Jump to content



Nvidia VS Amd


Recommended Posts

τι ησυχια να κανω ρε μεγαλε?φιλος μου εχει 1080 2 αλλος εχει 2 1070 και εγω 2 980ti τι εννοεις να κανουμε ησυχια?οτι θελω παιρνω και παλι μην συγκρινεις ρε φιλε την Nvidia αυτην την στιγμη με την amd με δουλευεις?ασε μας τωρα να πουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, TopCLR said:

Νομίζω, το αναφέρει ο ARMAGEDDON αστειευόμενος μιας και δεν υπάρχει μέσα στο review και στα γραφήματα η GTX 980ti ενώ έχουν την απλή GTX 980.

Πάντως, βλέποντας τα νούμερα σε σχέση με την "απλή" GTX 1060,  πρέπει να αληθεύει οτι η GTX 1060 3GB δεν έχει απλώς την μισή μνήμη (αλλά και κάτι ακόμα θα έχει λιγότερα).

1) Καλά εγώ μίλησα για τα παραπάνω γραφήματα!

 

2) Ναι έχει και λιγότερους CUDA CORES αντί για 1280 έχει 1152! Link

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, PANOSMAMBAX said:

Εγω απο οτι βλεπω τα 172fps ειναι τραβηγμενα ουτε εγω βαραω τοσα κατι πρεπει να εγινε 

Καλά παίξε πρώτα το game ολόκληρο,τερματισέ το και θα δείς πώς βαράς και παραπάνω :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει αλεξ τοσο μακαρι να εχεις δικαιο αλλα αυτο δεν μπορω να το πιστεψω δεν εχει σημασια να το τερματισω το επαιξα καμια ωρα και ειδα πανω κατω τι fps χτυπαει και σε 1080p που στα 1500/8000.Απλα τα fps που χτυπας ειναι τραβηγμενα

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΟ αναζωπυρώνεται η μάχη στο Ελ Πάσο Πάνος VS ALL και Πάνος VS Alex 

Φέρτε σακουλίτσες ποπ κορν ( προαιρετικά η Σκάρλετ Γιοχανσον ) και κοκακολες

 

scarjo_popcorn.gif

 

giphy.gif

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, PANOSMAMBAX said:

Δεν παει αλεξ τοσο μακαρι να εχεις δικαιο αλλα αυτο δεν μπορω να το πιστεψω δεν εχει σημασια να το τερματισω το επαιξα καμια ωρα και ειδα πανω κατω τι fps χτυπαει και σε 1080p που στα 1500/8000.Απλα τα fps που χτυπας ειναι τραβηγμενα

Θα σου δώσω μία μικρή πληροφορία γιατί το να λές λές έχει καταντήσει χαζομάρα! Υπάρχουν πολλές πίστες στο game! Για αυτό σου λέω τερματισέ το πρώτα! Το να κάνω bench του ποδαριού σε μία πίστα και να πώ ααα τόσο βαράει και να σηκωθώ να φύγω δεν λέει κάτι ούτε θα βγάλεις συμπέρασμα! ;) Επίσης με τον προηγούμενο driver δεν μπορούσα να δώ τέτοια νούμερα σαν και αυτό.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dj Alex

1) Δεν την κατάλαβα την παραθεση ( για το 1). Εγώ απλώς εξήγησα στον PANOSMAMBAX το σχόλιο του ARMAGEDDON.

2) Ευχαριστώ για την ενημέρωση (δεν το γνώριζα). Αλλά επέτρεψέ μου ένα σχόλιο (που αφορά την nvidia)

Έκανε "πατάτα" (προς όφελός της φυσικά!) που δίνει 2 διαφορετικές κάρτες με την ίδια ονομασία (GTX 1060, GTX 1060 3GB) που δεν έχουν μόνο διαφορά στην ποσότητα μνήμης.

Παλιότερα με τα  "MX", "SE", "ti" πως τις διαχώριζε; Τώρα στην 1060 δεν ξέρει πως;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, PANOSMAMBAX said:

Δεν θελουμε τετοια θελουμε AVG FPS και παλι δεν το πιστευω δεν πηραζει καλη καρδια

Μην μου πείς οτι και αυτά όμως είναι photoshop μόλις τα δείς... γιατί δεν θα σε πάρω στα σοβαρά την επόμενη φορά!

Πάντα καλή καρδιά.

 

@TopCLR ήθελα απλά στο 1ό quote να σου δώσω να καταλάβεις οτι οι κάρτες που δοκιμάζουν εκεί δεν μπορείς να ξέρεις σε τι ρολόγια πρώτον δοκιμάστηκαν και 2όν σε ποιά πίστα του παιχνιδιού! Το DOOM σε ορισμένες πίστες βαράει τρελά fps σε άλλες λίγο ποιό "φυσιολογικά"! Έγω το τερμάτισα 1-2 φορές για να μπορέσω να έχω εικόνα της κατάστασης και έχω κάνει τις δοκιμές μου και με τα 2 APIs αλλά με το 2ό το Vulkan είναι δύσκολο αυτήν την στιγμή να το μετρήσω όπως θέλω το ίδιο και οι "σοβαροί reviewers" στο internet κάτι που το αποφεύγουν ακόμα!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μωρε Πανος vs ALL απλος αν γραφουν πραγματα που δεν εχουν δοκιμασει και βαζουν παντα τα φτηνα μπροστα ειναι να μην νευριαζεις?

 

ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος PANOSMAMBAX έγραψε:

ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ

Εεε, όχι πάντα! Το όνομα "Titan" σου θυμίζει τίποτα;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα αν ρε συ Πάνο δεν γράψει ο μέσος gamer επιπέδου 970- Rx480 ( δες στα ποσοστά του steam ποια κάρτα έχουν οι περισσότεροι ) ποιος θα γράψει ο κάθε titan x 4 way sli owner? Που έχει κάρτες μονο για bench ? Πιστεύεις ότι αξίζει να σκάσει κάποιος πάνω από ένα Χ σεβαστό ποσό για να δει μια μικρή διαφορά στα γραφικά από ένα PS4? Πλέον χέστηκε ο κάθε developer αν οι pcάδες θα ευχαριστηθούν ένα τίτλο. Με τα ποσοστά πειρατείας που ακόμα καλά κρατούν ( στο έλεγα για το Denuvo, σαν pc πλατφόρμα έχουν οι περισσότεροι τη νοοτροπία εκατοστάρικα σε hardware , τίποτα σε pc, ότι ίσως μπορεί να σώσει το gaming, να μας δώσουν λίγο προσοχή οι devs ) σιγά μη σπαταλήσει πόρους ο κάθε developer για να σου δώσει τη χαοτική διαφορά σε μια πλατφόρμα που επικρατεί πειρατεία και τεράστιο εύρος hardware. Θα το προγραμματίσει όσο καλύτερα γίνεται στη κονσόλα και θα σου πετάξει μετά το ίδιο προϊόν  με ψιλοδιορθώσεις και facelift στο pc και τελείωσε. Γιατί ξέρει ότι λόγω πειρατείας στο pc θα βγάλει τα 4πλάσια χρήματα στις κονσόλες. Ελάχιστες εταιρείες πλέον σε κοιτάνε κατάματα προσφέροντας σου εξαιρετικούς τίτλους στο pc. Επίσης γιατί νομίζεις τους έπιασε όλους η κάψα για Direct X 12, για Windows 10 για vulcan. Γιατί απλούστατα με Vulcan και DX12 θα πάρουν το ανάλογο boost οι αδύναμοι επεξεργαστές των κονσολών, με Windows 10 η μικρομαλακή θα ενώσει ή μάλλον καλύτερα σκοπεύει να ενοποιήσει τον προγραμματισμό παιχνιδιών της κονσόλας της, κάνοντας έτσι πανεύκολο το porting στο pc ( με ότι αυτό συνεπάγεται )  αλλά και να πουλήσει το λειτουργικό της που πουλά τόσα χρόνια. Και όλα αυτά για μικρότερο κόστος κατασκευής ενός τίτλου και λιγότερη δουλεια > λιγότερα εργατικά χέρια > περισσότερο κέρδος. 

 

Εποχές pc αλα Crysis 1 ΞΕΧΑΣΕ τες. 

 

Δες τι έγινε με τη Beta του Titanfall 2, δεν ήρθε στο pc, ΨΑΞΕ τους λόγους

 

Επίσης κάπου διάβασα ότι πλέον οι περισσότεροι developers δεν θεωρούν ότι το pc πρέπει να έχει αξιοσημείωτες διαφορές γιατί είναι άδικο λέει για τους κονσολάδες. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, PANOSMAMBAX said:

Σιγα μωρε Πανος vs ALL απλος αν γραφουν πραγματα που δεν εχουν δοκιμασει και βαζουν παντα τα φτηνα μπροστα ειναι να μην νευριαζεις?

 

ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ

1) Αυτό δυστυχώς είναι και η καρδιά του προβλήματος!

2) Αυτό ισχύει γενικά σαν κανόνας αλλά όπως ΟΛΟΙ οι κανόνες υπάρχουν και εξαιρέσεις aka Titan!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Σε 2-3 χρονια εδω θα ειμαστε, που η κοκκινη αρμαδα με το vulcan & dx13.5 θα κανει παπαδες και θα εχει σβησει την πρασινη απο τον χαρτη, να το δειτε παιδια 

Ποτέ μη λες ποτέ ! Δεν υποστηρίζω καμία εταιρεία. Παρόλο που πάντα είχα nvidia. Δεν θα είχα θέμα να πάω σε AMD. Μην ξαφνιαστείς άμα δεις Vega 17 αρχές και nvidia Volta το καλοκαίρι και πεις τι στο #$% μέσα σε ένα χρόνο, ο Κινέζος θα τρέχει με το δερμάτινο πάλι ! #asychronous_enablous!

 

Αμα η 480 ήταν δυνατότερη της 1060 στα DX11 εκεί θα πήγαινα και όχι σε 1060 που σκοπεύω να πάω τώρα. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ξερεις να υποστηριζω Σπυρο καμμια εταιρεια; Απλα με κουραζουν τα θα και θα των fanboy.Σορρυ δηλαδη , αλλα οταν κρεμεσαι απο φημες για να υποστηριξεις οτι την εχεις μεγαλυτερη (ή μαλλον οτι ΘΑΑΑΑΑΑΑ την εχεις), τοτε τρελαινομαι. Οταν δω ΠΡΑΞΕΙΣ , τοτε θα ειμαι κομπλε και θα γουσταρω ανταγωνισμο. Μη τα λεω 250 φορες τα ιδια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Aρχικά να πω και στους δυο σας να πάτε να κάνετε ένσταση στο guru 3d που θάβει την κάρτα σας , και να του πείτε να την συμπεριλάβει στα γραφήματα !

 

Η καρτα ΜΑΣ ειναι μεσα στα γραφηματα και παρολο που ειναι σαπια και φυσικα ΔΕΝ ειναι futureproof και κοντευει και ηλικια 2 ετων, ακομα δεν σου εχει δωσει τη χαρα να πανηγυρισεις οτι την περασες οπως πανηγυριζεις που τωρα περασες την 970. Δυο χρονακια αναμονη ηταν αυτα βεβαια οποτε λογικος ο ενθουσιασμος.

Τωρα για τα αποτελεσματα του guru3d... Σημαδεψε το 11.168 στο firestrike, βαλε κι ενα καλο στοιχηματακι και σου αποδεικνυω εντος ολιγων λεπτων οτι το νουμερο ειναι καρα-fail για την καρτα ΜΑΣ! 

Αν θελετε να συγκρινετε μονο με reference nvidia και με downclocked intel cpus, εχετε καθε δικαιωμα να κοιμηθειτε τον αιωνιο υπνο του δικαιου και να πανηγυριζετε τρεχοντας γυρω γυρω σαν πεταλουδιτσες η σαν τα παιδια των λουλουδιων πισω στα sixties!!

 

Θελω στην απαντηση να συμπεριλαβεις το νεο σου σλογκαν γιατι με τρελαινει.. Μιλησε μου για το τελος της γραμμικοτητας και την ανατολη του παραλληλισμου! Περιμενω πως και πως να μου πεις οτι με μια σφαιρα θα πετυχαινω 2 headshots, αλλα και 4 kill λογω τελειας υποστηριξης του hyperthreading! Ειναι το αμεσως επομενο που περιμενω ν ακουσω, δεν πρεπει να υπαρχει κατι αλλο!

 

:hehe::hehe::hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.