Jump to content



Stand ALone Ροοστάτης PC - HELP


AlienHack

Recommended Posts

Καλημερα,

Εχω εναν ροοστατη για το PC μου της ANTEC νομιζω, μετραει θερμοκρασιες με θερμιστρον αλλα και δινει ρευμα σε 4 FANS μετροντας και τις στροφες τους.

Θελω να τον κανω να δουλεψει ΧΩΡΙΣ να ειναι συνδεδεμενος στο PC, να περνει ρευμα απο αλλου . Εχει εισοδο για ενα μολεξ οποτε σκεφτικα οτι αν παρω ενα τροφοδοτικο απλο για αλλη ηλεκτρικη συσκευη που να βγαζει 12 V , κοψω την ακρη του που συνηθος ειναι βισμα για να μπει σε στιλ καρφι, και βαλω το + και - στο κακκινο και κιτρινο καλοδιο του μολεξ του ροοστατη λογικα θα παρει ρευμ ακαι θα λειτουργει κανονικα ετσι?

Επισησης ποιο καλωδιο απο το τροφοδοτικο θα πρεπει να βαλω στο κιτρινο και ποιο στο κοκκινο? οι αλλες εισοδοι του μολεξ δεν χρειαζονται ετσι?

Το σχεδιο αυτου που σκεφτηκα ειναι αυτο:

post-2080-1416071776,7187_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ως αρχη σωστο ειναι αυτο, απλα πρεπει να προσεξεις να χρησιμοποιησεις ενα εξωτερικο τροφοδοτικο που να μπορει να δωσει τα Amperes που απιτουνται για τη λειτουργια των ανεμιστηρων και του panel του ιδιου.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το εψαξα λιγο παρατηρησα οτο ο μολεξ του Ροοστατη εχει 3 πιν, το ενα ειναι το +12V(κιτρινο) το αλλο ειναι γειωση (μαυρο) και το αλλο ειναι +5V (κοκκινο) αρα εγω τι κανω τωρα??

Θα χρειαστω 2 εξωτερικα τροφοδοτικα? ενα 12V και ενα 5V?? Αν ειναι ετσι δεν βαζω καλυτερα ενα παλιο 200W τροφοδοτικο απο PC ?? το θεμα ειναι πως το βραχυκικλωνω για να ξεκιναει χωρις να ειναι συνδεδεμενο στην μητρικη?

HELP PLEASE, θελω να τελειωνω με αυτο το θεμα και δεν ξερω πως ν ατο κανω

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε 3 εκδοχές, ή παίρνει τροφοδοσία και από τα 2 καλώδια και χρησιμοποιεί και την γείωση(χλωμό αλλά όχι αδύνατο), ή παίρνει από το ένα και πάλι χρηιμοποιεί την γείωση, ή κάνει ότι άλλο θέλει με τα volt που παίρνει. Αν δεν δεις που δίνει την κάθε τάση δεν μπορείς να ξέρεις τι τροφοδοσία πρέπει να του δώσεις.

Το πιο σίγουρο είναι ότι με ένα μολεξ από τροφοδοτικό θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dfragos

Το πιο σίγουρο είναι ότι με ένα μολεξ από τροφοδοτικό θα δουλέψει.

Ναι το ξερω αυτο αλλα πως βαζω μπρως το τροφοδοτικο αν αυτο δεν ειναι συνδεδεμενο στην μητρικη, αν βαλω ενα παλιο μου 200W ασ πουμε... Μαλλον πρεπει να βραχικυκλοσω καποια πινσ του μεγαλου μολεξ που μπαινει στην μητρικη αλλα ποια??

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ξεκινάει το 2ο τροφοδοτικο όταν ξεκινάει ο υπολογιστής κάνε το εξής: πάρε ένα 12βολτο ρελέ και σύνδεσε το στα 12v (κίτρινο) - γη (μαυρο) ενός molex του 1ου τροφοδοτικού.. οι επαφές πού κλείνουν κ' ανοίγουν συνδέοναι στο πράσινο κ' στη γη της μεγάλης φίσας του 2ου τροφοδοτικού

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skotadismos BA'

Αν θέλεις να ξεκινάει το 2ο τροφοδοτικο όταν ξεκινάει ο υπολογιστής κάνε το εξής: πάρε ένα 12βολτο ρελέ και σύνδεσε το στα 12v (κίτρινο) - γη (μαυρο) ενός molex του 1ου τροφοδοτικού.. οι επαφές πού κλείνουν κ' ανοίγουν συνδέοναι στο πράσινο κ' στη γη της μεγάλης φίσας του 2ου τροφοδοτικού

Επειδη θελω να ξεκιναω με ρελε την ανλια υδροψυξης ισχυει το ιδιο ?

Αν οχι... μπορει καποιος να μου σκιτσαρει τη συνδεσμολογια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Επειδη θελω να ξεκιναω με ρελε την ανλια υδροψυξης ισχυει το ιδιο ?

Αν οχι... μπορει καποιος να μου σκιτσαρει τη συνδεσμολογια?

Ναι μπορείς να βάλεις ότι θές στις επαφές του ρελέ αρκεί να αντέχουν οι επαφές το ρεύμα του φορτίου. Μην παραλήψεις και το δίοδάκι παράλληλα και ανάστροφα στο τύλιγμα του ρελέ.

Link to comment
Share on other sites

έτσι με ένα πρόχειρο σχέδιο του ενός λεπτού... πρόσεξε μόνο το ρελέ να αντέξει την αντλία αν είναι πχ 220v 25-30w ζήτα από το μαζαζί ηλεκτρονικών το αντίστοιχο ρελέ και ρώτα τον ηλεκτρονικο σε πιο ποδαράκι θα βάλεις τι πρόσεχε μην τα μπερδέψεις... ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως

Link to comment
Share on other sites

έτσι με ένα πρόχειρο σχέδιο του ενός λεπτού... πρόσεξε μόνο το ρελέ να αντέξει την αντλία αν είναι πχ 220v 25-30w ζήτα από το μαζαζί ηλεκτρονικών το αντίστοιχο ρελέ και ρώτα τον ηλεκτρονικο σε πιο ποδαράκι θα βάλεις τι πρόσεχε μην τα μπερδέψεις... ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως

post-2729-1416071797,4784_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η διοδος χρσιμοποιειται για να αποκοψει την ταση που εχει το πηνιο μεσα στο ρελε να δημιουργει ταση απο αυτεπαγωγη αναποδα , με κινδυνο να κανει ζημια καπου

βαλε μια 1004Ν πυριτιου

καλιτερα να βαλεις ρελε που να κοβει και τα 2 καλωδια της αντλιας

απλα θες ενα ρελε με 2 επαφες ΝΟ/ΝC

το παλικαρι που σου εκανε το σχεδιο ελπιζω να ποσταρει ενα ακομα

γενικα τα ρελε σου λυνουν τα χερια

ετοιμαζω και εγω ενα προτζεκτ με παρομοια πραγματα :p

ρε συ πολυ φασαρια ολοκληρο τροφοδοτικο για αυτην την δουλεια

σκεφτομαι ποσο ευκολο ειναι αραγε τα 12 βολτ να τα κανεις 5 ωστε με ενα εξωτερικο μικρο τροφοδοτικο να τα οδηγουσες ολα

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για δεύτερο σχέδιο χλωμό βιάζομαι υπερβολικά απλά έχει 2 παραπάνω επαφές το ρελέ να καταλάβεις για την δεύτερη γραμμή της αντλίας.. τώρα για 12v σε 5 γίνεται με ποτενσιόμετρο (χρησημοποιείς 3 ποδαράκια) θα σου κάνω και σχέδιο να είσαι σε αναμονή. Αλήθεια έχεις ασχοληθεί με ηλεκτρονικά? βλέπω ξέρεις αρκετά..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω δεν χρειαζομουν το να ξεκιναει ο ροοστατης οταν κσεκιναει το μηχανημα, ηθελα να ειναι ανεξαρτητος για να ξεκιναει 10 λεπτα πριν απο το μηχανημα οταν βαζω μπρως και το WaterChiller (ετσι οστε να ανοιγουν τα 4 12 ανεμηστιρια που εχει πανω στο ψυγειο του Chilller), μεχρι να παισει η θερμοκρασια του νερου και μετα ανοιγει και το κεντρικο μηχανημα.

ΣΤο φιναλε εκανα κατι στο συρματακι που κανει το βραχυκυκλομα οπως μου εδεικσε ο eurochild ποιο πανω, εβαλα δικοπτη, ετσι τωρα εχω 3 διακοπτεσ στην σειρα, 1ος ανοιγει τον ροοστατη ανεμηστηρια, δευτερος τον κομπρεσσορα και 3ος την αντλια νερου. Τελευταιο θα βαλω εναν για το ιδιο το PC οστε να τα ανοιγο ολα απο το πανελ. Εντομεταξυ εβαλα εκεινους του μαματους μεταλικους διακοπτες παλιου στυλ που προεξεχουν σαν μοχλοι μικροι. Και ειιναι πολυ ομορφο concept.. Κανουν και εκεινο τον μεταλικο θορυβο (κλικ) οταν τους ανοιγεις .. θα βαλω φωτο μολις μπορεσω

Link to comment
Share on other sites

φιλε παρομοιο προτζεκτ ετοιμαζαμε

αν μοιαζουν δεν θα ποσταρω

παντως ειναι σε κοινη γραμμη με καποιεσ διαφορες

κριμα , αυτη η πτυχιακη και η πρακτικη με εχει φαει , δεν μπορεσα να ολοκληρωσω τιποτα

ειναι ωραιο προτζεκτ , προχωρατο και μπραβο σου (να ξερες τι σχεδια εχω κανει σε χαρτι μονο...)

:T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει αναγκαστικά να βάλεις ποτενσιόμετρο σύρματος μεγάλης ισχύως αλήθεια για πόσα watt τροφοδοτικό μιλάμε? αν είναι πάρα πολλά τα watt τότε πάς αναγκαστικά σε μετασχιματιστή

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skotadismos BA' [Σήμερα, στις 18:50]

Ναι πρέπει αναγκαστικά να βάλεις ποτενσιόμετρο σύρματος μεγάλης ισχύως αλήθεια για πόσα watt τροφοδοτικό μιλάμε? αν είναι πάρα πολλά τα watt τότε πάς αναγκαστικά σε μετασχιματιστή

τωρα μιλας σωστα

βασικα δεν παιζει ρολο ποσα βατ ειναι το τροφοδοτικο αλλα ΠΟΣΑ ΒΑΤ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΟ ΤΡΙΜΕΡΑΚΙ

δηλαδη το τριμερ θα κανει μια ταπεινωση στην ταση και απο την προκειπτουσα ταση θα αντληθει καποιο ρευμα.αυτο το ρευμα θελουμε να δουμε ποσο ειναι και να αποφασισουμε αν κανει ενα τριμερ ι οχι

ενημερωτικα αν ειναι πανω απο 600mA δεν παιζει ....

το πολυ 10 βατ αντεχει ενα ποτενσιομετρο μεγαλουτσικο

αρα εναν 12 αρη βαρυ ή 2 ελαφριους

δεν ειναι γιαυτην την δουλεια

αν βαλει μετασχηματιστη θελει ανορθωτικη διαταξη μετα και σταθεροποιηση και φιλτραρισμα

φεξεμου και γλιτρισα

καλιτερα μετα με 2 τροφοδοτικα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.