Jump to content



Αναβάθμιση RAM


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω είδη στο σύστημα μου 8GB RAM (http://www.kingston.com/datasheets/khx1600c9d3k2_8gx.pdf) και θέλω να προσθέσω  8GB  ακόμα.H μητρική μου είναι αυτη https://www.asus.com/Motherboards/P8P67M/ και θέλω να σας ρωτήσω αν όντως γίνεται να μπουν αυτα τα   8gb και αν ναι να μου προτείνεται πιες να βάλω 

Link to comment
Share on other sites

στα specs αναφέρει

 

4 x DIMM, Max. 32GB, DDR3 2200(O.C.)/2133(O.C.)/1866(O.C.)/1600(O.C.)/1333/1066 Hz Non-ECC, Un-buffered Memory

 

οπότε αγοράζεις μια ίδια μνήμη - κατά προτίμηση , όχι απαραίτητα - ή έστω ίδιας ταχύτητας/χρονισμών/τάσης λειτουργίας και την βάζεις στην κατάλληλη υποδοχή της μητρικής - βλέπεις στο manual - ώστε να ενεργοποιηθεί και το dual channel

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις και το υπόλοιπο hardware που χρειάζεται για να πας στο recommended? Αν έχεις κανέναν Pentium και καμιά R7 240, μπορεί τα 8GB μνήμης να είναι η πιο φτηνή από τις αναβαθμίσεις που μπορείς να κάνεις, αλλά δεν θα έχει καμιά επίπτωση στις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Έχεις και το υπόλοιπο hardware που χρειάζεται για να πας στο recommended? Αν έχεις κανέναν Pentium και καμιά R7 240, μπορεί τα 8GB μνήμης να είναι η πιο φτηνή από τις αναβαθμίσεις που μπορείς να κάνεις, αλλά δεν θα έχει καμιά επίπτωση στις επιδόσεις.

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4962#ov

i5 4590,R9 380 4gb,ssd,1080p.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν θα κερδίσεις κάπου ή πουθενά, αλλά σίγουρα θα κερδίσεις περισσότερα αν αναβαθμίσεις κάρτα γραφικών ή επεξεργαστή. Από τη στιγμή που το σύστημά σου δεν είναι και για κάτι παραπάνω από 1080p, δεν νομίζω ότι τα 8Gb θα σε κόψουν κάπου.

Στην τελική αν είναι να αναβαθμίσεις σε 1-2 χρόνια, κράτα τα λεφτά για DDR4.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κι εγώ σε παρόμοιο δίλλημα, για την ακρίβεια να αλλάξω πλήρως tower και περιεχόμενα, με στόχο κυρίως το Gaming.

 

Ευτυχώς τα παιδιά εδώ στο theLab μου είπαν να μην προχωρήσω μιας και το ήδη υπάρχων σύστημά μου (i7,8GB, GTX 960i) καλύπτει τις απαιτήσεις και όντως έχουν δίκιο.

 

Άρα δεν χρειάζεσαι παραπάνω από 8 για gaming.

 

Αν τώρα χρησιμοποιήσεις επαγγελματικά προγράμματα γραφικών, ήχου ή οτιδήποτε άλλο ανάλογης κλίμακας, εκεί αλλάζει το θέμα.

Έγινε επεξεργασία από psygreg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.