναι γερμανικο). Εχω βελει φιλτρο 24-25'' που με ενδιαφερει.

 

Επισης  εχει και επιλογη γθα τα πανελ αλλα να υποθεσω οτι για φωτο ιδανικη θα ειναι η IPS και οχι οι αλλες που εχει TN,VA...

LCD-Monitore mit Diagonale ab 24", Diagonale bis 25", Auflösung (vertikal): ab 1200 Pixel, Panel: IPS, Backlight-Typ: White-LED Preisvergleich | Geizhals Deutschland

   

Ειναι διαφορετικοι τυποι οπισθιου φωτισμου. Εσενα το white led σε ενδιαφερει. Μελλοντικα θα εχουμε OLED οθονες.

 

Ναι τα IPS ειναι τα καλυτερα για φωτο και γενικοτερα θα ελεγα, καποιοι ομως προτιμουν VA για θεαση ταινιων η για καθημερινη χρηση κυριως. Οι TN ειναι ανικειμενικα χειροτερες αλλα καποιες φορες ειναι συμβιβασμος για να παρεις προιον εντος budget, πχ φθηνη 144hz οθονη.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Μια και ενδιαφερομαι για Dell εοδα στην σελιδα τους οτι υπαρχουν πανελ IPS και ΑΗ-ΙPS

dell.JPG

 

Συγκεκριμενα ειμαι αναμεσα στα U2415 IPS und U2413 AH-IPS

 

Ποια η διαφορα μεταξυ IPS και ΑΗ-ΙPS, ποιο ειναι ποιο προσφατο ? Ποιο θα προτεινατε για καλυτερη εικονα?

Το U2413 AH-IPS ειναι καμια 100ε.ακριβοτερο

 

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι σύγχρονες IPS ειναι ah IPS. Αν όμως κοιτάς πολύ παλιές οθόνες όπως η u2413 τότε μπορεί να πέσεις σε παλιότερου τύπου IPS. 

 

Με πια λογική ξεχώριζες την u2413? Είναι παλιά και ξεπερασμένη οθόνη. 

 

Η u2415 είναι καλή, αλλά δεν αποτελεί πρώτη μου επιλογη. Οι p2416d και u2515h κοστίζουν περίπου το ίδιο και προσφέρουν μεγαλύτερο real estate. Επίσης το 16:10 δεν υποστηρίζεται πλέον από τη βιομηχανία. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όλες οι σύγχρονες IPS ειναι ah IPS. Αν όμως κοιτάς πολύ παλιές οθόνες όπως η u2413 τότε μπορεί να πέσεις σε παλιότερου τύπου IPS. 
 
Με πια λογική ξεχώριζες την u2413? Είναι παλιά και ξεπερασμένη οθόνη. 
 
Η u2415 είναι καλή, αλλά δεν αποτελεί πρώτη μου επιλογη. Οι p2416d και u2515h κοστίζουν περίπου το ίδιο και προσφέρουν μεγαλύτερο real estate. Επίσης το 16:10 δεν υποστηρίζεται πλέον από τη βιομηχανία. 

P2416d ή u2515h. Ψάχνομαι και εγώ για μόνιτορ, καθόλου παιχνίδια, μόνο επεξεργασία φωτογραφιών, βίντεο, ιστοσελίδες. Η διαφορά των 100 ευρώ είναι για την μία ιντσα μόνο; Υπάρχει κάτι άλλο μέχρι 350, βαριά 400; Να πω επίσης ότι αυτή την στιγμή δεν πρόκειται να πάρω έξτρα μηχάνημα για καλιμπραρισμα...

Sent from my Redmi Note 3 international

Link to comment
Share on other sites

@XmorsX

Η u2415 είναι καλή, αλλά δεν αποτελεί πρώτη μου επιλογη. Οι p2416d και u2515h κοστίζουν περίπου το ίδιο και προσφέρουν μεγαλύτερο real estate. Επίσης το 16:10 δεν υποστηρίζεται πλέον από τη βιομηχανία. 

Όταν λες ότι το 16:10 δεν υποστηριζεται πλέον; (1920χ1200)Από ποια προγράμματα;;

Sent from my Redmi Note 3 international

Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2016 at 1:54 ΜΜ, το μέλος naxian έγραψε:


P2416d ή u2515h. Ψάχνομαι και εγώ για μόνιτορ, καθόλου παιχνίδια, μόνο επεξεργασία φωτογραφιών, βίντεο, ιστοσελίδες. Η διαφορά των 100 ευρώ είναι για την μία ιντσα μόνο; Υπάρχει κάτι άλλο μέχρι 350, βαριά 400; Να πω επίσης ότι αυτή την στιγμή δεν πρόκειται να πάρω έξτρα μηχάνημα για καλιμπραρισμα...

Sent from my Redmi Note 3 international
 

Για την μια ιντσα και το sRGB profile της U2515H, τα λιγο καλυτερα colro rpesets δλδ. Και οι δυο παντως ειναι καλες οθονες.

On 9/19/2016 at 9:20 ΜΜ, το μέλος naxian έγραψε:

@XmorsX

Η u2415 είναι καλή, αλλά δεν αποτελεί πρώτη μου επιλογη. Οι p2416d και u2515h κοστίζουν περίπου το ίδιο και προσφέρουν μεγαλύτερο real estate. Επίσης το 16:10 δεν υποστηρίζεται πλέον από τη βιομηχανία. 

Όταν λες ότι το 16:10 δεν υποστηριζεται πλέον; (1920χ1200)Από ποια προγράμματα;;

Sent from my Redmi Note 3 international

Περισσοτερο απο multimedia και internet, αν και φανταζομαι οτι και τα προγραμματα συμπεριλαμβανονται ορισμενες φορες. Για παραδειγμα, οι σειρες ειναι γυρισμενες σε 16:9 προτυπο, τα interface των παιχνιδιων ειναι βελτιστοποιημενα για 16:9 και επιπλεον το field of view στις 16:10 οθονες ειναι μικροτερο.

On 9/25/2016 at 11:40 ΜΜ, το μέλος nkoumo έγραψε:

Tοτε ποια ειναι η πρωτη σου επιλογη?

Οι αλλες δυο οθονες που ανεφερα σε αυτο το budget.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ολες οι παραπανω οθόνες ειναι IPS δηλαδή γυαλιστερές. Μηπως ειναι κουραστική για τα μάτια και θα ήταν καλύτερα μια mat? Μιλαμε πάντα για χρήση επεξεργασίας φωτογραφίας και όχι gaming

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.